2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Eksi tristör var mı ben de bilmiyorum.
Devre o hali ile normal çalışıyor mu. Yeterli akımı çekebiliyormusun.
25w 10ohm direnç ile 317 tarafında 32v veriyorum 23.90 volta düşüyor. 2.40A akım çekiyor. Buzzer cızırdıyor.
25w 10ohm direnç ile 337 tarafında 32v veriyorum 23.90 volta düşüyor. 2.40A akım çekiyor. Buzzer da ses yok.

Buzzerin cızırdaması ya direnç ile ya da transistör ile alakalıdır.
2.40A de her iki şönt direnci üzerindeki voltaj aynı ise bu dirence bağlı BC transistör aşırı yüksek kazanç gösteriyordur.
Ya da Vbe gerilimi düşüktür.
2.40A de her iki şönt direnci üzerindeki voltaj aynı. Şönt girişi 27v çıkışı 26,5v
Transistörü de yeni değişmiştim ama demek ki var bir durum.
Biz bunları tristör ile değişeceğimize göre sorun yok. Şimdi nasıl ilerliyoruz?

Bundan sonra hesap kitap meselesi.
Acaba zırlayan taraf mı normal yoksa zırlamayan taraf mı?
Şöntler üzerinde 0.5V gerilim düşümü olduğuna göre oradaki transistörlerin davranışları önemlidir.
Zırlamayan taraf kaç amperde zırlıyor önce bunu tesbit etmek lazım.
O transistörleri tristör ile değiştiremezsin.
Tristörlerin çalışma mantalitesi oraya uymaz.
Ötmeyen tarafa 4.7ohm 5w direnç bağladım (elimde daha wattlısı yoktu)
1- şönt direnç çatladı. Aşağıya resim ekledim.
2- 4.7ohm diren 4A akım çekti ve tüm soğutma çabalarıma rağmen bozuldu.
3- 4A akım çekmeme rağmen röle çekmedi ve buzzer ötmedi. Oysaki en azından cızırdaması gerekirdi. Galiba yine BC den...

Ayrıca ben BC leri söküp tristör takalım demiyorum abi. Devreyi zaten kasaya göre yeniden çizicez. Ben diyorumki kısa devre korumasını iptal edelim. Hatta tristörleri de iptal edelim. Sadece dijital voltmetrelerin doğru çalışacağı bir kart yapalım.

20191202_214123.jpg

Şuna ne dersin abi? Senin devreyi az mıncıklayarak @taydin abinin söylediği trafoyu ekledim. Voltmetreler için regüleli çıkış yaptım. Soğutucu vidalarını buna göre ayarlarsak tamam olur.

Adsız.png

220V hattı o devreye o kadar yakın olursa çok risk alırsın.
24V bağlantılarını şekildeki gibi yap.
1822 eklentisine bak
Ayrıca küçük trafoya tek diyotla yarım dalga hoş olmaz.
Eğer iki tane 7810 kullanacaksan iki tane ayrı köprü diyot kullanmalısın.
Ama bir 7810 bir de 7910 kullanırsan tek diyotla çift gerilim alabilirsin.
Abi çift gerilim elde etmek istemiyoruz ki. Zaten o yüzden voltmetreleri stabil çalıştıramıyoruz.
Devrenin sağı da, solu da lm317 olacak. Aynı şekil voltmetrelerin de ikisi artı kutup olacak.
Yani birbirinden bağımsız iki artı kutbumuz olacak.
Daha sonra simetrik beslemeye ihtiyacım olduğunda çıkış jaklarını seri bağlayıp +- edecez.
Yani en azından benim mantık böyle.
Olmaz dersen senin dediğini çizeyim ama o devrede azcık köteğe ihtiyacım olabilir tam anlamadım çünkü :D

Adsız2.png

Son düzenleme:
Gerçekten 220V PCB'ye gelmesin. O voltajlarla çalışıyorsan birçok ilave tedbir gerekir. Trafoyu bir kenara tuttur ve 220V tarafını iyice güvenceye al. PCB'ye yalnız düşük voltaj gelsin.

Yarım dalga doğrultucu orada yeterli olur diye düşünüyorum çünkü akım sadece 15 mA. Ripple çok az olacaktır. Olmazsa kapasitörü 1000 µF yaparsın ripple neredeyse yok seviyesine iner.

Ama illa trafo PCB üzerinde olacak diyorsan, 220V hatları ile diğer hatlar arasında olabildiğince fazla mesafe olsun. 220 V bölgesi ile diğer bölge arasında 1 - 2 cm lik bir tampon bölge olmalı :)

Düşündüğün mantık doğru. 4 tane TAM bağımsız güç kaynağın olacak. 2 tanesi 0 - 24V ayarlı güç kaynağı, 2 tanesi de sabit 10V güç kaynağı (göstergeler için).

Benim bahsettiğim ufak trafodan alınan gerilimler.
Çift mi olacak tek mi?
Ana gerilimleri zaten LM317 ile yapacaksan mantık doğru.
Yani iki adet LM317 ile yapıp çıkışları köprülersen çift gerilim olur.
Ama senin devrede ufak trafodan çift gerilim almışsın.
Ölçü aletleri çift gerilimle mi çalışıyor bilmiyorum.

BİR NOT:
Daha önceki görüşmelerimizde o trafonun max 100mA olduğunu ifade etmiştik.
Ölçü aletleri için kullanılacaksa bu trafo bence yeterli gelmez.
Akım sınırına dayandığın için ripple yüksek olacaktır. Ne 7810 lar ne de 1000uF lar bu ripple'ları düzeltemez.
Bu yüzden daha önce bahsetmiş olduğun teyp trafosunu kullanırsan, (o trafo en azından 4-5W tır) ancak o zaman olur.
Risk alma 4W trafo kullan bence.

Abi son çizim ekteki gibi.
Vidaların denk geldiği yerlere birer pad de koydum. Sadece küçük trafonun köprü diyotlarını değiştiricem. 100mA trafo için 6A diyot çok :D
@taydin abi daha önce yaptığı testlerde voltmetrelerin 15mA çektiğini ifade etmişti. Bizim trafo 100mA verebildiğine göre hayli hayli yetmesi lazım.
Trafodan çift gerilim alıcam. İki ayrı artı kutup olarak.

Adsız3.png

1A köprü diyot şu trafoyu kurtarır mı?
@Mr_YAMYAM ı dikkate alıp bir tık büyüğünü aldım.
Ama 2.0VA kaç ampere tekabul ediyor bilemiyorum.

20191203_152242.jpg

2 VA kabaca 2 W lık bir trafo. Köprü diyota hiç gerek yok, yazık olur bu uygulama için. Yarım dalga yeter de artar. Dün farketmediydim, zaten çıkışa 7810 regülatör de koymuşsun, kondansatörü bile değiştirmeden neredeyse sıfır ripple ile çalışır.

2 VA kabaca 2 W lık bir trafo. Köprü diyota hiç gerek yok, yazık olur bu uygulama için. Yarım dalga yeter de artar. Dün farketmediydim, zaten çıkışa 7810 regülatör de koymuşsun, kondansatörü bile değiştirmeden neredeyse sıfır ripple ile çalışır.
Tahminim sargı başına 50mA çekebilirsin.
2*0.7=1.4W
12+12V=24V ise.
1.4/24=0.058A
Arada kaldım şimdi. 1A yuvarlak köprü diyot var elim de. Koyayım mı? Koymayayım mı? :D
220 yi karta giricem bu arada. Ayrı tutmayacağım.

SON DURUM BU ŞEKİLDE.

Adsız4.png

Simule ettiğimiz devrede çekilen akım 5 Amper idi abi. Kondansatörler de düşük ESR'li ve değeri de 20 mF idi. Bu durumda kondansatörler 20 A şarj akımı ile şarj oluyordu. Burada şartlar çok farklı. Kondansatör şarj akımı 1N400x için hiç sorun olmayacak.

Arada kaldım şimdi. 1A yuvarlak köprü diyot var elim de. Koyayım mı? Koymayayım mı? :D
220 yi karta giricem bu arada. Ayrı tutmayacağım.

İki şekilde de devre çalışır. Maliyet de çok farklı değil. Öğrenmek istiyorsan iki şekilde de kur ve çalıştığını doğrula.

İki şekilde de devre çalışır. Maliyet de çok farklı değil. Öğrenmek istiyorsan iki şekilde de kur ve çalıştığını doğrula.
7810 Lara soğutucu planlamadım. Gerek olmaz heralde?

O çizimle o devre sağlıklı çalışmaz.
Abi bende istiyorum ground hattını dümdüz indireyim aşağıya. Sonra o hattan elemanlara simetrik yollar çıkarayım ama yerim yok. İte kaka bu hale zor getirdim. Yolları inceltsem bu seferde en ufak bir şeyde kalkıyorlar. Üst üste binmiş kondansatörleri görme onların orjinalleri daha küçük olduğundan yan yana sığıyorlar. Transistörleri de kablo ile klemenslere getireceğimden board daki bacak numaraları önemsiz. Çünkü kabloyu istediğim bacağa takabilirim.
Tamam yeniden çizeyim ama o zaman akıl ver nasıl sığdırayım bu malzemeleri bu boarda? Yani ben kafam bastığı kadar yaptım. Senin aklından geçenlere benim kafa yetmiyor yani...

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back