Bütçeye göre elektronik yük tavsiyesi

Bir kaynaktan belli bir akım çekerek, o kaynağı farklı yükler altında test etmek istiyorsak, bize istediğimiz bu akımı çekmemizi sağlayacak bir ekipmana ihtiyacımız olacak. Bu, en basitinden bir dirençtir, veya diğer uç noktada femto amper çözünürlükte akım çekmeyi sağlayan SMU (Source Measure Unit) cihazları, kilowatt mertebesine güç harcayabilen yüksek kapasiteli cihazlardır.

Burada hem maliyete hem de performansa göre bazı modeller listeleyelim. Eğer daha farklı modeller veya seçenekler aklına gelen varsa yazsın onları da ekleyelim.

Yük TürüAçıklaması
Düz dirençÖrneğin bir güç kaynağı test edileceği zaman, çeşitli kombinasyonlarda taş direnç veya aluminyum gövdeli direnç alınabilir. Ama sadece belli yük değerleri test edilebilir. Çok fazla sayıda test noktası gerekiyorsa, direnç sayısı ve maliyet de kontrolden çıkar. Ayrıca iki değer arasında bir süpürme yapılamaz.
PCB tip elektronik yükler (örnek)
Çin malı ET54xx serisi, UNI-T UTL8200 serisi
UNI-T UTL8500 serisi
Siglent SDL1000 serisi
Rigol DL3000 serisi
*
*
* Değişik markalarda yüksek çözünürlük ve doğruluklu SMU (Keithley, Keysight, R&S, Yokogawa)
* Değişik markalarda yüksek kapasiteli cihazlar (Chroma, ITECH, APM)

Bu tablodaki cihazlara alternatif başka markalar da var, ama işlevsel olarak büyük ölçüde örtüştüğü için eklemedim. Mesela Mervesan'ın sattığı MST-300W var. Cihazın ana özellikleri iyi, ama bir ayrıntılı datasheet bulamadım. Sanki fason olarak bir firmaya ürettirilmiş gibi duruyor. Bunun dışında BK Precision firmasının elektronik yükleri var.

Bunun dışında Miniware'nin portatif elektronik yük cihazı var, ama özellikler biraz kısıtlı.
1707558001584.png

Araba farının da deneme amaçlı yük olarak kullanılması yaygın, ama bu çok kontrolsüz bir yöntem. Far soğukken yüksek akım çeker, ısınınca da çektiği akım epey azalır.

Yüksek güçlü bir potansiyometre olan reostalar değişken yük olarak kullanılabilir. Aşağıda örnek bir reosta resmi var. Bunların dezavantajı, üzerlerinde harcanabilecek gücün, ayarlanan direnç değerine bağlı olması. Çok düşük bir direnç değeri ayarlanırsa, harcanabilecek güç çok azalır.
1707557948537.png

Son düzenleme:
o kadar degil fiyat . 22K

bir de cep dusmani dedim ama is e yariyor abi , DL3021 i soyledi aldim hemen, cok tatli alet. Benim bilmedigim bir suru sey i var. Cep dusmani mi evet oyle, ama pisman degilim :katil1:

Bu cıhaz nasıl

500 V nasıl işine yarayacak yav? onun yerine UTL8512 düşünülebilir. Çok hassas ve yüksek çözünürlüklü bir cihaza benziyor.

UTL8512 15 bin gibi bir fiyata alınabiliyor. Aslında şu mantıkla alınabilir: 15 bin veriyorsun ve 300 W elektronik yük sahibi oluyorsun. Rigol'de 22 bin veriyorsun ve hackleyerek 350 W elektronik yük sahibi oluyorsun. Keşke şunu bir inceleyip deneme fırsatım olsa. PCB elektronik yükler ile Rigol gibilerin arasındaki boşluğu çok iyi dolduracak bir cihaza benziyor.

1708345038471.png

UTL8512 15 bin gibi bir fiyata alınabiliyor. Aslında şu mantıkla alınabilir: 15 bin veriyorsun ve 300 W elektronik yük sahibi oluyorsun. Rigol'de 22 bin veriyorsun ve hackleyerek 350 W elektronik yük sahibi oluyorsun. Keşke şunu bir inceleyip deneme fırsatım olsa. PCB elektronik yükler ile Rigol gibilerin arasındaki boşluğu çok iyi dolduracak bir cihaza benziyor.

30698 eklentisine bak
sakın Keşke şunu bir inceleyip deneme fırsatım olsa. deme alacam yoksa

ama alıncaksa bu bence olmuşken 500V olsun

Unı-t UTL8512B+​

bir de cep dusmani dedim ama is e yariyor abi , DL3021 i soyledi aldim hemen, cok tatli alet. Benim bilmedigim bir suru sey i var. Cep dusmani mi evet oyle, ama pisman degilim :katil1:

Sen en iyisi beni engelle :katil1:

Abi taydin diyor ki, ben sizi istedigim zaman atarim. taydin abicim :saril:

DL3021 al abi, benim bildigim taydin da var, sercan da var, ben de var ve baskalari da vardir. Bozulursa ucundan tutarlar. :tamam1

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back