5A akimi alt yuzeyden ust yuzeye tasimak icin atilmasi gereken vialarin capi ve sayisi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Bugune kadar atabildigim kadar via atiyordum.

5A akimi alt yuzeyden ust yuzeye tasimak icin atilmasi gereken vialarin capi ve sayisi icin ne diyebiliriz.

1mm yol 1A ise, 0.4 via çevresi yaklaşık 1mm olur. En az 0.4mm en az 5 adet olmalı. Ama ben olsam imkana göre en az 10 tane koyarım.

Saturn pcb nin ücretsiz hesaplama aracı var. Pcb ile ilgili gerekli olabilecek hesaplama araçları bir arada. İncelemenizi şiddetle tavsiye derim.

1726246852652.png

Akilli bidik der ki;

iki katli pcbde bir yuzden diger yuze vialar araciligiyla 5A gecirmem gerekiyor. Kac mm capli viadan kac tane kullanmaliyim

PCB'de bir yüzeyden diğerine 5A akımı güvenli bir şekilde iletmek için via boyutu ve sayısı önemlidir. Bu, via'nın çapına, bakır kalınlığına ve PCB'deki ısı yönetimine bağlıdır.

Via Kapasitesi:

1. Via çapı ve içindeki bakır kaplama kalınlığı, via'nın elektriksel kapasitesini belirler. Standart PCB'lerde kullanılan bakır kalınlığı genellikle 1 oz/ft²'dir (yaklaşık 35 µm bakır kalınlığı).
  2. Via başına akım kapasitesi, via çapına göre hesaplanabilir. Çapı arttıkça, via'nın taşıyabileceği akım da artar.

Genel Yaklaşım:

• 0.3 mm çapında bir via yaklaşık olarak 0.5A ile 0.8A arasında bir akımı güvenli şekilde taşıyabilir (bakır kalınlığına ve PCB'nin ısıl tasarımına bağlı olarak).
  • 0.5 mm çapında bir via ise yaklaşık 1A ile 1.2A arasında taşıyabilir.

5A Akım için Kaç Tane Via Kullanılmalı:

5A akımı taşımak için:
  • Eğer 0.3 mm çapında via kullanacaksanız, yaklaşık 7-10 adet via kullanmanız gerekebilir (her bir via başına ortalama 0.5A taşıyabilme kapasitesiyle).
  • Eğer 0.5 mm çapında via kullanırsanız, 5-6 adet via yeterli olacaktır (her biri 1A taşıyabilir).

Diğer Hususlar:

• Via'ların bakır kaplama kalınlığı, akım taşıma kapasitesini etkiler. Eğer bakır kalınlığı artırılmış (örneğin 2 oz/ft² gibi) bir PCB kullanıyorsanız, daha az via yeterli olabilir.
  • Via'ların yerleştirildiği alanın termal yönetimi de dikkate alınmalı, çünkü yüksek akım taşıyan via'lar aşırı ısınma riskine sahiptir.
  • Eğer mümkünse, daha büyük çaplı via'lar kullanarak via sayısını azaltabilirsiniz.
Bu hesaplamalar genel kabul gören kurallara dayanmaktadır, ancak tam ihtiyacınızı belirlemek için PCB üreticinizin sağlayacağı spesifik verilerle de kontrol etmeniz önemlidir.

Genel sürücü prensibi
1. adım : 4 kat PCB tasarımı yapıp, ara katları pozitif ve negatif besleme olarak tasarlamak; PWM frekanslarının sinyal bozulmasını ortadan kaldırmak için
2. adım : Frekanslı sürülecek yolların uzunluğuyla direnç gecikmesi olmasın diye eşit uzunlukta yapmak
3. adım : Frekanslı yolların kapasitif etkisini göz önüne alarak bunların altındaki ve üstündeki besleme katmanını boşaltmak, H köprüleme ile kurulacaksa yan yana yollar çekmek
4. adım : Frekanslı yollarda manyetik akı ile geçikmeler olmaması için ara katmana via ile inip, alt ve üstüne via ile birleştirilmiş faraday kafesi gibi bir geçiş oluşturmak
5. adım : Yüksek akım sürülecek bobinler için mosfetleri PCB kenarına alarak besleme ve çıkışlarını kenardan çıkarak kullanmak

Şincik, buna göre alttan üste akım taşıyacak via yolu vermek akıllıca mı diye düşünmek...

Bir sebepten dolayi transistorler altta sens direncleri ustte ise (ya da tersi) dusunmek gerekir.

• Beğen
Reactions: clc
Bugune kadar atabildigim kadar via atiyordum.

5A akimi alt yuzeyden ust yuzeye tasimak icin atilmasi gereken vialarin capi ve sayisi icin ne diyebiliriz.
bişey diyemeyiz ama şunu desen 5A akım geçerken maksimum 0.2 volt gerilim düşümü olacak ve 25 derece olan ısıda en fazla 10 derece artışa kadar izin verilecek o zaman bunu hesaplayabiliriz.

hatta gerek yok saturn pcb isimli çok prtaik bir tool var bunların hepsini anında hesaplıyor.

1726474427174.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back