Denizaltilarda VLF iletisim icin kullanilan antenlerin yapisi nasildir?

mag loop - magnetic loop. eski ferit çubuk üstündeki uzun dalga anteni gibi düşün. çünkü RF sinyalin elektrik alanı değil manyetik alanı suyun içinden geçebilir. ama bu sistem de suyun çok derinliklerinde çalışamaz. 10-20 metreye kadar kullanılabilir. bu yüzden genelde vlf haberleşme yapılacaksa denizaltı üzerinde tel anten kullanılır. gene eski bir teknik de trailing wire antennadır. bir uçağın kuyruğundan 40-50metre belki daha da uzun ince bir çelik tel sarkıtılarak uzun dalga anteni olarak kullanılır ve 1000-2000km üstü haberleşmeler yapılabilir.

denizaltıların çoğu görevdeyken pasif dinleme yapar. çünkü denizaltının en büyük savunması gizliliktir. bu yüzden nerdeyse tüm deniz kuvvetlerinin 24 saat kodlu yayın yapan uzun dalga vericileri vardır. denizlatı görev planı içinde yüzeye çıkar veya yaklaşır kodları dinler decode eder ve görevine devam eder.

toprağa gömülü 75km uzunluğunda bir kablo diye hatırlıyorum
bunu hiç duymadım ama 75km metre bir kablo ile zaten vlf anteni olmaz. ELF için bile çok uzun kalır. antenin uzun olması değil. kullanılan dalga boyu ile tune olması önemlidir. yani uzun anten != daha iyi anten

fakat başka bir teknik de sonda antendir. denizaltı kendisi 80-100 metre gibi derinliklerdeyken yüzeye veya hemen altına bir kablolu vlf sonda anteni gönderir ve dinlemesini yapar.

30hz elf bandı için gereken tam boy anten 100km değil mi? hesabı yanlış mı yapıyorum?

30hz elf bandı için gereken tam boy anten 100km değil mi? hesabı yanlış mı yapıyorum?
30 hz için gerekli tam boy uzunluk 9993.08 km (1000 km diyelim)

fakat yayın yapabilmek için tam boy uzunluk şart değilki. öyle bir kural olsa etrafımız 50hz şebeke gürültüsü ile dolu olmazdı. basit bir anfi yap elini girişe değdir çıkışta anında 50hz gürültüyü göreceksin.

75km anten yoktur diyemem, ben duymadım. pratik olarak da üretimi kullanımı pek kafama yatmıyor. öte yandan işin elektromanyetik yasaları gereği 75km ( 4 khz ) bandı için magnetic looplar. yani enerjiyi uzaya önce manyetik alan olarak yaymak ve bu alanın kendi elektrik alanını üreterek radyo dalgasına dönüşmesi çok daha mümkün geliyor.

mesela almayadan yayın yapan DCF77 vericisi var 77khz bandında saat bilgisi yayını yapar ve bu yayını duyan alıcılar saatini senkron eder. ufacık bir ferit antenle bu yayın binlerce km uzaklıktan alınabiliyor.

30 hz için gerekli tam boy uzunluk 9993.08 km (1000 km diyelim)

fakat yayın yapabilmek için tam boy uzunluk şart değilki. öyle bir kural olsa etrafımız 50hz şebeke gürültüsü ile dolu olmazdı. basit bir anfi yap elini girişe değdir çıkışta anında 50hz gürültüyü göreceksin.

75km anten yoktur diyemem, ben duymadım. pratik olarak da üretimi kullanımı pek kafama yatmıyor. öte yandan işin elektromanyetik yasaları gereği 75km ( 4 khz ) bandı için magnetic looplar. yani enerjiyi uzaya önce manyetik alan olarak yaymak ve bu alanın kendi elektrik alanını üreterek radyo dalgasına dönüşmesi çok daha mümkün geliyor.

mesela almayadan yayın yapan DCF77 vericisi var 77khz bandında saat bilgisi yayını yapar ve bu yayını duyan alıcılar saatini senkron eder. ufacık bir ferit antenle bu yayın binlerce km uzaklıktan alınabiliyor.
evet yanlış hesap yapmışım 1000 km olmalı. 75km olayı aklımda kalan bir bilgi ona bir bakayım neredendi diye.
x-files'ın bir bölümünde de işleniyordu hatta (ne yaşlanmışım be :( )
şu bölümmüş

dizinin linkteki bölümünden verilen linkten aklımdaki bilginin doğruluğunu buldum :)
"consisting of huge grounded wire antennas (ground dipoles) 15–60 km (9–37 mi) long driven by transmitters producing megawatts of power"

Son düzenleme:
evet yanlış hesap yapmışım 1000 km olmalı. 75km olayı aklımda kalan bir bilgi ona bir bakayım neredendi diye.
x-files'ın bir bölümünde de işleniyordu hatta (ne yaşlanmışım be :( )
Dalga boyu=ışık hızı/frekans =300000/30hz=10000 km :)
Antenler yarım dalga dipol ve çeyrek dalga olarak yapılıyor.
Çeyrek dalga olursa 2500 km uzunlukta anten lazım. :)

300/4 =75 sayısı çeyrek dalga boyunu bulmak için.
Dalga boyu(metre)=75/frekans(Mhz)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back