Arduino ile Elektronik Yük Tasarımı

Evet biraz dolu. En kötü direnci biraz havada takarız. Sorun olmaz.
bir fikrim var abi.

kutuyu nasıl yapacaksın bilmiyorum ama olduğundan biraz daha büyük kutu seçip direncı pcb üstünden kaldırıp 2 pin ile dışarı çıkarıp direnci bir soğutucuya monte etmek nasıl olur.

1653934691253.png

1653934727082.png

1653934770187.png

1653934795214.png

Gökhan ütü ile pcb yapmayalı uzun zaman oldu. Sen bu konuda baya tecrübelisin. Boşluk ve yol en küçük kaç mm basabiliyorsun. Bu pcb ütü ile olur mu?
Hiç özellikle ölçmedim ama tecrübeme dayanarak 0.5mm den küçük basamayız.
Daha doğrusu basarız. Hatta çok güzel basarız ama açıktaki bakırı eritirken bu yolları kaybederiz. Yani sorun basmakta değil eritmekte. Toner bu iş için dayanıklı değil. Asiti görünce hemen bırakıyor kendini.

@Gokrtl, fazladan basıp kullanmadığım bir pcb ütü ile basmıştım. 0.5mm gibi yollar. Dediğin gibi ideal ama 12v 5v yazılarıda fena çıkmamış. Ütü ile 0.40 kullanılabilir. Hatta bacaklar arasından geçiş gibi çok kısa mesafelerde 0.30 bile olabilir.

Pcb de güzelmiş :cool:

Ekler

• IMG_20220531_180913.jpg
    IMG_20220531_180913.jpg
    364 KB · Görüntüleme: 101
  • IMG_20220531_180803.jpg
    IMG_20220531_180803.jpg
    402 KB · Görüntüleme: 92
@Gokrtl, fazladan basıp kullanmadığım bir pcb ütü ile basmıştım. 0.5mm gibi yollar. Dediğin gibi ideal ama 12v 5v yazılarıda fena çıkmamış. Ütü ile 0.40 kullanılabilir. Hatta bacaklar arasından geçiş gibi çok kısa mesafelerde 0.30 bile olabilir.

Abi çırak arıyor musun:tamam1
Sadece pcb basmayı öğretsen yeter

Asit dengesi çok aşırı önemli. Az koysan toner sıvıda çok beklediği için kalkıyor, çok koysan bu seferde asitin yakıcılığı söküp atıyor.
İyi bir oranlama ile iyi sonuçlar alınabilir. Ama dediğim gibi tüm işi gücü bırakıp bu oran üzerine yoğunlaşmak gerekir.
Ben Perhidrol ve Tuz Ruhu kullanıyorum. Belki de şu demir klorür denilen bileşeni kullansam 0,2mm bile basılabilir. Denemeden bir şey söylemek zor.

Bir başka sıkıntı da ince yollar asitten sağlam çıksada lehimleme sırasında çok sıcağa maruz kalırsa hemen kalkıyor.
Kısacası yapılamayacak bir şey değil ama çok uğraştıracağı için ben pek ince yol tercih etmiyorum.
Şöyle hakkaten canımın sıkıldığı bir gün sırf bu işe yoğunlaşıp bir kaç deneme yapmam lazım.

Bende tuz ruhu kullanıyorum. Her zaman göz kararı koyarım. Ama dediğin gibi dengesi önemli. Toner transferi ve yoğunluğuda önemli.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,958
Üyeler
2,508
Son üye
NEPENTHE

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back