Elektronik Yük Tasarımı (Yine, Yeniden...)

Bende Uart olsun düşüncesindeyim. Yükü kontrol eden bir mcu olacak. Fikrimce üzerinde Aynı komut seti ile çalışan 3 adet uart olacak. Biri usb üzerinden pc yazılımı, biri bluetooth üzerinden telefon, diğeri önpanel ekran tuş takımı... Bu durumda ekran tuş takımı işini başka bir mcu yapmalı...

Bence bu proje en az 3-4 pcb olur. Mümkün mertebe bu pcbler başka projeler içinde kullanılabilir olmalı...
Pcblere pcbway aracılığıyla sponsor olabilirim ama pcbway ile anlaşmam yaptığım devrenin tanıtım yazısını yazmam şeklinde. Yani bu ürünü tanıtacak bir yazı (katkıda bulunanların isim hakları korunmak kaydıyla) blog, forum yada hackster.io sayfasında, mümkünse YouTube videosu olarak yayınlanması.
Benim blog sayfam olması önemli değil, forum üzerinde de olur. Sadece Pcbway'in sponsor olduğunu ve pcbway linkini paylaşırız.
Bütün pcbler + gerekirse eleği pcbwaye yaptırabiliriz. Sadece gümrük çıkar. Onu da bölüşürüz.
Sizce uygun mu? Umarım @Gokrtl "tüh ben pcb basacaktım" demez:dusun2::dusun2::dusun2:

Modüler olması kontrol kısmını herkesin kendi istek /ihtiyaçlarına göre modifiye etmesini sağlar. Şahşen esp32 yada raspberry pi zero eklerdim. Telefon üzerinden telegram/discord üzerinden mıncıklardım.

Bu proje benim için fazla dallı budaklı ve ihtiyaçlarımın ötesinde. Tek mcu'lu led displayli ve dijital kontrollü bir yük planlıyorum. Bu yükün bazı kısımlarını da yapacağım güç kaynağında kullanacağım. Biraz korad esinlenmesi olacak, düşük yüklerde artan hassasiyetle çalışmasını hedefliyorum. DAC da DIY olacak HC595+r2r 16 bit, eğer yeterince stabil olursa bunu kullanıp. Hem displayleri hem DAC'ları tek spi çıkışı ile süreceğim.
Bir de iddia ediyorum! Bitiremezsiniz!
2,930 Devil Emoji Stock Photos, Pictures & Royalty-Free ...

DAC_595.jpg

Bu proje benim için fazla dallı budaklı ve ihtiyaçlarımın ötesinde. Tek mcu'lu led displayli ve dijital kontrollü bir yük planlıyorum. Bu yükün bazı kısımlarını da yapacağım güç kaynağında kullanacağım. Biraz korad esinlenmesi olacak, düşük yüklerde artan hassasiyetle çalışmasını hedefliyorum. DAC da DIY olacak HC595+r2r 16 bit, eğer yeterince stabil olursa bunu kullanıp. Hem displayleri hem DAC'ları tek spi çıkışı ile süreceğim.

21165 eklentisine bak
Bu kadar tecrübeli kadro ile 0'dan 'Nvdia RTX' ekran kartlarından daha performanslı grafik kartı bile yaparız :)
Yeterki projede yer almak isteyen herkes üstlendiği bölümde elinden geleni yapsın.

21165 eklentisine bak
Tamam var mısın iddaya? Kazanırsan ne istiyorsun?

Bence iş bölümü şu şekilde olursa yürür.
Şematik belirlenir (Ortak)
Revizeler yapılır (Ortak)
Kılıflar belirlenir (1 kişi)
Pcb çizilir (aynı 1 kişi)
Herkes kontrol eder.
Üretilir. Gelir.
Pcbler paylaşılır yada imkanı olan iki kişi dizgiyi yapar.
Herkesin elinde baremetal bir sistem olur. Sonra yazdıkça paylaşılır yada herkes kendi arayüzünü geliştirir yada kabul gören arayüz geliştirilir.
Dizgi ve yazılım başta olmak üzere herkesin burdaki her konuyu bilmesi çok zor. Yada ölçecek imkanı olmayabilir.
Sizce?

Evet en mantıklısı UART hakkaten. Böylece masaüstü bilgisayardaki bir terminal emülatörü ile kontrol edilebilir. Tek bir modülü böylelikle elektronik yük olarak kullanabiliriz.

Hedefleri biraz daha detaylandıralım. Bunlar, Rigol DL3021 serisine göre oldukça düşük performans verileri, ama hobi çalışmaları için gayet yeterli olur.

1) Limitler: 50 V, 10 A, 200 W
2) Minimum kaynak voltajı: 2 V
3) Akım çözünürlüğü: 10 mA
4) Voltaj çözünürlüğü 100 mV
5) Yükselme/düşme zamanı: En az 100mA/μs (bunu sonra geliştirebiliriz)
6) Aşırı voltaj koruması ve aşırı ısı koruması.
7) Komutla aktive edilebilen aşırı akım koruması (varsayılan durumda OFF)

Bu hedefler uygun mudur? Dinamik performans hedefleri koymadım. Bunu sonraya bırakalım. İlk başta statik olarak çalışsın.

Min voltaj neden 2V?
Mosfet başına 25w hesapladım. 2 adet mosfetli yapı 40x70mm pcb ye sığdı. Bence 200w hedef koymayalın. 80x80mm 100w 4 mosfetli pcb yapalım. Bu bir modül olsun. İsteyen ihyacına göre modül ekleyerek gücü arttırsın. Mesela ben iki adet yük ve birini 200w dan yüksek istiyorum.

Mümkün mertebe Piyasada rahat bulunan malzemeler ile gidelim. 16bit adc ve 12bit dac erişilebilir seçenek. Bu a göre çözünürlük sağlayalım ki buda koyduğun hedefe uygun sanırım.

Pcblere pcbway aracılığıyla sponsor olabilirim ama pcbway ile anlaşmam yaptığım devrenin tanıtım yazısını yazmam şeklinde. Yani bu ürünü tanıtacak bir yazı (katkıda bulunanların isim hakları korunmak kaydıyla) blog, forum yada hackster.io sayfasında, mümkünse YouTube videosu olarak yayınlanması.
Benim blog sayfam olması önemli değil, forum üzerinde de olur. Sadece Pcbway'in sponsor olduğunu ve pcbway linkini paylaşırız.
Bütün pcbler + gerekirse eleği pcbwaye yaptırabiliriz. Sadece gümrük çıkar. Onu da bölüşürüz.
Sizce uygun mu? Umarım @Gokrtl "tüh ben pcb basacaktım" demez:dusun2::dusun2::dusun2:
Katkıda bulunanların pcb nin arka yüzü gibi uygun bir yerine logo veya isim yazma hakkı olsun.

Yapamazsınız diyen, Projeden çekilen bazı arkadaşlar var şimdi ismini söyleyip rencide etmek istemiyorum. Onların ismini yazmayalım. :p:D

NO no no no!
Yapamazsınız diyen, Projeden çekilen bazı arkadaşlar var şimdi ismini söyleyip rencide etmek istemiyorum. Onların ismini yazmayalım. :p:D
Yapabilirsiniz, beceride sorun yok ama bitiremezsiniz! Yani bitiremeyiz. topluluk projelerinin başarısına inamam diyen bir arkadaş vardı bir de :p

Başkan bir el atıverde bitirelim... :cheeky2:
Şaka bir yana tabii ki takipteyim moral bozup köstek olmak yakışmaz, bir taraftan da deneyle öğreniyorum zaten. Daha hiç dac yada harici bir adc kullanmışlığım yok. SPI ile de sadece HC595 sürebiliyorum, uart vb iletişim vs işin içine girdi mi kafam @Ahmet 'in attığı videodaki gibi oluyor :) . Kendi çalışmalarımı paylaşır fikrimi esirgemem.

Ben güç kısmına gelince gözümü kapatıyorum.
Başarılı oldğum güç uygulamam yok denecek kadar az.
Ama her türlü yazılıma varım yaz deyin her şeyi yazarım.
He birde denetleyicimiz PİCO olabilir mi?
Pico da (rp2040) 4 ADC var. Pi pico hazır kartta ise 3 ADC ve 2spi, 2 i2c ve 2 uart var. Yeterli derseniz pi pico olabilir ama rp2040 olmasın. Montajı ölüm.

Alternatif esp32 wrover b olabilir (4$) ama SPI, i2c ve uart tek. ADC performans da kötü deniyor.

Micropython / Arduino ile programlanırsa herkes yapar ama stm32 bu işin asıl fatihi gibi duruyor ama onu da ben öğrenemedim henüz.

Arduino due kart belki hızlı ve bol port olması, 12 bit ADC, can bus, 2 dac bulunması belki tercih sebebi olabilir ama onda da micropython desteği yok.

Pico da (rp2040) 4 ADC var. Pi pico hazır kartta ise 3 ADC ve 2spi, 2 i2c ve 2 uart var. Yeterli derseniz pi pico olabilir ama rp2040 olmasın. Montajı ölüm.

Alternatif esp32 wrover b olabilir (4$) ama SPI, i2c ve uart tek. ADC performans da kötü deniyor.

Micropython / Arduino ile programlanırsa herkes yapar ama stm32 bu işin asıl fatihi gibi duruyor ama onu da ben öğrenemedim henüz
stm32 kullanacaksak 407 der susarım.
401 veya hafızadan sorun yaşarsak 411'de olur.

Paramız çok bir kere yapacağız derseniz CORTEX M7 çalışalım :)

Benim istediğim revizeleri kodda sen yaparsan benden ok @Ahmet . :saril:
Stm32f407 de gömdük deriz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,916
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back