Bütçeye göre elektronik yük tavsiyesi

Bir kaynaktan belli bir akım çekerek, o kaynağı farklı yükler altında test etmek istiyorsak, bize istediğimiz bu akımı çekmemizi sağlayacak bir ekipmana ihtiyacımız olacak. Bu, en basitinden bir dirençtir, veya diğer uç noktada femto amper çözünürlükte akım çekmeyi sağlayan SMU (Source Measure Unit) cihazları, kilowatt mertebesine güç harcayabilen yüksek kapasiteli cihazlardır.

Burada hem maliyete hem de performansa göre bazı modeller listeleyelim. Eğer daha farklı modeller veya seçenekler aklına gelen varsa yazsın onları da ekleyelim.

Yük TürüAçıklaması
Düz dirençÖrneğin bir güç kaynağı test edileceği zaman, çeşitli kombinasyonlarda taş direnç veya aluminyum gövdeli direnç alınabilir. Ama sadece belli yük değerleri test edilebilir. Çok fazla sayıda test noktası gerekiyorsa, direnç sayısı ve maliyet de kontrolden çıkar. Ayrıca iki değer arasında bir süpürme yapılamaz.
PCB tip elektronik yükler (örnek)
Çin malı ET54xx serisi, UNI-T UTL8200 serisi
UNI-T UTL8500 serisi
Siglent SDL1000 serisi
Rigol DL3000 serisi
*
*
* Değişik markalarda yüksek çözünürlük ve doğruluklu SMU (Keithley, Keysight, R&S, Yokogawa)
* Değişik markalarda yüksek kapasiteli cihazlar (Chroma, ITECH, APM)

Bu tablodaki cihazlara alternatif başka markalar da var, ama işlevsel olarak büyük ölçüde örtüştüğü için eklemedim. Mesela Mervesan'ın sattığı MST-300W var. Cihazın ana özellikleri iyi, ama bir ayrıntılı datasheet bulamadım. Sanki fason olarak bir firmaya ürettirilmiş gibi duruyor. Bunun dışında BK Precision firmasının elektronik yükleri var.

Bunun dışında Miniware'nin portatif elektronik yük cihazı var, ama özellikler biraz kısıtlı.
1707558001584.png

Araba farının da deneme amaçlı yük olarak kullanılması yaygın, ama bu çok kontrolsüz bir yöntem. Far soğukken yüksek akım çeker, ısınınca da çektiği akım epey azalır.

Yüksek güçlü bir potansiyometre olan reostalar değişken yük olarak kullanılabilir. Aşağıda örnek bir reosta resmi var. Bunların dezavantajı, üzerlerinde harcanabilecek gücün, ayarlanan direnç değerine bağlı olması. Çok düşük bir direnç değeri ayarlanırsa, harcanabilecek güç çok azalır.
1707557948537.png

Son düzenleme:
UTL8512 15 bin gibi bir fiyata alınabiliyor. Aslında şu mantıkla alınabilir: 15 bin veriyorsun ve 300 W elektronik yük sahibi oluyorsun. Rigol'de 22 bin veriyorsun ve hackleyerek 350 W elektronik yük sahibi oluyorsun. Keşke şunu bir inceleyip deneme fırsatım olsa. PCB elektronik yükler ile Rigol gibilerin arasındaki boşluğu çok iyi dolduracak bir cihaza benziyor.

30698 eklentisine bak
@taydin bu cihaz değil ama bir alt modeli olan UTL8511 bende var. Memnunum.
Gördüğüm tek sıkıntı değerleri girerken Amper olarak yazmanız gerekiyor. Mesela 10mA değer giricem. 0.01 girmek zorundayım. Noktaya basınca 0 otomatik eklemiyor. mA yada A olarak kademe seçme durumu yok.
RD6006 güç kaynağı ekliyordu. UTL8512 de UTL8511'de tek olan ünite çift olarak yapılandırılmış. Bu sayede 150W + 150W güç çekebiliyor. Kasa ve diğer özellikler aynı. + modelde ise voltaj üst limiti 500V. Bildiğim başka fark yok.

Sevdiğim özelliklerden biri de Güç kaynağını doğrudan elektronik yüke bağlayıp denediğim bir özellik.
RD6006 -> UTL8511 doğrudan bağlı. Arada Multimetre ve pensampermetre var. RD6006 çıkış değerini gösteriyor. UTL8511 de giriş değerini gösteriyor. aradaki fark doğrudan kablo üzerinde düşüyor. Kablo üzerinde düşen kısmı düzeltmek için harici prob girişi var arkada. Çekilen akım yükseldikçe kablo kalınlığına göre aradaki fark açılıyor..

Hmm ben sende 82xx serisi var diye hatırlıyordum.

8512 nin resmine bakınca sadece bir çift terminal var. Yani içerisinde iki tane paralel bağlı 8511 mi var? Eğer öyle ise niye ayrı terminallerle dışarı vermemişler yav? Çift kanallı kullanmak isteyen de kullanırdı.

Kaportayı dağıtmamak için sanırım. 8212 modeli çift giriş ama 85xx serisinde çift giriş yok. Hepsi tek giriş.

UTL8512 15 bin gibi bir fiyata alınabiliyor. Aslında şu mantıkla alınabilir: 15 bin veriyorsun ve 300 W elektronik yük sahibi oluyorsun. Rigol'de 22 bin veriyorsun ve hackleyerek 350 W elektronik yük sahibi oluyorsun. Keşke şunu bir inceleyip deneme fırsatım olsa. PCB elektronik yükler ile Rigol gibilerin arasındaki boşluğu çok iyi dolduracak bir cihaza benziyor.

30698 eklentisine bak
Piyasada kalmamış anlaşılan. Satan yer bulamadım.

Gönül dağının mucidi bile Uni-T kullanıyor. :katil2:

Ekran görüntüsü 2024-03-18 211648.png

Filmlerde kendi alanınıza dair bir sahne görmek filmin bütün tadını kaçırabiliyor. Bir kere hepsi havyayı fırça gibi kullanıyor. Lehim yapmaya değil de boyamaya çalışır gibi. Hurda ATX güç kaynağının kartına iki led ekleyip sandalyenin altına bomba diye koyuyorlar. Pirinç tanesine benzeyen bir şeyi çok gizli bilgiler içeren çip, hurda telefon kartını da o çok özel çipin okuyucusu olarak görebiliyoruz. Adam pirinci kartın üzerindeki 3.5 kulaklık jakının içine cımbızla iteleyip gizli bilgilere erişiyor. :bilmem1:

Filmlerde kendi alanınıza dair bir sahne görmek filmin bütün tadını kaçırabiliyor. Bir kere hepsi havyayı fırça gibi kullanıyor. Hurda ATX güç kaynağının kartına iki led ekleyip sandalyenin altına bomba diye koyuyorlar. Pirinç tanesine benzeyen bir şeyi çok gizli bilgiler içeren çip, hurda telefon kartını da o çok özel çipin okuyucusu olarak görebiliyoruz. Adam pirinci kartın üzerindeki 3.5 kulaklık jakının içine cımbızla iteleyip gizli bilgilere erişiyor. :bilmem1:
Hahahaha öyle film mi izlenir ya. :katil1:
Oradaki duyguya bakacaksın.

Filmlerde kendi alanınıza dair bir sahne görmek filmin bütün tadını kaçırabiliyor. Bir kere hepsi havyayı fırça gibi kullanıyor. Lehim yapmaya değil de boyamaya çalışır gibi. Hurda ATX güç kaynağının kartına iki led ekleyip sandalyenin altına bomba diye koyuyorlar. Pirinç tanesine benzeyen bir şeyi çok gizli bilgiler içeren çip, hurda telefon kartını da o çok özel çipin okuyucusu olarak görebiliyoruz. Adam pirinci kartın üzerindeki 3.5 kulaklık jakının içine cımbızla iteleyip gizli bilgilere erişiyor. :bilmem1:

YouTube da sniper sahnelerini usta nişancı askerlere yorumlattıkları videolara bayılıyorum. Bazen de hacker sahnelerini beyaz şapkalı hackerlara yorumlatmalarına da.
Jackie Chan "The Karate Kid" filminde arabayı tamir ettiği bir sahnede ark kaynağı yapıyordu. Filmi çok seviyorum ama o sahne gelince "yaw YouTube'dan kaynak yapma videoları izleyip bu sahneyi öyle çekseymiş" diyorum.

Alanımızla ilgili sahneler "çok güzel kurgulanmadı ise" bana da itici geliyor. Güzel kurgu ise zaman, ustalık, maliyet ama sonunda Oscar demek. Örnek "the Prestige" filmi.
1710793639501.png

Marifet gördüğümden değil ama çok uzun zamandır hiç TV, dizi, film vs izlemiyorum.

Önceki dizileri düşünce "samimi mahalle ortamı" diye bütün gıybetin döndüğü perihan ablalar, aile dramı diye aşk-ı memnu vb dizilerden bin kat faydalıdır diye tahmin ediyorum.

Benim dizi kültürüm olmadığından örneklerim de saçama olabilir ama genel olarak içinde üretim işlenen çok fazla dizi yokken bu sanki altın madeni gibi duruyor.

Marifet gördüğümden değil ama çok uzun zamandır hiç TV, dizi, film vs izlemiyorum.

Önceki dizileri düşünce "samimi mahalle ortamı" diye bütün gıybetin döndüğü perihan ablalar, aile dramı diye aşk-ı memnu vb dizilerden bin kat faydalıdır diye tahmin ediyorum.

Benim dizi kültürüm olmadığından örneklerim de saçama olabilir ama genel olarak içinde üretim işlenen çok fazla dizi yokken bu sanki altın madeni gibi duruyor.
Ben de çok uzun yıllardır TV izlemiyorum. TV ye tek baktığım zaman haber saati kurulan sofrada bir yandan haberleri izlemek.

Bu dizi çok farklı bir dizi. Üretimin yanı sıra kültür var, edebiyat var, şiir var, aşk var, anaya babaya saygı var, türlü türlü hayatların ibretlik hikayeleri var. İnsana insan olmayı öğreten bir kurgusu var. Belli bir yaşın üzerine gelipte şu diziyi izlerken gözleri dolmayan bence insanlığını bir gözden geçirmeli.

Arkadaşlar bugün şöyle bir şey buldum. Gönderim dahil 2500TL sanırım bir bakmanızda fayda var.

Özellikle "pil deşarj etmek için" demiş. Acaba anahtarlamalı çalışan bir yük müdür? Keşke birinde olsa da içini incelesek ...

Bir de "1 KG elektronik yük" diye satmaları hoşuma gitti. O kadar ucuz ki, kiloyla satıyorlar :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back