2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Artık bu güç kaynağının bitişini kutlamamız lazım. Nereye götürüyorsun bizi Gökhan? :D

Artık bu güç kaynağının bitişini kutlamamız lazım. Nereye götürüyorsun bizi Gökhan? :D
Abi ben cihazı toplayıp kullanmaya başlamadan bitti saymıyorum. Hem bu gün dışarda biraz işlerim var. Yetiştiremem herhalde toplama işini.:D

@Mr_YAMYAM @taydin d
Fan devresini kalın bir yalıtkan ile trafo üzerine koysam sıkıntı olur mu?

20191117_190131.jpg

Devrenin ne olduğunu göremiyorum, o yüzden manyetik alandan nasıl etkilenir, veya etkilenir mi net değil.

Devrenin ne olduğunu göremiyorum, o yüzden manyetik alandan nasıl etkilenir, veya etkilenir mi net değil.
Onu başka yere aldım abi. Şimdi başka sıkıntılarım var. Simetrik yapmasam iyiydi ama geçen sene yokluğunu çok çektim. Dün gece 1'e kadar uğraştım. Bir aksilik olmazsa bu gün kapatıcam kutuyu.

20191118_003603.jpg

Bundan sonra aklında olsun, simetrik güç kaynağı yapmak için orta uçlu sekonderi olan bir trafo ve pozitif negatif regülasyon entegrelerine gerek yok. İki tane bağımsız sekonder, iki tane de tıpatıp aynı pozitif regülatör devresi kullanırsan sana daha fazla esneklik sağlar. İki tamamen bağımsız güç kaynağı çıkışın olur ve bunları istersen seri bağlayıp voltajı artırırsın, istersen (özel tedbirlerle) paralel bağlayıp akımı artırırsın.

Onu başka yere aldım abi. Şimdi başka sıkıntılarım var. Simetrik yapmasam iyiydi ama geçen sene yokluğunu çok çektim. Dün gece 1'e kadar uğraştım. Bir aksilik olmazsa bu gün kapatıcam kutuyu.

1542 eklentisine bak

Potansiyometrelerii Türkiyeden mi aldın ? Türkiyeden aldıysan link verde bende alayım onlardan. PID konusunu incelerken bende aklımda bir düzenek var o düzeneği yapacağım potlar hem işime yarar hemde görünümüde güzel ayrıca.

Potansiyometrelerii Türkiyeden mi aldın ? Türkiyeden aldıysan link verde bende alayım onlardan. PID konusunu incelerken bende aklımda bir düzenek var o düzeneği yapacağım potlar hem işime yarar hemde görünümüde güzel ayrıca.
Aliexpress ten almıştım. Başlıkları da ayrı satılıyordu. Ama tr de de görmüştüm. Bulursam link atarım.

abi 12 TL hadi benim fakirliğimde alınacak bir şey olsun en altta Yakllaşık 75 TL ye satılan var ? Acaba bizi ışınlama özelliğide varmı öyle ya pota 75 tl veriyorsam beni ışınlaması lazım :D nollmuş bunlara ya

Onu herhalde nükleer kodları girmen gereken bir terminal yapıyorsan alacaksın ;)

Artı kutup yine sapıttı. 15v dan yukarı çıkamıyor. Dijital göstergelerin ne yaptıysam ikisinin birden akım göstermesini sağlayamadım. Biri gösterse diğeri göstermiyor. Sanırım trafoyu simetrik yerine 48v 4A olarak tek kanal yapıcam ve koruma devresini de iptal edicem.

Videoda dikkatimi çeken bazı şeyler:

Lehim sökme pompasını öyle kurulu olarak bırakma :mad: Yayını eskitiyorsun.

Negatif kaynakta tehlikeli birşey yapmışsın. KIRMIZI renkli terminale eksi voltaj geliyor! Kırmızı her zaman siyaha göre pozitif olarak varsayılır ve bunu kullanacak adama (belki de 5 sene sonra o adam sen olacaksın :D ) çok kötü bir sürpriz yapıyorsun! Bu şebeke toprak hattı olan sarı/yeşil kabloya birisinin FAZ bağlaması gibi birşey, kimse beklemez böyle birşeyi ve fena ısırılır. Doğrusu ona farklı bir renk kullanmak.

Aslında daha da doğrusu, güç kaynağını böyle kalıcı olarak simetrik YAPMAMAK. Trafonun sekonder sargısının ortak bağlantısını ayır. Orada iki tel birbirine lehimlidir, sökmen yeterli. Sonra da bağımsız iki pozitif kaynak yap. Böylece KIRMIZI renk artık yalan söylememiş olur.

Şu işlemi yapman yeterli iki bağımsız kaynak haline getirmek için:

1) Trafo orta ucunu ayır. İstersen resmini koy oradan işaretleyeyim.

2) Negatif tarafı tam olarak pozitif ile aynı devre yap.

Bu volt amper göstergesi de tuhaf çalışıyor. 4V dan aşağısında sönüyor. Herhalde bunu çıkış voltajından beslemişsin.

Onun bağlantı şeklini ben de bilmiyorum, kullanmadım, ama böyle olmaması lazım. Ve internette birkaç yere bakınca onlar da böyle bağlamış. Hatta youtube'da birisi özellikle öyle bağlamayı tavsiye ediyor. Bunun böyle olmaması lazım! Bir tane alayım da anlamaya çalışalım nedir. Ayrı bir konuda bunun bağlantı şeklini irdeleriz.

Videoda dikkatimi çeken bazı şeyler:

Lehim sökme pompasını öyle kurulu olarak bırakma :mad: Yayını eskitiyorsun.

Negatif kaynakta tehlikeli birşey yapmışsın. KIRMIZI renkli terminale eksi voltaj geliyor! Kırmızı her zaman siyaha göre pozitif olarak varsayılır ve bunu kullanacak adama (belki de 5 sene sonra o adam sen olacaksın :D ) çok kötü bir sürpriz yapıyorsun! Bu şebeke toprak hattı olan sarı/yeşil kabloya birisinin FAZ bağlaması gibi birşey, kimse beklemez böyle birşeyi ve fena ısırılır. Doğrusu ona farklı bir renk kullanmak.

Aslında daha da doğrusu, güç kaynağını böyle kalıcı olarak simetrik YAPMAMAK. Trafonun sekonder sargısının ortak bağlantısını ayır. Orada iki tel birbirine lehimlidir, sökmen yeterli. Sonra da bağımsız iki pozitif kaynak yap. Böylece KIRMIZI renk artık yalan söylememiş olur.
Lehim pompasına 10 senedir birşey olmadı abi. Aldığım ilk pompadır. Ne hikmetse bozulmadı. Ama tavsiyene uyucam tabiki :D

Kırmız kablo olayı voltmetreyi eksi kutba bağlamak zorunda olduğum için öyle oldu. Diğer bağlantı ucu da sabit pin olduğu için değiştiremedim.
Zaten sistem de stabil olmadı. 48v 4A güç kaynağına çeviricem.

Lehim pompasına 10 senedir birşey olmadı abi. Aldığım ilk pompadır. Ne hikmetse bozulmadı. Ama tavsiyene uyucam tabiki :D

Diyelim okçusun. Yayını gerili olarak duvara asar mısın? O yay, gerili olarak durursa o duruma alışacaktır ve verebileceği tam gücü veremeyecektir diye düşünüyorum. Ama işin fiziğine de tam hakim değilim, yanılıyor olabilirim :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back