Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

@taydin , alıntı yaptığın yerde seri bağlanacağı gibi paralel bağlanabileceğide var , çeşitler yazılmış , illa seri denmiyor.
Uygulama pek öyle değil , yani her bir ledi ölçeceğiz ne kadar seri direnç buçuk kesir arayıp bulacağız seri bağlayacağız bir değil 2 değil ..

Direnç fazlalılığı devre tasarımında neredeyse hiçbir zaman sorun edilmez (%0.005 toleranslı ve tanesi 50 avro olan dirençler, ve yer sıkıntısı had safhada ise başka). Hele SMD dirençlerin maliyetini bile hesaplamaya değmez. Biz birçok devrede, test amaçlı bir sürü 0 Ω SMD dirençler atıyoruz. Böylece gerektiğinde söküp ya akım ölçüyoruz yada o bağlantı yokken ne oluyor bakıyoruz. Yani demek istediğim sırf direnç fazlalığından kurtulmak için ledleri seri bağlayıp bir de 5V dan çok daha yüksek voltaj kaynağına gerek yok.

Ama amaç öğrenmek ise, o zaman her şey mübahtır :D

PWM diye arasan çok örnek var , zaten yukarıda peş peşe yazdığımız için kalabalık oluşturan mesajların hepsini çöp eden bir çözüm.
Mikroişlemci ile olur pwm entegrelerle olur vs vs ...
Bunu öğrenmek amaçlı yapabilirim. Ama osiloskopum yok.

LED'lerin seri dirençleri yok Gökhan. Bu devreye enerji verdiğin anda bütün LED'ler yanar (yani yanıp kül olur :D )
Abi o devre yanlış zaten. Artı beslemeden de lede gideceğime pota gitmişim. Breadboard üzerinde yaparken fark edip düzelttim.

Osiloskop gerekmez mantığı anlatmak için çok güzel bir şey o kadar.
Pratik olarak en kısık halinden başlarsın ledlerin nomilal parlaklığına geldiği değerde sınırlama koyarsın ( bir ölçü aleti yeter ).
Başka türlü sıcaklığa çok bağımlı hale gelirsin.
Yaptığın iş için kabul edilemez.
Düzelttim çalışıyor... geç.

Anlaşılan led lerin çalışma prensiplerini anlatmak gerek.
Led ler üzerinden geçen akım ile ilişkili.
Led üzerinde akım varken ısınır ısınınca direnci düşer direnci düşünce daha çok akım geçer daha çok akım geçince daha çok ısını... bu çığ efektidir.
Bu yüzden ledler sabit gerilim ile değil sabit akım ile beslenir .
Özellikle power led denilenleri.
Senin örneğinde smd ledler zaten çok az akım çeken şeyler ısınma sınırlı olur akım değişimi göz ardı edilir.
Çizdiğin devre çok sınırlı şartlarda çalışır ama pamuk ipliğine bağlı denir ya işte öyle.
Mevsime göre bile tırtlayabilir.
Özet küçük ledlerde oluşan ısı çevreye dağılabildiği için sabit akım kaynağı yerine sabit gerilim kaynağı i,le beslenebilir.
Ama ışıma seviyesi için illa PWM...

Osiloskop gerekmez mantığı anlatmak için çok güzel bir şey o kadar.
Pratik olarak en kısık halinden başlarsın ledlerin nomilal parlaklığına geldiği değerde sınırlama koyarsın ( bir ölçü aleti yeter ).
Başka türlü sıcaklığa çok bağımlı hale gelirsin.
Yaptığın iş için kabul edilemez.
Düzelttim çalışıyor... geç.

Anlaşılan led lerin çalışma prensiplerini anlatmak gerek.
Led ler üzerinden geçen akım ile ilişkili.
Led üzerinde akım varken ısınır ısınınca direnci düşer direnci düşünce daha çok akım geçer daha çok akım geçince daha çok ısını... bu çığ efektidir.
Bu yüzden ledler sabit gerilim ile değil sabit akım ile beslenir .
Özellikle power led denilenleri.
Senin örneğinde smd ledler zaten çok az akım çeken şeyler ısınma sınırlı olur akım değişimi göz ardı edilir.
Çizdiğin devre çok sınırlı şartlarda çalışır ama pamuk ipliğine bağlı denir ya işte öyle.
Mevsime göre bile tırtlayabilir.
Özet küçük ledlerde oluşan ısı çevreye dağılabildiği için sabit akım kaynağı yerine sabit gerilim kaynağı i,le beslenebilir.
Ama ışıma seviyesi için illa PWM...
Peki biz bu yapacağımız pwm ile akımı mı sınırlayacağız? Yoksa akımı sınırlamak için başka birşey mi yapmak gerek? Ben biraz zor anlayan biriyim. :)

Bunu öğrenmek amaçlı yapabilirim. Ama osiloskopum yok.

Senin UT139C ile idare edebilirsin. Duty cycle ölçüm özelliği var onda.

Ama ölçtüğün şeyin kare dalga olduğundan emin olman lazım. Onun işin de osiloskop sahibi olana kadar şöyle bir sahra metodu kullan: Kare dalga frekansını düşük tut, 1 kHz. Yani 5V, 1 kHz kare dalga çıkacak şekilde programla. Sonra da o sinyali 1/5 oranında azalt (dirençli gerilim bölüçü). Sonra da senin UCA202 ile bu sinyali kaydet :D Eğer kare dalga ise tamamdır. Artık UT139C ile duty cycle ölçebilirsin. Ben 1 MHz'e kadar duty cycle ölçtüm UT139C ile, hiç sorunsuz ölçüyor.

Senin UT139C ile idare edebilirsin. Duty cycle ölçüm özelliği var onda.

Ama ölçtüğün şeyin kare dalga olduğundan emin olman lazım. Onun işin de osiloskop sahibi olana kadar şöyle bir sahra metodu kullan: Kare dalga frekansını düşük tut, 1 kHz. Yani 5V, 1 kHz kare dalga çıkacak şekilde programla. Sonra da o sinyali 1/5 oranında azalt (dirençli gerilim bölüçü). Sonra da senin UCA202 ile bu sinyali kaydet :D Eğer kare dalga ise tamamdır. Artık UT139C ile duty cycle ölçebilirsin. Ben 1 MHz'e kadar duty cycle ölçtüm UT139C ile, hiç sorunsuz ölçüyor.
İşler iyice karışıyor :D Ayrı konu mu açsam acaba?
Bu benim bilmediğim bir olay olduğu için kendi başına 20 sayfa sürebilir :D

İşler iyice karışıyor :D Ayrı konu mu açsam acaba?
Bu benim bilmediğim bir olay olduğu için kendi başına 20 sayfa sürebilir :D

Aynen. Atmega (veya arduino ile) PWM kare dalga üretmek diye bir konu açarsan çok faydalı olur. Programlamaya başlayan birçok kişinin yapması gereken birşey bu.

Aynen. Atmega (veya arduino ile) PWM kare dalga üretmek diye bir konu açarsan çok faydalı olur. Programlamaya başlayan birçok kişinin yapması gereken birşey bu.
Atmegayla deney için yaparım da arduino mu kullanıcam? Normalde 555 ile yapacağım.

Arduino da hiç pin kalmadı. Sadece bir bacak için de ikinci bir arduino bağlamaya gerek yok :D

Anladım. Programlama projesi iyi olurdu ama neyse :)

Ama gene de 555 ile PWM üretmek ve ses kartı ile test etmek konusu acabilirsin :D

Anladım. Programlama projesi iyi olurdu ama neyse :)

Ama gene de 555 ile PWM üretmek ve ses kartı ile test etmek konusu acabilirsin :D
Elimde boşta arduino var abi. Projeden mi kaçıyoruz. Yaparız yine. Ama önce şu paneli bitireyim. Gına geldi çünkü. Birde onu bitirmeden sinyal jeneratörüne giriştim. Hangisine el atacağımı şaşırıyorum :D

ben daha önceden bunu ve diğer Ekipmanları yaptım .. Çok araştırdım, uğraştım emek va para harcadım yaparkene.
Türkiyede kendimden ve 20-25 kişiden ibaret, sizleri de görmek güzel oldu benim için.
luaforum.jpg

Uçağı tanıyor musunuz bilmiyorum ama bu kadar kötü görüntüye sahip bir MCP panel yapacak olsaydım şimdiye çoktan bitirmiştim projeyi. Maksat orjinaline çok yakın modellemek. Neredeyse birebir gibi. A/T tuşunun ışığı hemen üstünde olmalı ama sığdıramamış sola kaydırmış, Disengage switch'i iki tane olmalı. Tek yapmış ve kapağı yok. Butonlar mavi değil yeşil olmalı. Panelin gri rengi çok açık.
Yani çalışan birşey yapmış ve kullanıyor. Bu kadarını yapmak bile ciddi emek istiyor. Tebrik etmek lazım. Birazda görsele önem verseymiş iyiymiş.

ben daha önceden bunu ve diğer Ekipmanları yaptım .. Çok araştırdım, uğraştım emek va para harcadım yaparkene.
Türkiyede kendimden ve 20-25 kişiden ibaret, sizleri de görmek güzel oldu benim için. 5016 eklentisine bak
Heee video senin miydi? Emeğine sağlık. MCP panel görseline az daha özensen çok iyi olacakmış.
Programını kendin mi yazdın yoksa hazır mı kullandın?

haklısın tabi aslında devam ettim daha güzel çıkması için bir çok yöntem denedim

Ekler

• mcp.jpeg
    mcp.jpeg
    101.8 KB · Görüntüleme: 150

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,820
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back