Asus GTX 750 Ti Strix OC grafik kartı arıza bulma

Bir heves çevredeki tek aktarcımıza gittim ama Reçine var mı dediğimde, o ne baharat mı dediler. Yarın çarşıya inip alacağım. Daha sonra reçineyi tüm karta sıkarak mı bakayım yoksa sadece şüpheli alanlara mı?

Bir de ben bu olayın mantığını tam anlamamışım sanırım, mosfetler falan halihazırda çalışırken kendi kendilerine bozuk olmasalar da ısınıyorlar. Bozuk olan parça onlardan önce mi ısınıyor yani?

Aktar onu çam sakızı diye de bilebilir.

Reçine de aşağıdaki gibi bir şey olmalı, isim ile bilemezse fotoğraf gösterterebilirsin.

MOSFET'lerin ısınması normal. Önemli olan kendi ne kadar ısındıkları. Bazı ekran kartlarında MOSFET'lerin üzerinde soğutucuya ısıl temas sağlayan termal pedler olur. Yani bazen soğutulmaya bile ihtiyaç duyabilirler. O nedenle ısınması tek başına bir sorun değil, doğru soğutuluyor mu ya da ısı MOSFET'in dayanabileceği sınırlar içinde mi ona bakmak lazım.

Bu şema birebir aynı olmadığından doğrudan işe yaramaz ama dolaylı yoldan fikir verir. Muhtemelen referans şema.

Mesela FBVDDQ voltajını bulamamıştık. Burada aynı isimle o voltajın ne olması gerektiğini söylemiş ki bu bizim ölçtüğümzün doğru değer olduğunu gösteriyor. Yani tahminimiz doğruymuş.

1636225442131.png

Bu PDF her 750'yi içeren genel bir şema olabilir mi? Benimki 75W ile çalışan GM107 çipli, adı geçiyor en üstte.

low mosfette 1.5v ölçtük de, söktüğüm bobine gelen voltaj 8.5v idi. Haliyle aslında FBVDDQ 8.5v ölçmüş olmuyor muyuz? Yoksa 8.5v gelen bobinden 1.5v mu çıkacak?

Bu PDF her 750'yi içeren genel bir şema olabilir mi? Benimki 75W ile çalışan GM107 çipli, adı geçiyor en üstte.
Bu şema birebir aynı olmadığından doğrudan işe yaramaz ama dolaylı yoldan fikir verir. Muhtemelen referans şema.

Evet referans derken bunu kast ettim.

low mosfette 1.5v ölçtük de, söktüğüm bobine gelen voltaj 8.5v idi. Haliyle aslında FBVDDQ 8.5v ölçmüş olmuyor muyuz? Yoksa 8.5v gelen bobinden 1.5v mu çıkacak?

1.5 V yazınca aklımda FBVDDQ değeri olarak o kalmış. Bu sebeple yanılmışım.

Evet bu voltaj da çok fazla duruyor ama yük olmadığın mı böyle onu da bilmiyorum. Bobini söktüğümüz için yük de ortadan kalkmış oluyor.

Sonuca odaklanmak gerekirse, bobinden sonraki yerde her ne oluyorsa FBVDDQ voltajını kısa devre ediyor. Bu sorun çözüldüğünde bu voltajlar düzelecek mi göreceğiz.

Açıkçası şu an giriş gerilimindeki 18 V ve diğer yüksek değerler ile ilgili durumun sorun olup olmadığını bende bilmiyorum.

Açıkçası şu an giriş gerilimindeki 18 V ve diğer yüksek değerler ile ilgili durumun sorun olup olmadığını bende bilmiyorum.

Regülatör söküldükten sonra olduğu için, muhtemelen takınca düzelir.

Ben bu kartı büyük ısı tabancasıyla ve ısı ölçemeden ısıtmıştım önceki mesajlarda görünen. Muhtemelen o sırada çipe zarar verdim diye düşünüyorum ama bir ümit reçine temin edip, bir şeylerin ısınmasını görmeye çalışacağım.

Bu arada tekrar sorayım gözden kaçtı sanırım, kartın tamamına mı yoğunlaştırayım reçineyi? Yoksa zaten çalıştğını bildiğimiz yerlere yapmasam da olur mu.

Bence ön ve arka taraftaki GPU ve VRAM civarındaki küçük kondansatörlere odaklanmalısın. Aşağıdaki mesajda fotoğrafı olan sarı alanlar. Çünkü bunlar dışında bir arıza varsa, arızayı bulsan bile elinden bir şey gelmez.

Tabi benim bütün arıza tespitindeki kurgum bobinden sonra FBVDDQ hattında kısa devre ölçtüğünü söylemen üzerine kurulu.

Yani bir yerde kısa devre var ve güç katında (MOSFET'lerde) gerilim oluşuyorsa, MOSFET'lerin oluşturduğu bu enerjiyi o kısa devre yapan parça üzerinde harcaması gerekir. Bunu da elektrik sobası gibi ısınarak yapar. Neyin ısındığını bu sebeple bulmaya çalışıyoruz.

Test ederken çok uzun zaman geçeririrsen patlayıp çatlayabilir. Ona da dikkat etmek gerek.

arızayı bulsan bile elinden bir şey gelmez.
Olsun, tamir edemesem de gece rahat uyurum. Tamir etmekten ziyade, bulması daha keyifli geliyor :)

2.Aktar da reçine/çam sakızının ne olduğunu bilmeyince etraftaki çamları didikleyip topladım kendimce. Şimdi ön ve arkada dandik havyamla yoğunlaştırmaya çalışacağım. Gözümden kaçarsa diye de video çekeyim.

Topladığım ağaçlardan mı neden bilmiyorum, videolardaki gibi yoğunlaşmıyor hepsi havaya gidiyor beyaz dumanın. En son ramlerin üzerine koydum reçine parçasını, üzerine havya bastım çook çok az belli belirsiz beyazlaştı, videolardaki gibi olmadı. Odada hava akımı falan da yok ama, neden böyle oldu anlamadım

Daha önce de söylediğim gibi bu işi ben de tecrübe etmediğim için bilemiyorum. Belki de elektronik sigaraya benzeyen aparat bu yüzden vardır.

Rosin diyorlar ama Türkçesinde kavram karmaşası var gibi.

Ondan alayım ben çok işlevsel gözüktü gözüme :)

Alamadı, aliexpressten getirtmek lazım sanırım yine bir ay bekleyeceğiz.

Bir de ben kart üzerinde voltaj ölçerken, nasıl olsa gpu ısınmıyor zarar görmez diye uzun süre elektrikte beklettiğim oldu kartı. Eğer kısa devre yapan ürün bozulduktan sonra birdaha ısınmıyorsa, hiçbir komponent ısınmayabilir

Yanlış hatırlamıyorsam o hat 10 A güç verebiliyordu. Bu da yaklaşık 15 W güç demek. Bir yerde harcanması lazım.

Reçine ben tavsiye etmiyorum... Krem formundaki flux varken (piyasadaki herhangi bir çakma "amtech") çok kullanışsız. Alkolde çözülmüş reçine fazla dağılıyor, bütün boardu yapış yapış ediyor. Ultrasonik temizleyiciniz varsa bilemem tabi.

Faydası olur mu bilmiyorum ama şu bilgileri de farkettim.

Kartın aynı şekilde buradaki pwm ve çevresinde de elektrik yok 5v geliyor sadece. Ve bu durumun (yani vramleri besleyen üstteki tek fazlı bölge ve gpu'nun altındaki bölge) aynısı 560ti kartta da var. Eğer bu arızayı bulursam, onu da tamir etmiş olacağım muhtemelen.
Ama elektrik yolunu takip ettiğimde alttaki akım olmayan 2.yer sanki gpu'dan sonra çalışıyor gibi gözüküyor.

750'de gpu hafifden ılıklaşıyor
560'da gpu çok sıcak bir hale geliyor soğutucu koyarak ölçüm yapıyorum

750deki alanlar

1636385210506.png

Aynı bölgeleri elektriksiz 560

1636385285961.png

Ekler

• 1636385157812.png
    1636385157812.png
    317.9 KB · Görüntüleme: 99
Reçine ben tavsiye etmiyorum... Krem formundaki flux varken (piyasadaki herhangi bir çakma "amtech") çok kullanışsız. Alkolde çözülmüş reçine fazla dağılıyor, bütün boardu yapış yapış ediyor. Ultrasonik temizleyiciniz varsa bilemem tabi.

Selamlar, yanlış anladınız sanırım reçineyi flux niyetine kullanmıyorum, yoğunlaştırıp kısa devre bulmak için saçlarına ak düşürmeye çalıştım PCB'nin.

@Spectral Fiend
Merhaba,
Ben de sizin gibi bu konulara meraklı biriyim, tüm konuyu okudum. Aklıma laptop anakartlarını tamir ederken kullandıkları voltaj enjeksiyonu geldi. Ekran kartında da böyle bir şey uygulanabilir mi acaba?

Konuya büyük bir sabırla sizin hevesinizi kırmadan cevap yazan ustalara teşekkürler.

Bir heves çevredeki tek aktarcımıza gittim ama Reçine var mı dediğimde, o ne baharat mı dediler. Yarın çarşıya inip alacağım. Daha sonra reçineyi tüm karta sıkarak mı bakayım yoksa sadece şüpheli alanlara mı?

Bir de ben bu olayın mantığını tam anlamamışım sanırım, mosfetler falan halihazırda çalışırken kendi kendilerine bozuk olmasalar da ısınıyorlar. Bozuk olan parça onlardan önce mi ısınıyor yani?
Evet, kısa devreye düşmüş devreler de arızanın, nokta atışı bulunabilmesi için voltaj enjeksiyonu yöntemi kullanılır.

Yanlız nerede ne yaptığınızı, bilmeniz lazım ezbere devreye voltaj verilmez .
Hangi komponente ne kadar voltaj ve kısıtlı akım verileceğini bilmeniz lazım.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back