Bütçeye göre multimetre tavsiyesi

Hobiye yeni başlayıp ilk multimetresini alan, veya elinde DT830D olup da ( :cheeky5: ) terfi etmek isteyenler için bütçeye göre bir multimetre tavsiyesi listesi hazırlayalım. Herkesin katkısına göre de şekillendirelim. Bütçe imkanlarını da 1 - 10 arasında belirleyelim 1 (çok vahim) 10 (para mevzu değil) olarak belilrleyelim.

1. Değişik markalar altında satılan MY-64. UNI-T UT33+ serisi
2. Aneng AN8009
3. UNI-T UT89X veya UT89XD
4. UNI-T UT139C, Owon B35T
5. UNI-T UT61E+, UNI-T UT89XE
6. UNI-T UT71E, Brymen BM867s
7. Brymen BM869s
8. 6.5 haneli giriş seviyesi masa tipi multimetreler. Rigol DM3068, Siglent SDM3065X
9. 7.5 haneli üst seviye masa tipi multimetreler. Keithley DMM7500, Keysight 34470A
10. 8.5 haneli referans multimetre. Keysight 3458A

Son düzenleme:
UNIT-T UT33+ serisi A-B-C-D teknik özellikler listesi. TR sitelerinde bile yok drive hata veriyor. partner elk. den aldım. İhtiyacı olan bakabilir.
1670663905238.png

UNI-T UT89XE yi de UNI-T UT61E+ ile benzer özelliklerinden dolayı aynı satıra ekledim.

Hobiye yeni başlayıp ilk multimetresini alan, veya elinde DT830D olup da ( :cheeky5: ) terfi etmek isteyenler için bütçeye göre bir multimetre tavsiyesi listesi hazırlayalım. Herkesin katkısına göre de şekillendirelim. Bütçe imkanlarını da 1 - 10 arasında belirleyelim 1 (çok vahim) 10 (para mevzu değil) olarak belilrleyelim.

1. Değişik markalar altında satılan MY-64. UNI-T UT33+ serisi
2. Aneng AN8009
3. UNI-T UT89X veya UT89XD
4. UNI-T UT139C, Owon B35T
5. UNI-T UT61E+, UNI-T UT89XE
6. UNI-T UT71E, Brymen BM867s
7. Brymen BM869s
8. 6.5 haneli giriş seviyesi masa tipi multimetreler. Rigol DM3068, Siglent SDM3065X
9. 7.5 haneli üst seviye masa tipi multimetreler. Keithley DMM7500, Keysight 34470A
10. 8.5 haneli referans multimetre. Keysight 3458A
Benim 830D listeye 0. siradan giriyor demek ki. :))

Benim 830D listeye 0. siradan giriyor demek ki. :))
O ölçü aletini kullanmayı hemen bırakmalısın.
Eğer maddi olarak rahat durumda değilsen seni normalde perakande satmayan bir topantıcaya yönelendirebilirim kendisi ağırlıkla unit satıyor piyasanın 50-100 lira altına alabilirsn.

O ölçü aletini kullanmayı hemen bırakmalısın.
Eğer maddi olarak rahat durumda değilsen seni normalde perakande satmayan bir topantıcaya yönelendirebilirim kendisi ağırlıkla unit satıyor piyasanın 50-100 lira altına alabilirsn.
Alirim ama bir kac ay sonra. BU ay hem srf malzemesi cok aldim hem de osiloskop aldim. 3000 TLden fazla harcadim. Benim icin buyuk para.

Elimde 830D disinda Zoyi ZT-S4 ve bir de 30 yillik falan MIC 3300A diye bir sey var. Incik boncuk ile ugrasirken yetiyorlar simdilik.

Alirim ama bir kac ay sonra. BU ay hem srf malzemesi cok aldim hem de osiloskop aldim. 3000 TLden fazla harcadim. Benim icin buyuk para.

Elimde 830D disinda Zoyi ZT-S4 ve bir de 30 yillik falan MIC 3030A diye bir sey var. Incik boncuk ile ugrasirken yetiyorlar simdilik.
UNIT beğendiğin olursa direkt çinden getirip esnaflara dağıtan bir toptancı ile aram iyidir.
Ben lehim vs. alacağım zaman ona gidiyorum. Nerdeyse unit'in bütün ürünlerini getiriyor.
Sıcaklık ölçerler,faz kontrol kalemleri,ölçü aletleri,termal kameraları.
Kendisi getirdiği için aracasız alıyorsun fakat sen kapıdan girsen kaç yüz tane verelim diye soracaktır.

Almak istediğin zaman yaz bana haber vereyim benim tanıdığım gelecek 1 tane vermemezlik yapma diye.

830D, 30V gibi dusuk gerilim ve 1-2A gibi akimlarda yeterince guvenli olmaz mi? Yani 30V yerine 30.1V gostemesi benim ugrastigim seyler icin cok sorun olmaz.

Daha dun modlayip 2 tane AAA pil ile calisir hale getirmistim, 9V icin boost konvertor taktim. Bir de LED eklemistim ekrana. :)

830D, 30V gibi dusuk gerilim ve 1-2A gibi akimlarda yeterince guvenli olmaz mi? Yani 30V yerine 30.1V gostemesi benim ugrastigim seyler icin cok sorun olmaz.

Daha dun modlayip 2 tane AAA pil ile calisir hale getirmistim, 9V icin boost konvertor taktim. Bir de LED eklemistim ekrana. :)
Elindeki cihazları tavsiye üzerine çöpe falan atma. Eskiden dijital ölçü aleti yoktu. Analog cihaz kullanıyorduk ve ölçme hatasının yanında okuma hatası da olurdu. Daha ilkel koşullara rağmen bir sürü gelişim sağlanabildi. Velhasıl çoğu durumda birazcık yanlış okuma sorun olmaz. Ne zaman bu ölçü aletleri yetmiyor bana yetmiyor dersen o zaman tavsiye edilen cihazlardan bütçene uygun olanını alırsın.

Elindeki cihazları tavsiye üzerine çöpe falan atma. Eskiden dijital ölçü aleti yoktu. Analog cihaz kullanıyorduk ve ölçme hatasının yanında okuma hatası da olurdu. Daha ilkel koşullara rağmen bir sürü gelişim sağlanabildi. Velhasıl çoğu durumda birazcık yanlış okuma sorun olmaz. Ne zaman bu ölçü aletleri yetmiyor bana yetmiyor dersen o zaman tavsiye edilen cihazlardan bütçene uygun olanını alırsın.
Dun izledigim bir videoda mili- ohmmetre testi yapiyordu bir Alman. Elektrikli araclarin elektrik motorlarini test icin kullaniyordu. 0,001 Ohm olcuyordu alet. Hatta sicaklik farkina gore kendini optimize edebilsin diye tepesinde bir tane isi sensoru vardi sallanan.

Yani 830D'den cok fazla bir sey beklemiyorum elbette. O da vadetmiyor zaten. Ama 9.7V'u 12V gosterecek degil sanirim. Ya da 6,8K'yi 4,7K gostermiyorsa pek sorun etmem acikcasi. :D

DT-830D listeye hiç giremez :) Megaohm direnç ölçemiyor, AC akım ölçemiyor, milivolt ölçemiyor. Kapasite ölçemiyor. Transistör emiter kollektör ayırt edemez.

Multimetreye göre iş yapacağına işe göre multimetre al.

DT-830D listeye hiç giremez :) Megaohm direnç ölçemiyor, AC akım ölçemiyor, milivolt ölçemiyor. Kapasite ölçemiyor. Transistör emiter kollektör ayırt edemez.

Multimetreye göre iş yapacağına işe göre multimetre al.
Bunlar bir hobici için ne kadar gerekli orası tartışılır. Emiter köllektöre internetten bakılır. Kısa devresini göstersin yeter. Kapasite ölçmek isteyen lcr alsın. Ac akım ölçmek isteyen pens ampermetre alsın. Megaohm az kullanılıyor. Ölçmeyelim yenisini takalım.

Tabi şunu demiyorum. Yanlış anlaşılmasın elbette yeni bir ölçü aleti alırken bu cihaz satın alma seçenekleri arasında olmamalı. Ama çöpede atmayalım yaw.

Bunlar bir hobici için ne kadar gerekli orası tartışılır. Emiter köllektöre internetten bakılır. Kısa devresini göstersin yeter. Kapasite ölçmek isteyen lcr alsın. Ac akım ölçmek isteyen pens ampermetre alsın. Megaohm az kullanılıyor. Ölçmeyelim yenisini takalım.

Bütün bunları sırf DT830D yi atmamak için yaparsın yani öyle mi? Zamanın da bir değeri var, bence listedeki en ucuz multimetreyi almak çok daha ucuza gelir.

Tabi şunu demiyorum. Yanlış anlaşılmasın elbette yeni bir ölçü aleti alırken bu cihaz satın alma seçenekleri arasında olmamalı. Ama çöpede atmayalım yaw.
15-20 sene önceki analog multimetreler de kısıtlı ölçüm imkanları vardı.
DT830 ilkel dijital ölçü aleti dir. Kısıtlı kullanımı vardır.
Zamanımız da gelişmiş cihazlar var.
Her gelişmişlik fiyatı etkiliyor
Eldekiler de degerlendirilmeli yeni cihaz alımında da ihtiyaca göre belirlenip alınmalı.
Cihazlar ne atıl kalsın ne de çöp olsun...

Bütün bunları sırf DT830D yi atmamak için yaparsın yani öyle mi? Zamanın da bir değeri var, bence listedeki en ucuz multimetreyi almak çok daha ucuza gelir.
Yaw şimdi eline bir 830 geçse direk çöpemi atacaksın?

Benim elime geçse stajerlere kullandırırım. Benim multimetreyi bozacaklarına 830 u bozsunlar.

Benim elime geçse stajerlere kullandırırım. Benim multimetreyi bozacaklarına 830 u bozsunlar.

Tamam hadi atmasın. Bir kenara koysun ve işe yarayan bir multimetre alsın. Bende de DT830D var, atmıyorum, ibretlik olarak saklıyorum.

830D'yi en son eski UPS'ten ayarli güc kaynagi yaparken kullanmistim. Trafonun uclarini olcerek bulamadim. Primer'de 6 uc vardi, hangisini taksam sigortayi attiriyordu. Ben de sekonder'e 9VAC verdim, cikisini 830D ile olcerek buldum. AC olcme konusunda en azindan diger olcu aletinin 156VAC dedigine 155VAC diyor. O yeter bana. Megaohm olcme icin benim gizli teknigim var. :p Elimdeki 500K'ya paralel bagliyorum. Olctugu degerden 2. direncin degerini hesapliyorum. Biraz uzun yontem ama simdilik 1.500 TL verip AVOMetre alamam. O yuzden onun eksik kaldigi yerleri ben zeka ile destekliyorum. Birbirimizin halinden anliyoruz.

Hem simdi isikli misikli oldu. AAA pille de calisiyor, sarjli pil taktim ben ona. Belki bir ara disaridan takmali zener olcum aleti ve kablolardaki elektrigi bulma zimbirtisi falan da yaparim. :dans2: Bozuluncaya kadar devam.

Evet öğrenci için ideal

Bence tam tersi. Öğrenci için sakıncalı.

Öğrenci ne yapar? Konuyu öğrenmek için, profesyonel hayatta çok nadir yapılan bazı işleri de yapmak ister. Amaç işin teorisini öğrenmek. O yüzden öğrencinin kullanacağı aletin buna müsait olması ve birçok farklı ölçümün yapılmasına izin vermesi lazım. Öğrencinin kullanacağı alette sürprizler, tuzaklar olmamalı.

DT830D kime uygun? Motosiklet tamircisine. Tek yapacağı şey süreklilik ölçümü ve akü voltajı ölçümü.

öğrenci veya yeni yetişen DT830 ile başlar dt830'da acemeliği,neyin ne işe yaradığını öğrenir UT33'e geçer.
sonra artık bütçe neye yeterse

Bence tam tersi. Öğrenci için sakıncalı.

Öğrenci ne yapar? Konuyu öğrenmek için, profesyonel hayatta çok nadir yapılan bazı işleri de yapmak ister. Amaç işin teorisini öğrenmek. O yüzden öğrencinin kullanacağı aletin buna müsait olması ve birçok farklı ölçümün yapılmasına izin vermesi lazım. Öğrencinin kullanacağı alette sürprizler, tuzaklar olmamalı.

DT830D kime uygun? Motosiklet tamircisine. Tek yapacağı şey süreklilik ölçümü ve akü voltajı ölçümü.
Bence de tam tersi
Yeni öğrenen başlangıç olarak düşük voltajlar, transistör, regülatör, diyotlarla öğrenmeye başlar.
Zaten hepsi ardiuno cu
cihazı bozulsa da önemli değil.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back