AC elektronik yük tasarımı alternatifleri

Senkron makina ile yapılabilir. Senkron makinalar uyartıma göre hem ileri hem geri fazda hemde rezitif olarak çalışabilir. Bunu hep denemek istedim fakat küçük güçlerde üretilmiyor sanırım.

Diğer düşündüğüm bir yöntemde direnç grubu oluşturmak rölelerle açıp kapatarak farklı kombinasyonlar oluşturmak. 1-2-4-8.. ohm gibi.

Bobinsiz davranış saf rezistif.

1701874934516.png

Bobin bağlayınca neredeyse 20 derece faz farkı oluşuyor, yani davranış rezistif olmaktan kabul edilemeyecek kadar uzaklaşıyor

1701875080294.png

• Beğen
Reactions: nt
Motorla tahrik edilen reostali bir duzenek guzel olmaz mi?

Amaç 1 kW gibi güçler test etmek, ona göre reosta çok pahalı olur ve çok büyük olur. Ama diyelim 2 kW lik reosta temin edildi. Bunun gücü SADECE maksimum dirençte 2 kW olacak. Direnç azaldıkca tüketebileceği güç de azalacak.

Senkron makina ile yapılabilir. Senkron makinalar uyartıma göre hem ileri hem geri fazda hemde rezitif olarak çalışabilir. Bunu hep denemek istedim fakat küçük güçlerde üretilmiyor sanırım.

Diğer düşündüğüm bir yöntemde direnç grubu oluşturmak rölelerle açıp kapatarak farklı kombinasyonlar oluşturmak. 1-2-4-8.. ohm gibi.
Field ı kontrol edilen senkron makina ile yapılabilir ama doğrudan kendi kendine çalışmaya başlaması için damper sargılara ihtiyaç var, üstelik karşısına gerçekten yük koymak lazım. Üstelik bütün bunları ölçecek ekipman da lazım. Bence bu seçenek küçük güçte makina bulunsa da çok ilgi çekici olmayabilir. Ama senkron makina field sargıları dışarıda olacak şekilde olsa elimizde mesela ac değişken frekanslı güç kaynağı yapabiliriz

Bunu bir şekilde simule edebilsek keşke. PSIM'de motor simulasyonu vardı ama benim lisansın süresi doldu, firma da satıldı yeni lisans alınamıyor. Eğer bu şekilde olursa, gerekirse küçük bir makina sardırılabilir.

Ama tabiki bu sistemin dinamik performansı iyi olmaz çünkü rotorun ataleti var.

Full aktif/reaktif parametreleri kontrol eden devre çok iyi olur, ama bu şu anda benim anladığım ve yapabileceğim birşey değil. Şimdilik sadece rezistif olması yeterli. Ama normal elektronik yükten beklenen şeyleri yapmasını isterim. Sabit akım, sabit direnç, sabit güç modu, iyi bir dinamik performans. Yani kaynak voltajı değişiyorken, ayarlanan parametreler sabit tutulacak. Aynı şekilde ben programlayacağım bunu ve temiz/net bir "load step" yaratacak" ve programa göre yükün durumu belli bir hızla değiştirilebilecek.

Transistorlu yapida gecis distorsiyonu transistorun opamp ile surulmesi ile asilir.

opamp ile sürüp, geçiş distorsiyonunu elimine eden bir fonksiyon kullanmak gerekir herhalde. Ama ilk aşamada bu geçiş distorsiyonu ile çalışır hale getirmekte fayda var. Tabi devre bu kadar basit olmayacak. Transistörler darlington sürülecek. Akım feedback olacak.

İki Nmos u sourceları birbirine doğru bakacak şekilde bağlarak yapılabilme ihtimali var. Ancak değişen DS voltajı altında op mode u kontrol etmek gerekir, ayrıca klasik dc source yapar gibi sabit akım referansı girmek yerine şebeke ile senkron bir referans oluşturmak gerekir. Aksi durumda yapılan yük R gibi çalışmaz. Ancak burada DS voltajları yüksek iken akım altında SOA da kalacak mos bulmak ayrı bir challenge.

Bir şema çizebilir misin? Ben de biraz baktım benim MOSFET simulasyonu niye çalışmıyor diye, "body effect" denen bir olay nedeniyle gate eşik voltajı oynuyormuş DS voltajı oynarsa. Bunu kompanze etmek için başlı başına bir devre gerekir herhalde. Onun da kendi lineerlik hataları olacak ve distorsiyon yaratacak.

opamp ile sürüp, geçiş distorsiyonunu elimine eden bir fonksiyon kullanmak gerekir herhalde. Ama ilk aşamada bu geçiş distorsiyonu ile çalışır hale getirmekte fayda var. Tabi devre bu kadar basit olmayacak. Transistörler darlington sürülecek. Akım feedback olacak.

Yok opamp feedback yoluyla bozuklugu yok edecek zaten. Ozel bir transfer fonksiyonuna ihtiyac yok.

Power JFET de kullanabilirsin.

Body Effect olusmasi icin substrate bacaginin 4. bacak olarak disa cikmis olmasi lazim.

Yok opamp feedback yoluyla bozuklugu yok edecek zaten. Ozel bir transfer fonksiyonuna ihtiyac yok.

Hmm senin kafandaki feedback herhalde şöyle: voltaj referansı bir AC dalga şekli olacak ve bu şebeke ile senkronize edilmiş olacak. opamp de bu referansa göre regüle edecek.

Ben DC voltaj referansı düşünmüştüm ve yük akımının RMS değeri üzerinden regülasyon yaptıracaktım. Ama tabi böyle yapınca regülasyon gecikmesi baya fazla olacak.

Normal opampli ve transistorlu yapida opampin + ucuna DC referans veriyorduk. Bunda ise kollektordeki AC sinyali gerilim bolucu ile opampa ref olarak girecegiz.

Evet mantıklı. Ama sadece gerilim bölücü yeterli olmaz. Kademeli gerilim bölücü olacak, önce bir kademe seçilecek, sonra ara değerleri de gain ayarı yapılabilen bir opamp katı ile elde etmek gerekecek.

Bir şema çizebilir misin? Ben de biraz baktım benim MOSFET simulasyonu niye çalışmıyor diye, "body effect" denen bir olay nedeniyle gate eşik voltajı oynuyormuş DS voltajı oynarsa. Bunu kompanze etmek için başlı başına bir devre gerekir herhalde. Onun da kendi lineerlik hataları olacak ve distorsiyon yaratacak.
Bunu gerçekte çalışabilir hale getirmek biraz iş, hatta bu yapı çıkmaza bile girebilir zira bütün o voltaj-akım swing i esnasında op mode u kontrol etmek lazım ancak şu anda pek vaktim olmadığı için yapamadım. Hile yaparak çalışan bir model çıkardım basitçe, tabiki hilelerimden dolayı bile gerçekte nasıl çalıştıracağız yav bunu diyebilirsiniz. Başka sıkıntılar da var gibi seziyorum ancak üstüne kafa yormak lazım.

1701878615652.png

1701878635621.png

Yalnızca şu akım referansının bile yaratılması biraz sıkıntılı bir iş.

edit: Mosfetleri random seçtiğimi söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Genel dağınıklık içinde kusura bakmayın hızlıca yapmak için fazla dağınık çalıştım.

Başka sıkıntılar da var gibi seziyorum ancak üstüne kafa yormak lazım

Teşekkürler. Önemli olan tartışmaya zemin oluşturacak, üzerinde konuşulacak devrenin ortaya çıkması. Gerçek devrede kesinlikle çok daha fazla ayrıntı olacaktır.

Sanırım IT8600 serisi de sadece rezistif. Bir de 8200 serisi var ve "regenerative" diye geçiyor. Empedans simulasyonu yapabileceğini çağrıştıran bir ifade

1701880092377.png

Bu ürünlerde regenarative olanlar benim bildiğim kadarıyla grid e geri basar, bunların dc versiyonları da var, büyük yüklerde diğer türlü soğutması ciddi dert. Ac load lar da constant I(tabiki dc anlamda değil) R gibi modlar dışında r l c simulasyon modları ya da p q ayarlanabilen modları olabiliyor

Ölçüm sadakati ile ilgili şartnameler fazla zorlayıcı değilse yaparsın tabi. Ama genel olarak sorunlar şunlar:

1) Köprü diyotta normal doğrultucu diyot kullanırsan, kaynak voltajının iki tane forward voltajının çok üstünde olması lazım. Forward voltaj diyelim tam olarak 1V diyot başına. Kaynak voltajı 2.1 Vpp bağlarsan, çekilen akım sadece bir iğne palsi olur ve ölçümler tamamen saçma olur. Ancak şöyle 20 V falan olmalı ki, diyodun off olduğu sıfıra yakın bölgelerdeki hata gözardi edilebilsin.

2) Şotki diyot kullanırsan forward voltaj azalır, ama ters yöndeki sızıntı akımı ve kapasitif yükleme artar, gene ölçümlere hata girer.

3) Kullanılacak DC elektronik yükün de minimum bir çalışma voltajı var. O voltajın üzerine çıkıldığını garanti etmen lazım.

4) Kullanılacak DC elektronik yükün dinamik performansının çok iyi olması lazım. Mesela havacılıkta kullanılan 400 Hz lik kaynağı bağladın. Elektronik yükün bu tam dalga doğrultulmuş 800 Hz sinyali an be an takip edip uygun şekilde akım regülasyonu yapması lazım. Bu kolay birşey değil.
köprü diyot değil de senkron doğrultucu yaparsanız 4 hariç çözülür gibi.

Onun dışında belki şu olabilir motor ile reosta değil de varyak döndürseniz varyağın çıkışında bir yük direnci olsa hatta su da olabilir varyaktan önce birkaç kademeli oto trafo sardırılır kontaktörlerle kabaca aralık seçilir sonra varyakla ince ayar yapılır

Timur abi,

Bazı cihazlarda harmonik filtre uygulamaları var.

Bu uygulamada igbt doğrudan şebekeye bagli ve diğer ucunda kapasitorler var.

Ac yuk için yine aynı şekilde şebekeye igbt ile bağlanıp igbt leri akıma göre anahtarlasak nasıl olur?

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back