Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Düzelttim. anahtar ekledim. Sorun anahtar açıkken yani yük bağlı değil iken vgs nin 15v olması...

Link.
Benim devrede potu 0'a çekince yük bağlı değilken Gate 0V oluyor. Ama dac falan kullanınca yada çok ufak da olsa fark dediğin gibi olacak, ya da offset voltajı negatif olunca değil mi? Bunu önlemek için dediğin gibi Gate'i şağı çekmek gibi bir şey yapmak lazım. Ama gate serbest kaldığında da opamp çıkışı dengeye gelene kadar yine aşırı akım olmaması için yavaş bırakmak lazım.

osiloskoptaki kırmızı sinyal şönt voltajı. switch açılıncatransistör yavaş kapanıyor ve opampa zaman veriyor.

Ekran Görüntüsü (43).png

Bu da transistödeki kondansatörü çıkarınca. Gate gerilimini braktığımızda opampın geribeslemeyi alıp çıkışı düşürmesine kadar çok yüksek akım geçiyor.
Ekran Görüntüsü (41).png

osiloskoptaki kırmızı sinyal şönt voltajı. switch açılıncatransistör yavaş kapanıyor ve opampa zaman veriyor.

21275 eklentisine bak

Bu da transistödeki kondansatörü çıkarınca. Gate gerilimini braktığımızda opampın geribeslemeyi alıp çıkışı düşürmesine kadar çok yüksek akım geçiyor.
21276 eklentisine bak
Bakayım bende denerim. Opampın + beslemesini kesmek nasıl olur sence. Gate kesmek için 4 mos var. 4 devre olacak. 4lü opamp kullanılırsa tek devre ile olur.

Bakayım bende denerim. Opampın + beslemesini kesmek nasıl olur sence. Gate kesmek için 4 mos var. 4 devre olacak. 4lü opamp kullanılırsa tek devre ile olur.
Mosfetleri tek opampla sürmek mümkün olabilir mi? Transistörde olduğu gibi? Mosfetlerde sorun oluyor mu bu? Modüler tasarımdan dolayı mı ayrı yapılıyor yada gate akımı yetişmediği için mi? Sanki mosfetler de birbirini dengeler gibi geliyor bana, çok akım çekip ısınan mosfetin direnci artıyor, buna bir de şönt voltajının artması geliyor. Eşik voltajını eşleştirmek mi gerekir?

Mosfetleri tek opampla sürmek mümkün olabilir mi? Transistörde olduğu gibi? Mosfetlerde sorun oluyor mu bu? Modüler tasarımdan dolayı mı ayrı yapılıyor yada gate akımı yetişmediği için mi? Sanki mosfetler de birbirini dengeler gibi geliyor bana, çok akım çekip ısınan mosfetin direnci artıyor, buna bir de şönt voltajının artması geliyor. Eşik voltajını eşleştirmek mi gerekir?

Mümkün ama balancer direnç olmalı. Moslar aynı seri olmalı vs... Ayrı opamp olursa balans işini opamp yapıyor. eşik voltajları farklı, farklı seriden mosfet bile takılsa sorun olmaz. Yani zaten ayrı dirençleri olmak zorunda geriye kalan sadece opamp. Maliyet olarak bir fark yok gibi. Bu nedenle opampların ayrı olması daha şık olur.

başka bir çözüm geri beslemeye voltaj basmak. Ancak normal durumda sızıntı akımları lineer çalışmasını etkilermi emin değilim...

1671779508383.png

başka bir çözüm geri beslemeye voltaj basmak. Ancak normal durumda sızıntı akımları lineer çalışmasını etkilermi emin değilim...

21277 eklentisine bak
Denemek lazım. Şönt okumasını yanıltacak ama, yazılımda çözülebilir. Hem çok fazla da yükseltmeye gerek yok birkaç milivolt yeter. Ama simetrik besleme olunca opamp çıkışı negatife gidecek. Bir miktar geri besleme koysak şönt voltajını bozuyordu.

Denemek lazım. Şönt okumasını yanıltacak ama, yazılımda çözülebilir. Hem çok fazla da yükseltmeye gerek yok birkaç milivolt yeter. Ama simetrik besleme olunca opamp çıkışı negatife gidecek. Bir miktar geri besleme koysak şönt voltajını bozuyordu.
En güzeli opampın + sını kesmek gibi geliyor bana. Bu yöntem nasıl sence...

LM358 veya dörtlüsü lm324 kullanmayalım. Offset voltajı düşük, düşük gürültülü ve slewrate'i düşük bir opamp kullanalım. Test edilecek kaynağin voltajı yüksek frekansta anahtarlamalı da olsa, bir pil de olsa opamptan çok yüksek bir tepki hızı almaya gerek yok. Birkaç mV pp ripple olan kaynaktan çekilecek akım mosfet lineer bölgedeyken değişmiyor. en azından simülasyonda böyle oluyor.

Bir de offset voltajının etkisini opampa bir miktar geri besleme ekleyerek ortadan kaldırabiliriz. Mosfet kullanmak da burada avantaj oluyor, ekleyeceğimiz geri beslemenin ölçümümüze etkisi sabit oluyor ve iki sorunu bir arada çözüyor:

Ekran Görüntüsü (44).png

R5 direncinden şönte akan akım, opamp zaten mosfeti eşik geriliminde süreceği için sabit ya da gözardı edilebilecek kadar oynaklığı olan bir ölçüm hatasina sebep olur. Bu da kolayca hesaplanıp telafi edilebilir. Düşük offsetli opamp da + inputu g'ye çektiğimizde mosfet eşik gerilimine ulaşmadan inputlarını eşitleyebilir, hem pozitife hem negatife çok az gider.

3. mesajda çinli nin şeması var oradaki 220k geribeslemeyi anlayamıyordum dam demek bundan dolayı koymuş... Opamp olarak 4lü kullanalım. dörtlü kılıf opampların bacakları hep aynıdır tahminimce. İsteyen 324 taksın isteyen daha iyi bir opamp. isteyen smd isteyen dip. Pcb de opsiyonları hallederim ben. Opamp az pahalı olsa bile dörtlü kılıf yine ekonomik olur diye düşünüyorum...

LM358 veya dörtlüsü lm324 kullanmayalım. Offset voltajı düşük, düşük gürültülü ve slewrate'i düşük bir opamp kullanalım.
Ofset voltajı çıkış ofseti doğru mu? Öyle is çıkış eşik voltajına yükseldiği için ofset önemsiz.
Düşük gürültü konusunda fikrim yok. Opampın çıkışındaki kendi gürültüsümü oluyor bu?
Slewrate i de bilmiyorum. Opampın tepki verme hızımı oluyor?

Ofset voltajı çıkış ofseti doğru mu? Öyle is çıkış eşik voltajına yükseldiği için ofset önemsiz.
Düşük gürültü konusunda fikrim yok. Opampın çıkışındaki kendi gürültüsümü oluyor bu?
Slewrate i de bilmiyorum. Opampın tepki verme hızımı oluyor?
Offset opampon inputları arasındaki voltaj. Üretim kusuru. İnput gerilimine göre diğiştiği de oluyor. Ölçümü için bir test devresi var google aratınca bulunuyor. Slewrate de opampın çıkış voltajının yükselme-alçalma hızı. V/us olarak datasheetlerde yazıyor.
Hem opampın kendi gürültüsü var hem opamp inputlarının ve çıkışının beslemeden kaptığı gürültü var.

Projede çok emek var uzun zamandır kafa patlatıyorsun, opamp performansı cihazın isabetliliğini adc ve dac kadar etkiler. Lm324'ü çinli kullansın, bu proje için sadece baskı devre ve montaj zahmetini bile düşünsek, lm324'ün kusurlarına kurban gitmemesin emekler.

Offset opampon inputları arasındaki voltaj

opamp giriş ofsetinin tanımı, çıkışta 0 volt elde etmek için girişe uygulanması gereken voltaj. Bir opamp için belli bir değeri vardır ve ancak uzun dönemde biraz değişir (opamp offset voltage drift).

Ofset olayını anladım sanırım. O zaman giriş ofseti girişler eşit olduğunda çıkışı etkiliyor olmalı.
Slewrate ne kadar yüksek ise opamp o kadar hızlı çalışıyor. Ozaman yüksek voltajlısı iyi anladım.
Birde band genişliği ifadesi görüyorum bunu basıl yorumlamak lazım?

TL074 Buna ne dersin?
Offset voltajı yüksek.
Offseti 0'lama imkanı olan opamplar var op07 lm741 gibi ama tek opamp/paket oluyorlar
opamp giriş ofsetinin tanımı, çıkışta 0 volt elde etmek için girişe uygulanması gereken voltaj. Bir opamp için belli bir değeri vardır ve ancak uzun dönemde biraz değişir (opamp offset voltage drift).
Tamam herhangi bir çıkış seviyesinde de bu offset voltajı inputlar arasında oluyor. Çıkış voltajında kazançla çarpımı kadar hataya sebep oluyor.

Lmp 2022 nasıl ve
Lm2022 de electrical Characteristic Continued altında
Slaw rate 2.6 v/us denilmiş
Lm358 de aynı slaw rate Frequency responsa altında 0.5 V/us denilmiş
Bu iki tanım aynı mı oluyor

Slew rate düşük tutmak dinamik performansı çok olumsuz etkiler. Ama sadece statik bir yük olarak kullanılacaksa, o zaman işi kolaylaştırır. Osilasyon sorunları fazla olmaz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back