yav timur onu bende biliyorum.Ben süreyi hesap ediyorum Anlaşılmayacak neresi var

Olay süre falan değil. Fazla karmaşıklaştırmamak lazım. Her para için farklı bir eşik değeri aşılacak, sadece buna bakmak yeterli. Süre önemli değil, para hızlı da geçse yavaş da geçse eşik fazla değişmez.

Gökhan, artık osiloskop olduğuna göre elindeki LDR nin tepki süresini ölçebilirsin :) Bir LED'ye kare dalga ver ve LDR ile oluşturduğun gerilim bölücünün uçlarındaki gerilimi görüntüle. Benim internetten baktığım kadarıyla ortalama 30 ms lik tepki süresi var. Yani saniyede 33 taneden daha az para geçiyorsa yakalama şansın var :katil2:

Olay süre falan değil. Fazla karmaşıklaştırmamak lazım. Her para için farklı bir eşik değeri aşılacak, sadece buna bakmak yeterli. Süre önemli değil, para hızlı da geçse yavaş da geçse eşik fazla değişmez.

Gökhan, artık osiloskop olduğuna göre elindeki LDR nin tepki süresini ölçebilirsin :) Bir LED'ye kare dalga ver ve LDR ile oluşturduğun gerilim bölücünün uçlarındaki gerilimi görüntüle. Benim internetten baktığım kadarıyla ortalama 30 ms lik tepki süresi var. Yani saniyede 33 taneden daha az para geçiyorsa yakalama şansın var :katil2:
Buna bir bakayım abi. Mantığı anladım. Yaparken de nasıl yapacağımı anlarsam hallederiz.
Saniyede 33 para iyiymiş :katil2:

. Her para için farklı bir eşik değeri aşılacak, sadece buna bakmak yeterli. Süre önemli değil, para hızlı da geçse yavaş da geçse eşik fazla değişmez.
Peki darphaneden yeni çıkmış 1 kuruşu 50 kuruş diye algılayamazmı (Daha parlak diye) yada biraz kirli elli kuruşu 10 kuruş falan?
Bunu nasıl aşacaksın?
Ben bozuk parayı aşşağı düşerken de algılattırabilirim (yerçekimi ivmesi 9,8 m/sn2) dir ona kimse müdahale edemez

Tamam Arduino var LDR ve LED de var .Dene bakalım en uygun şartlarda 50 kuruş 10 kuruş 1 tl için ne kadar fark olacak.

Peki darphaneden yeni çıkmış 1 kuruşu 50 kuruş diye algılayamazmı (Daha parlak diye) yada biraz kirli elli kuruşu 10 kuruş falan?
Bunu nasıl aşacaksın?
Ben bozuk parayı aşşağı düşerken de algılattırabilirim (yerçekimi ivmesi 9,8 m/sn2) dir ona kimse müdahale edemez

Tamam Arduino var LDR ve LED de var .Dene bakalım en uygun şartlarda 50 kuruş 10 kuruş 1 tl için ne kadar fark olacak.

Paranın yüzey parlaklığına bakmıyoruz, öyle olsa kamera ile görüntü alıp görüntü işleme yapardık. Burada para sadece ışığın geçişi için bir engel. Temiz de olsa pis de olsa siyah da olsa beyaz da olsa metal de olsa plastik de olsa bizim amacımız açısından bir fark yaratmaz. Işık şiddetini de 1024 farklı basamakla ölçtüğümüzü düşünürsen, en yakın çaplı iki parada bile kayda değer bir fark çıkması lazım.

Hepimiz şu an bunu yapmaya çalışıyoruz. Nasıl yapacaksın, somut çözüm lazım?

Örnek
Hindistanlı çocuk yerçekimi ivmesini ölçmüş Sizde mesafe sabit olduğundan en uzun süren düşme için en büyük çaplı para olduğunu anlayacaksınız

Büyük para da küçük para da tam olarak aynı zamanda düşer. Kütle, düşme süresini etkilemez. Yani sürtünmeyi hesaba katmazsan, 10 mm lik çelik bilya ile 1 tonluk gülle aynı yükseklikten yanyana bırakılırsa aynı sürede düşer.

Büyük para da küçük para da tam olarak aynı zamanda düşer. Kütle, düşme süresini etkilemez. Yani sürtünmeyi hesaba katmazsan, 10 mm lik çelik bilya ile 1 tonluk gülle aynı yükseklikten yanyana bırakılırsa aynı sürede düşer.
Bu benzeri bir örnek.1 cm lik parçada 100 cm lik parçada aynı anda düşer ama sensörün önünde biri 1 sn lik kesinti oluştururken ,öbürü 4 sn lik ışık kesilmesine sebep olur
Ayıca bu kesilmeleri 2 sensördeki kesilmeleri toplayarak sağlaması daha kolay yapılır

Hindistanlı çocuk yerçekimi ivmesini ölçmüş Sizde mesafe sabit olduğundan en uzun süren düşme için en büyük çaplı para olduğunu anlayacaksınız
Benim evde çocuk için aldığım 100TL oyuncak banka da bu işi çözmüş. Buradaki olay kimin çözdüğü ile ilgili değil, deneyimle ilgili. Senin çözümün ne? derken ki alt metin bu tarz bir açılım...

Bak bizim oyuncağa kart takıyorsun şifre giriyorsun para yatırıyoruz kağıt, metal para ayrı ayrı filan. Hedef miktar belirliyorsun. Para çekiyorsun filan.

9025612349490.jpg

Yuh fiyatları da epey artmış...

Buradaki led ldr ikilisinde omajin cok dusmemesi

Ledin cok parlak yaniyor olmasi veya isik kaçakları olabilir mi?

Peki led ldr ikilisi yerine aşağıdaki gibi bir sensor kullansak nasil olur?

images (3).jpeg

Buradaki led ldr ikilisinde omajin cok dusmemesi

Ledin cok parlak yaniyor olmasi veya isik kaçakları olabilir mi?

Peki led ldr ikilisi yerine aşağıdaki gibi bir sensor kullansak nasil olur?

6637 eklentisine bak
Küçük paralar için belki led parlaklığı önemli olabilir ama 1tl ldr nin bulunduğu deliği tam kapatıyor. Minicik sızmalar olsa bile ldr nin büyük seğişim yakalaması lazım.

Resimdeki sensör paranın yarısı kadar. Parayı o aralıktan geçirmek zor. Geçirsek bile yarım para ile işlem okumaya çalışmalıyız. Nasıl olur bilmiyorum.

Gene de mekanik toleranslar işin içine girer. Mesela küçük para sürtünmeden veya sağa sola fazla çarpmaktan dolayı yavaş geçer, büyük para hiç çarpmadan hızlı geçebilir. Ama ışık metodunda böyle bir mekanik belirsizlik yok. Eğer düzenek ışık sızdırmayacak şekilde kapatılırsa, bütün para çeşitleri için aşağı yukarı aynı bir eşik değeri okunur.

Mevcut yapılmış tasarımları incelemek güzel ve faydalı, ama bir proje yapılacaksa, başkasının yaptığının aynısını hemen alıp yapıvermek yerine, mantığını anlayıp kendin sıfırdan sana özgün olanını yapmak daha iyidir. Belki onun düşünemediği yeni özellikleri eklersin, onun tasarımındaki eksiklikleri giderirsin. Ancak böyle işi derinlemesine öğrenirsin.

Mevcut yapılmış tasarımları incelemek güzel ve faydalı, ama bir proje yapılacaksa, başkasının yaptığının aynısını hemen alıp yapıvermek yerine, mantığını anlayıp kendin sıfırdan sana özgün olanını yapmak daha iyidir. Ancak böyle işi derinlemesine öğrenirsin.
Ben zaten mantığını anlatmaya çalışıyorum.
Yoksa programını yazmak çok zor değildir.
Arduino da interrupt nasıl kullanılır Timer nasıl kullanılır bimiyorum ama interrupt ın ve timer ın ne olduğunu biliyorum

Ben zaten mantığını anlatmaya çalışıyorum.
Yoksa programını yazmak çok zor değildir.
Arduino da interrupt nasıl kullanılır Timer nasıl kullanılır bimiyorum ama interrupt ın ve timer ın ne olduğunu biliyorum

Biliyorum ben genel olarak söyledim. Bizim millette genel olarak bu kanı var çünkü. "Tekerleği yeniden icat etmeye ne gerek var? Bak adam yapmış, al kullan" gibi. Tekerleği yeniden icat etmek lazım, ancak o şekilde o tekerleğin temelindeki bilim ve teknolojiyi anlarsın. Yoksa başkaları tasarlar bizler hep taklit ederiz.

Denedim 5 farklı madeni para geçişi sırasında komple ldr direnci 779 ile 776 arasında oynadığı için sağlıklı bir aralıkta tespit yapamadım.
Anlamadımki delay koyunca beklediği için yakalayamıyoruz, delay koymayınca çok hızlı akış olduğu için okuyamıyoruz. Nasıl olacak bu iş?
Sende osiloskop yok mu, ölçsene? :)

Bi eve geçeyim de ölçecem inşallah. Hoş nasıl ölçecem, ekranda gördüğümü nasıl yorumlayacağım bilmiyorum ya. Akşam ola hayrola.
Diyelim ki para yokken, delik tam aydınlıkken LDR sabit 5V veriyor. Osiloskopun trigger seviyesini bu 5V'un tam altına koyarsan (4.9 gibi) ve single moduna alırsan sinyal tam o trigger seviyesinden geçerken yakalanır. Eğer single seçmezsen her yakaladığını ekrana basar ve kafa karıştırır, seçersen ilk yakaladığını ekrana basar ve donar.

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back