Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

taydin

Timur Aydın
Staff member
İstersen ilk mesaja koy şemayı ve değiştikçe ilk mesajı güncelle. Böylece kolayca bakarız gerekirse.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
İstersen ilk mesaja koy şemayı ve değiştikçe ilk mesajı güncelle. Böylece kolayca bakarız gerekirse.
Evet mantıklı. Görsel olarak bizim meşhur devre kısmını koyarım. Devamını zip li olarak eklerim. Eve geçince hallederim.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Güç kaynağı ilk açıldığı anda Q8 zaten bir süre çıkışı 0 da tutuyor. Ayrıca DAC çıkışındaki low pass filtre kondansatörü de voltaj regülatör opamp'inin çıkışını 0 da tutuyor. Eğer pico kısa zamanda DAC'a birşey yazarsa sorun çıkmaz. Ama gecikme olursa sorun çıkabilir. Bu durumda DAC VoutA ve VoutB ye pull down koymamız gerekebilir.

taydin

Timur Aydın
Staff member
DAC iç yapısına bakınca çıkışlarda şaseye giden kazanç ayar dirençleri var zaten. O zaman efektif olarak pull down var zaten, sorun çıkmaması lazım.

1655311726898.png

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Güç kaynağı ilk açıldığı anda Q8 zaten bir süre çıkışı 0 da tutuyor. Ayrıca DAC çıkışındaki low pass filtre kondansatörü de voltaj regülatör opamp'inin çıkışını 0 da tutuyor. Eğer pico kısa zamanda DAC'a birşey yazarsa sorun çıkmaz. Ama gecikme olursa sorun çıkabilir. Bu durumda DAC VoutA ve VoutB ye pull down koymamız gerekebilir.
Yani pulldown olmadan devreyi kodsuz çalıştırmak sıkıntı olabilir. Denemek için dip dirençlerden iki tane puldown koyabilirim belki.
DAC iç yapısına bakınca çıkışlarda şaseye giden kazanç ayar dirençleri var zaten. O zaman efektif olarak pull down var zaten, sorun çıkmaması lazım.

17878 eklentisine bak
O zaman bu haliyle kodsuz deneme amaçlı çalıştırabilirim. :D

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet kodsuz çalıştırabilmek önemli. Belki ileride bir şekilde debugger ile adım adım çalıştıracaksın, çıkışın belirsiz olmasını istemezsin.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Yarısı bitti, diğer yarısının baskısını başlattım ama ön kapağı tam oturtacağıma içine gömmüşüm. Filamente kıyamıyorum yoksa yeniden basacaktım :D

20220615_234729.jpg

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Kapak da sorun yaşadım. Aynı filamenti kullanmama rağmen ikinci parça sarımtrak çıktı. Anlam veremedim. Ayrıca tablaya yapışan kısımlar biraz yukarı kalkmış ve o şekilde donmuş. Tam bir birleşme olmadı.

20220616_234601.jpg

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Filament alıp tek parça basacağım. Mecbur boyuttan biraz feragat edicem tek parça basabilmek için.

serkan_48

Kıdemli Üye
Gokhan kolay gelsin.

Bu iki kutunun iki orta birleşim noktası nasil birleşiyor mantık nedir?

Renk önemli değilse aradaki farki kutuları traşlayarak ince zımpara ile aradaki boşlukları sifirlayabilirsin düşüncesindeyim.

Screenshot_20220617-094942_Chrome.jpg

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Gokhan kolay gelsin.

Bu iki kutunun iki orta birleşim noktası nasil birleşiyor mantık nedir?

Renk önemli değilse aradaki farki kutuları traşlayarak ince zımpara ile aradaki boşlukları sifirlayabilirsin düşüncesindeyim.

17898 eklentisine bak
içerden vida yerleri koymuştum. Vidalar ile ibrleştiriyorum. O boyutlarda zımpara yaparsam vida çıkıntıları tamamen yok ulur.
En iyisi tek parça basmak.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Yolunda gitmeyen birşey var.
Bir şey trafoyu yüklüyor yada trafodan gerekli voltajı triak çıkışına geçiremiyor gibi görünüyor.
12V kademesini seçip aktif ettiğimde triyak çıkışında 10VAC sabit görüyorum.
26V kademesini seçip aktif ettiğimde triyak çıkışında 3.2VAC dan başlayıp yavaş yavaş aşağı inen bir voltaj görüyorum.
32V kademesini seçip aktif ettiğimde değişken içinde bu kademeyi aktif ettirecek rakam bulunmasına rağmen 26V kademesinde kalıyor.
Triyak çıkışında 1.2VAC dan başlayıp yavaş yavaş aşağı inen bir voltaj görüyorum.

Kademe seçim kodlarım şöyle;
Kademe seçim aşamasında aşağıdaki değerlere göre bir rakam girip aynı zamanda DAC'a da set etmiş oluyorum.

C++:
if (voltaj <= 11.00) {
        digitalWrite(yirmialtiv, LOW);
        digitalWrite(otuzikiv, LOW);
        delay(20);
        digitalWrite(onikiv, HIGH);

u8g2.setFont(u8g2_font_6x10_tr);
        u8g2.drawStr(90, 10, "Kademe");
        u8g2.setFont(u8g2_font_chikita_tr);
        u8g2.drawStr(93, 17, "12 Volt");
      } else if ((voltaj >= 11.10) && (vIN <= 25.00)) {
        digitalWrite(onikiv, LOW);
        digitalWrite(otuzikiv, LOW);
        delay(20);
        digitalWrite(yirmialtiv, HIGH);
        u8g2.drawStr(92, 17, "26 Volt");
      } else if (voltaj >= 25.10) {
        digitalWrite(onikiv, LOW);
        digitalWrite(yirmialtiv, LOW);
        delay(20);
        digitalWrite(otuzikiv, HIGH);
        u8g2.drawStr(92, 17, "32 Volt");
      }

Ahmet

Kıdemli Üye
Şöyle bir debug yapabiliriz.
Başıma gelmişti daha önce.
Bize öğretilen Triyakların A1-A2'si fark etmez röle kontağı gibi istediğinden gir çık.
Fakat Ben A2(GİRİŞ) A1(ÇIKIŞ) şeklinde çizdiğimde aynen dediğini yaşıyordum abi çıkışta resmen ölü voltaj oluyordu 220v giriş 50 volt çıkış oluyordu triyak tam açıkken ve triyağa elimi süremiyordum saniyeler içinde el deymeyecek sıcaklığa ulaşmıştı.

Önce Giriş yaptığın pinlere bak ölçü aletine ile tavsitem büyün girişlerden kablo çıkar ve onları sıra sıra ölç kademe açıkken ve kapalıyken girişte neler oluyor çıkışta neler oluyor.

Girişte çökme yok çıkış çöküyorsa aynen benim dediğim sorun.
Girişte çöküyorsa brişey yüklüyor trafoyu.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Şöyle bir debug yapabiliriz.
Başıma gelmişti daha önce.
Bize öğretilen Triyakların A1-A2'si fark etmez röle kontağı gibi istediğinden gir çık.
Fakat Ben A2(GİRİŞ) A1(ÇIKIŞ) şeklinde çizdiğimde aynen dediğini yaşıyordum abi çıkışta resmen ölü voltaj oluyordu 220v giriş 50 volt çıkış oluyordu triyak tam açıkken ve triyağa elimi süremiyordum saniyeler içinde el deymeyecek sıcaklığa ulaşmıştı.

Önce Giriş yaptığın pinlere bak ölçü aletine ile tavsitem büyün girişlerden kablo çıkar ve onları sıra sıra ölç kademe açıkken ve kapalıyken girişte neler oluyor çıkışta neler oluyor.

Girişte çökme yok çıkış çöküyorsa aynen benim dediğim sorun.
Girişte çöküyorsa brişey yüklüyor trafoyu.
Triyak girişlerinde çökme yok. Hepsi olması gerektiği gibi. Çıkışta bir problem var.
Ama Şemayı datasheet de gösterdiği gibi çizdim. Bak bakalım benim gözümden kaçan birşey var mı?
İşin garibi dün 30V alabiliyordum.

triyak.png