Elektronik Yük Tasarımı (Yine, Yeniden...)

ihityaç var mı? esp32 hepsine yeter bence. ADC çok iyi değil ama zaten harici ADC dedik.
ESP32 ile denemeler yaparız.
Eğer istediğimiz gibi çalışır sorun çıkarmazssa fark etmez esp32 olmuş 32f401 olmuş.
Ben daha önce esp32 adc'si kullandım akım trafosu okuyordum sorun çıkarmıyordu.

1- tam lineer değil. ama onun çözümü var.
2- Ofset voltajı gerektiriyor. ESP32 serisi 0-3.3V aralığında çipten çipe değişecek şekilde 0-150 mV aralığında bir yerin üstünü okuyabiliyor. ESP32-S3 serisinde ise bu ofset 0-30 mV gibi bir aralıkta.
3- Çoğu mikrokontrolcüdeki klasik gürültü problemi bunda da var. Ortalama ile aşılıyor hız çok önemli olmadığı zaman.

ESP32 ile denemeler yaparız.
Eğer istediğimiz gibi çalışır sorun çıkarmazssa fark etmez esp32 olmuş 32f401 olmuş.
Ben daha önce esp32 adc'si kullandım akım trafosu okuyordum sorun çıkarmıyordu.
Problem düşük voltaj bölgesinde. Üst tarafta sorun yok pek. Ama harici ADC ölçüm hızı ve/veya çözünürlük açısından da çok mantıklı olabilir.

Problem düşük voltaj bölgesinde. Üst tarafta sorun yok pek. Ama harici ADC ölçüm hızı ve/veya çözünürlük açısından da çok mantıklı olabilir.
Ben akım trafosunu 2 10k üst ve alt direncin ortasına bağlıyordum üst ve alttan gnd+3v3 oluşan sapma'dan akımı hesaplıyorum.
birkaç ay çalıştı sonra beslemesine 220 yerine, 2 faz 380 bağladık yanlışlıkla birdaha da yapmadım.

1- tam lineer değil. ama onun çözümü var.
2- Ofset voltajı gerektiriyor. ESP32 serisi 0-3.3V aralığında çipten çipe değişecek şekilde 0-150 mV aralığında bir yerin üstünü okuyabiliyor. ESP32-S3 serisinde ise bu ofset 0-30 mV gibi bir aralıkta.
3- Çoğu mikrokontrolcüdeki klasik gürültü problemi bunda da var. Ortalama ile aşılıyor hız çok önemli olmadığı zaman.

Ofset problemini şöyle görselleştireyim:
1671481439673.png

Farklı bir proje için soruyorum. Lineerlik konusunu aştığımızı varsayın. 0-100 mV aralığındaki kör bölgeden kurtulmak için bir ofset voltajı eklemek istesek opamp kullanmak yerine daha basit bir fikir geliyor mu aklınıza?

Ben akım trafosunu 2 10k üst ve alt direncin ortasına bağlıyordum üst ve alttan gnd+3v3 oluşan sapma'dan akımı hesaplıyorum.
birkaç ay çalıştı sonra beslemesine 220 yerine, 2 faz 380 bağladık yanlışlıkla birdaha da yapmadım.
Gerilim bölücüler ile hiç problem yok. Giriş empedansını 9.2 MOhm olarak ölçtüm ADC aktifken.
Zayıflatıcıyı 0dB yapıp 0-950 mV aralığında ölçüm almayı denedim. O da güzel çalışıyor. Ama yukarıdaki ofset problemi için pratik bir çözüm lazım.

Bence burada önemli bir hedef daha koymak lazım. PCB ve malzemelere sahip olan bir öğrenci, bu devrenin montajını yapabilmeli. Yani sıcak hava, fırın, üstün lehimleme ustalığı gibi şeyler gerekli olmamalı. O yüzden tek başına işlemci yerine hazır bir modül kullanmak mantıklı. PICO veya ESP32 olabilir. PICO en ucuzu o yüzden bence tercih sebebi.

Bence burada önemli bir hedef daha koymak lazım. PCB ve malzemelere sahip olan bir öğrenci, bu devrenin montajını yapabilmeli. Yani sıcak hava, fırın, üstün lehimleme ustalığı gibi şeyler gerekli olmamalı. O yüzden tek başına işlemci yerine hazır bir modül kullanmak mantıklı. PICO veya ESP32 olabilir. PICO en ucuzu o yüzden bence tercih sebebi.
ESP32 kullandık diyelim.

Bu projeyi yapmaya niyetlenip bunu kalem havya ile lehimleyemeyecek öğrenci yok.
Ama pico kullanılırsada bir nebze daha rahat lehimlenir ama boyut büyür.

ESP32 kullandık diyelim.

Bu projeyi yapmaya niyetlenip bunu kalem havya ile lehimleyemeyecek öğrenci yok.
Ama pico kullanılırsada bir nebze daha rahat lehimlenir ama boyut büyür.

Bir dakka, böyle değil pinli olması lazım. Bunu tamam yerine lehimlersin de, sonra sökmen gerekirse nasıl sökeceksin :D

Bir dakka, böyle değil pinli olması lazım. Bunu tamam yerine lehimlersin de, sonra sökmen gerekirse nasıl sökeceksin :D
Rica edeceğiz sökülür müsün oradan diye :katil2:

Fiyat aşşağı iniyor böyle surface mount kullanınca.
Wroover-E kart bu fiyatın 2 katı.

Geliştirme kartı şeklinde olsun derseniz o da bir pico fiyatına neredeyse:

DAC için kaç bit kullanılması gerektiği, kullanılacak şönte bağlı. Mesela diyelim 0.1 Ω şönt kullandık. Hedef çözünürlük 10 mA. Bu durumda şönt üzerinde 1 mV düşecek. 3.3 V ile beslenen bir ESP32 nin 12 bit DAC ının çözünürlüğü 0.8 mV olacak. Eğer offsetten dolayı kaybımız varsa 0.8 mV dan da fazla olacak.

Bunun çözümü için de, şöntü ona göre seçilmiş iki ayrı akım kademesi yapılabilir. Benim Rigol DL3021 de öyle mesela. 4 A ve 40 A kademesi var.

Bunun çözümü için de, şöntü ona göre seçilmiş iki ayrı akım kademesi yapılabilir. Benim Rigol DL3021 de öyle mesela. 4 A ve 40 A kademesi var.
Bunu nasıl yapıyor abi? Akım her halükarda iki şöntten de geçip mcu istediğini mi okuyor yoksa röle ile yön mü değiştiriliyor.

Bunu nasıl yapıyor abi? Akım her halükarda iki şöntten de geçip mcu istediğini mi okuyor yoksa röle ile yön mü değiştiriliyor.

Röle sesi yok, başka bir şekilde yapıyor olmalı. 4 tane MOSFET grubu var, her grupta da iki MOSFET var. Belki iki MOSFET'in ayrı ayrı şöntleri var ve kademeye göre uygun şöntlü MOSFET'i sürüyor.

DAC için kaç bit kullanılması gerektiği, kullanılacak şönte bağlı. Mesela diyelim 0.1 Ω şönt kullandık. Hedef çözünürlük 10 mA. Bu durumda şönt üzerinde 1 mV düşecek. 3.3 V ile beslenen bir ESP32 nin 12 bit DAC ının çözünürlüğü 0.8 mV olacak. Eğer offsetten dolayı kaybımız varsa 0.8 mV dan da fazla olacak.

Voltaj bölücü ve opamp buffer kullanarak dac cözünürlüğü düşük voltajda artırılabilir. bunun sakıncası direnç toleransı olabilir ama eşleştirilmiş birkaç dirençle sağlanabilir. Bunun başka bir sıkıntırsı olabilir mi?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back