Bütçeye göre elektronik yük tavsiyesi

Bir kaynaktan belli bir akım çekerek, o kaynağı farklı yükler altında test etmek istiyorsak, bize istediğimiz bu akımı çekmemizi sağlayacak bir ekipmana ihtiyacımız olacak. Bu, en basitinden bir dirençtir, veya diğer uç noktada femto amper çözünürlükte akım çekmeyi sağlayan SMU (Source Measure Unit) cihazları, kilowatt mertebesine güç harcayabilen yüksek kapasiteli cihazlardır.

Burada hem maliyete hem de performansa göre bazı modeller listeleyelim. Eğer daha farklı modeller veya seçenekler aklına gelen varsa yazsın onları da ekleyelim.

Yük TürüAçıklaması
Düz dirençÖrneğin bir güç kaynağı test edileceği zaman, çeşitli kombinasyonlarda taş direnç veya aluminyum gövdeli direnç alınabilir. Ama sadece belli yük değerleri test edilebilir. Çok fazla sayıda test noktası gerekiyorsa, direnç sayısı ve maliyet de kontrolden çıkar. Ayrıca iki değer arasında bir süpürme yapılamaz.
PCB tip elektronik yükler (örnek)
Çin malı ET54xx serisi, UNI-T UTL8200 serisi
UNI-T UTL8500 serisi
Siglent SDL1000 serisi
Rigol DL3000 serisi
*
*
* Değişik markalarda yüksek çözünürlük ve doğruluklu SMU (Keithley, Keysight, R&S, Yokogawa)
* Değişik markalarda yüksek kapasiteli cihazlar (Chroma, ITECH, APM)

Bu tablodaki cihazlara alternatif başka markalar da var, ama işlevsel olarak büyük ölçüde örtüştüğü için eklemedim. Mesela Mervesan'ın sattığı MST-300W var. Cihazın ana özellikleri iyi, ama bir ayrıntılı datasheet bulamadım. Sanki fason olarak bir firmaya ürettirilmiş gibi duruyor. Bunun dışında BK Precision firmasının elektronik yükleri var.

Bunun dışında Miniware'nin portatif elektronik yük cihazı var, ama özellikler biraz kısıtlı.
1707558001584.png

Araba farının da deneme amaçlı yük olarak kullanılması yaygın, ama bu çok kontrolsüz bir yöntem. Far soğukken yüksek akım çeker, ısınınca da çektiği akım epey azalır.

Yüksek güçlü bir potansiyometre olan reostalar değişken yük olarak kullanılabilir. Aşağıda örnek bir reosta resmi var. Bunların dezavantajı, üzerlerinde harcanabilecek gücün, ayarlanan direnç değerine bağlı olması. Çok düşük bir direnç değeri ayarlanırsa, harcanabilecek güç çok azalır.
1707557948537.png

Son düzenleme:

Ekler

• UTL8200 Series.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 53
Bu Çin malı ET54xx serisine aşırı benziyor. Aynı tasarımın farklı kıyafet giydirilmişi olmasın?
Olabilir :) . Ama öyleyse de şöyle bir avantajı var utl82xx'in: hem benzer fiyat hem türkiyede bulunuyor ve gümrük endişesi yok hem de taksitli alabilme avantajı var. Yani bence bu sebeblerden dolayı utl82xx almak daha mantıklı.

O zaman ET54xx ile aynı satıra ekleyelim

timur hocam bu dc load neden bu kadar onu özel yapıyor benim aliexpres den aldığım iş görmez mi
yani bu

yönledirirsen istediğin testi korad 3005D ile yaparım buraya da atarım. yok sen yapma bana yolla dersen yarın kargoya verim sen detaylı incele faydası olacaksa

timur hocam bu dc load neden bu kadar onu özel yapıyor benim aliexpres den aldığım iş görmez mi
yani bu

yönledirirsen istediğin testi korad 3005D ile yaparım buraya da atarım. yok sen yapma bana yolla dersen yarın kargoya verim sen detaylı incele faydası olacaksa

Senin aliexpress'den aldığını beğendiğim için listeye koydum zaten. Bu seninkinin çok benzeridir.

Senin elinde bildiğim kadarıyla güç kaynağı var, kendin de test edebilirsin. Benim test etmemin sadece şöyle faydası olur, sınır değerlerini test ederiz. Bende 60A güç kaynağı da var, 400 V güç kaynağı da var. Ama o zaman da sağlam çıkmayabilir :)

Senin aliexpress'den aldığını beğendiğim için listeye koydum zaten. Bu seninkinin çok benzeridir.

Senin elinde bildiğim kadarıyla güç kaynağı var, kendin de test edebilirsin. Benim test etmemin sadece şöyle faydası olur, sınır değerlerini test ederiz. Bende 60A güç kaynağı da var, 400 V güç kaynağı da var. Ama o zaman da sağlam çıkmayabilir :)

benim güç kaynağı 5 amper bozulursa bozulsun ama sen gene limitine gitme bana özelden yazarsan adresini yollim foruma faydası olacaksa

Utl8511 yaklaşık bir senedir kullanıyorum. Memnunum diyebilirim. 150W, 150V, 30A maksimumları var. Utl82xx serisinin çift kanal olanı ile arasında kaldım alırken ama bu cihaz biraz daha iyi.

Seri port üzerinden kontrol edilebilmesi güzel. 4 hane ölçüm yapabiliyor. 0.1mA ölçüm çözünürlüğü, 1mA hassasiyetle akım ayarlanabiliyor.

benim güç kaynağı 5 amper bozulursa bozulsun ama sen gene limitine gitme bana özelden yazarsan adresini yollim foruma faydası olacaksa

O zaman ben biraz zamanın olduğu noktada senden isteyeyim onu. Şimdi gönderirsen hemen test edemem. Bu arada 5 A e kadar da olsa özellilklerini öğrenmen iyi olur.

150w veya 200w bir elektronik yuk , 1000w veya daha uzeri guc verebilen bir cihaz a bakmak icin kullanilabilir mi?

150w veya 200w bir elektronik yuk , 1000w veya daha uzeri guc verebilen bir cihaz a bakmak icin kullanilabilir mi?
Kullanılmaz.
Örnek olarak 36V scooter bataryası var elinde. 150W bir yük ile bunu sadece 4A yükleyebilirsin.
KW mertebesinde bir güç için voltaja bağlı olmaka birlikte birkaç tane UFO ısıtıcı rezistansı paralel/seri bağlanarak bir yük elde edilebilir. Kontrol şansı az olur ama bu seviye bir elektronik yük almak için böbreği gözden çıkarmak gerekebilir.

KW mertebesinde bir güç için voltaja bağlı olmaka birlikte birkaç tane UFO ısıtıcı rezistansı paralel/seri bağlanarak bir yük elde edilebilir.
1000watt guc verebilen cihaz icin, 900 watt harcayan bir cihaz, geri kalanida 150w lik elektronik yukle harcama hayal degil o halde, en azindan 1000 watt verilebildigi gorulmesi kayda deger olabilir. ya da bu cihaz en fazla 980watt verebiliyormus denile bilir degil mi?

Örnek olarak 36V scooter bataryası var elinde. 150W bir yük ile bunu sadece 4A yükleyebilirsin.
Bazen bazi smp devreler oluyor, 12v 45A diyor. Bunu test etmek icin elimizdeki elektronik yuk u tam kullanamdigimizdan, aklima arada ki belli gucu cekip geri kalani elektronik yuk ile cekme fikri geldi. Mumkunlugu var mi ya da daha kolay yolu var mi diye sordum

Tamam elektronik yukleri bu sekilde kullanmak dogru bir yaklasim olmayabilir, kaliteli bir akim olcer ile kablo uzerinden akim okuyarak olcmek ister isem, 12v tan cekilen akimi degistirecek bri sey var mi aklinizda? Kaba olcum yeterli olacak bence.

Tamam elektronik yukleri bu sekilde kullanmak dogru bir yaklasim olmayabilir, kaliteli bir akim olcer ile kablo uzerinden akim okuyarak olcmek ister isem, 12v tan cekilen akimi degistirecek bri sey var mi aklinizda? Kaba olcum yeterli olacak bence.

Eğer Rigol elektronik yükü alırsan, o cihaz, termal limitler aşılana kadar daha yüksek güçlere izin veriyor. Mesela ben 200 W olan DL3021 ile 24 V luk aküden 25 A akım çektim. Yani 600 W güç çekmiş oldum. Şimdi cihaz hack ile DL3031A oldu, yani 350 W. Kısa süreliğine daha da yüksek güç çekebilrim herhalde.

Eğer Rigol elektronik yükü alırsan, o cihaz, termal limitler aşılana kadar daha yüksek güçlere izin veriyor. Mesela ben 200 W olan DL3021 ile 24 V luk aküden 25 A akım çektim. Yani 600 W güç çekmiş oldum. Şimdi cihaz hack ile DL3031A oldu, yani 350 W. Kısa süreliğine daha da yüksek güç çekebilrim herhalde.
DL3021 de bu 25 A i ne kadar sure cektiginizi hatirliyor musunuz?

DL3021 de bu 25 A i ne kadar sure cektiginizi hatirliyor musunuz?

Akünün sağlam olduğunu anlayacak kadar çektim işte. Baktım çekilen akım 25A, multimetre ile de baktım akü voltajı 24 V, tamam. Yani 10 saniye falan çekmişimdir.

boşuna sana cep düşmanı demedi hakan o cıhaz 45K

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back