Attiny13a İle Açma Kapama Butonu + Buzzer (230V Anahtarlama)

BC547 ye alternatif SMD mosfet arıyorum. Devrelerimden minimum akım çekmek için bundan sonra mosfet kullanmaya çalışacağım.

TEK_BUTON ON-OFF.png

Son düzenleme:
mosfet için bss138 tavsiyemdir lojik voltaja duyarlı çalışır.

TR olarak bc817
:817 fanatikliğim var:

mosfet için bss138 tavsiyemdir lojik voltaja duyarlı çalışır.

TR olarak bc817
:817 fanatikliğim var:
Devredekiler de bc817 ama ben biraz mosfet ağırlıklı çalışmaya karar verdim. Hem anahtarlama için güç harcamamaları, hemde tr leri bana yetecek kadar tanıdım ama mosfetleri hiç tanımıyorum. Birazda onlar ile çalışıp anlayayım istiyorum.

Devredekiler de bc817 ama ben biraz mosfet ağırlıklı çalışmaya karar verdim. Hem anahtarlama için güç harcamamaları, hemde tr leri bana yetecek kadar tanıdım ama mosfetleri hiç tanımıyorum. Birazda onlar ile çalışıp anlayayım istiyorum.
2 tane power mos 2 tane de minik mos.
1 tabak buz.
1 skop ile.

çözersin mosları : ))

2 tane power mos 2 tane de minik mos.
1 tabak buz.
1 skop ile.

çözersin mosları : ))
Ben öyle anlamıyorum. Devrelerde fiziki olarak kullanıp yaptıkları işi anlamam lazım.

Ben öyle anlamıyorum. Devrelerde fiziki olarak kullanıp yaptıkları işi anlamam lazım.
bss138 ve IRFZ44 alarak başlayabilirsin moslara ama dediğim diğer 2 tavsiyeyi unutma.
BSS138 minik güçlü olanı
IRFZ44 yüksek güçlü.

6N06'da güzel moslardandır.

@Ahmet bu bss138'in P-Channel karşılığı ne?

Yok ya neden eziyet olsun. Cihazın zaten işi varsa akım çektiği için kapanmayacak. Ama ben unutup içeriye gittiysem 5dk sonra kapayacak kendini.
Tekrar açma olayı 1 tık zaten. Hiç eziyet olmaz.
Havya ya da sıcak silikon gibi aletleride bu sekilde kontrol ettirmek iyi olabilir. Surenin dolmasina 10 sn kala buzzzer'dan uyari verir. Tetiklenmezse kapanir.

Bu gün biraz vakit bulup devrenin trafolu halini çizdim.
Gözünüze çarpan bir hata olursa lütfen uyarınız.

şema.png

pcb.png

3d_ön.png

3d_arka.png

220 V pinleri birbirine fazla yakın. Arada en azından 4 mm olsun. Veya 2 mm olsun ama PCB nin orası yarık olsun.

1. Mesajdaki yapının trafoda vınlamaya sebep olduğunu keşfettim.
Bir süredir trafo vınlamasından şikayetçiydim. Hatta bu gün EKA ile konuşup vınlamayı gidermesi için göndereceğimi bile söyledim.
Sonra aklıma bu anahtarlama devresinden kaynaklanabileceği geldi. Trafoyu devreden söküp direk 230VAC prize bağladım. Çıt ses yok trafoda.

Son mesajımda ise anahtarlama devresinde bazı değişiklikler yapmışım. Acaba bu son devreyi yapsam vınlamadan kurtulur muyum?
Birde ilk devredeki sorun ne olabilir merak ettim. Aklıma ilk gelen 230VAC'ı 5VDC ye çeviren mini SMPS

Yani senin kocaman trafo, bu yaptığın anahtar devresinin bir yükü. Sen de anahtarı on yapınca trafo vınlıyor mu?

Trafo normalde sadece saçları gevşek ise vınlar. Doğrudan fişe takılınca vınlamadığına göre sorun bu değil. Veya çok aşırı bir akım çekiliyorsa vınlar. Bunu da zaten aşırı ısınmasından anlarsın. Eğer yük bağlı değilken bile trafo aşırı ısınıyorsa, sekonderinde dahili kısa devre vardır.

Yani senin kocaman trafo, bu yaptığın anahtar devresinin bir yükü. Sen de anahtarı on yapınca trafo vınlıyor mu?
Aynen abi. ON yaptığum anda vınlamaya başlıyor.

Trafo normalde sadece saçları gevşek ise vınlar. Doğrudan fişe takılınca vınlamadığına göre sorun bu değil. Veya çok aşırı bir akım çekiliyorsa vınlar. Bunu da zaten aşırı ısınmasından anlarsın. Eğer yük bağlı değilken bile trafo aşırı ısınıyorsa, sekonderinde dahili kısa devre vardır.
Trafoda ısınmaya hiç rastlamadım. Seconderleri bağlı değilken bile vınlıyor ama.

Primeri devreden ayırıyorum direk prize bağlıyorum. Seconderlerin hepsi de güç kaynağında bağlı. Güç kaynağında yük olmasa da aktif. Bu durumda hiç vınlama olmuyor. Ne zamanki anahtarlama devresini bağlayıp düğmeye basıyorum direk vınlamaya başlıyor.

Tarfo ilk geldiğinde vınlamıyordu. Aradaki zaman zarfında da hep yattı. Düşürme, çarpma filanda olmadı.

Hmm acaba TRIAC full ON olmuyor da faz dilimlemeli bir voltaj mı gidiyor acaba trafoya? Böyle bir voltaj trafoyu vınlatır mı bilmiyorum, ama kontrol edilecek şeylerden birisi. Senin osiloskop ile kontrol edebilirsin ama izolasyon trafosu kullanman gerekiyor. Yoksa fazı nötürü karıştırırsan birşeyler havaya uçar :)

Hmm acaba TRIAC full ON olmuyor da faz dilimlemeli bir voltaj mı gidiyor acaba trafoya? Böyle bir voltaj trafoyu vınlatır mı bilmiyorum, ama kontrol edilecek şeylerden birisi. Senin osiloskop ile kontrol edebilirsin ama izolasyon trafosu kullanman gerekiyor. Yoksa fazı nötürü karıştırırsan birşeyler havaya uçar :)
Demek o gün bu gün. Nasıl bir şey alayım? :D

500 VA lık yeterli olur sana.

Ana önce optokuplörün MCU tarafına bak, sinyalin her zaman high olduğunu teyit et.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back