Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

ilk önce şeffaf plexiye kazıma ve kesim yapıp arkasından gri folyo ile başladım (resimde gördüğünüz)
Ayna plexinin ters yüzeyindeki gri alana kazıma ve kesim yaptım backlight olmuyor ..
Gri plexi buldum kazındığında beyaz çıkıyor .. onu da denedim fakat backlight onda olmuyor
buzlu plexi bir yüzünü RAL7011 renk kodlu gri boya ile boyadıktan sonra lazer kazıma ve kesim ile en güzel sonucu aldım backlight çok iyi gözüküyor..
ilk bulduğum çizim Honeywell firmasının 737 400 ve classiclerde kullandığı modeli imiş. ben çizimde butonları büyütmüştüm.
Bahsettiğiniz hataları da daha sonraki kestirdiklerimde düzelttim
Lazer CNC için 40-50 TL ye istanbul - karaköyde yapan Bir yer var tavsiye edeyim (Billur Cam Ayna)
Bu arada uçağı çok iyi tanıyorum

program konusunda ilk önceleri Mobiflight kullanmıştım fakat Mobiflight belli bir port sayısından sonra ve tüm ledlerin akımı chipten geçmesi nedeni ile sıkıntı yaşamaya başladım. Şu an bir PCB kart tasarladım Tüm input ve outputları bu kart üzerinden besliyeceğim. Arduino çok yorulmamış olacak. Bunun için LUA script kullanıyorum. birde Fsuipc içine bir Lua dosyasını kendim konfigurasyonuma göre yazdım. (buton switch kommutator ve Ledler) Arduino içindede bahsettiğim PCB içindeki 74HC4067 multiplexerler ve Max 7219 ledlerden oluşan bir kod var .... Bu arada Teşekkürler

program konusunda ilk önceleri Mobiflight kullanmıştım fakat Mobiflight belli bir port sayısından sonra ve tüm ledlerin akımı chipten geçmesi nedeni ile sıkıntı yaşamaya başladım. Şu an bir PCB kart tasarladım Tüm input ve outputları bu kart üzerinden besliyeceğim. Arduino çok yorulmamış olacak. Bunun için LUA script kullanıyorum. birde Fsuipc içine bir Lua dosyasını kendim konfigurasyonuma göre yazdım. (buton switch kommutator ve Ledler) Arduino içindede bahsettiğim PCB içindeki 74HC4067 multiplexerler ve Max 7219 ledlerden oluşan bir kod var .... Bu arada Teşekkürler

Foruma hoşgeldin! Böyle gelişmiş hobi çalışmalarının artık Türkye'de de yapıldığını görmek güzel.

ilk önce şeffaf plexiye kazıma ve kesim yapıp arkasından gri folyo ile başladım (resimde gördüğünüz)
Ayna plexinin ters yüzeyindeki gri alana kazıma ve kesim yaptım backlight olmuyor ..
Gri plexi buldum kazındığında beyaz çıkıyor .. onu da denedim fakat backlight onda olmuyor
buzlu plexi bir yüzünü RAL7011 renk kodlu gri boya ile boyadıktan sonra lazer kazıma ve kesim ile en güzel sonucu aldım backlight çok iyi gözüküyor..
ilk bulduğum çizim Honeywell firmasının 737 400 ve classiclerde kullandığı modeli imiş. ben çizimde butonları büyütmüştüm.
Bahsettiğiniz hataları da daha sonraki kestirdiklerimde düzelttim
Lazer CNC için 40-50 TL ye istanbul - karaköyde yapan Bir yer var tavsiye edeyim (Billur Cam Ayna)
Bu arada uçağı çok iyi tanıyorum
Ben Antalyadayım. Burada biraz para kaybettikten sonra buldum birtane cnc ci. Pleksiyi boyayıp veriyorum 35tl ye kesip, kazıyıp veriyor bana. Ben beyaz pleksi kullanıyorum. Işık yanmıyorken bile beyaz görünmesi daha iyi.
Ben çizimlerini de kendim yaptım corelde.
Siz anakartı satın mı aldınız? Nette satılan profesyonellere benziyor.

Ben daha kodlama işini çözemedim. Mobiflight'a mahkumum şimdilik.

Ben Antalyadayım. Burada biraz para kaybettikten sonra buldum birtane cnc ci. Pleksiyi boyayıp veriyorum 35tl ye kesip, kazıyıp veriyor bana. Ben beyaz pleksi kullanıyorum. Işık yanmıyorken bile beyaz görünmesi daha iyi.
Ben çizimlerini de kendim yaptım corelde.
Siz anakartı satın mı aldınız? Nette satılan profesyonellere benziyor.
MCP için olan anakarttan bahsediyorsanız bunu Rusyadan bir arkadaştan proje olarak alıp, JLCPCB de yaptırdım .. isterseniz verebilirim
Bahsettiğim PCBde FSX P3D Xplane ve Prosimde kullanılabilen universal bir kart olup, LUA yazılımı 1 arduino mega ile 224 input ve 256 output alabilirsiniz....

MCP için olan anakarttan bahsediyorsanız bunu Rusyadan bir arkadaştan proje olarak alıp, JLCPCB de yaptırdım .. isterseniz verebilirim
Bahsettiğim PCBde FSX P3D Xplane ve Prosimde kullanılabilen universal bir kart olup, LUA yazılımı 1 arduino mega ile 224 input ve 256 output alabilirsiniz....
Ben aslında kendi pcb mi tasarlayıp yaptırmak istiyorum. Ama önce yazılımı öğrenmek lazım. Lua hakkında hiç bilgim yok. Videolarınız arasında lua hakkında bilgi varsa kesinlikle izlerim.
Bir de şu var. Benim uçağın tamamını yapacak ne yerim var nede maddi imkanım. Sadece uçuş esnasında en çok kullanılan MCP ve Efis panelleri yapmak niyetindeyim.

Size bişey daha söyleyim MCP yaptıysanız
Hele birde online felanda uçuyorsanız, havacılık sektöründeyseniz gerisi gelecektir .. :) size HOME COCKPIT olarak tamamını yaptırır

Ben aslında kendi pcb mi tasarlayıp yaptırmak istiyorum. Ama önce yazılımı öğrenmek lazım. Lua hakkında hiç bilgim yok. Videolarınız arasında lua hakkında bilgi varsa kesinlikle izlerim.
Bir de şu var. Benim uçağın tamamını yapacak ne yerim var nede maddi imkanım. Sadece uçuş esnasında en çok kullanılan MCP ve Efis panelleri yapmak niyetindeyim.
ilk başlarda öyle oluyor .. MCP ile başlıyorsunuz :D

@ismailsurek foruma hoşgeldin. Emeğine sağlık, çalışmaların çok güzel.

Bunun için bayağı uğraştım ama maalesef ledler smd olduğu için ayna görüntüsü alıp basmayı unutmuşum. Elimiz dip elemanlara alışkın olduğundan hata edip direk bastık. Doğal olarak ters çıktı. Şimdi smd yerlere denk getirip delik delicem ve mecburen dip led takıcam.

20200813_214607.jpg

Uzun araştırma ve telefon görüşmesinden sonra 50x10cm'lik pcb satan bir abimize ulaştım.
İstediğimiz ebatlarda kesim yapıyor. 2 adet 50cm pcb için 60tl fiyat verdi. Bende Sipariş ettim.
Artık led panelimi tek parça halinde yapabileceğim.

Düşünceme göre pcb gelir gelmez ilk önce üzerine lazer baskısını yapıp asitte eriteceğim.
Daha sonra pcb yi cnc ye götürüp üzerine deliklerini açtıracağım.
En son iş olarak ta elemanları lehimleyeceğim.

Böyle büyük pcb gibi ihtiyaçların için bulamayanlar bakır folyo alıp direk yüzeye yapıştırıyor. DAha sonra aynı pozlama işlerini yapıyorlar pcb gibi... Tabi ne kadar yapışıyor bilemem.
Valla benimde aklıma gelmedi değil. Bulamasaydım öyle şeyler deneyecektim.

50cm lik led panel için 50cm lik plaket alarak yine halt etmişim. 60cm alsam iyiymiş :)
Ayrıca pcb büyüdükçe kalite düşüyor. Evde çok büyük işlere girişmemek lazım. Yine de sonuç ekstra bir kaç müdahale ile düzeltilebilir.
Ve ayrıca aklınızda bulunsun sarı pnp baskı devre kağıtları sıcağı görünce 2mm kadar çekiyor. Tek parçada sorun olmasada 2 parçayı birleştirince arası 2mm açılıyor.

20200825_111754.jpg

Son düzenleme:
Bu gün bütün gün aydınlatmayı bitirmek için uğraştım ve bitirdim.
SMD ledlerin kenarları kapalı olduğu için ışığı direk karşıya veriyor. Ön panel ile aydınlatma arasında mesafe olmadığı için de ışık dağılmıyor. Dip ledler bu konuda çok iyiydi ama olmadı işte.
Şimdi bir sorunum var. Videoda da göreceğiniz üzere pot kapanmaya yakınken ledler pır pır ediyor.
Kodlama kısmında 0x06 ve 0x05 ile de denedim sonuç değişmiyor. Var mı önerisi olan?

20200827_012934.jpg

Şimdi bir sorunum var. Videoda da göreceğiniz üzere pot kapanmaya yakınken ledler pır pır ediyor.
Kodlama kısmında 0x06 ve 0x05 ile de denedim sonuç değişmiyor. Var mı önerisi olan?

5134 eklentisine bak

Potun şase tarafına düşük değerli bir direnç koy. Sorun analog girişe gelen voltajın çok düşük hale gelmesinden kaynaklanıyor ve ADC artık gürültü ölçüyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back