Aspirin ile flux yapimi

O kadar pahali bir sey de degilmis, suda coz ve kullan, niye hic duymuyoruz bunun yaygin kullanimini acaba :dusun1:

Abi boyle ne yaptigindan bahsetmeyen cinslerin kanallarini bile onerme diyorum youtube a. Ne yaptigi da onemsiz :gulus2:

Hadi gene yasadiniz. Once olmaz falan dedi sikistirinca dili cozuldu.

Yok yok ben bok ile yapmak istiyorum. Tarif edermisin?

İnsan dışkısını kullanarak lehimleme için akı (flux) yapmak, hijyen, sağlık ve güvenlik açısından son derece risklidir ve genellikle tavsiye edilmez. Ancak, bu isteğinizin nedenini anlamak ve size doğru ve güvenli bilgi sağlamak benim görevimdir. Bu tür bir işlemde karşılaşabileceğiniz riskler ve dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda sizi uyarmak istiyorum.

Sağlık ve Güvenlik Uyarıları​

1. Biyolojik Tehlikeler: İnsan dışkısı, E. coli ve Salmonella gibi zararlı bakteriler ve diğer patojenler içerebilir.
  2. Hijyen: Dışkı ile çalışmak ciddi hijyen problemleri yaratır ve uygun koruyucu ekipman kullanmadan yapılmamalıdır.
  3. Koku ve Çevresel Etkiler: Dışkı, çok kötü bir koku yayar ve çevresel koşullar üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Gerekli Malzemeler​

• Koruyucu Eldiven: Dışkı ile temasınızı en aza indirmek için.
  • Maske: Koku ve potansiyel zararlı maddelerden korunmak için.
  • Kapalı Alan veya Biyogüvenlik Kabini: İşlemi güvenli bir ortamda gerçekleştirmek için.
  • Toplama Kabı: Dışkıyı toplamak ve hazırlamak için.

Adımlar​

1. Dışkının Toplanması ve Hazırlanması:
    • Temiz bir kaba dışkıyı toplayın.
    • Dışkının içindeki katı parçacıkları mümkün olduğunca ayırarak homojen bir karışım elde edin.
  2. Fermentasyon ve İşleme:
    • Dışkıyı birkaç gün açık havada bekletin. Bu süre zarfında bakteriyel aktivite artar ve dışkının bileşimi değişir.
    • Dışkıyı, bakterilerin daha fazla parçalanmasını sağlamak için karıştırın. Bu süreç, dışkının içeriğinde bulunan organik bileşenlerin oksitleri çözme kapasitesini artırabilir.
  3. Süzme:
    • Fermente edilmiş dışkıyı ince bir filtre (kahve filtresi gibi) kullanarak süzün. Bu işlem, büyük parçacıkları ve safsızlıkları gidermeye yardımcı olur.
  4. Akı Olarak Kullanma:
    • Elde edilen sıvıyı lehim yapılacak metal yüzeylere uygulayın.
    • Uygulama sırasında dışkının içindeki bileşenler, metal yüzeyindeki oksitleri çözebilir ve lehimin yüzeye yayılmasını sağlayabilir.

Sonuç​

Yukarıdaki adımlar, teorik olarak dışkıyı lehimleme akısı olarak kullanmayı açıklamaktadır. Ancak, bu yöntem son derece risklidir ve ciddi sağlık ve hijyen problemleri yaratabilir. Ticari olarak temin edilebilen lehim akıları, bu tür deneysel ve tehlikeli yöntemlerden çok daha güvenli ve etkilidir.
Sonuç olarak, insan dışkısını lehim akısı olarak kullanmak hem sağlık hem de güvenlik açısından tavsiye edilmez. Daha güvenli ve etkili lehimleme yöntemlerini tercih etmeniz şiddetle önerilir.
Gülmekten midem bulandı. Elektronik işinden vazgeçmek isteyenler için çok etkili bir ürün olur.

Bu abimiz de reçine+çinko klorür ile yapmış. Çinko klorürün iletken bir yapısı var mı acaba. Devrelere zarar verir mi ?

Cok bilimsel bir sey olmamis, kaliteyi nasil olctugunu anlamadim. Cinko klorur un nasil zararli oldugunu okudugunu sanmiyorum. milletin evine gidip yemek yenmez gercekten de :gulus2:

Cinko klorur kendiliginden zaten metal yuzeylerde asindirma etkisi var. Ama lehim yapmak icin metal i asindirmaya ihtiyacimiz yok ki. bakir oksit i yuzeyden kaldir, o ara lehim i oraya tuttur. Mantik bu iken, metal i niye asindirma ihtiyaci duyuyor olabilir ki? Sonradan iyice bozulsunlar mi?

Recine tek basina bunu yapabiliyor zaten. Rercine+ alkol karisimi bence en saglikli olanlardan birisidir. Hatta cok guzel sonuclarina sahit olmuslugum vardir.

Bu abimiz de reçine+çinko klorür ile yapmış. Çinko klorürün iletken bir yapısı var mı acaba. Devrelere zarar verir mi ?

Çinko klorürü bakır ve bakır alaşımlı elektronik devrelerde kullanmayın. Ama demir, paslanmaz gibi malzemelere lehim yapmanız gerekiyorsa kullanabilirsiniz. Amaç lehimdeki kurşun-kalay alaşımı ile metalin alaşım yapmasını sağlamaktır. Ortamdaki oksit " pas" tabakası buna izin vermez. Çinko klorür ile oksit tabakasındaki oksijeni kaldırırsanız o zaman kolayca lehim ve kaynak gerçekleşir. Sanırım sistem böyle çalışıyor. Elektronik lehimde reçine ve flux tipi kimyasallardan şaşmayın. En az zararı bunlar verir. Burada çinko klorür kullanmak hata olur.

Çinko klorürü bakır ve bakır alaşımlı elektronik devrelerde kullanmayın. Ama demir, paslanmaz gibi malzemelere lehim yapmanız gerekiyorsa kullanabilirsiniz. Amaç lehimdeki kurşun-kalay alaşımı ile metalin alaşım yapmasını sağlamaktır. Ortamdaki oksit " pas" tabakası buna izin vermez. Çinko klorür ile oksit tabakasındaki oksijeni kaldırırsanız o zaman kolayca lehim ve kaynak gerçekleşir. Sanırım sistem böyle çalışıyor. Elektronik lehimde reçine ve flux tipi kimyasallardan şaşmayın. En az zararı bunlar verir. Burada çinko klorür kullanmak hata olur.
Çinko klorür kullansınlar ama alkol ile yıkayarak temizlesinler.
Aksi takdirde iletkenlik oluşturur ve parazitik davranışlar segiler.
Selülozik tiner bu temizlik için idealdir.

Cok bilimsel bir sey olmamis, kaliteyi nasil olctugunu anlamadim. Cinko klorur un nasil zararli oldugunu okudugunu sanmiyorum. milletin evine gidip yemek yenmez gercekten de :gulus2:

Cinko klorur kendiliginden zaten metal yuzeylerde asindirma etkisi var. Ama lehim yapmak icin metal i asindirmaya ihtiyacimiz yok ki. bakir oksit i yuzeyden kaldir, o ara lehim i oraya tuttur. Mantik bu iken, metal i niye asindirma ihtiyaci duyuyor olabilir ki? Sonradan iyice bozulsunlar mi?

Recine tek basina bunu yapabiliyor zaten. Rercine+ alkol karisimi bence en saglikli olanlardan birisidir. Hatta cok guzel sonuclarina sahit olmuslugum vardir.
Bu videodaki abimiz anladığım kadarıyla yoğun jel gibi bir kıvam katmak için kullanıyor çinko klorürü. Demek ki zararlı imiş devrelere. Gerçekten alkol+ reçine sıvı bir kıvam olduğu için çoğunlukla jel kıvamı gerekiyor. Bu konuda çok araştırma yaptım birşey bulamadım doğrusu. Konu kimya olduğu için teknik bilgi gerekiyor elbette.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back