Bozuk Para Yerine Kartlı Sistem yazabilecek varmı ?

Tek anten aynı anda tek kart ile iletişim sağlar. Farklı birşey bulursan bana da anlat.
Bende böyle sanıyordum.
çubuk gibi bir anten düşün 20cm uzunluğunda önüne gelen rfid etiket yapışmış 8li grup etiketin içindeki verileri okuyup ekrana basıyor.

Sonra o çubuk antenin içini açtık tek bir pcb 2 tane de pin var tek anten ile aynı anda 8 farklı 13.56 rfid etiketi okuyabilmişler.

Bu tür bir sistemde çok kartı okuması istenmeyen bi durum ve hata olarak işlem görür.İZBAN da iki kartı aynı anda göster ikisinide okumaz.
Amaç farklı ,bu adamlar 8'li paketlenen bir ürün üretiyor.
Ürünlerin üstünde rfid etiketleri var.

8li paketlenmiş ürün banttan geçerken 8'inide aynı anda okuyor tek seferde kontrol yapılmış oluyor.

Amaç farklı ,bu adamlar 8'li paketlenen bir ürün üretiyor.
Ürünlerin üstünde rfid etiketleri var.

8li paketlenmiş ürün banttan geçerken 8'inide aynı anda okuyor tek seferde kontrol yapılmış oluyor.
tek anten 8 kere döngü yapıp tek tek okuyor olmasın? Her rfid etiketin id si farklıdır. Bu sayede bir okuduğunu bir daha okumuyordur. 8 döngüde 8'ini de okur böylece.

tek anten 8 kere döngü yapıp tek tek okuyor olmasın? Her rfid etiketin id si farklıdır. Bu sayede bir okuduğunu bir daha okumuyordur. 8 döngüde 8'ini de okur böylece.
yazılımsal olarak ayırmak çok zor.

verici anten ve alıcı anten var.
verici anten hangi rfid çipi enerjilendirdiğini bilemez.
sistem şöyle çalışıyor kabaca

önce bildiğimiz trafo gibi verici antenden alıcı antene enerji aktarımı oluyor bu aktarılan enerji ile alıcı çip üstündeki kondansatörü dolduruyor dolan kapasite ile enerjilenmeyi kesip bu sefer bu trafoyu data-line olarak kullanıp veri aktarıyor.

bütün çipleri enerjilendirbiliğini varsayalım.
8 çip aynı anda söyledi datasını bunu ayırt etmek her zaman mümkün olmayabilir çünkü bütün çiplerin data uzunluğu bire bir aynı değil.

mutlaka bunu yapabilen bir entegre vardır ama araştırmalarımdam sonuç alamıyorım

yazılımsal olarak ayırmak çok zor.

verici anten ve alıcı anten var.
verici anten hangi rfid çipi enerjilendirdiğini bilemez.
sistem şöyle çalışıyor kabaca

önce bildiğimiz trafo gibi verici antenden alıcı antene enerji aktarımı oluyor bu aktarılan enerji ile alıcı çip üstündeki kondansatörü dolduruyor dolan kapasite ile enerjilenmeyi kesip bu sefer bu trafoyu data-line olarak kullanıp veri aktarıyor.

bütün çipleri enerjilendirbiliğini varsayalım.
8 çip aynı anda söyledi datasını bunu ayırt etmek her zaman mümkün olmayabilir çünkü bütün çiplerin data uzunluğu bire bir aynı değil.

mutlaka bunu yapabilen bir entegre vardır ama araştırmalarımdam sonuç alamıyorım
Bu kadar detaylı anladın ama işin içinden çıkamıyorsun. İlginç...
Burada mutlaka bir döngü ve id sistemi vardır. Şöyle düşün;
Bir masada 9 kişi toplandınız. Sen bir soru sorarsın diğer 8 kişi bunu aynı anda duyar ve cevap verir. Senin bu cevapları aynı anda almana imkan yoktur. Sırayla cevapları alırsın. Aldığın cevap DATA, cevabı verenin adı da ID dir.

Mevcut sistemi çözemiyorsan bile bu şekilde yeni bir sistem oluşturabilirsin.

Bu kadar detaylı anladın ama işin içinden çıkamıyorsun. İlginç...
Burada mutlaka bir döngü ve id sistemi vardır. Şöyle düşün;
Bir masada 9 kişi toplandınız. Sen bir soru sorarsın diğer 8 kişi bunu aynı anda duyar ve cevap verir. Senin bu cevapları aynı anda almana imkan yoktur. Sırayla cevapları alırsın. Aldığın cevap DATA, cevabı verenin adı da ID dir.

Mevcut sistemi çözemiyorsan bile bu şekilde yeni bir sistem oluşturabilirsin.
Kartın ID'si kimlik numarasıdır fakat içinde sektörler var.
Mesela 16 sektörlü bir RFID çipi full read yaparsan 17 ayrı veri elde edersin 16 sektör + ID bilgisi.
8 tane 16 sektörlü rfid çipi aynı anda okuduğumuzda toplamda 136 ayrı paket aynı anda transfer olacak.

Karışık bir mevzu ama yapılabiliriği şuan için zor benim için. Mutlaka bunu yapabilen bir rfid okuma entgeresi var.
Atlanılan 2 olay var;
1: rf güç. Her çip 1mW(mili watt) tüketiyor olsun şarj esnasında. Bizim rf antenimiz ve rf entegremiz en az 10mW gücünde olmalı.

2: bu bir data bus değil her çip bus'a birşey yüklerse rfid okuma yapan çipin buffer'ı bunu taşıyacak mı? taşıdığını varsayalım bizim asıl işi yapan mcu'muz(yüksek ihtimalle spi) tek seferde bu kadar veriyi işleyebilecek mi?

Mcu kısmını halledebilirim ama rf kısmı benim için ağır top.
Bir neticeye vararsam konu açacağım.

8 tane 16 sektörlü rfid çipi aynı anda okuduğumuzda toplamda 136 ayrı paket aynı anda transfer olacak.
Aynı anda okuduğuna nasıl emin olabiliyorsun? Sonuçta mikroçipler, mikrosaniyelerle iş yapabilen birimler. Belki bir RF'i okuyup gönderiyor, bir kaç mikrosaniye sonra ikincisini okuyup gönderiyor, toplam 8 tanesini okuyup gönderdiğinde sana aynı anda okuyor hissiyatı yaratabilir.
Elinde bilimsel bir veri var mı aynı anda okuduğuna dair? Mesela osiloskopla filan baktın mı?

Aynı anda okuduğuna nasıl emin olabiliyorsun? Sonuçta mikroçipler, mikrosaniyelerle iş yapabilen birimler. Belki bir RF'i okuyup gönderiyor, bir kaç mikrosaniye sonra ikincisini okuyup gönderiyor, toplam 8 tanesini okuyup gönderdiğinde sana aynı anda okuyor hissiyatı yaratabilir.
Elinde bilimsel bir veri var mı aynı anda okuduğuna dair? Mesela osiloskopla filan baktın mı?
Aslında aynı şeyleri tekrar yazıyorum.
Tek bir rf antenimiz var ve bu anten ayırt edemez çip.
Seni seçtim sen enerjilen diye bir opsiyonu olamaz.

Mutlaka bunu yapabilen bir entegre olmalı ama nasıl veya hangisi bilmiyorum

Birden fazla tag in okuması olayı aslında günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız bir durum, seneler önce standardize edilmiş. Wikipedia üstünden dahi bulunabiliyor, ve kısmen @Gokrtl ın anlattığı şekilde çalışıyor.

Design altındaki signaling kısmını okuyabilirsiniz. Antenin önünde nesnelerin kaldığı zaman bizim için kısa olabilir ama sistem o esnada defalarca kez okuyabilir. Sistemin tipine bağlı olarak farklı mekanizmalar ile optimizasyon yapılabilir. Mesela maximum 8 tane tag olduğunu bilmek ile her zaman 8 tag olacağını bilmek bence problemin çözümü üzerinde değişikliğe sebep olur.

Valla konu dağılmış gitmiş :) öncelikle söyle diyim bir adet kartta bakiye yükleyici sistem var kart icine bakiye yi yazıyor daha sonra okuyucu sistem var orada belirtilen tutarı okutuldugunda karttan düşüyor ve yeni bakiyeyi yazıyor kart içine bunu yapabilirim diyen arkadaş varmı ?

Destekleyen kartlara bakiye, yaş, vs ne bilgi isterseniz hafıza alanı sınırları dahilinde veri kaydedebilirsiniz. Ancak bakiye tarzındaki bilgileri karta yüklemek ne kadar doğru? Bir kişi o kartı aynen kopyalayıp sınırsız bakiye elde edebilir. Bu tarz sistemlerde bakiye bilgisi ana makine üzerinde kart kimlik numaralarına tanımlı olarak bir veri tabanında tutulmalı ki oyun alanlarında vs. yerlerde bu şekilde yapıyorlardır diye düşünüyorum.

Destekleyen kartlara bakiye, yaş, vs ne bilgi isterseniz hafıza alanı sınırları dahilinde veri kaydedebilirsiniz. Ancak bakiye tarzındaki bilgileri karta yüklemek ne kadar doğru? Bir kişi o kartı aynen kopyalayıp sınırsız bakiye elde edebilir. Bu tarz sistemlerde bakiye bilgisi ana makine üzerinde kart kimlik numaralarına tanımlı olarak bir veri tabanında tutulmalı ki oyun alanlarında vs. yerlerde bu şekilde yapıyorlardır diye düşünüyorum.
O şekilde veri tabanı çok fazla şişer. Bize günlük olarak onlarca kişi geliyor ve onlarca kart satıyoruz. Çoğunlukla önceden aldıkları kartı kaybediyorlar, evde unutuyorlar vs. Her seferinde yeni kart alıyorlar.
Kart kopyalama olayının önüne geçilebilir.
Karta bir şifre koyarsın ve bu şifrenin kontrolünü okuyucuya yaptırırsın. Kendi okuyucun ile bu şifreyi okuma esnasında eşleştirirsin. Eğer birisi kartı evde kendi makinesi ile okumaya kalkarsa şifre eşleşmeyecektir. Ozaman da bir if ile eğer şifre eşleşmiyorsa kartı sil dersin.
Yani böyle bir şey yapılabilir diye düşünüyorum.

Kartların içersindeki veriler 4 byte şifrelidir. Kırmak kopyalamak kolay değil.

Edit : Yanlış hatırlamışım. 6 byte şifreleme var.

Son düzenleme:
C:
uint8_t count = 0;
int reading_on = 0;
int reading_ar []  = {
  0,
  0,
  0,
  0,
  0,
  0,
  0,
  0
};

/*
 * rfid lib::
 */

int main(void){
  // rfid_set(13);
  // rfid_init();
  // _delay_ms(1);
 // if(!rfid_ok){
 //     fauld_gen(67);
 //  }

while(1){
    if(reading_rfid > 0){
      reading_rfid = reading_ar [0];
      count++;
    }
    if(count == 1){
      if(reading_rfid != reading_ar [0]){
        //farklı rf çip okundu
      }
    }
  }

}

Bu gün molada şöyle bir şey düşündüm ne kadar anlamlı oldu bilmiyorum ama mantık olarak bu şekilde olmalı çoklu okuma

Kartların içersindeki veriler 4 byte şifrelidir. Kırmak kopyalamak kolay değil.

Edit : Yanlış hatırlamışım. 6 byte şifreleme var.
Hocam anlamak için soruyorum. Biz kartımıza bir baytlık diyelim ki 0b10110011 gibi bir veri yükleyeceğiz. Bu altı baytlık şifreleme datası/alanı bunu nasıl bir veriye çevirerek kaydediyor? Bunun algoritması nedir?

Hocam anlamak için soruyorum. Biz kartımıza bir baytlık diyelim ki 0b10110011 gibi bir veri yükleyeceğiz. Bu altı baytlık şifreleme datası/alanı bunu nasıl bir veriye çevirerek kaydediyor? Bunun algoritması nedir?
Tam öyle değil. Kart üzerinde bir hafıza alanına ulaşmak için o alanın keyi ile alanı o oturum için erişilerbilir yapmalısınız. Yoksa ne okuma nede yazma olur. Keyler de kart üzerinde saklanır. Ancak okunamaz. Oda kapı kilidi mantığı gibi. Anahtarın varsa içeri girersin. İstersen kilidide değiştirirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back