Elektrik elektronik mühendisliği.

karavela

Aktif Üye
Ben bu sene üniversite sınavına gireceğim. Elektrik elektronik mühendisliği istiyorum. Hedefim ilk 10 bin. 2500 sıralamada ODTU var. Onun için zorlayacagim ama gelmezse ondan sonra devlet okulu olarak Hacettepe elektrik elektronik 11.000 , Gazi üniversitesi elektrik elektronik 26.000 sıralama istiyor. Bunlarda ODTÜ olmazsa aklımda olan yerler. Siz hangisini önerirsiniz. Yani ODTÜ iyi bir üniversite ama diğerleri de kötü değil eğitim kalitesi, iş bulma imkanı açısından aşırı bir fark olur mu sizce?

2. Sorum İTÜ, YILDIZ TEKNİK gibi üniversitelerde elektrik elektronik yok. Elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü var. Elektrik elektronik yerine okunabilir mi sizce iş konusunda çok sıkıntı çıktığı yazılmış elektrik elektronik okuyun demişler genel olarak.

Bir mühendis adayı olarak öncelikle internetteki ingilizce kaynaklardan verimli bir şekilde yararlanacak kadar ingilizceyi öğrenmen lazım. Okulun sana öğreteceği ingilizce yeterli değil, hangi okul olursa olsun. Bunun dışında elektroniği, hobi olarak yapacak kadar de seviyor olman lazım ve kendi imkanların ile elektronik projeler yapıyor olman lazım. Bu iki konuda bir sıkıntı yoksa, gittiğin okul çok da büyük bir fark yaratmayacaktır.

Mezun olduğun okul işe girerken sana bir avantaj sağlayabilir, ama o işte devamını sağlamaz. İşe girdikten sonra kısa zamanda senin gerçek mesleki seviyen ortaya çıkacaktır. Özel bir firma da sırf ODTÜ mezunusun diye seninle çalışmaz, iş yapıp firmaya para kazandırdığın için seninle çalışır. Bizim firmaya ODTÜ ve Boğaziçi mezunu çok eleman başvurdu, ama hepsi sadece okudukları okulun sağladığı etikete bel bağlamış, zerre kadar kendilerini geliştirmemiş kişilerdi.

Bir mühendis adayı olarak öncelikle internetteki ingilizce kaynaklardan verimli bir şekilde yararlanacak kadar ingilizceyi öğrenmen lazım. Okulun sana öğreteceği ingilizce yeterli değil, hangi okul olursa olsun. Bunun dışında elektroniği, hobi olarak yapacak kadar de seviyor olman lazım ve kendi imkanların ile elektronik projeler yapıyor olman lazım. Bu iki konuda bir sıkıntı yoksa, gittiğin okul çok da büyük bir fark yaratmayacaktır.

Mezun olduğun okul işe girerken sana bir avantaj sağlayabilir, ama o işte devamını sağlamaz. İşe girdikten sonra kısa zamanda senin gerçek mesleki seviyen ortaya çıkacaktır. Özel bir firma da sırf ODTÜ mezunusun diye seninle çalışmaz, iş yapıp firmaya para kazandırdığın için seninle çalışır. Bizim firmaya ODTÜ ve Boğaziçi mezunu çok eleman başvurdu, ama hepsi sadece okudukları okulun sağladığı etikete bel bağlamış, zerre kadar kendilerini geliştirmemiş kişilerdi.
Ben de aynı şekil düşünüyordum ama bunu sizden de duymak rahatlattı teşekkürler.

Ben elektroniği seviyorum. Küçüklüğümden beri bir devre tamiri, hiç olmadı devreyi incelemek ile uğraşıyorum. Elimden geldiğince projelere de katılıyorum. Tecrübe konusunda cok iyi oluyorlar insan birşey yapmaya zorunlu kalınca, çözüm üretmek zorunda olunca öğrenmek daha kolay oluyor.
2. Sorum hakkında bilginiz var mı elektronik haberleşme mühendisliği de iyi bir bölüm müdür sizce? Yoksa elektrik elektronik okumak daha mı mantıklı?

ITÜ Türkiye'nin en iyi donanımlı okullarından birisidir. Hem haberleşme hem de normal elektronik mühendisliği bölümünde elektronik ile ilgili bütün temeller öğretilir. Aradaki fark bazı derslere ve branşlara ağırlık verilmesidir. Haberleşme bölümünde RF teknolojileri üzerinde ilave dersler olabilir, diğer üniversitelerde güç elektroniği daha ön planda olabilir. Bunlar çok önemli değil, işin temelini okulda öğrendikten sonra kendini belli bir branşta geliştirebilirsin, bunun için okula ihtiyacın yok.

ITÜ Türkiye'nin en iyi donanımlı okullarından birisidir. Hem haberleşme hem de normal elektronik mühendisliği bölümünde elektronik ile ilgili bütün temeller öğretilir. Aradaki fark bazı derslere ve branşlara ağırlık verilmesidir. Haberleşme bölümünde RF teknolojileri üzerinde ilave dersler olabilir, diğer üniversitelerde güç elektroniği daha ön planda olabilir. Bunlar çok önemli değil, işin temelini okulda öğrendikten sonra kendini belli bir branşta geliştirebilirsin, bunun için okula ihtiyacın yok.
Anladım teşekkürler.

Aşağıda Duran LEBLEBİCİ Çok Geniş Ölçekli Tümdevre (VLSI) Ölçme Laboratuvarı linkindeki ekipmanlara bak. Orada her birisi yüz binlerce dolar olan cihazlar var. Bu seviyede çip tasarımı yapabildiklerine şaşırdım açıkçası.

1661354479586.png

Aynı şekilde Telsiz Haberleşme Araştırma Laboratuvarı linkinde National Instruments'in haberleşme test kitleri var. Bunları youtube'da "The Signal Path" kanalında görebilirsin. Son derece ileri seviye cihazlar.

Öncelikle meslekleri ve çalışma alanlarını iyi araştır daha sonra ilgi duyduğun ve sevdiğin mesleğe yönel. Çok kaliteli üniversitelerden mezun boş mühendisler de gördüm vasat üniversitelerden mezun kendini geliştirmiş bilgili tecrübeli mühendisler de gördüm. Olay sadece ve sadece sende bitiyor. Üniversitelerin revaçta olduğu bölümler var bunlara dikkat etmek gerekir, üniversitenin kalitesi önemlidir, iyi bir üniversitede iyi laboratuvar imkanları ve kaliteli öğretim kadrosuyla çok iyi bir teorik bilgi birikimine sahip olabilirsin. Okurken her türlü donanıma sahip olmak için büyük çaba göstermelisin yabancı dil, paket programlar, çizim programları, v.s. v.s. Boş zamanını iyi değerlendirmen şart. Tavsiyelerim bu kadar.

Pek de birşey yokmuş timur hocam . Ben nasa gibi biryer bekliyordum linki tıklayınca. Iki osiloskop ve güç kaynağından başka birşey göremedim ben. Ortalama bir üniversite de zaten bunlardan vardır.

Hallen oylemidir bilmiyorum ama ITU elektrik yuksek gerilim labaratuvari, firmalara ucreti karsiliginda ozellikle HV donanimlarinin testinde bir numara idi.

Elektrik makineleri labaratuvari da iyidir.

Bir universite ne kadar eski ise o kadar iyidir.

Hallen oylemidir bilmiyorum ama ITU elektrik yuksek gerilim labaratuvari, firmalara ucreti karsiliginda ozellikle HV donanimlarinin testinde bir numara idi.

Elektrik makineleri labaratuvari da iyidir.

Bir universite ne kadar eski ise o kadar iyidir.
Sıkıntı üniversitenin eski ya da yeni olmasında değil çok olmasında bence . Üniversite sayısı çok fazla , buralardaki bölümlere giren öğrenci sayısı çok fazla , mezun olabilen çok fazla ( çok kötü bir öğrenci olmama rağmen bende mezun oldum ) . Piyasanın hatta eğitim sektörünün bile bu kadar mezunu kaldıracak kapasitesi yok .

Sıkıntı üniversitenin eski ya da yeni olmasında değil çok olmasında bence . Üniversite sayısı çok fazla , buralardaki bölümlere giren öğrenci sayısı çok fazla , mezun olabilen çok fazla ( çok kötü bir öğrenci olmama rağmen bende mezun oldum ) . Piyasanın hatta eğitim sektörünün bile bu kadar mezunu kaldıracak kapasitesi yok .
Okulun üstüne koymadığın sürece ilk işi bulman çok zor oluyor.

Benim çalıştığım işletmeye günde en az 10 kişi geliyor görüşmeye 1 haftadır hiçbiri ile devam etmediler.
Çok basit bir test çözüyor gelenler 10 soru 5i elektronik 5i gömülü C ile alakalı. evrak imha makinesini genelde ben kullanıyorum oradan biliyorum 40 alanı görmedim daha.

Ya tanıdığın yada profilin sağlam olacak

Gençlerin başarısız olma sebepleri;
1) Meslek sevgisi olmadan mesleğe ilgi alaka olmaz, ilgi alaka araştırma olmazsa kendini geliştirmen mümkün olmaz.
2) Sabır ve azim birlikte olmalı çabuk demoralize olan çabuk pes eden kişilerin başarılı olma ihtimali yok.
3) Aile terbiyesi ve adabı muaşeret bilgisinden yoksunluk, davranış bozuklukları.
4) Birçok üniversitede verilen teorik bilginin yetersiz ve uygulamadan uzak oluşu.

Bunu genelleyemeyiz @Ahmet. Üniversitenin kalitesi de, üniversite eğitiminin vermiş olduğu altyapının faydası da gerçekten çok etkili. @Under Ground 'un dediği gibi üniversite bolluğu var ve her üniversiteyi aynı kefeye koymamak lazım.

Örneğin Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ gibi okullarda Elektrik Elektronik okuyan gençler yurt dışında yüksek lisans ile devam etmeyeceklerse 2., 3. sınıfta oldukça iyi şartlarda iş bağlantılarını yapmış olarak devam ediyorlar hayata.

Ve o testler o kadar da önemli değil bence. Teorik alt yapı, mühendislik formasyonu, İngilizce, azim, beklentiler vb bir çok parametre etkili işe alım kararında. Ben o tür testeri kullanmayı bırakalı 15 yıl olmuştur. Artık sadece kişilik ve genel kültür testleri gibi testler kullanıyoruz gerektiğinde.

Bunu genelleyemeyiz @Ahmet. Üniversitenin kalitesi de, üniversite eğitiminin vermiş olduğu altyapının faydası da gerçekten çok etkili. @Under Ground 'un dediği gibi üniversite bolluğu var ve her üniversiteyi aynı kefeye koymamak lazım.

Örneğin Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ gibi okullarda Elektrik Elektronik okuyan gençler yurt dışında yüksek lisans ile devam etmeyeceklerse 2., 3. sınıfta oldukça iyi şartlarda iş bağlantılarını yapmış olarak devam ediyorlar hayata.

Ve o testler o kadar da önemli değil bence. Teorik alt yapı, mühendislik formasyonu, İngilizce, azim, beklentiler vb bir çok parametre etkili işe alım kararında. Ben o tür testeri kullanmayı bırakalı 15 yıl olmuştur. Artık sadece kişilik ve genel kültür testleri gibi testler kullanıyoruz gerektiğinde.
Benim dediğimde bu kişisel profilin aldığın eğitim ile veya kendin çabalayarak mesleğinde yetkin hale gelmez ise iş bulman gittikçe zorlaşıyor.

Mühendislik mezunu darlington yapıyı veya şemaya bakıp transistör tipini anlayamıyorsa, benim çalıştığım işletmenin görüşünü okuduğu okul ders notları önemli değil şeklinde oluyor.

Mesleğini severek yapıyor ve kendini yetkin olmak için bir şeyler öğrenmeye çabalıyorsan okuduğun okulun ismi bence pek önemli değil.

Sonuna katılmıyorum, bence mesleğinin ilk 5 yılında okuduğun okul ve derslere senin gösterdiğin ilgi ve alaka çok önemli. Sonra tecrübe ön plana çıkmaya başlıyor ve giderek azalıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back