Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Baskılarımın boyutu büyüyünce çok sıkıntı çekmeye başlıyorum. Elimde iki çeşit kağıt var. Biri sarı transfer kağıdı. Buna büyük baskı alamıyorum, kağıt ince olduğu için printer çok bozuk çıkarıyor.

İkinci kağıdım ise beyaz transfer kağıdı, buna yazıcıdan çok güzel baskı alıyorum ama laminasyonda bir türlü toneri transfer edemiyorum. Ya sıcaklık az geliyor, ya silindirlerin basıncı yetmiyor veyahut da geçiş gereğinden hızlı olduğundan toner erimeden geçiyor.

Aşağıdaki baskıda plaketi tam yarım saat ileri geri yaptım laminasyonda. Plakete el değmeyecek kadar sıcaktı ama sonuç aşağıdaki gibi.

Sanırım artık bütün projelerimi kenara bırakıp dry film için kaynak ayırmam gerek.

20220926_181510.jpg

Son düzenleme:
Dry film var mı elinde Gökhan? Bir de aydınger baskının tamamen opak olması için bir sprey vardı, o da lazım.

Dry film var mı elinde Gökhan? Bir de aydınger baskının tamamen opak olması için bir sprey vardı, o da lazım.

Dry film var elimde. Çıktıyı ozalitçiden çok kaliteli alabiliyorum. 365nm Ledler için kaynak ayırmam gerek. Şuanda en büyük eksiğim onlar.

Plaket e zımpara atiyormusun . Ben laminasyon la çok ince yol cikariyorum bir yerde eksik yapılıyordur. Herşeyi doğru yapsan da Şu mümkün . büyük boyutlu plaket de laminasyon ısı yi heryere dogru yayamiyor dolyasiyla plaketi sürekli çevirerek vermek gerekiyor . KAgit Newprint 4001 müthiş sonuç veriyor.

Plaket e zımpara atiyormusun . Ben laminasyon la çok ince yol cikariyorum bir yerde eksik yapılıyordur. Herşeyi doğru yapsan da Şu mümkün . büyük boyutlu plaket de laminasyon ısı yi heryere dogru yayamiyor dolyasiyla plaketi sürekli çevirerek vermek gerekiyor . KAgit Newprint 4001 müthiş sonuç veriyor.

Bütün pinlerde İşçilik çok güzel, ama 0:26 da sağ altta lehim yetersiz gibi.

Dry film var elimde. Çıktıyı ozalitçiden çok kaliteli alabiliyorum. 365nm Ledler için kaynak ayırmam gerek. Şuanda en büyük eksiğim onlar.

Kaça yapıyor ozalitçi? Bir de aydıngere mi alıyor yoksa doğrudan asetat folyoya mı? Bir de ne kadar sürede teslim ediyor? Birkaç hafta sürüyorsa Çin'e gönder daha iyi :D

Kaça yapıyor ozalitçi? Bir de aydıngere mi alıyor yoksa doğrudan asetat folyoya mı? Bir de ne kadar sürede teslim ediyor? Birkaç hafta sürüyorsa Çin'e gönder daha iyi :D
Abi ne haftası ya :D
Sadece projemi pdf olarak veriyorum, onlarda bana ya aydınger yada asetat olarak çıktı alıp veriyor. 1-2tl filan baskı. Yoğun değillerse 1-2 dk içinde alıp çıkıyorum.

Abi ne haftası ya :D
Sadece projemi pdf olarak veriyorum, onlarda bana ya aydınger yada asetat olarak çıktı alıp veriyor. 1-2tl filan baskı. Yoğun değillerse 1-2 dk içinde alıp çıkıyorum.

Ne mubarek adammış senin ozalitçi yav. Ben buradaki bir esnafa 4 sene önce sorduğumda 20 TL fiyat çekmişti şimdi kesin 100 TL ister.

Daha önce sormuşmuydum hatırlamıyorum.
PCB yapımında, izlediğim videolarda herşeyden önce delikleri delip, delik içi kaplama yapıyorlar.
Sonra Dry Film yapıştırıp pozalama yapıyorlar ve sonrasında pozlanmayan kısımları eritmek için asite atıyorlar.

Nasıl oluyor da bu sırada delik içindeki kaplamalar asitte erimiyor?

Dry film kapatıyordur via'ları.

Dry film kapatıyordur via'ları.
Abi viaların ortası delik olduğundan toner ile kapanmıyor o kısımlar. Dolayısıyla pozlama sırasında da o delikler pozlanmıyor ve Sodyum metesilkata atıldığında eriyor olması lazım. Bu durumda da delikler açığa çıkıyor olmalı. Kafam basmadı bir türlü, testler sırasında anlayacağım sanırım ne olduğunu.

padleri ve viaları deliksiz yapman lazım. Zaten ECAD programlarının varsayılan ayarlarında vialar ve padler deliksiz çıkıyor. Delik bilgileri ayrı bir dosyada oluyor.

Bence çok önemli değil delik içi kaplama. Perçin prototip devrelerde rahat iş görür.

Orada kullanılan kimyasallar son derece zehirli yalnız. Gereken tedbirleri almadan girişme o işe.

Orada kullanılan kimyasallar son derece zehirli yalnız. Gereken tedbirleri almadan girişme o işe.
Ben tedbiri elden bırakmam da bu gün izlediğim onlarca videoda 90% eldiven ve maskesiz çalışıyorlardı. Sadece bir kaçında eldiven gördüm. Hatta bir tanesi sürekli gıcık tutmuş gibi boğazını temizliyordu, elleri yara bere içindeydi. Tahminim seneye ölür.

İzlediğim videolarda 10 çeşide yakın kimyasal gördüm. Aşağıdaki listedekiler hemen hepsinin elinde var. Bakır sülfatı sipariş ettim. Diğerlerinide zamanla alacağım.

Tek başına bakır sülfat ile Elektroliz yöntemi ile bakır kaplanabiliyor. Ama ben eloktroliz olmadan bu işi yapmanın peşindeyim. O yüzden diğer kimyasallar da şart.

20221004_224717.jpg

Dostum aman bu evde olmaz. Malzemeyi dökecek yer bile bulamazsın. Çok ciddi lastik önlük, eldiven ve havalandırma gerekir.
Önlüğü bilmiyorum da eldiven, maske, balkon gibi seçeneklerin hepsini bir arada kullanırım.

Bakır Sülfat Pentahidrat'ım geldi.
Ledleri de aliexpressden şipariş ettim.
"Gelsin Hayat Bildiği Gibi"

20221007_133904.jpg

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back