Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

Aslında onun da çözümü var :) Devreyi ayrı bölümler halinde ayrı sayfalara koyabiliyorsun. Proteus'daki terminolojisi "sheet". Senin devre mesela 3 ayrı sayfaya konmaya aday. Butonlar, lambalar ve display'ler.

Aslında onun da çözümü var :) Devreyi ayrı bölümler halinde ayrı sayfalara koyabiliyorsun. Proteus'daki terminolojisi "sheet". Senin devre mesela 3 ayrı sayfaya konmaya aday. Butonlar, lambalar ve display'ler.
Kafa şişti gene abi. Daha bişey almıyor. Yarın devam edicem.

Anakart 3D Görüntüsü

anakart_ares.png

İngilizcesi iyi olan arkadaşlar şu videoya bir bakabilir mi? Ben izlediğimden anladığım kadarıyla beyaz pleksi paneli boyamış. Sonra cnc engraving denilen makine ile boyayı kazıyarak yazları yazmış ve kesme işlemi yaparak da delikleri açmış. Eğer videodan anlayabiliyorsak pleksi paneli nasıl bir boya ile boyamış? İkinci gösterdiği spray nedir?

Gri olan boya enamel boya. Herhalde o spray pahalı ki, fazla gitmesin diye birkaç kat sıradan boya atıyor önce. Son kat olarak da enamel boyayı kullanıyor.

Front Panel Designer programı ile çizilmiş bir paneli kimseye işletemediğimden corel draw ile tekrar çizim yaptım. Ama dümdüz kare ve daireler çizdim.
Hiç bir derinlik bilgisi yok çizimde. Acaba gerçekten olması gereken bu mu? Yoksa benim atladığım bir şey mi var?

MCP panel corel çizim.png

Front Panel Designer programı ile çizilmiş bir paneli kimseye işletemediğimden corel draw ile tekrar çizim yaptım. Ama dümdüz kare ve daireler çizdim.
Hiç bir derinlik bilgisi yok çizimde. Acaba gerçekten olması gereken bu mu? Yoksa benim atladığım bir şey mi var?

Plazma ya da laserle kasilecekse doğrusu budur. Siz kalınlık bilgisini operatöre vereceksiniz. Gerisini o ayarlar. Herhangi bir cad dosyasıyla da işiniz rahatlıkla çözülebilir.

Ekleme: En yaygını ve kullanışlısı .dxf uzantılı dosyalardır. Sonra sırasıyla .dwg, .eps, .ai gelir.

Son düzenleme:
İlk prototip panelleri kestirdim.
İki parçaya 90tl fiyat verdi arkadaş. Ticari bir faaliyetim olmadığı, hobici olduğumu, bu parçaların sadece ilk deneme olduğunu ve çöpe gideceğini, sonrasında gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra asıl parçaları kestirmek için tekrar geleceğimi söyleyerek 2 sini 50tl kestirdim.

20200704_171802.jpg

Son düzenleme:
Kesim kalitesi nasıl Gökhan? Lazerin girdiği ve çıktığı tarafta çapak veya benzeri bozukluklar var mı? Bir de kesimin içi kenarları nasıl. Cam gibi mi yoksa dalgalı mı?

Abi ilk defa kesim yaptırdığım için kalite konusunu bilemiyorum. Ama fikrimi sorarsan ben beğendim. Çapak yada bozukluk yok ama iç kenarlarda dalgalanma görünüyor.
Birde oradaki arkadaş bilgi verdi. "Köşeli alanlara ufacık radius ver ki oraları lazer dönerek kessin. Yoksa ufacık bir baskıda o köşelerden çatlar ve ilerler" dedi.

Çok güzel görünüyor. Bakıyorum düğmeleri de halletmişsin, tamam artık sen 3d yazıcı hastalığını kaptın :)

Yazıları nasıl hallettin? Reklamcıya mı yazdırdın?
Yok abi daha halletmedim. Sadece yazıcıdan çıktı aldım. Bittiğinde nasıl görünecek diye önceden fikir sahibi olmaya çalışıyorum.

Dün bir arkadaşımın Çin'den 1600 TL ye ısmarladığı 20W lık CNC lazer kesici eline geçmiş. Normalde yazı yazmak için kullanacağı bu cihaz ile 8 mm ye kadar ahşabı sorunsuz kesmiş. Bu kadar uygun fiyata bunların alınabildiğini hiç tahmin etmezdim.

20w degildir o.
Bu unitelerde laser to92 veya to 3 kilif laser diyottan cikiyor. Direkt laser diyotu alip kendim yapmak icin arastirmistim bir ara. En guclu diyotlar bahsi gecen kiliflar icin 3-5w civarinda...

20w lik diyotlar nerdeyse o unitenin kendisi kadar :D

Ancak is yapar mi yapar....

Birde soyle bir durum var, 50w laser isini icin kabaca 200-250w elektrikselguc gerekiyor.

20w elektriksel guc olabilir...

Optik cikis gucu 5.5w

Tipik Çin üçkağıdı demekki :) O zaman bu lazer işinde paraya kıyacaksın avrupa menşeli bir firmadan uygun güçte lazer diyodu alacaksın. Geriye kalan mekanik aksam zaten standart.

Forum istatistikleri

Konular
5,823
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back