Güç kaynağı tasarlayalım

Elimde bir çift çok turlu var aslında ama uygun pot başı yok. Ledlerin tipi nasıl olacak karar veremedim. Analogları tepki hızı nedeni ile koy mak istiyorum. Velhasıl akşmaları 15-20 dk ile proje yavaş ilerliyor...

Kontrol kısmı bence oturdu. Testleri vs içime sindi. Lm317 ile mosfet iyi çalışınca güç katı için bir ara transistör yerine mosfet deneyeceğim. Devrede hiçbir değişiklik gerekmiyor sanırım.

Kutu yüksekliği lm317 kutu ile aynı olsun istedim ama aslında oda şart değil. İstediğim ölçüyü yapabilirim. Bunların hepsi bir araya gelince henüz tasarımı olgunlaştıramadım.

@taydin , sendeki rigol un ön panel ölçüsünü söyleyebilirmisin?

Son düzenleme:
kötü değil ama bence de yerleşim biraz garip duruyor.

Naçizane;

1- kırmızı açma kapama düğmesinin sağındaki sigorta galiba. bunun ön panelde işi yok çünkü cc güç kaynağı olduğu için bir arıza olmadığı müddetçe atmayacak zaten. arka panele alınabilir.

2- potanslar piyasada 5 tl ye satılan potanslardan ise hiç bulaşmamak lazım. eğer kaliteli potans kullanılmayacaksa ki ben bulamıyorum, çok turlu olanlardan kullanılmalı. İki potansla coarse- fine daha kullanışlı oluyor ama dandik potanslar çevirirken temas yüzeyinde titreşim oluşuyor ve çıkışa pik yaptırıyor. mavi çok turlular görece kaliteli oluyor. olanlarda öyle bir şey görmedim.

3- Analog göterge mevzusu. bazı avantajları olsa da bence dijitalle desteklenmediği sürece tek başına yeterli değil. bir de kalite mevzusu var. bende de 2-3 tane var ama hiçbiri linear değil ve sabah başka, öğlen başka ölçüyor. bence iptal edip iyi bir dijital panelmetre kulanmak lazım. bence tasarımın daha iyi göstergeleri hak ediyor.

4- Topraklama için born klemens eklenebilir.

5- Bornların yanındaki kareyi ve slider switchleri anlamadım. ayrıca panelde cc- cv ledleri yok.

Bunların hepsi ön panel tasarımını değiştiriyor.
Slider görevleri var ama eklemeyebilirim. Cc moda girşnce çıkışı kapatma var mesela. Analog arkasına dijital koyarsam aç kapa var. Analogların scalasını mutlaka baştan çizmeliyim. Belki x2 koyabilirim.

Born yanındaki kare başlı anahtar. Çıkışı aç kapa için.

Sigortanın limit değerde atmasını istiyorum. Ben dağınık çalışırım. Çıkış kısa devre olup kabloya 5A basınca sigorta atsın istiyorum. Rafta arkaya ulaşmak zor olur.

Ledler;
1. Sigorta atık
2. Cc mod
3. Cv mod
4. Çıkış açık
5. Aşırı Isı
6. cc stop
7. analog x2
8. fan

olabilir...

3- Analog göterge mevzusu. bazı avantajları olsa da bence dijitalle desteklenmediği sürece tek başına yeterli değil. bir de kalite mevzusu var. bende de 2-3 tane var ama hiçbiri linear değil ve sabah başka, öğlen başka ölçüyor. bence iptal edip iyi bir dijital panelmetre kulanmak lazım. bence tasarımın daha iyi göstergeleri hak ediyor.

Elimdeki dijitalleri test ettim. Minyatür olanlardan 4 adet var. ikisini eskiden almıştım. ikisi yeni. Entegreleri farklı. Eski olanda tek ondalık hanesi var. 2 volttan itibaren oldukça iyi ölçüyor. Yeni olanlar 100mv sapıyor. olarda düşük voltajda kötü. Birde elimde belki 15-20 yıllık bunların atası bir lcd dijital vardı. O da baya hatalı ölçüyor. Ben 50ma yani 50mv öçlmek istiyorum. Elimdekiler ile olmaz bu iş...

Var mı hazır ürün tavsiyen?

Analoglar ile fırsat bulunca bir uğraşacağım. Her türlü daha doğru ölçüm olacağını düşünüyorum ama onlarada kademe yapmak lazım...

Benim önceki sayfadaki videoda kullandığımı öneririm.
Benzerlerinden de var bende ama açık ara en iyi ölçeni bu. Elimdeki ölçü aletleriyle yarışıyor.
Riden üretimi diye biliyorum. Muhtemelen 12 bit veya üzeri bir adc var. Akım ölçümünü de opampla değil özel bir entegreyle 25mr şöntle yapıyor. Beni en çok gıcık eden Ekran tazeleme hızı. Bunda 200ms ve yeterli. Diğerleri potansı çevirdikçe geriden geliyor.
Tek sıkıntısı 33 volt ve 3 ampere kadar ölçmesi.
Aslında 3 amperden sonra da ölçmeye devam ediyor ama sönt ısınıyor. Benim testime göre 4 ampere kadar kullanılır. Fazlası için şöntü değiştirmek lazım.

Şu

Bir de bu var ama ekranı çok küçük.

Benim önceki sayfadaki videoda kullandığımı öneririm.
Benzerlerinden de var bende ama açık ara en iyi ölçeni bu. Elimdeki ölçü aletleriyle yarışıyor.
Riden üretimi diye biliyorum. Muhtemelen 12 bit veya üzeri bir adc var. Akım ölçümünü de opampla değil özel bir entegreyle 25mr şöntle yapıyor. Beni en çok gıcık eden Ekran tazeleme hızı. Bunda 200ms ve yeterli. Diğerleri potansı çevirdikçe geriden geliyor.
Tek sıkıntısı 33 volt ve 3 ampere kadar ölçmesi.
Aslında 3 amperden sonra da ölçmeye devam ediyor ama sönt ısınıyor. Benim testime göre 4 ampere kadar kullanılır. Fazlası için şöntü değiştirmek lazım.

Şu
Daha önce çok dikkat etmemiştim. Benim lm317 de kullandığıma göre süper ötesi çalışıyor. Kafam karıştı iyice. Üzerine biraz yatayım bakalım (kaytarmak için bahane :)) ne olacak.

Acaba 4x20 Lcd yi koyup geçsem mi, Bu panel metrelerin hepsinden iyi çalışır. Watt gibi bilgilerde gösterebilirim...

Gösterilmesi gereken şeyler belli zaten. Voltaj, akım, güç. Bir satırda da çalışma durumunu gösteren indikatörler olur: Çalışma modu (CV/CC), çıkış ON/OFF durumu, pass transistör sıcaklığı, termal koruma durumu, fan ON/OFF durumu vs vs.

Arkadaşlar tasarımın olgunlaşma aşamalarını bir yazı dizisi haline getirmeye karar verdim ve birinci bölümü hazırladım. Fırsat buldukça devam edeceğim.

Dilimiz döndüğünce devrenin tasarımını yeni bir bölüm ile anlatmaya devam ederek II. bölümü yayınladım.

@Endorfin35+ Hocam slm. aşağıda ki şema final hali mi. yoksa testler devam ediyormu. bu arada herkese mutlu yıllar dilerim. :)
Bu şemada çalışmasına engel yaratmayan ufak bir hata var. Proje son şeklini henüz almadı. Ancak bu hali ile kullanılabilir. Ben devreyi biraz daha basitleştirmeyi planlıyorum. Fırsat bulursam yapacam inşallah. :)

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back