555+DIPSW PWM

Ahmet

S38>S85
555.png

Bu şekilde bir tasarım düşündüm ama ne kadar doğru bir kullanım olur bilmiyorum.
C1-R4-R5-R6-R7 değerlerini daha sonra yapacağım hesap ile gireceğim.

Devre pwm desteği olmayan bir işlemcimizden 555'i on-off yaparak dip swtich'den birkaç farklı frekans seçebilme özelliğini taşıyor olması lazım bu şekilde düşünüp tasarladım.
Fakat bu ne kadar doğru ne kadar uzun ömürlü bir tasarım olur bunu kestiremediğimden bu konuyu açıyorum.
Varsa yaptığım hatalar bunları'da söylerseniz mutlu olurum:)

MicroCap de bu devreyi kurdum. Girişe birşey bağlı değilken 8 MHz gibi bir frekansta kare dalga üretiyor. Kare dalganın frekansı devredeki komponentlere bağlı değil ve sadece NE555 in lojik gecikmesine bağlı. Yani istenen işi yapmıyor bu devre.

1649528750874.png

MicroCap de bu devreyi kurdum. Girişe birşey bağlı değilken 8 MHz gibi bir frekansta kare dalga üretiyor. Kare dalganın frekansı devredeki komponentlere bağlı değil ve sadece NE555 in lojik gecikmesine bağlı. Yani istenen işi yapmıyor bu devre.

16570 eklentisine bak
Abi sürekli dipSwitchden bir frekans set edili kalabilir çünkü on-off yapacağım boşta bırakmam

Abi sürekli dipSwitchden bir frekans set edili kalabilir çünkü on-off yapacağım boşta bırakmam

Frekans direnç değerlerine bağlı değil. Dirençleri değiştirince frekans ya aynı kalıyor, yada devre hiçbir şey üretmiyor.

Sana bir ipucu. Frekansın ayarlı olabilmesi için bir RC zaman sabiti devresi olması lazım bir yerlerde. Sendeki devrede sadece direnç var, kondansatör yok.

Sana bir ipucu. Frekansın ayarlı olabilmesi için bir RC zaman sabiti devresi olması lazım bir yerlerde. Sendeki devrede sadece direnç var, kondansatör yok.
555.png

Ben bunu nası unuttum ya.
Kafa başka yerdeyken yapılmıyor bu iş.
Windows tarafına geçtiğim için çizimi paintten yapmak zorunda kaldım

Bir pot veya trimpot kullanmak yerine neden dip swtich ile yapıyorum?
Bir makinede kullanılıyor ve makine somun üretiyor.
Somun üretimi tamamen çelik bir tele şekil vermeye dayalı ve sürekli vuruyor tele somun şeklini vermek için buda öyle bir titreşim baskı yaratıyorki zamanla 1 tondan ağır makine yerinden kayıp gidebiliyor kesinlikle pot-enkoder gibi kolay şekilde dairesel hareket alan ürünler bıraktığın şekilde kalmıyor her vuruşta dönüyor. mecburen böyle bir sistem düşündüm.

İlham kaynağı aşağıdaki devre galiba. Bu devrede kapasitor seçilerek frekans ayarlanmış.

images (6).jpeg

Benzer bir sema asagida. Ama bu semada duty cycle ayari yok. Semalari incelemedim doğruluğundan emi değilim.

F6WLDPUHYNYLW8P.png

T=1.1 x R x C dir. Bu formüle göre hesap yapmak mümkündür. Hesap işini de mühendis arkadaşlara bırakayım.
Bu duruma göre 10 nf 4 khz verdiğine göre 4n7 2khz verir diye düşünüyorum.

T=1.1 x R x C dir. Bu formüle göre hesap yapmak mümkündür. Hesap işini de mühendis arkadaşlara bırakayım.
Bu duruma göre 10 nf 4 khz verdiğine göre 4n7 2khz verir diye düşünüyorum.
Devren içi teşekkür ederim mutlaka değerlendireceğim ama aklımdaki tasarım.
Sabit 10nF kapasite
Sabit 10k direnç

Devreye alacağım sırayla
100k-50k-20k-5k

Bu durumda frekans değişikliklerinde Duty-cycle aynı kalmaz.
Abi makineye ayar yaparken orjinalinde gelen cnc'lerde de vardir hatta bunlardan el çarkı gibi bir modülü oluyor ayar yaparken onunla ileri geri çevirip yapıyorlar ama bozulup duruyor bir türlü istenilen performansı vermiyor bende bunun yerine daha önce 2 butonlu her basışta 4 puls verecek bir devre yaptım ama buda isteidkleri gibi olmadı.

İsteikleri şekil basinca muhurleyecek ileri yonde bir baska tusa basinca geri yonde muhurleyecek ama hızda ayarlanacak sekilde olmasi lazım.
Hız ayarı çok sık yapılmadığı için 4lü bir dip swtichden yapılacak ayar yeterli.
Ama makine seriye geçmeyecek seri için kendi kumanda butonları var fakat seri modda hız ayarı makine üreticisinin set ettiğinden başka hız almıyor.

Ben bir nevi kandırmış oluyorum el çarkını ne kadar hızlı çevirirsen vfd'ye o kadar yüksek frekans veriyor bende o frekansı 555ile üretiyorum işte

Sabrı taşan operatör de kendine fazla güvenip seri hareketle aynaya bindiriyor mu :) ? Adamı sisteme uyduramıyorsan, sistemi adam uyduracaksın tabii... Kolay gele...

Sabrı taşan operatör de kendine fazla güvenip seri hareketle aynaya bindiriyor mu :) ? Adamı sisteme uyduramıyorsan, sistemi adam uyduracaksın tabii... Kolay gele...
el çarkı bozulduğunda seriye alıp ayar yapıyorlar abi genelde serideyken sürekli start stop yapıp ayar yapmaya çalışınca vfd aşırı akıma geçiyor vfd'ye onlarca ayar yaptım(5 saniyeliğinde 4 katı akıma izin ver vs.) ama presli makine olduğu için vuruş ve çekiş anlarında çok akım çekiyor motor 36kw vfd 50 yine de vuruş ve çekiş anlarında zorluyor vfd'yi özellikle ilk kalkışta oluyor bunlar

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back