Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Bu devre semasinda U11 ve U12 atil kalmis diye dusunuyorum. Takilmasa da olur sanki.
Bilemiyorum. Geçmiş mesajlarda bu şekilde düzenşemiştik şemayı. Üzerinden çok zaman geçti. Detaylarını hatırlamıyorum şuan.

Bilemiyorum. Geçmiş mesajlarda bu şekilde düzenşemiştik şemayı. Üzerinden çok zaman geçti. Detaylarını hatırlamıyorum şuan.

Ölümüne kapışan iki proje :katil1:

1664276867838.png

Garibim @Ahmet te ikimizinde pcb si var. Hangisini yapamayacağını şaşıracak :cheeky5:

Güç kaynağının kartını yeni haline ulaştırmak için yukarıdaki 706.mesajdaki soruma cevap almam gerek. Var mı bilgisi olsan?

Güç kaynağının kartını yeni haline ulaştırmak için yukarıdaki 706.mesajdaki soruma cevap almam gerek. Var mı bilgisi olsan?
transistör üstünden geçen voltajda 0.7 fark olur diye düşünüyorum deneyip görmek lazım.

power swtichler var onlar mos'lu yapıda sanırım fiyatları ortalama güçta bi npn transistör fiyatında.

transistör üstünden geçen voltajda 0.7 fark olur diye düşünüyorum deneyip görmek lazım.

power swtichler var onlar mos'lu yapıda sanırım fiyatları ortalama güçta bi npn transistör fiyatında.
Bakayım özdisandan

Q8 e paralel bir trasistör ile çıkışı kesebilirsin. Veya Q8 i işlemci ile kontrol edersin. Ama bunu mevcut devrede deneyip çalıştığını gör ondan sonra PCB yap

Q8 e paralel bir trasistör ile çıkışı kesebilirsin. Veya Q8 i işlemci ile kontrol edersin. Ama bunu mevcut devrede deneyip çalıştığını gör ondan sonra PCB yap
Q9 dan ayırıp 10k ile işlemciye bağlamak yetiyor değil mi abi?

O zaman bu sayede akım korumasını da kolaylıkla işlemciye yaptırabilirim. Okunan_A > 5A dan deyip direk kesebilirim.

R36 yı kaldırıyorsun. Q8 bazını dogrudan MCU ya bağlıyorsun. Normal çalışmada baz şasede olacak. Çıkışı kesmek için high yapacaksın. Akım sınırlama işini devre yapsın yazılımın tepki süresi yetmeyebilir.

Last edited by a moderator:
Şu bizim 128/64 GLCD deki 18.Pin (VOUT Voltage Doubler)'i Pico da bir pine bağlamışım ama kodlar arasında pin ile ilgili hiç bir işlem yapmamışım. Ekranın asıl besleme pini 2 Numaralı VCC pini. Şimdi bakıyorum bu voltage doublere bir anlam yükleyemiyorum.
Eğer bu pin destek voltajı ise VCC besleme hattından bir yolda buna çekerim neden piconun pinini harcayayım?

Bu voltage doubler hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Pin NumberPin NamePin Description
1GNDGround
2VCCSupply Voltage
3VOContrast Adjust
4RSRegister Select (CS in Serial)
5RWRead / Write Control (Serial Data In)
6EEnable (Serial CLK)
7 – 14D0 – D7Data
15PSBInterface Selection (0: Serial, 1: 8-bit/4-bit Parallel)
16NCNot Connected
17RSTReset
18VOUTLCD Voltage Doubler Output
19BLABacklight LED Anode
20BLKBacklight LED Cathode

Şu bizim 128/64 GLCD deki 18.Pin (VOUT Voltage Doubler)'i Pico da bir pine bağlamışım ama kodlar arasında pin ile ilgili hiç bir işlem yapmamışım. Ekranın asıl besleme pini 2 Numaralı VCC pini. Şimdi bakıyorum bu voltage doublere bir anlam yükleyemiyorum.
Eğer bu pin destek voltajı ise VCC besleme hattından bir yolda buna çekerim neden piconun pinini harcayayım?

Bu voltage doubler hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Pin NumberPin NamePin Description
1GNDGround
2VCCSupply Voltage
3VOContrast Adjust
4RSRegister Select (CS in Serial)
5RWRead / Write Control (Serial Data In)
6EEnable (Serial CLK)
7 – 14D0 – D7Data
15PSBInterface Selection (0: Serial, 1: 8-bit/4-bit Parallel)
16NCNot Connected
17RSTReset
18VOUTLCD Voltage Doubler Output
19BLABacklight LED Anode
20BLKBacklight LED Cathode
kontrast ayar potu için gerekiyiyordu sanırım bu pin

Şimdi VOUT pininin kablosunu çıkartıp deneme yaptım. Ekran hala sıkıntısız çalışıyor. Üstelik pot ile kontrast ayarıda yapabiliyorum.
Boş yere pin kullanmışız picoda. Yeni tasarımda iptal edeceğim bu pini.

Şimdi VOUT pininin kablosunu çıkartıp deneme yaptım. Ekran hala sıkıntısız çalışıyor. Üstelik pot ile kontrast ayarıda yapabiliyorum.
Boş yere pin kullanmışız picoda. Yeni tasarımda iptal edeceğim bu pini.
senin dahili kontrast potun var zaten abi ekranın üstünde

R36 yı kaldırıyorsun. Q8 bazını dogrudan MCU ya bağlıyorsun. Normal çalışmada baz şasede olacak. Çıkışı kesmek için high yapacaksın. Akım sınırlama işini devre yapsın yazılımın tepki süresi yetmeyebilir.

Abi Q8'in base'ini MCU ya bağladım.
Her nekadar 10k direnç olsa da yukarıdan + voltaj geliyor, biz MCU yu HIGH yada LOW yaptığımızda yukarıdan gelen + voltaj pine zarar verir mi?
Bir de bunu eski devre de test etmemin pek imkanı yok gibi. NREF deki sorunlar yüzünden eski devreyi bayağı kurcalamışım., Q8'i sökmüşüm filan. Çok karışmış orası. Ne halt ettiğim aklımada gelmiyor.

q8_eski.png
q8_yeni.png

10 k akımı sınırlayacaktır, bir sorun olmaması lazım. Ama için rahat etmiyorsa şöyle de yapabilirsin: R35 i ve R36 yı sök. Q8 in bazını işlemcinin 5V beslemesine bağla. Böylece sistem ilk açıldığında Q8 ON olacak ve çıkış kesik olacak. Sonra işlemci zamanı geldiğinde Q8 in bazını şaseye çeker ve Q8 OFF olur, çıkış da ayarlanan voltaja gelir.

İşlemciye ilk power geldiğinde çıkışlar HIGH dir. Bu durumda Q8 bazındaki pull up Q8 i ON yapacak. Senin program çalışmaya başladığında Q8 bazına bağladığın pini hem output hem de high yapması lazım. Bununla ilgili detayı aşağıdaki konuda anlattım:

Öyle hemen alışkanlıkla pini OUTPUT yaparsan o pin lojik 0 olur! Q8 de OFF olur ve sen istemeden çıkışa ayarlanan voltajı vermiş olursun.

Last edited by a moderator:

Voltaj polisine yakalandık gene :oops: Tamam, Q8 in bazını 3.3 V beslemeye bağla. Ama bir direnç ile bağlaman gerektiğini biliyorsundur artık, bunu ayrıca belirtmeye gerek yok. Mesela 1 k direnç ile bağlayabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back