Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Bir de yarığın uçlarının yuvarlak olması lazım.
Montaj delikleri asimetrik..
Yarığın uçları yuvarlandı, Montaj delikleri olabilecek en simetrik hale geldi.

moc_pcb.png

Şebeke tarafında hiçbir bakırın birbirine 2 mm den daha yakın olmadığından emin isen işlem tamamdır.

Şimdi baktım, KiCad 6 da alan bazlı DRC özelliği eklemişler, ama hemen birkaç tıkla yapılabilecek bir iş değil. Önce ilgili yeri kapsayan bir "zone" tanımlıyorsun. Sonra da o zone için istediğin DRC kurallarını koyuyorsun, mesela "minimum copper clearance = 2 mm"

1653385532711.png

Önce Place -> Add Rule Area ile "HV" isimli yeni bir bölge ekliyoruz

1653387014806.png

1653387096672.png

Şebeke tarafında hiçbir bakırın birbirine 2 mm den daha yakın olmadığından emin isen işlem tamamdır.
Aslında bu gün bu devrenin baskısını yapmayı düşünüyordum ama elimde 1/2w direnç ve 220v a dayanıklı ondansatör olmadığından özdisandan sipariş vereceğim. Duruma göre pcb büyüyecek. Yolların ince olanları 1,5mm, kalın olanları 3mm. Görselde bunları baz alacak olursak yol aralıkları 2mm den daha küçük şuanda. Malzemeler gelince duruma göre hareket edeceğim.

Sonra Board Setup penceresini açıyoruz

1653387163348.png

Sonra da tanımladığımız "HV" alanına özgü kuralları yazıyoruz. Tabi ben hata çıkmasını garanti etmek için minimum mesafe 20 mm olsun diyorum. Yoksa normalde 2 mm olacak bu.

1653387353966.png

Sonra Inspect - Design Rules Checker çalıştırıyoruz. Zaten ekrandaki büyük daireler bizim koyduğumuz kuralı gösteriyor, bariz bir şekilde kural hatası var.

1653387455577.png

1653387541536.png

1.5 mm nasıl? :D

Abi sanırım 2mm aralık olması için 1mm ayarlamalıyız. Çünkü eleman başına 2mm ayarlıyor. Bu da iki eleman arasının toplamda 4mm olmasına sebebiyet veriyor.

Şimdi 1mm ye göre ayarladım ama hala sorun var.
Senin yaptığın bu ayar sanırım sadece padleri kapsıyor. Yollar arası için bir değişiklik göremedim.
Bu hali ile de hiç bir şekilde yol çizdirmiyor bana.

moc_pcb.png

Abi sanırım 2mm aralık olması için 1mm ayarlamalıyız. Çünkü eleman başına 2mm ayarlıyor. Bu da iki eleman arasının toplamda 4mm olmasına sebebiyet veriyor.

2 mm doğru, öyle olması lazım. Başka bir problem var.

Şimdi 2 mm clearance tanımladım ve test ettim. DRC hatası yok.

1653391873000.png

Varistör yanlış bağlanmış olmasın? :D
o varistör kesserse yine sigortayı attıramazssın ki sigortanın atması için üstünden değerinden büyğk akım geçmesi gerekiyor.

o varistör keserse sadece akım varistör üstünden akar triyağa uğramaz.

Şemada olan yolları çekebilirsin. Yoksa kafana göre yol çekemezsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,902
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back