Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Çift opamplı kontrol yapısında ciddi bir sıkıntı farkettim. Alttaki opamp da negatif ofset olur ise referans sıfır olsa bile mosfet iletime geçiyor...

Simulasyon : link

Son Taslak . Tek opamplı.

1671649507806.png

Son Taslak . Tek opamplı.

21251 eklentisine bak
Ben bendeki devreyi biraz kurcaladım, daha önce gördüğüm osilasyon TL431'den kaynaklanıyormuş. 50Hz trafoyla beslememe rağmen 100uF kondansatörle ancak kesildi osilasyon. 2,5V ayarlı 5mA akım çekerken 200Khz temiz bir testere görünümlü dalga vardı. Şu anda devre gayet kontrollü çalışıyor. SMPS adaptörden akım çekerken anahtarlama frekansında çok ufak bir akım zıplaması oluyor ama osilasyona girmiyor. Opampa senin devredeki gibi kondansatörlü bir geri besleme bağladım 100nF ve 10K direnç ile.

19V_2A.jpg

Devrede tek pot var ve dipte ayar yapmak bu yüzden zor oluyor ama düşük akımda daha az gürültüyle çalışıyor.
LM358'i beğenmiyorum yalnız. Akım ayar referans voltajına negatif inputtan gürültü geliyor. Bu yüzden simetrik besleme ve daha iyi bir opamp mantıklı.
Kontrol devresinde de DAC ve ADC'yi analog multiplexer ile besleyip canlı canlı DAC ve ADC'nin çözünürlüğünü artırmayı düşünüyorum düşük akımlarda.

Bir sonraki prototipte simetrik besleme, DAC ve ADC'yi multiplexerle uygulamayı ve iki mosfet kullanmayı deneyeceğim. 3 led displayde akım, voltaj ve gücü görüntülemeyi planlıyorum.

Haftaya nasipse...

Lm358 de tek kaynak beslemede, geri besleme negatife düşer ise çıkış maksimum oluyor. Sıfıra yakın bölgede endüktanslar nedeni ile geri besleme bir şekilde hızlıca negatif görür ise anlaşılmaz durumlar olabilir.

Bahsettiğin gürültüyü lm324 ile güç kaynağı projesinde de yaşamıştım. Kondansatör ekleyerek minimize ettim. Nereye ekledim hatırlamıyorum ama :dusun1:

DAC çıkışını birkaç kademeli voltaj böleniyle multiplexer bacaklarına vereceğim. Multiplexer çıkışından lowpass filtre ve opamp buffer ile sürücü opampa besleyeceğim. Akım ayarını düşürürken belli basamaklarda, multiplexer çıkışlarını kapatıp, dac voltajını sonraki kademeye uygun seviyeye ayarlayıp çıkışı tekrar açacağım. Aradaki küçücük zamanda lowpass ve buffer pürüssüz bir geçiş olmasını sağlayacak. Teoride böyle ama sızıntı akımları vb. nasıl etkileceyek uygulamada belli olacak.
Bu yapıyı güç kaynağına uygulamak daha güzel olacak. Voltaj ayar kademeleri de okumaları da değişken hasssasiyette adımlayacak. Valla siyasetçinin seçim vaadi gibi oldu :) . Analog yapı adam akıllı oturtulabilirse ne ala...

Devreyi çalıştırmışım gibi birkaç geliştirme düşündüm. :)

Şönt öncesi bir diyot ekledim. Amaç diyot üzerindeki voltaj ile transistörü iletime sokmak. Teorik olarak güzel çalışıyor. Transistörü kontrol eden dirençler ile devrenin maksimum akımını ayarlayabiliyorum. Buradaki amaç akım kalibrasyonu yaparken kontrolsüz bir şekilde akım yükseltilir ise bir noktadan sonra dur demek. Ancak transistörün ne zaman görev üstleneceği mosfetin eşik voltajı ile ilişkili. Bu nedenle base üzerindeki dirençleri denemek lazım. Oraya da bir tirmpot koymak abes olur...

Diyotun diğer bir avantajı ise yük ters bağlanır ise koruma sağlıyor. Ancak ters bağlantı sırasında hala bir sorun var. ADC ye negatif voltaj gidiyor. :(

Normalde girişte bir röle kullanarak gerektiğinde yükü komple ayırmayı ve koruma sağlamayı düşünüyordum ama belki gerek olmayabilir...

1671707258413.png

Simulasyon

Son düzenleme:
Devreyi çalıştırmışım gibi birkaç geliştirme düşündüm. :)

Şönt öncesi bir diyot ekledim. Amaç diyot üzerindeki voltaj ile transistörü iletime sokmak. Teorik olarak güzel çalışıyor. Transistörü kontrol eden dirençler ile devrenin maksimum akımını ayarlayabiliyorum. Buradaki amaç akım kalibrasyonu yaparken kontrolsüz bir şekilde akım yükseltilir ise bir noktadan sonra dur demek. Ancak transistörün ne zaman görev üstleneceği mosfetin eşik voltajı ile ilişkili. Bu nedenle base üzerindeki dirençleri denemek lazım. Orayada bir tirmpot koymak abes olur...

Diyotun diğer bir avantajı ise yük ters bağlanır ise koruma sağlıyor. Ancak ters bağlantı sırasında hala bir sorun var. ADC ye negatif voltaj gidiyor. :(

Normalde girişte bir röle kullanarak gerektiğinde yükü komple ayırmayı ve koruma sağlamayı düşünüyordum ama belki gerek olmayabilir...

21263 eklentisine bak
Mosfetli ters akım koruma devreleri vardı voltaj düşümü de yapmıyorlar. simetrik güç kaynağı olduğuna göre gate gerilimi düşük voltajlarda bile sorun olmaz.

Mosfetli ters akım koruma devreleri vardı voltaj düşümü de yapmıyorlar. simetrik güç kaynağı olduğuna göre gate gerilimi düşük voltajlarda bile sorun olmaz.
Yalnız çekilecek akım düşünülünce böyle bir koruma mosfet sayısını da artıracak, Röle ile mi yapmalı bilemedim. Kullanan akıllı olsun ters bağlamasın abi, bu daha iyi çözüm olabilir, hem daha ucuz.

Yalnız çekilecek akım düşünülünce böyle bir koruma mosfet sayısını da artıracak, Röle ile mi yapmalı bilemedim. Kullanan akıllı olsun ters bağlamasın abi, bu daha iyi çözüm olabilir, hem daha ucuz.
Röle ile bir tasarım yaptım. Ben bir komparatör kullanarak + yönde sıfırın az üzerinde yük bağlı hemde düzgün polaritede sinyali alıyorum. Bu sinyal ile ister röleyi devreye al ister mcuya gönder röleyi mcu devreye alsın. Voltaj okumasınıda röleden sonra düşündüğüm için ters gerilim sıkıntısı olmuyordu...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back