2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Yok benim derdim başka da yanlış ifade etmişim. Bununla ilgili ayrıntılı bir yorum yapıcam.

Abi senin güç kaynağın varmış ya.
Bunu modifiye etseydik
Yok bu 2x24 simetrik çıkış veriyor. Simetrik güç lazım olduğunda kullanıyorum bunu.
Bunun içinde lm317 ve lm337 var. 1.Mesajda detayları görebilirsin.

Yok bu 2x24 simetrik çıkış veriyor. Simetrik güç lazım olduğunda kullanıyorum bunu.
Bunun içinde lm317 ve lm337 var. 1.Mesajda detayları görebilirsin.
Abi bu güzelmiş 1 tane daha mixer bulrsam kaliteli istediğim lm317 çıkarsa içinden 337 de var bende yaparım bunu.
elimdeki 317 metal kılıftaki çok uzun süre amfide çalışmış birde benim elimde çalıştı epey onu kutulamak istemiyorum artık ömrünü tamamlayacak gibi hissettiriyor

Abi bu güzelmiş 1 tane daha mixer bulrsam kaliteli istediğim lm317 çıkarsa içinden 337 de var bende yaparım bunu.
elimdeki 317 metal kılıftaki çok uzun süre amfide çalışmış birde benim elimde çalıştı epey onu kutulamak istemiyorum artık ömrünü tamamlayacak gibi hissettiriyor
Al özdisandan veya karaköy elektronikten yap gitsin. Benim bu cihazın içindekiler bildiğin patates elemanlar. O zamanlar işten anlamadığım için rastgelen yerden alıyordum. İlk mesajları okusana, Timur abiye ne çektirmişim bak :D

Al özdisandan veya karaköy elektronikten yap gitsin. Benim bu cihazın içindekiler bildiğin patates elemanlar. O zamanlar işten anlamadığım için rastgelen yerden alıyordum. İlk mesajları okusana, Timur abiye ne çektirmişim bak :D
Kolay kolay cihaz kutulamıyorum plaket halinde yapabileceğim her testi yapıyorum uzun süreler kullanıyorum kullandığımda oluşan sorunları çözüyorum bunu da yapsam kutulamak için epey test etmem lazım

Evet arkadaşlar 21 sayfa 460 yorum ile 2X24V Simetrik Güç Kaynağı Projemizi Bitirmiş Bulunuyoruz.

Başlangıçta 2x24V Simetrik Güç Kaynağı + Kısa Devre Koruması olarak çıktık yola. Ancak yaptığımız devrenin stabil çalışmaması ve Dijital Avometrelerin bitişik sargıda ölçüm yapmaması sonucunda karar değiştirerek;
1- Kısa devre korumasını iptal ettik
2- Bitişik olan 2x24 volt sargıların ortak ucunu ayırarak 2 adet ayrı 24 volt elde ettik.
3- Dijital Avometrelerin Sağlıklı çalışabilmesi için devre üzerine 2x12 volt kapalı tip küçük bir trafo ekleyerek LM7810 ile regüle ettik. Avometrelerin beslemesini direk bu kısımdan 10v ile sağladık.

Sonuç Olarak;
Yaptığımız devrede 2 Adet ayrı ayrı kullanabileceğimiz 24V 2A verebilen kaynağımız oldu.
Ayrıca Çıkışları seri bağlayarak 2x24V simetrik olarak kullanabiliyoruz.
İki kaynağın da ayrı ayrı voltaj ve akımlarını ölçebiliyoruz.

Devreyi yapmak isteyen arkadaşlar için Proteus dosyasını aşağıya ekliyorum.
Bu işe girişen arkadaşlara bu konu üzerinden ben ve diğer forum üyeleri tarafından destek verilecektir.

1871 eklentisine bak1872 eklentisine bak1873 eklentisine bak
Yakışıklı olmuş, memnun musun?

Yakışıklı olmuş, memnun musun?
Hiç bu güne kadar korad alıyım diye sıkıştırmadı beni. Yaptığım günden beri sıkıntısız çalışıyor. Bitirebilirsem bir tane de korad tarzı bir cihaz üstünde çalışıyorum.
Çalışıyorum derken de yanlış anlaşılmasın. Bende konuya hakim değilim. Sora sora ilerliyorum. Sonra beni bişey sanıp soru yağmuruna tutuyorlar. :D

Hiç bu güne kadar korad alıyım diye sıkıştırmadı beni. Yaptığım günden beri sıkıntısız çalışıyor. Bitirebilirsem bir tane de korad tarzı bir cihaz üstünde çalışıyorum.
Çalışıyorum derken de yanlış anlaşılmasın. Bende konuya hakim değilim. Sora sora ilerliyorum. Sonra beni bişey sanıp soru yağmuruna tutuyorlar. :D
:D

Hahaha, sen Korad'i kendine degil isyerine aliyorsun ya. Ondan butun bunlar. :p

Hahaha, sen Korad'i kendine degil isyerine aliyorsun ya. Ondan butun bunlar. :p
Korad iyi güzelde ben ayar olayını sevmedim. Düğmeler potun altına sıkışmış. Her elimi attığımda pota parmağım değmesin diye çaba sarfediyorum. Birde tuşa baskı olayının silikon olması kötü. Bastırınca yamuluyor filan. Tık hissiyatıda vermiyor. O kısımın daha güzel planlanması lazım.

En güzeli benim projem. Direk keypad den voltaj yada akımı giriyorsun. Ne o öyle, çevir tıkla, çevir tıkla. :)

Korad iyi güzelde ben ayar olayını sevmedim. Düğmeler potun altına sıkışmış. Her elimi attığımda pota parmağım değmesin diye çaba sarfediyorum. Birde tuşa baskı olayının silikon olması kötü. Bastırınca yamuluyor filan. Tık hissiyatıda vermiyor. O kısımın daha güzel planlanması lazım.

En güzeli benim projem. Direk keypad den voltaj yada akımı giriyorsun. Ne o öyle, çevir tıkla, çevir tıkla. :)
Calalarim ki ben onun kontrol ksmini. :cool: :D

Yok, ama kucukken birinci kattan beton zemine dustum. Kafam yarildi. Hastanede mor gozlu tatlis fotografim bile var. Anam "hep bu yuzden boyle oldu bu cocuk" derdi rahmetli. :D

Anılarım depreşti.

Çocukken uçma sevdalisiydim. Uçaklara hastaydım. Bi gün kendime 2 metre kanat yaptım tahta çubukları iple birleştirdim. Naylon ile bantladim. Ben çatıya çıkıp ipi aşağı attım. Kanatları bağlayıp çatıya iple çekerken...

Evet çekerken camın önünde Annem kanatları görüp demesin mi "aha bizim oğlan kendini çatıdan atacak!" Bulaşığı bırakıp hemen yanıma koşmuş. Benim kanatları kırıp catidan asagi atti. Beni de döve döve döve aşağı indirdi. Ama öyle böyle değil. Iyi dövdü beni.

Anam sayesinde yaşıyorum belki. Canım anam.

Bu projenin aynısını yapabilirim sanırım.
Sorunsuz çalışan güncel devre şeması hangisi acaba konu çok karışık olduğu için takip edemedim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back