2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Ana kondansatörleri biraz daha aşağıya çek. Tasarımını bu prensip doğrultusunda yerleştir.
Bunların ground hatları hiçbir elemana değmeden doğrudan çıkış konnektörüne bağlansın.
1831 eklentisine bak
Montaj için yerleştirdiğin padler şase hatlarına bağlanamaz.
Her iki şaseyi kısa devre edemezsin. Çıkışta artı ve eksi uçlar şöntlenecekler.
5K potlar için 3 lü klemense gerek yok. İkili klemens yeterlidir. Potun sadece iki ucu kullanılacaktır.
LM317 leri soğutucuya taşıyamazsın. 2cm lik kablo bile aksaklık yaratır. Her iki entegreyi soğutucu bağlayacak şekilde yerleştir veya ana soğutucuya bağlayacaksan, plaket altı montaj yapıp, soğutucuya vidalayabilmelisin.
10V lar ı oraya kadar çekmene gerek yoktur. Trafonun her iki yanda bulunan boşlukları değerlendir.
Senin devrende bazı 1uF kondansatörlerin şaseleri ana akım yolu üzerinde. Bu kondansatörlerin şaseleleri ana akım yoluna değmeden doğrudan ana kondansatör şasesine irtibatlandırılmalıdır.

Ben senin yerine çizerdim ama kıl tüy işlerim var.
Pre ampli L paneli kıllamam lazım.
Ayrıca bulaşık mulaşık falan da derken vakit kalmıyor.
Üstelik PC ye format attığım için windows tarafında sürücüler yüklü değil.

@Mr_YAMYAM
LM317 lerin bacaklarını L şeklinde büküp karta arkasından lehim yaparak soğutucuya temasını sağlayacağım.

Adsız6.png

Adsız6.png

Köteği yiyince daha bilimsel çalışmaya başlamışsın. :)
Hala bazı aksaklıklar var.
1834 eklentisine bak
Ana kondansatörleri mümkün mertebe aşağıya çek. Çıkış terminalinin dibine birer tane 100nF yer ayır.
Ana kondansatörler 100nF lara değecek gibi olsun.
Entegrenin 3 nolu ucuna bağlı olan kondansatör 1R10W direncin de ucuna bağlı. Bu kondansatörü en kısa mesafeden şaseye bağla.
Bu kondansatörleri irtibatlamak için dolaştırdığın yolların kapladığı alana bir sürü malzeme sığar.
Çıkışta bir adet 100nF ve bir de 47uF kondansatör vardır. Bu 47uF kondansatörün eksi ucu doğrudan ana kondansatörün şaselerine gitsin.
Resimde sağ taraftakini karıştırmışım. Sol taraftaki gibi yapmalısın.
OUT klemenslerine dikkat edersen şaseleri direk ana kondansatöre bağlanmıştır.
Adsız7.png

Tamam.
Bu haliyle de sorunsuz çalışır.
Ancak ben yine de bazı düzeltmeler yapayım.
1836 eklentisine bak
Çıkıştaki 47uF kondansatörün temel akım diyagramı yine kendi grounduna doğrudur. Dolayısı ile bu kondansatörün şase irtibatını da hassas elemanlardan saklamalısın. Sen 5K pot ile birleştirmişsin.
Her ne kadar bu kadar kısa yol teknik olarak çok şey farketmese de ben doğrusunu çizdim. Görüldüğü üzere çıkış 47uF ının groundu ana hat üzerindedir ve akımların dönüşleri birbirine etki etmezler.
Yani çıkış voltajından itibaren bir akım yolu çizecek olursak, DC ler doğrudan artı uctan yüke gidecekler, ama burada AC bileşenler varsa direk şaseye yani ana kondasatörün şase ucuna gidecektir.
Bu durum yük üzerindeki olası parazitikler için de geçerlidir.
Sol taraftaki çizim ile sağ taraftaki çizim teknik olarak aynıdır. Hangisi kolay oluyorsa o şekilde yapabilirsin.
Hatta çıkıştaki 100nF ın hemen üstüne bile 47uF ları bağlayabilirsin. Prensipte hep aynıdır.
Ama bu 47uF kondansatörün şase hattına hassas bir devre bağlantısı yapılırsa, örneğin 5K pot un şasesi o kondansatörün şasesi ile birleştirilirse tekniğe aykırıdır.

Bir de jumper olayını sağ tarafta halletmeye çalıştım.
5mm lik bacak aralığı kullandığında besleme hattını o kondansatörün arasından geçirerek jumper kullanmayabilirsin.
Üstelik sana daha fazla yer açıldığı için entegrenin 3 nolu ucuna irtibatlı bu kondansatöre parelel bir adet 100nF ilave edebilirsin.
Bu kondansatör genel stabilite için gereklidir. Birkaç cm lik bir PCB yol uzunluğu bile olsa üreticiler bu kondansatörü en kısa ve düz yoldan entegrenin girişine bağlamayı tavsiye ediyorlar.
Görüleceği üzere PCB üzerinde oldukça boşluğumuz bulunmaktadır.
Hepsini anladım abi. Yalnız 47uf ların bacak araları 3mm olduğundan arasından yol geçiremedim. Son tavsiyeleri yapıp fırsat bulduğum da basıcam.
Üstelik bu sefer üst kısmıda basmaya çalışıcam. Olursa güzel bir kaynağımız daha olacak.

Karde Gokrtl bayadır takip ediyorum seni nasıl bir güç kaynağı yapmak istiyorsun yazarsa sana yardımcı olurum

O kondansatöre parelel bir 100nF ya da 1uF polyester kondansatör daha bağla.
Kondansatör bacak aralığı 3mm olsa da kondansatörün bacakları uzundur. 5 mm yapabilirsin aslında.

NOT:
1R dirençlerin yanındaki 47uF ları 1000uF hatta 2200uF bile yapabilirsin. Sorun olmaz.
Bacak aralığı büyük olacağı için de jumper kullanmak yerine ana hatları bu kondansatörün arasından geçirebilirsin.
Adsız8.png

Karde Gokrtl bayadır takip ediyorum seni nasıl bir güç kaynağı yapmak istiyorsun yazarsa sana yardımcı olurum
Teşekkürler.
Aslında buradaki amaç yapıp bitirip kenara çekilmek değil. Yaparken mesleğin gerektirdiği kısımları öğrenmek ve bilmeyen başka hobicilere kaynak oluşturmak. Bu yüzden bu konu 20 sayfa uzadı ve daha da uzayabilir. Öğrenmek isteyen herkese bence çok değerli bilgiler içeriyor bu konu. O yüzden sizde mevcut şemalar üzerine yorum yaparak bilgilerinizi paylaşırsanız hem ben hem de konuyu okuyanlar aydınlanmış olur. Yoksa amaç sadece güç kaynağı yapmak olsa nette onlarca proje var. Bir kaç saat içerisinde plaketi basıp elemanları yerleştiririm biter işim.
Destek çabanız için tekrardan teşekkürler.

Simetrik yapmak istersen bence ilk deverene dön derim sizinkini aynısını yakın yaptım ve güzel şalışır Ayrıca öğrenme azminizedehayran kaldım başarılar dilerim

Simetrik yapmak istersen bence ilk deverene dön derim sizinkini aynısını yakın yaptım ve güzel şalışır Ayrıca öğrenme azminizedehayran kaldım başarılar dilerim
İlk devrede aslında simetrik çalışması kısmın da sıkıntı yok. Ancak kısa devre koruması benim istediğim gibi tepki vermedi, birde 2 adet voltmetre simetrikte stabil çalışmadı. Şuanki devreyi vaktim yeterse bu gün basıcam. Yarın da elemanlarını dizerim diye düşünüyorum. Bu sefer içimden bir ses olacak diyor. Kafama takılan tek konu çıkışları simetriğe çevirdiğimde voltmetrelerin vereceği tepki. Çünkü kurcalarken anladım ki amper ölçmek istiyorsam voltmetrelerin amper ölçen kablolarını mutlaka eksi hatta bağlamam gerek. Devre ayrı ayrı iken bu hiç problem değil ama simetriğe çevirdiğimde ne olacak şuan kestiremiyorum.

Son düzenleme:
Bir ölçü aleti her türlü ölçüm yapar.
Ancak o ölçü aletini tanımalısın.
Bir AVO metre ile hem artı hem de eksi kutuptan akım veya gerilim ölçebilirsin.
Sadece bağlantı uçları önemlidir.
Avometreyi ters te bağlasan düz de bağlasan ölçmem demez.
Ama avomtreler izole ölçü aletleridir. Yani bağımsız güç kaynağı vardır içerisinde.
Sen aynı besleme kaynağı ile hem ölçü aletini çalıştırıp, hem de kutupları değiştirirsen hata sendedir.
Yani diyorsun ki avometrenin kendi enerjisi ile kendi amperini ölçemezsin. Mantıklı.
Şuan bir aydınlanma geldi... Devreyi çalıştırdıktan sonra pekiştiricem inşallah.

Yanlış.
Devreyi çalıştırdıktan sonra ne pekiştirebilirsin ne de gevşetebilirsin.
Bu işi anlamanın tek yolu vardır.
Kullandığın ölçü aletlerini tanıman.
Anlayamadığın kısımları da sorarsan, hem @taydin abi hem ben hem de diğer yamyamlar sana bilgi verecektir.
Öğrenecek çok şey var sıra gelmiyor ki :D

Basma, delme, kesme işleri tamamlandı. Tek iş malzeme dizmeye kaldı.
@uyesercan bahsettiği üst kısım baskısını da yaptım. Hizalaması çok zor oldu. Delikler tam yerini bulmadı. Bunun için kolay bir yol bulmalıyım. Ama tabi ilk sefer için hiçte fena sayılmaz. Ayrıca görünüşe göre şeffaf oje ile toneri korumayada gerek yok. Çünkü plastik kısma öyle yapışmışki tırnağımla bastıra bastıra kazımaya çalıştım ama zarar bile veremedim.
Videosunu da çektim. Edit olayı bitince atıcam linkini.

20191205_203012.jpg
20191205_202949.jpg

Elemanlar da yerleşti. Şimdi işin çetrefilli kısmına geldi sıra. Transistörleri soğutucuya monte edip kartı yerleştirmek. Ama bu gün olmaz artık.

20191205_222358.jpg

Avometreler için ayırdığımız regülatör kısmı sağlıklı çalışmakta...
Ek:
Trafo çıkışı 18V AC gösteriyor.
Köprü diyottan çıktıktan sonra kondansatör bacakları 22V DC gösteriyor.
10v regülatör çıkışına 15r 25w direnç bağlayınca kondansatör bacaklarından 7810'a girmeden önceki voltajı ölçüyorum 4v gösteriyor.

20191205_231011.jpg

Doğru ölçüm yapıyor mu göstergeler? Bir de aslında güç kaynak çıkışları için de bağımsız artı eksi jak koymak lazım. Böylece gerektiğinde paralel bağlayıp 24V 10A elde edesin.

Doğru ölçüm yapıyor mu göstergeler? Bir de aslında güç kaynak çıkışları için de bağımsız artı eksi jak koymak lazım. Böylece gerektiğinde paralel bağlayıp 24V 10A elde edesin.
Bakıcam abi ölçüm olaylarına.

20191206_200404.jpg

Ölçümler hatalı. Ya da belli yükte iken yapılmış.
10V regülatör çıkışına 15 ohm direnç bağlarsan trafoyu kısa devre etmiş olursun.
Trafo akımı 50mA olduğuna göre 10V ta 50mA çekebilecek değerde bir direnç bağlamalısın.
Bu da 200 ohmluk direnç demektir.
Ne olacak benim bu ölçme beceriksizliğim bilmiyorum. :D

20191206_201103.jpg
20191206_210242.jpg

Zamanla öğrenirsin.
Ancak söylenilenleri kulak ardı edersen asla öğrenemezsin.
Daha önce belirttiğim üzere OHM KANUNU denilen bir kanun vardır ki, asla değiştiremezsin.
Ama ohm kanununu yalayıp yutmuş olsaydın, bu devreden çekilebilecek max. akımı hesap edebilir, trafonun gücü doğrultusunda gerekli hesaplamaları sen yapabilirdin.
Bu avometreler hiçbir şekilde artı kutuptan amper ölçmüyorlar. Mutlaka ikisinin de eksi kutuba bağlanması lazım.

20191206_231855.jpg

Son düzenleme:
Taydın abinin seni güzelce köteklemesi lazım :)
Ana Trafonun da iki ayrı sargılı olması gerektiğini sanırım sana anlatmış idi.
Elde edilen iki ayrı voltaj çıkışlarından istediğin gibi akım ölçebilecektin.
Tüm sorun trafo tarafında ortak uç bulunmamasıdır.
Avometrelerin artı kutupda amper ölçmediği konusunda sonuç değişmedi. O uçları çoktan ayırdım da. Peşin önyargıyla konuşmuş bulundum.
Şimdi çıkışları simetrik bağlayıp iki tarafa da yük bağladım. İki taraf da sıkıntısız amper ölçüyor.
Benim utc139c ölçü aleti nedense amper ölçmüyor yada ben beceremedim. Diğer dandik ölçü aleti ile avometrelerin ölçtüğü amperi karşılaştırdım. Biri 0.81mA gösterirken diğeri 0.79mA gösteriyor. Yani 2mA gibi bir hata payı var onu da üzerindeki kalibrasyon potundan düzeltebilirim.
Şuanda en üşendiğim konu olan kablolama işi var. O işi bitirip kapatsam cihazı hepimiz rahat nefes alacaz :D

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back