Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Fişin yer değiştirmesi fark ediyor mu?
Normal şartlarda etmez fakat o direnç oradayken.

Yük üstünden gelen faz 330R üzerinden geçip iletime sokabiliyor triyağı daha önce yaşamıştım bunu.

Fakat benim yüküm reziztif yüktü senin devrede ne olur kestiremiyorum.

Faz nötr o devre için farketmez. Dikkat edeceğin husus, 220 V un olacağı devreyi çok iyi izole etmek. Hatta işi profesyonelce yapmak istiyorsan optokuplörün ortasında PCB'ye yarık aç :) Yarığın bir tarafı alçak gerilim diğer tarafı şebeke.

Faz nötr o devre için farketmez. Dikkat edeceğin husus, 220 V un olacağı devreyi çok iyi izole etmek. Hatta işi profesyonelce yapmak istiyorsan optokuplörün ortasında PCB'ye yarık aç :) Yarığın bir tarafı alçak gerilim diğer tarafı şebeke.
Opto kuplörün ortasından faz geçirmiştim ben :katil2:
O zaman yeniden dizayn edeyim ben çizimi.

Bu kadar açmak yeterli oluyor mu abi daha önce çizdiğim bta06 ile trafo deneyinde kazmak için yapmıştım burayı sonra kazmamıştım.

Mesela kaliteli marka smpslerde pcb'yi nerdeyse boydan boya kazmış olduklarını görüyoruz tabii aynı devre değil fakat uçtan uca kazıp çok az bir pay bırakmak mı doğru yoksa bu şekilde altını biraz açsak yeterli oluyor mu bunun bir standardı hesabı var mı?

Ekler

• old1.png
    old1.png
    91.4 KB · Görüntüleme: 62
  • old2.png
    old2.png
    46.6 KB · Görüntüleme: 51
Mesela kaliteli marka smpslerde pcb'yi nerdeyse boydan boya kazmış olduklarını görüyoruz tabii aynı devre değil fakat uçtan uca kazıp çok az bir pay bırakmak mı doğru yoksa bu şekilde altını biraz açsak yeterli oluyor mu bunun bir standardı hesabı var mı?

Yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalışacaksın. Alçak gerilim bakırı ile yüksek gerilim bakırı yakın ise araya yarık çok daha önemli oluyor. Ama aralarında mesafe varsa yarık olmasa da olur.

Yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalışacaksın. Alçak gerilim bakırı ile yüksek gerilim bakırı yakın ise araya yarık çok daha önemli oluyor. Ama aralarında mesafe varsa yarık olmasa da olur.
anladım abi teşekkür ederim.

ütüyle baskı yaptığımız için okulda öğretmenimiz siz orayı kesip çıkarana kadar 1 tane sağlam yol bırakmazssınız plaket üstünde boşverin demişti kazmamıştık bizde.

pc.jpeg

Şimdi bu smps'i çizen bu delikleri açmasada olur muymuş?
Hem telefonu tutup hem kumpası tutuğum için bu kadar fazla toleranslı.

Delikleri neden açtığını bilmiyoruz. Belki altta başka bir kart var ve onun üstündeki trimpot için ayar deliği açtı. Oradaki mesafe yeterince fazla yarık olması şart değil.

Delikleri neden açtığını bilmiyoruz. Belki altta başka bir kart var ve onun üstündeki trimpot için ayar deliği açtı. Oradaki mesafe yeterince fazla yarık olması şart değil.
delikler tam trafonun altında abi ve bu cihazdan çıkma bir kart değil çinden almıştım kutusuz soğutucusuz sadece pcb şeklinde 5volt 5 amper diye satılan devreydi metal kutulu olanlardan yarı yarıya daha ucuzdu o yüzden almıştım.

Maliyet ile ilgili de olabilir. Bu Çinliler her milli cent'in hesabını yapıyor biliyorsun. Yarık açmak için PCB fabrikası daha çok para istiyorsa delik açma yoluna gitmiş olabilirler.

Maliyet ile ilgili de olabilir. Bu Çinliler her milli cent'in hesabını yapıyor biliyorsun. Yarık açmak için PCB fabrikası daha çok para istiyorsa delik açma yoluna gitmiş olabilirler.
Çok çok daha küçük fiyatları hesaplıyorlar.

Stajını led ürünleri montaj/üretim yapan bir işletmede yapan arkadaşımın şahit olduğu birşey var.

Staj yaptığı işletme çinden kendine smps ürettiriyor bildiğin klasik 12 veya 24 volt ince uzun smps tasarımı aslında ama kasaya lazerle firma adı çıkış voltajı çıkış akımı vs. yazdırıyorlar ve tasarımda biraz değişiklik yaptırıp hem AC giriş olduğuna dair led yanıyor hem dc çıkış olduğuna dair led yanıyor standart smpslerden tek farkı bu.

Zamanla diyorlarki direkt ortaya yazdırmayalım bu firma ismini altına üstüne çizgiler çektirelim yani ekte verdiğim fotoğraftaki gibi yaptrıalım lazer baskıyı daha güzel gözükür bunu çinli üreticiye dediklerinde çinli üretici yeniden fiyatlandırmam lazım lazer makinem bilmem kaç saniye fazla çalışacak diyip bir miktaaaar zam yapmış fiyatına smpslerin.

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    13.3 KB · Görüntüleme: 48
Yenisini çizmeden önce şunu koyayım da azıcık gülün :katil1:

moc_pcb.png

KiCad öğrenemiyprum abi öğrensem bir ucundan tutmak adına bu kartı ben çizerdim sana.
Şöyle adam akıllı 1 saatini ayırsan yeter. Bende ilk başta çok sıkıntı çektim ama bu sıkıntı tamamen tembellikten kaynaklı.
Proteusa hazır alışmışken yeni bir progrmı baştan öğrenmek çok zulum geliyor. Ama inatla bir süre kurcalayınca aslında çok basit olduğunu görüyorsun.

Aynı olayı şimdi Fusion360 da yaşıyorum. Fusion360 sürekli tahrik ediyor beni. Sürekli bir sublüminal mesajı var ücret ödemen konusunda. Yok 10 taneden fazla çizimi editleyemezsiniz, yok ücretsiz sürüm için 1 ayınız kaldı vs. vs.
Kicad'in ücretsiz çizim programına geçmek istiyorum ama bir türlü o yeniden öğrenme üşengeçliğini üzerimden atamıyorum. Birde ne yalan söyleyeyim fusion360 bu işin hakkını veriyor.

Şöyle adam akıllı 1 saatini ayırsan yeter. Bende ilk başta çok sıkıntı çektim ama bu sıkıntı tamamen tembellikten kaynaklı.
Proteusa hazır alışmışken yeni bir progrmı baştan öğrenmek çok zulum geliyor. Ama inatla bir süre kurcalayınca aslında çok basit olduğunu görüyorsun.

Aynı olayı şimdi Fusion360 da yaşıyorum. Fusion360 sürekli tahrik ediyor beni. Sürekli bir sublüminal mesajı var ücret ödemen konusunda. Yok 10 taneden fazla çizimi editleyemezsiniz, yok ücretsiz sürüm için 1 ayınız kaldı vs. vs.
Kicad'in ücretsiz çizim programına geçmek istiyorum ama bir türlü o yeniden öğrenme üşengeçliğini üzerimden atamıyorum. Birde ne yalan söyleyeyim fusion360 bu işin hakkını veriyor.
Program öğrenmekte istikrarlıyım abi benim arşivi atmıştım sana dün.

O gördüklerinden kiCad ve altium hariç hakim olmadığım yok kimisinde biraz amatör olabilirim sadece.

KiCad'e komponent eklemeyi bulmam 5 dakikami almıştı biraz ilgi istiyor.

Hala sorunlar var. 220 V şebeke tarafında SMD direnç olmaz. O boyutta SMD kondansatör de olmaz. Buralara uygun voltaj dayanımına sahip delik montajlı direnç kondansatör koyman lazım. Bir de yollar bazı yerlerde birbirine tehlikeli şekilde yakın, onları uzaklaştırman lazım. Böyle durumlarda hem KiCad hem de başka programlarda olan DRC özelliğini kullanmak lazım. Belli bir alan için mesela diyorsun ki, hiçbir bakır birbirine 1.5 mm den daha yakın olmasın. Sonra da keyifli bir şekilde çiziyorsun, program da bu 1.5 mm kuralının muhafaza edildiğini kontrol edip sana bildiriyor.

Belli bir alan için mesela diyorsun ki, hiçbir bakır birbirine 1.5 mm den daha yakın olmasın.
Bu özelliği nerden bulacağız ki. o detayı bilmiyorum :D
Biraz daha değişiklik yapayım o zaman.

Forum istatistikleri

Konular
5,835
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back