220V AC fan nasıl yavaşlatılır.

semih_s

Hobici
Hızlı ve gürültülü çalışan 220V fan var elimde. Hem akışının yavaşlamasını hem de daha az gürültü yapmasını istiyorum. Fotoğraftaki gibi bir fan bu. Diyotla yarım dalga doğrultsam işe yarar mı? Yoksa hava akışını fanın hava girişini bant vb bir şeyle kısıtlayıp mı azaltsam?

1717916297833.png

Seri bobin kullanabilirsin. İstenen devir için gereken endüktansı tutturmak biraz deneme yanılma işi

Biz fan coil ünitelerinde devir ayar bobini kullanıyoruz. Örnek aşağıdaki gibi.

Bu trafoda bir faz bir notr girisi var. Resimde üstte şema görünüyor. Birde seri bobin. Fan motoruna bu 1 den 6 ya kadar olan çıkışlarda besleyince devir değişiyor.

images (1).jpeg

Bu ve benzeri fan motorlarında diyot yada triyakla devir kontrolü yapılmak istendiğinde sinüs formu bozulduğu için sesli , darbeli ve daha sıcak çalışacaktır.

Seri direnç bağlamak için kutuları araştırıyordum ama elimde uygun değerde güçlü direnç yokmuş. Bu fan 220V 0,14A gücü aşağı yukarı yarıya indirmek için gerekli endüktans ne olmalı. Biraz büyükçe olacak galiba ufak bir 220V trafoyu seri bağlamayı deneyecektim şimdi.

Seri direnç bağlamak için kutuları araştırıyordum ama elimde uygun değerde güçlü direnç yokmuş. Bu fan 220V 0,14A gücü aşağı yukarı yarıya indirmek için gerekli endüktans ne olmalı. Biraz büyükçe olacak galiba ufak bir 220V trafoyu seri bağlamayı deneyecektim şimdi.

20 - 30 watt bir trafo ile denenebilir.

Bunlar sonucta asenkron motor. Gerilimi ayarlayarak sinirli aralikta devir kontrolu yapilabilse de her durumda motor verimli calistigi devir sayisindan uzaklasacagi icin isinmasi artar.

Fani degistirmen daha hayirli olur.

Bende de benzer fandan var. Jet motoru gibi ses yapiyor. Istedigin devir sayisini elde ettin mi? Bu durumda fana kac volt gitmis oldu? Ben bacaya taktim ortam fazla dumanlanirsa arada bir calistirip havayi alip binanin bacasina basiyor. Sesine de razi oluyorum.

Asenkron motorlarda kayma denilen buyukluk devir sayisinin senkron devirden ne kadar uzaklasildigi ile ilgili % olarak bilgi verir.

Verim aranmamak kaydiyla kayma degeri voltaj ile degisir. Dusuk guclu motorlarda yukun de ozel oldugu durumlarda kullaniliyor.

50 Hz sabit frekans icin kirmizi grafige bakarsaniz devir sayisi ve tork nasil degisiyor goruluyor.
1024px-Variation-couple-uf.svg.png

Ayni grafikte voltaj, devir sayisi, tork ve gucun birlikte oldugu cizimler de olacak ama bulamadim.
Voltaj/Frekans ile oynadiginizda grafikte en tepe yapmis yeri degistirmeden gezinebiliyorsunuz. Olmasi gereken de bu. Fakat tepe noktadan uzak olmasi sorun degil derseniz egrinin altta kalan kisimlarinda gezinebilirsiniz. Bu gucun dusecegi anlamina gelir. Fan uygulamalarinda denge saglanir sifir devirde sifir yuk oludugu icin motor kalkista zorlanmaz. Fakat en kucuk mekanik surtunmede/yatak kirliliginde motor kalkamayabilir.

Son düzenleme:
Bende de benzer fandan var. Jet motoru gibi ses yapiyor. Istedigin devir sayisini elde ettin mi? Bu durumda fana kac volt gitmis oldu? Ben bacaya taktim ortam fazla dumanlanirsa arada bir calistirip havayi alip binanin bacasina basiyor. Sesine de razi oluyorum.
Devri ölçmedim ama daha az gürültülü çalıştı elimle yoklayınca da hava akışı da azalmıştı. Hiçbir ölçüm yapmadım, testi de kısa tuttum. Yorumlardan anladığım kadarıyla pratik, ekonomik ve sağlam bir çözüm olmayacak bu fanla uğraşmak. Cevaplar için teşekkürler.

Benim hesabıma göre 1.5714 K empedansa sahip olmalı Aynı değerde bir bobini seri bağlarsanız 110 volt ile çalışmış gibi olur.
Bunun için 5H bobin kafi gelmeli. Finder 55.34 serisi 220VAC rölelerin bobinleri aşağı yukarı o kadarlık.
Birde aynı şekilde 2µF seri kapasitör bağlayarak yavaşlatabilirsin. Paraleline deşarj direnci koymalısın.
Bir başka öneri ise 2 tane fan kullanılıyorsa seri bağlayabilirsin.
Diyot kullanırsan DC ye döneceğinden fanı yakarsın.

Son düzenleme:
Abiler bu bobin, motora seri baglandiginda devrenin empedansini artiriyor, motor uzerine dusen voltaj i dusuruyor. Eger bu soyledigim dogru ise sorum su, bu bobin RL sinden dolayi isiniyor mu? ve niye bobin kullaniyorlarda, direnc kullanmiyorlar ? :dusun2:

Direnc baglarsan voltaj dusumu sonucu direncteki enerjiyi isiya cevirirsin. Direnci az bir bobin kullanirsan akimin voltaja gore fazi kayar bu da gerilim dusumu anlamina gelir ve isiya cevrilen kayip olmaz. Ancak bobinin omik direci kadar kayip olur ki bu sade direncle gerilim dusumu yapildiginda olusan guc kaybi yaninda goze pek gorunmez.

Son düzenleme:
Seri bir kapasitör bayağı işimize yaramıştı:

Yanlış hatırlamıyorsam 100-150 nF civarındaydı.

Amaç sadece hava akış debisini düşürmekse, Fan kanatlarını dengeli olarak eksiltmekte bir çözüm olabilir. :winktongue1:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,733
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back