Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

Önce akrilik

Sonra lazer kazıma

İstersen laser yerine UVPRINT'de yaptırabilirsin. En iyi o olur aslında. Lazerden daha garanti.

Adam bitirdi sonunda galiba simulatörü. Son gördüğüm postta bir uçak içi kadar panel yapmış.
Bu videoları daha önce izledim. Arkadaşlada birebir görüştüm. Kendisi işe ticari açıdan baktığı için ne kullandığı malzeme hakkında nede kullandığı boya hakkında bilgi vermek istemiyor. Uğraştığım paneli bana kendisi satmak istedi ancak para verip aldığım panelin benden başka kimseye faydası olmaz. Ben kendisi yapmak isteyen herkese yardımcı olmak istiyorum. Son videoda gördüğünüz üzere tamamen pürüzsüz bir kaplama ve tamamen net bir kazıma işlemi yapılıyor.

Ben enamel boya kullanarak berbat bir boyama yaptım ve lazer kesimde de o boyama sıcaklıktan eriyerek kazınan beyaz alana bulaştı. Ayrıca lazerciye kafa ayarı yaptırmakta mümkün değil.

Uv baskı dahil bir kaç seçeneği değerlendirmeye devam ediyorum. Ancak bunlar hep masraf olduğu için biraz ağır ilerliyorum.

Bu sefer spray alayım o zaman. Fırça ile sürünce olmuyor çünkü

Yav bu jumper kablolar beni verem etti. 150-200 tane civarı kullandım ama çok kopuk çıkıyor. :kizgin2:
Biri bozuk çıkıyor değiştiriyorum o arada sağlam olan bozuluyor. 2dk önce çalışan kablo nasıl oluyor da durduk yere bozuluyor anlamıyorum. Böyle devam ederse cihazı hiç kapatamayıp 2 günde bir kablo değişmem gerekecek :kizgin3:
Netten kaliteli kablo diye ararttım ama kimseyede güvenemiyorum. Biri altın uçlu yazmış ama ben ucunda değilim kablonun kaliteli olması lazım.
Sürekli aynı yerden alıp memnun kalan varsa bana link verebilir mi?

Screenshot_20200721-111343.jpg

Yav bu jumper kablolar beni verem etti. 150-200 tane civarı kullandım ama çok kopuk çıkıyor. :kizgin2:
Biri bozuk çıkıyor değiştiriyorum o arada sağlam olan bozuluyor. 2dk önce çalışan kablo nasıl oluyor da durduk yere bozuluyor anlamıyorum. Böyle devam ederse cihazı hiç kapatamayıp 2 günde bir kablo değişmem gerekecek :kizgin3:
Netten kaliteli kablo diye ararttım ama kimseyede güvenemiyorum. Biri altın uçlu yazmış ama ben ucunda değilim kablonun kaliteli olması lazım.
Sürekli aynı yerden alıp memnun kalan varsa bana link verebilir mi?

Gökhan piyasada diyafon kablosu diye geçen bir kablo var 6 veya 8 damarlı renkli 0,8 mm kesitli idi sanırım (0.22 mm ) ondan 10 metre alıp ,erkek headerlarla ve ince makaronlarla kendin yapsan daha sağlam olur gibi.

https://www.hepsiburada.com/ars-dt8-diafon-kablosu-cca-100-mt-p-HBV00000C8UV2?magaza=güvenlik kamera sistemleri&wt_gl=cpc.6822.shop.nelk.yapi-market-ssc&gclid=EAIaIQobChMI_7vA4P3d6gIVA7DtCh029gDMEAQYAiABEgKGtvD_BwE

https://www.robotistan.com/1x40-180...MI3tCP2fvd6gIViLPtCh3FHwGyEAQYAyABEgJb5_D_BwE

Son düzenleme:
Gökhan piyasada diyafon kablosu diye geçen bir kablo var 6 veya 8 damarlı renkli 0,8 mm kesitli idi sanırım (0.22 mm ) ondan 10 metre alıp ,erkek headerlarla ve ince makaronlarla kendin yapsan daha sağlam olur gibi.

https://www.hepsiburada.com/ars-dt8-diafon-kablosu-cca-100-mt-p-HBV00000C8UV2?magaza=güvenlik kamera sistemleri&wt_gl=cpc.6822.shop.nelk.yapi-market-ssc&gclid=EAIaIQobChMI_7vA4P3d6gIVA7DtCh029gDMEAQYAiABEgKGtvD_BwE

https://www.robotistan.com/1x40-180...MI3tCP2fvd6gIViLPtCh3FHwGyEAQYAyABEgJb5_D_BwE
Erkek- Dişi olarak lazım abi. Erkekleri header ile hallederimde dişilere çakma yapmam lazım. Kobloda 200 civarı olunca gözümde büyüyor. Hazır ama kaliteli olsa daha iyi olur.

Son düzenleme:
Kullanırsın veya kullanmazsın ama birde resimdeki gibi yuvarlak olan dişi header lar var kolayca ayrılıyor ve çakmayada gerek yoktur sanırım
https://urun.n11.com/diger-bilgisayar-yedek-parcalari/40-pin-round-yuvarlak-disi-header-P154035196
Bunlardan ampli yaparken kullanmıştım. Bunlarında piyasada dandikleri var. İlk takmada genişliyor. Sorsan herkes kaliteli olanı satıyor. Sanırım en mantıklısı @cevdetfaikosman 'ın önerisi.

Sorun sadece kabloda olmayabilir. O headerlarında MM'si var. Tam sıkı girecek ölçüde uyumlu olması lazım. Fakat satan adamlar bilmeyip bu buna uyuyor deyip gönderiyor. Haliyle gevşek oluyor.

Eğer şeman belli ise en iyi yöntem bence o pense.. TR'de vardı. Ama fiyatlarını bilmiyorum.
Bir araştırayım bakalım.

Kartları yaptı isen o tiplerde devam edersin .
Digikey kalite ürünler satar.
Yapmaya çalıştığın tip yerlerde şunlar uygundur.
Bu kabloları kullanabilmem için butonlara, switchlere tek tek pcb yapmam lazım. Bu anakartı zamanla geliştirip tüm malzemeleri üzerine lehimleyebilecek şekilde yapacağım. 50cm pcb bulamadığım için bu yola başvurdum. İlerde çizimini yapıp direk pcbway e göndereceğim. Biraz zamana ihtiyacım var.

20200710_020643.jpg

Senin kullandığın konnektör tipine dupont deniyor Gökhan. Türkiye'de set olarak bulunuyor, herhalde belli ayaklı olanları da vardır. Sen kabloları hazır uçları konnektörlü aldın herhalde, onu yapan çinli de özen göstermemiş ve kopuyorlar. Kablo ve konnektör, bir de pensesini alıp kendin yapabilirsin.

@cevdetfaikosman ın dediği konnektör türü de JST. Benim yazıcıda ondan kullandım, yüksekliği daha az olduğu için daha az yer kaplıyor. JST nin pensesi ile dupont pensesi birbiri ile uyumlu olabilir.

Senin kullandığın konnektör tipine dupont deniyor Gökhan. Türkiye'de set olarak bulunuyor, herhalde belli ayaklı olanları da vardır. Sen kabloları hazır uçları konnektörlü aldın herhalde, onu yapan çinli de özen göstermemiş ve kopuyorlar. Kablo ve konnektör, bir de pensesini alıp kendin yapabilirsin.

@cevdetfaikosman ın dediği konnektör türü de JST. Benim yazıcıda ondan kullandım, yüksekliği daha az olduğu için daha az yer kaplıyor. JST nin pensesi ile dupont pensesi birbiri ile uyumlu olabilir.
JST ye çeviricem abi. Ama biraz zamana ihtiyacım var. Para bitti :D Daha ön paneli halledemedim.
Bir şeyi sıfırdan yapmak gerçekten maliyetli oluyormuş. Harcadığım para ile hazırını alırdım. Biraz da benim aceleciliğimden kaynaklanıyor. Kırk kere düşünüp bir kere hareket etsem daha tutarlı gidebilirdim.

JST ye çeviricem abi. Ama biraz zamana ihtiyacım var. Para bitti :D Daha ön paneli halledemedim.
Bir şeyi sıfırdan yapmak gerçekten maliyetli oluyormuş. Harcadığım para ile hazırını alırdım. Biraz da benim aceleciliğimden kaynaklanıyor. Kırk kere düşünüp bir kere hareket etsem daha tutarlı gidebilirdim.

Sana daha önce ben demiştim, senin kartı arduino'ya "shield" olacak şekilde yap diye. Böylece header konnektörlerle iki kart birleşecek ve herhangi bir kablo olmayacaktı. Ama tecrübe budur işte, o hatayı yapman şart :)

Sana daha önce ben demiştim, senin kartı arduino'ya "shield" olacak şekilde yap diye. Böylece header konnektörlerle iki kart birleşecek ve herhangi bir kablo olmayacaktı. Ama tecrübe budur işte, o hatayı yapman şart :)
Abi o olmadı işte. Çünkü 50cm pcb bulamadım. Bütün bileşenleri de 30cm anakarta sığdıramayınca shield yapmanın anlamı kalmıyor. Bunun tek çaresi 50cm pcbbye çift taraflı çizim yapıp pcbway'e bastırmak. Yoksa altından gir üstünden çık sığmıyor.
Ama yapıp pcbway'e göndericem ilerde. Önce elimdekini bu vaziyette bir bitireyim de.

Ayrıca bir kaç değişik yöntem denemem gerekiyor. Şuan kullandığım arduino arayüzü (Mobiflight) çok kasıyor. İlk çalışmadan birkaç dk sonra stabilitesini kaybediyor. Bu durumda kendi kodlarımı kendim yazmam gerekiyor ve usb yerine ethernet arayüzü kullanmayı planlıyorum. Bu şekilde daha hızlı veri alışverişi oluyormuş. Sanırım arduinonun ethernet shieldi var ondan kullanıcam.

Ekleri uygun yerlere denk getirir sayıyı azaltırsın.
Çoksa ek yerlerine connector + cable koyarsın kolay olur.
Bunlar bir daha ki sefer için öneriler.
Ayrıca ne onlar öyle koca koca parçalar kamyon yedek parçası gibi.
SMD elemanlara geç.
500 direnç 1 dolar 500 kondansatör 1 dolar 100 transistör 1 dolar...
PCB dizaynı daha kolay

gibi..

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back