Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Bilimsel bir konunun yazarı olsaydı herhalde tek imza isteyen sen olurdun :katil2:
Benim öyle özenti huylarım yoktur abi. Hani tesadüfen ünlü bir bilim insanı ile yolda karşılaşsam tanıdığımı ve sevdiğimi belli etmek için baş selamı verir hiç duraksamadan devam ederim yoluma. Es kaza bir şekilde konuşma ortamı oluşursada bunu imza yada resim istemek gibi boş şeylerle harcamam.

Bir anı...
Geçmişte Ataşehirde paket servis yaptığım bir dönem kapısını çaldığım insanların çoğu ünlü çıkıyordu. Nadide Sultan, Kenan İmirzalıoğlu, Çolpan İlhan vs. Hiç biriyle bir fotoğrafım yoktur. Tanıdıklarıma bahşiş koparmak maksatlı isimleriyle hitab edip "Buyrun Kenan bey siparişiniz" diyordum. Ünlülerle ilgili tek gayem buydu. Bir gün bir tanesi merakından herhalde, "her gelen paketçi resim çekmeden, imza istemeden gitmiyor, hatta aynı paketçi birden fazla kez gelip resim çektirmek istiyor, sen neden istemiyorsun?" diye sordu. Ben de "rahatsız etmek istemem" diye cevap verdim. O zamanlar sosyal medya, whatsapp filanda yoktu ama nasıl koordine oldular bilmiyorum, bütün ünlülerin siparişini ben götürüyordum. Her arayan "Gökhan" getirsin diyordu. O dönem bahşişin maaşı 4'e katladığı dönem oldu. Çok iyi kazanıyordum :katil2:
Sonra babam işten çıktığı bir dönem bankada biriktirdiğim o paralara el koyup bir kaç ay ev kirası ödeyince işten çıktım. Ömrümün sonraki hiç bir döneminde para biriktirmedim. Babamdan kaçırabildiğim her kuruşu yedim. O gün bu gündür iki yakam bir araya gelmedi. Cebimde hiç bir zaman nakit param olmadı.

Coğrafya kaderdir diyorlarya hep. Doğru ama ondan daha önce Aile kaderdir bence.

İzmirde kitap fuarı açılınca da böyle oluyor herkes yazarların imza attıkları yerlere doluşuyor kitap satılan yerlerde in cin top atıyor. Genelde kitap satılan yerlerde dolaşanların elinde onlarca poşet oluyor 1 kitap alana eşantiyon olarak defter kalem ayraç takvim veriyorlar 1 kitap alınca bissürü eşantiyonun oluyor 2 senedir defter tükenmez kalem almadım kendime :katil1:

Büyük oranda toparladım. Bir kaç eksik malzeme kaldı. Onları da alınca devam edeceğim.

Bu kadar zamandır baskı devre yapıyorum, bu gün iyi bir tecrübe edindim. Baskıyı yapmadan önce bütün elsiklerini tamamlayacaksın. Baskı biter bitmez dizmeye başlayacaksın. Bu işi 3-4 güne yayınca plaketteki bakır kararıyor. Lehim tutmaz oluyor. Ondan sonra bas flux'ı. Havyanın ucuda eridi gitti. Birde flux temizlemesi var. 1lt alkol gider artık buna.

20220612_180859.jpg

20220612_180919.jpg

Madem proje son hallerini alıyor artık.

Öncelikle @Gokrtl firiklerime,görüşlerime projesinde yer verdiği için benim için büyük bir gurur bu Gökhan abiye teşekkür ederim.
@taydin kafamın basmadığı tıkandığım yerde fikirlerime ışık tutup elle tutulur hale getirdiğin için sana da teşekkür ederim Timur abi.

Birde tavsiye vereyim plaketi bastıktan sonra hemen lehimlemeyeceksek eğer bu arada fırın da çalıştırılmayacaksa fırının içine koymak kararmayı büyük ölçüde azaltıyor ama fırın çalıştırılmayacak sadece kapağı kapalı kalacak çok geç kararıyor bu şekilde plaket.
7812 ve 7805'e sırt izolesi yapmanada gerek yok abi ikisininde sırtı gnd bağlantı var zaten aralarında boşuna boncuk harcama onlara.

Eline sağlık abi çok güzel gözüküyor ileride benimde bu boyutta basmam dileğiyle.

Merhaba, PCB leri dışarıda bastırmadan önce ben şöyle bir yöntem uyguluyordum. 1/2 lt alkol içine 40-50 gr kadar toz reçine eritiyordum. Fluks olarak kullanıyordum. Bu eriyik bir gün sonra kullanılırsa daha sağlıklı bir kaplama meydana getiriyor. Tabii bu reçineli alkolü sürmeden önce PCB i CİF ile iyice temizleyip parlak haldeyken sürmek gerekir.

Şöyle bir montaj yapsam trafonun manyetik alanından kaynaklı bir sorun olur mu?

20220613_162441.jpg

Abi çinliler bile trafonun üstüne ekranlama sacı koyuyor.
Denemek lazım çıplak şekilde ama çinliler bile yapıyorsa bence ekranlama yapmak gerekebilir trafonun üstüne
Ses devresi olsa kesin koyarım da onun dışındaki devrelerde ihtiyaç oluyor mu bilmiyorum.
Mesela ADC tam bu trafonun üstüne denk geliyor. Adım atlama, kafa karışması gibi şeyler olabilir mi?

Ses devresi olsa kesin koyarım da onun dışındaki devrelerde ihtiyaç oluyor mu bilmiyorum.
Mesela ADC tam bu trafonun üstüne denk geliyor. Adım atlama, kafa karışması gibi şeyler olabilir mi?
Benim gördüğüm tamamen çinli bir plc'ydi Xinje markalı tamamen çinli avrupada adını bilen endüstriyel elektronikçi olduğunu hiç sanmam.
Türkiyede dahi sadece çinli makinelerde gördüm.

İçinde küçük bir trafosu var smps değil normal trafo bu trafo ile dijital devrenin arasına bir kat yapmışlar bu kat tamamen bakır gibi bir maddeden ince biraz kağıt gibi üstünde sadece 2 delik var trafo kabloları çıkıyor yukarı o bakır levhayada toprak bağlamışlar plc sapıtmadan çalışıyordu ama bu olmasada sapıtmadan çalışır mı bilmiyorum.

Bu sadece gördüğüm bir uygulama.
plc.png

Güç kaynağının alt ve arkası için şöyle bir parça düşünüyorum.
Alüminyum olur diye düşünüyorum ama hem işleme bakımından hem de fiyat bakımından mümkün olan en ince parçayı kullanmak istiyorum. Tabi bu arada ağırlık binince yamulacak kadar da ince olmamalı. 2mm çok mu kalın olur? Yoksa ideal midir?

Birde alüminyum özel kesim bir yer bulamadım. Çoğu levha halinde satılıyor. Bu parçayı başka hangi malzemeden yapabilirim?

Screenshot_20220614-183415.jpg

Güç kaynağının alt ve arkası için şöyle bir parça düşünüyorum.
Alüminyum olur diye düşünüyorum ama hem işleme bakımından hem de fiyat bakımından mümkün olan en ince parçayı kullanmak istiyorum. Tabi bu arada ağırlık binince yamulacak kadar da ince olmamalı. 2mm çok mu kalın olur? Yoksa ideal midir?

Birde alüminyum özel kesim bir yer bulamadım. Çoğu levha halinde satılıyor. Bu parçayı başka hangi malzemeden yapabilirim?

17843 eklentisine bak
Abi kalanını'da 3d yazıcıdan bassan nasıl olur

2 mm çok kalın yav. 1 mm yeter de artar. Ama düzgün büküm olmaz elde, Abkant'çı bulup büktürmen lazım.

2 mm çok kalın yav. 1 mm yeter de artar. Ama düzgün büküm olmaz elde, Abkant'çı bulup büktürmen lazım.
Sanayide bükecek adam bulurum da malzemeyi bir bulsam önce :)
Olmazsa malzemeyide sanayide dolaşıp arayacağım. N11 de bile yok özel kesim alüminyum.

Senin ön panel ölçülerini ve kart ölçülerini bilmiyorum abi ama altınkayaya bir göz at istersen bissürü farklı boyutta aleminyum kutu var.

Senin ön panel ölçülerini ve kart ölçülerini bilmiyorum abi ama altınkayaya bir göz at istersen bissürü farklı boyutta aleminyum kutu var.
Altınkayadan alış veriş yapacak kadar zengin değilim. Pandemiden önce tek tük alıyorduk birşeyler. Artık iyice keriz yerine koymaya başladılar.

Altınkayadan alış veriş yapacak kadar zengin değilim. Pandemiden önce tek tük alıyorduk birşeyler. Artık iyice keriz yerine koymaya başladılar.
Benim sürekli aldığım 2x16 lcd için yuva ve vida yerleri açılmış kutu DT-065 kurdan enflasyondan asla etkilenmiyor ilk aldığımda hatfondan almıştım 25.50tlydi 28 olmuş şimdi baktım başka hiçbir kutusunu almadım zaten altınkayanın.
Çok pahalısı'da var uygunu'da var 2x16 ile boyutu büyük olmayan proje yapacaksan DT-065'den iyi bir alternatif yok bence.

Başka kutu üreticisi varmı Türkiye'de?
Ben hiç rastlamadım yok sanırım.

Devreye henüz DAC ile ilgili herhangi bir kod yüklemedim. Bu kodları yazmadan önce devreye enerji verip bir anormallik var mı diye test etmek istiyorum. DAC kodlarını yüklemediğim için herhangi bir sorun yaşar mıyım? Hiç kod olmayınca DAC nasıl davranır acaba?

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back