Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

Tam emin değilim ancak bayanların tepsi ,kutu işlerinde şekilleri transfer ettikleri yapıştırıcı var marangoz yapıştırıcısı gibi,küçük bir plexiglass a bir text çıktısı üzerine konup yapıştırıcı iyice yedirilerek denenerebilir.
Diğer seçenekte reklamcıların kesici plotterları o fontta yazıların hepsini kısa aralıklarla sorunsuz kesip çıkarabilirse,uygun bir spray boya ile boyanabilir

Onlarıda araştırayım. Ama reklamcıya da gidip tabela yaptırmayacağım, hobiciyim dediğim zaman cnc cideki muameleyi göreceğimden eminim.

Dostoyevski'den devam edelim o zaman, burada 3 kitabı daha var - İnsancıklar - Uysal Kız - Beyaz Geceler:
Uysal kız ve Beyaz geceleri bu gün bitirdim.
Yalnız uysal kız bana çok ağır geldi. Bir türlü hikayeyi kafamda oturtamadım. Adam mı piskopattı? Yoksa kadın mı şizofrendi? Kadın neden başka bir herifle buluşmaya gitti? Neden kocasının kafasına silah dayadı? Ortada bir sorun vardı ama benim aklım o sorunu kavramaya yetmedi herhalde. Hiç bir yerinden tutunamadım hikayeye.

Dostoyevski'den devam edelim o zaman, burada 3 kitabı daha var - İnsancıklar - Uysal Kız - Beyaz Geceler:
Bu gece de insancıkları tamamlayarak üç kitabı da bitirdim. Bu son kitapta derinden etkiledi beni. İnsanın bir düğmeye bile muhtaç olması ne kadar da etkiliyor insanı. Uyumaya korkuyorum artık. Olurda etkilenmişliğimden rüyaya dalıp aynı yoksulluğa düşerim endişesindeyim. Ben rüyada bile buna tahamül edemezken geçmişte bir zamanlar bunun gerçekten yaşanmış olması ne kadar acı verici...

Bu böyle zorunlulukmuş gibi sürsün istemiyorum ama var ise başka kitaplar da rica edicem. Sanırım artık geri dönülmez bir okuma-dinleme alışkanlığına sahip oldum.

50x10cm 5mm pleksi 30tl
Akrilik spray boya 30tl
Lazer kesim ve kazıma 35tl
Toplam 95tl ve mükemmel sonuç.
Lazer işini çözdüğüme göre ve boyayada birdaha para vermeyeceğime göre yuvarlak hesap birdahakine 50tl ye hallederim ben bu işi.
Bu aşamaya gelene kadar diğer lazerciye 200tl vermişimdir.
Sonuç olarak 50tl ye hallolacak bir işe 300tl verdim. :kizgin2:
Lazerci abimiz ise söylediği gibi kafayı 10sn de ayarlamış ve söz verdiği gibi kusursuz teslim etmiştir işi. Paneldeki tek kusur benim birtane harf hatam :cheeky2:

20200804_173225.jpg

Şimdi sırada gıcık bir iş daha var.
Bu panelin arkasına led döşemem gerek. Birkaç seçenek belirledim. Beslemem 5v olduğu için ilk aklıma gelen 5v şerit led alıp kese kese yapıştırmak oldu. Ama nette 5m den aşağı bulamadım. Kargosu ile beraber 100tl tutuyor. Bundan vazgeçtim.
İkinci seçeneğim pcb hazırlamak. Bu biraz daha aklıma yattı ama corelde çizdiğim vektörü proteusa aktarmam lazım. Çünkü bütün düğmelerin yeri tam denk gelecek şekilde çizilip açılması lazım. Ölçme yolu ile halledemiyorum çünkü aresin ölçü biçimini halen anlamış değilim.
Corel deki çizimi proteusa aktarmak için bir önerisi olan var mı? Veyahut benim aklıma gelmeyen başka bir teknik?

Üsr bar da ki " m " metrik / inch
Yan bar da ki çift yönlü ok ölçü almak için
View menüsündeki snap 1 th (0.025 mm) oynatma ölçeği
File menüsü altında import dxf / bitmap resim alma...

Panele yaptığın gibi led ler için plexy kullanabilirsin kablolarıda arkadan dolandırırsın.
Önü mercekli ledlerde ışık daire şeklinde açılan şiddette , düz ledlerde ise aşağı yukarı homojen şekilde aydınlatır !

Ekler

• Ares ölçü.png
    Ares ölçü.png
    131.5 KB · Görüntüleme: 127
Üsr bar da ki " m " metrik / inch
Yan bar da ki çift yönlü ok ölçü almak için
View menüsündeki snap 1 th (0.025 mm) oynatma ölçeği
File menüsü altında import dxf / bitmap resim alma...

Panele yaptığın gibi led ler için plexy kullanabilirsin kablolarıda arkadan dolandırırsın.
Önü mercekli ledlerde ışık daire şeklinde açılan şiddette , düz ledlerde ise aşağı yukarı homojen şekilde aydınlatır !
Denedim. Dfx olarak import ettim. Bunun üzerinden yürürüm ben. Teşekkür ettim.

Panel aydınlatması için SMD led aldım. PCB hazırlayacağım ama Ledleri ne şekilde döşeyeceğime karar veremedim.
Acaba sadece ışığın geçeceği yerlere mi döşemeliyim? yoksa eşit olarak PCB üzerine mi yaymalıyım.
Bir de led miktaı var. 20x10cm lik bir alana 50 tane led fazlamı gelir- eksik mi gelir? Gerçi dimmer yapacağım için çok önemli olmayabilir ama iş yükü ve gereksiz malzeme kullanımı bakımından önemli. Zira SMD lehimlemek dert.

mcp led.png

20200806_103809.jpg

İki Soru Daha.
Resimde pot ile yaptığım Dimmer devresi var.
Soru 1: Bu şekilde yapınca her lede 1 direnç koymama gerek yok mu?
Soru 2: Potansiyometre yerine Encoder koysam nasıl bir yol izlemem gerekir? Çünkü aynı düğmeyi uçaktan da kontrol etmem gerek.

dimmer.png

İki Soru Daha.
Resimde pot ile yaptığım Dimmer devresi var.
Soru 1: Bu şekilde yapınca her lede 1 direnç koymama gerek yok mu?

Gerek var. Bu şekilde çalışırsa bütün LEDler farklı aydınlıkta yanar. Her birine direnç ekleyip akımları dengelemek gerekir.

Soru 2: Potansiyometre yerine Encoder koysam nasıl bir yol izlemem gerekir? Çünkü aynı düğmeyi uçaktan da kontrol etmem gerek.

Microcontroller çıkış pinini transistör beyzine bağlayıp PWM ile aydınlığı kontrol edebilirsin. Microcontroller da hem encoderı hem bilgisayarı dinler. Ancak beyz akımını microcontrollerın çıkış pini verebiliyor mu onu hesaplaman lazım. Veremiyorsa bir transistör daha gerekir.

Gerek var. Bu şekilde çalışırsa bütün LEDler farklı aydınlıkta yanar. Her birine direnç ekleyip akımları dengelemek gerekir.

Microcontroller çıkış pinini transistör beyzine bağlayıp PWM ile aydınlığı kontrol edebilirsin. Microcontroller da hem encoderı hem bilgisayarı dinler. Ancak beyz akımını microcontrollerın çıkış pini verebiliyor mu onu hesaplaman lazım. Veremiyorsa bir transistör daha gerekir.
Anladım. Breadboard da deneme yapayım o zaman.

Bir önceki mesajım için ne düşünüyorsun? Ledlerin dizilimi konusu.

Bir önceki mesajım için ne düşünüyorsun? Ledlerin dizilimi konusu.

Emin değilim, deneyip görmek gerekir ama mantık yürütmeye çalışayım. LEDleri eşit olarak dağıtmak ve panelden uzak tutmak ışığı eşit şekilde dağıtmak lazım. Diğer türlü aydınlık karanlık bölgeler oluşabilir. Bence PCByi hazırlarken fazladan LED takabileceğin yerler oluştur. Gerektikçe oralara eklersin.

Hatalısın sanki. Piyasada satılan slim led aramtürlerde bir pleksi bulunur. Ve ışık o pleksiye yandan verilir. Arkaya yansıtıcı konur vesaire. Bu şekilde opak bir ışıklandırma sağlanır. Yandan vermelisin.
Şeffaf da olabilir , hatta yansıtıcıya gerek yoktur

Işığın dışarı çıkması istenen yer kazınır ya da kumlanır ya da kumlu gibi yapılır kimyasallarla , oralarda ışık varmış gibi gözükür.
Bazı acil durum ışıklandırmaları böyledir.

Hatalısın sanki. Piyasada satılan slim led aramtürlerde bir pleksi bulunur. Ve ışık o pleksiye yandan verilir. Arkaya yansıtıcı konur vesaire. Bu şekilde opak bir ışıklandırma sağlanır. Yandan vermelisin.
Videodaki 0.5mm beyaz aydınlatma malzemesi. Bundan ışığın geçmesi çok kolay. Bende ise 5mm beyaz pleksi var. Aydınlatma malzemesi ile pleksi arasındaki farkı bilmiyorum. Sonuçta ikisi de plastik.
Birde benim kenara şerit led döşemek için alanım yok. 2mm boşluk var bende. Şerit led ise enaz 5mm dir.

SMD Led ve direnç döşemesi

led denme.png

Hepsi paralel bağlı ise dirençler devre kalabalık gözüksün diye mi ?
Elindeki beslemeye göre seri bağla gerekirse koyarsın 1 direnç.
Seri bağlamanın tek kötü yanı seri bağlı koldaki bir led bozulup açık devre olursa o koldaki hepsi söner !

Hepsi paralel bağlı ise dirençler devre kalabalık gözüksün diye mi ?
Elindeki beslemeye göre seri bağla gerekirse koyarsın 1 direnç.
Seri bağlamanın tek kötü yanı seri bağlı koldaki bir led bozulup açık devre olursa o koldaki hepsi söner !
Yok kalabalık görünsün diye düşünmedim.
Paralel bağlamamdaki amaç biri bozulsa bile diğerleri yansin diye. Seri bağlarsam biri bozulduğunda değiştirmeye üşenirim. Çünkü öyle bir durumda bütün paneli düğmelere kadar sökmek zorunda kalabilirim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,497
Son üye
omertopcu82

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back