2 adet 1.2V Pili seri olarak şarj edecek şarj devresi ihtiyacı

Böyle analog devrelerin her şart altında doğru çalışmasını sağlamak kolay değil. Bence sen Korad için bir kontrol scripti yaz ve onunla şarj et pilleri. Güç kaynağı her şart altında senin ayarladığın voltajı ve ayarladığın akım sınırlamayı sağlayacak, senin sadece algoritmayı doğru yazman yeterli olacak.

Sendekiler 3005P değil miydi?

O zaman Rigol'ü programla :D

Kendi programlama kılavuzu var. Onları indirip bir kenara koyman lazım. Elindeki bütün cihazlar için.

Muhtemelen pilleri şarj etmek için kullanmam öğrenmek iyidir.

Devre yapacağım, uygun devre yok değil mi paylaştıklarım içinde?

@taydin
Alakası olmayan bir soru olacak, senin masanın derinliği aletlerin önüne kadar kaç cm?

Son düzenleme:
Muhtemelen pilleri şarj etmek için kullanmam öğrenmek iyidir.

Devre yapacağım, uygun devre yok değil mi paylaştıklarım içinde?

İnternette araştırınca NiMH şarj sürecinin karmaşık olduğu görülüyor, önemli ayrıntılar var. Ama senin verdiği devreler sadece voltajı takip ederek şarj yapıyor. Kesinlikle iyi bir çözüm değil. O yüzden şarj sürecinin iyi anlayıp Rigol ve bir script ile yaparsan pilin ömründen çalmamış olursun.

3 Pil olsa idi 3.7V'luk BMS devreleri ile yapılabilirdi aslında. Alternatif olarak sunmuş olayım. Şunun gibi bir şey.

nicd-charging-diagram.gif

NiCd piller dolu olunca 1.325 volt oluyormuş.
Şarj kesme voltajı kaç olmalı?

12 voltluk kurşun akülerde dolu iken yaklaşık 13.6 volt iken neden şarj kesme voltajı 14.6 volt oluyor?
Bu aküye zarar verir mi?
Güneş paneli 14.6 volt altında yüksek akım ile şarj ediyor. 13.6 volta ulaşınca kesmesi gerekmiyor mu?
AGM_voltage_chart1567383337.jpg

35654 eklentisine bak
NiCd piller dolu olunca 1.325 volt oluyormuş.
Şarj kesme voltajı kaç olmalı?

12 voltluk kurşun akülerde dolu iken yaklaşık 13.6 volt iken neden şarj kesme voltajı 14.6 volt oluyor?
Bu aküye zarar verir mi?
Güneş paneli 14.6 volt altında yüksek akım ile şarj ediyor. 13.6 volta ulaşınca kesmesi gerekmiyor mu?
Bendeki online ups 13.75 te sarj i kesiyor. NOCO5 13.9V da duruyor, imax B6 14.7V , semih abi 14.4V demisti. :emindegil1:

Bendeki online ups 13.75 te sarj i kesiyor. NOCO5 13.9V da duruyor, imax B6 14.7V , semih abi 14.4V demisti. :emindegil1:
Çok kafa karıştırıcı tablolar var. Güneş paneline bağlı 12 volt akü var kesme voltajını kaça ayarlayacağımı bilmiyorum. varsayılan olarak 14.6 volt. Ben14.2 volta ayarladım.
Ama sürekli şarjda durduğu için zarar verecek diye korkuyorum.

Kursun akuler, 12V un %20 fazlasina kadar sarj edilir abi, 14.4V, semih abi 14.6V demis

Forum istatistikleri

Konular
6,541
Üyeler
2,685
Son üye
Metalech

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back