Güncellenen Gümrük kanunu

Belki bu firma da yapabilir

Öngörümdür;

JLC Pcb Türkiye de yatırım yapma başvurusunda bulunup, özel teşvikle eskisi gibi şartlarda ürün satışına devam edebilir.
Yatırım için aldığı sürede bitince, Türkiye de yerleşik bir pcb imalathanesi olur. Sonrasında bu yerel imalathaneden işlemlerini yürütür.
Bu imalathane yerli bir ortaklıkla olabileceği gibi, yada yerli bir firma tesisini satın alarak, yada sıfırdan kendisi yatırım yaparak da olabilir.
Devlet atıl durumda makul bir toprağı bu tür firmalara ücretsiz faaliyetde olduğu sürece tahsis edebilir. Fiyatlarına müdahale etmez. Vergisini alır.
Karşılığındada bir miktar Türk vatandaşını personel olarak çalıştırmasını bekler. Gerçek Türk çalıştırılabileceği gibi,
Türk vatandaşı olan kendi vatandaşlarınıda istihdam edebilir.

Sebep;
Kafadan bir hesap yaptım. Az para kaldırmıyor bizden. Bu kazancı kaybetmek-paylaşmak istemez. Leğende bakır eritmemize - "kıyamaz bize."
Avrupayada yakınız. Dünyanın merkezindeyiz. Akıllı adamdır bu Çinliler. Söz dinler dediğimi yaparlar...

POINT

Firma olsan, 1 yil onceki vergi soyle, 1 yil sonraki vergi boyle, bunlarin yarin ne yapacagi belli olmaz bosver fabrika yi demez misin?

Dediklerin oldu firma buraya is eyri acti, hammaddeyi nerden alacak? :gulus2: Vergisiz gelir :katil1:

Bak bi de mesaja bak ne zaman ongorulmus bu
1722937207765.png

Cin 20 yil once dedi bunu firmalara, gelin her sey bedeva, tek sartim benim insanim calisacak. Adamlar koptu gitti, ongoru boyle olur.

Öngörümdür;

JLC Pcb Türkiye de yatırım yapma başvurusunda bulunup, özel teşvikle eskisi gibi şartlarda ürün satışına devam edebilir.
Yatırım için aldığı sürede bitince, Türkiye de yerleşik bir pcb imalathanesi olur. Sonrasında bu yerel imalathaneden işlemlerini yürütür.
Bu imalathane yerli bir ortaklıkla olabileceği gibi, yada yerli bir firma tesisini satın alarak, yada sıfırdan kendisi yatırım yaparak da olabilir.
Devlet atıl durumda makul bir toprağı bu tür firmalara ücretsiz faaliyetde olduğu sürece tahsis edebilir. Fiyatlarına müdahale etmez. Vergisini alır.
Karşılığındada bir miktar Türk vatandaşını personel olarak çalıştırmasını bekler. Gerçek Türk çalıştırılabileceği gibi,
Türk vatandaşı olan kendi vatandaşlarınıda istihdam edebilir.

Sebep;
Kafadan bir hesap yaptım. Az para kaldırmıyor bizden. Bu kazancı kaybetmek-paylaşmak istemez. Leğende bakır eritmemize - "kıyamaz bize."
Avrupayada yakınız. Dünyanın merkezindeyiz. Akıllı adamdır bu Çinliler. Söz dinler dediğimi yaparlar...

POINT
dünyanın işleyişini anlamıyorsunuz. çinli için buna gerek yok, fabrikalar kapasitesinin %99'unda çalışıyor zaten. kampanya yapar farklı hizmetler verir türkiyeye satamadığı ürünü dünyanın geri kalanına satar. kapasiteyi boş bırakmaz.

tam tersine türkiye küçük bir pazar. artı devletin bir sonraki saçma kararını bilemeyecekleri için türkyeye güvenip yatırım falan da yapmazlar.

BYD

Türkiye küçüksenecek ülke değil. Yabana atmayı istemezler. Türk ve Müslüman Dünyası referansı vardır.

saçma karar saçma karardır. bu kararı olmadık hayallerle savunmaya gerek yok. dökme suyla değirmen dönmez.

Çinli herhangi bir iş için başka ülkede hiç fabrika açmış mıdır?

Tesla, Apple filan Çin'de açıyor da Çinli başka ülkede niye açmıyor?

Hani meşhuur laf vardır. İthal edilen uçak vs her ne varsa Türkiye'de beraber üretelim denir. Çinliye dememişler mi?

Türkiye çin PCB firmalarının Türkiye'de fabrika açmasını istiyorsa, bunu teşvik etsin, lobi çalışmaları yapsın tabi. Ama bunu yaparken de kendi ayağına kurşun sıkmasın. Önce Çinliler fabrikaları açsın Türkiye'de, ondan sonra çıkar bu kararı. Daha fabrika yok, birşey yok, biz PCB işini tamamen çıkmaza soktuk. Yüzme bilmeyen çocuğa yüzme öğretmek için okyanusa attık. İnşallah kısa zamanda kendiliğinden yüzmeyi öğrenir çocuk, yoksa artık helvasını yeriz :kizgin1:

1722939046596.png

Bu aslinda ulkeyi koruma amaci mi yoksa Avrupayi koruma amaci mi?

Türkiye'de birçok firma güneş paneli üretmeye başlayınca ben çok sevinmiştim. Ne güzel, artık biz de bu işi yapıyoruz, dışarıya muhtaç değiliz diye. Ama sonradan öğrendim ki işin aslı çok farklı imiş. Çinli, Türkiye'ye komple tesisi kuruyormuş. Makinalar da jetonlu imiş. Çin'den jeton alıp makinaya yüklüyorsun, makinadan güneş paneli çıkıyor. Jeton almayı unuttuysan makina sana en kısa zamanda hatırlatıyor zaten, çünkü panel çıkmıyor artık.

Muhtemelen PCB işinde de böyle olacak. Birden onlarca PCB firması çıkacak Türkiye'de ve hepsi da jetonlu Çin makinalarında PCB üretecek. Ama biz hala dünya ortalamasının üstünde bir fiyata alabileceğiz.

Neyse, bakalım, en azından gümrük memuru paşanın ticari ilan etmesi nedeniyle onbinlerce lira girmeyecek. Ne kadar para vereceğimizi en azından bilerek alış veriş yapacağız.

Bazen oyle nesneler yakaliyorduk ki, distributorun bu ne ise yarar deyip ilgilenmeyecegi seyler vardi. Onlardan mahrum kalmak cok kotu. Distributorler hepsini getirse yine sorun etmem :kizgin3: Adamlarin keyfine kaldik.

Son düzenleme:
Gümrük memuru bir şeyin ne olduğunu anlamazsa o ürün bedava da olsa ticari kabul edilir ve kazık girer

Bu tür sohbetlere uzun zamandır yorum yapmıyorum, ama bunun üzerine söylenecek hiç birşey yok artık.
Vergiyi çok kazanandan değil, yoksuldan, az gelirliden, gençten, öğrenciden alma stratejisinde son nokta.
Sonra "gençler niye gidiyor" diye somaya gerek yok bence artık.
Emeği geçen herkesin eline sağlık.

Bu tür sohbetlere uzun zamandır yorum yapmıyorum, ama bunun üzerine söylenecek hiç birşey yok artık.
Vergiyi çok kazanandan değil, yoksuldan, az gelirliden, gençten, öğrenciden alma stratejisinde son nokta.
Sonra "gençler niye gidiyor" diye somaya gerek yok bence artık.
Emeği geçen herkesin eline sağlık.

Kendi aramızda haybeye söyleniyoruz. Bazen kendimi şikayetçi faydasız moruklar gibi hissediyorum.
Aslında örgütlenip, öğrenci gençlerle falan ticaret bakanlığının önüne gitmek lazım. Grubu ikiye böleriz, karşılıklı bağışırız,

"Ahmak mı lan bunlar?!" Der bir taraftakiler,
" Yok lan geri zekalılar!" Diye cevap verir öbür grup.
Sonuçta gene bir :bok1: olmaz, iki taraf birbirinden şikayetçi olmaz. Ama ufak da olsa terörle suçlanma ihtimalimiz var bak :) . Devleti yıkmaya teşebbüs, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek falan... :) . Düşünmesi güzeldi de saçmalık...

Türkiye'de birçok firma güneş paneli üretmeye başlayınca ben çok sevinmiştim. Ne güzel, artık biz de bu işi yapıyoruz, dışarıya muhtaç değiliz diye. Ama sonradan öğrendim ki işin aslı çok farklı imiş. Çinli, Türkiye'ye komple tesisi kuruyormuş. Makinalar da jetonlu imiş. Çin'den jeton alıp makinaya yüklüyorsun, makinadan güneş paneli çıkıyor. Jeton almayı unuttuysan makina sana en kısa zamanda hatırlatıyor zaten, çünkü panel çıkmıyor artık.

Muhtemelen PCB işinde de böyle olacak. Birden onlarca PCB firması çıkacak Türkiye'de ve hepsi da jetonlu Çin makinalarında PCB üretecek. Ama biz hala dünya ortalamasının üstünde bir fiyata alabileceğiz.

Neyse, bakalım, en azından gümrük memuru paşanın ticari ilan etmesi nedeniyle onbinlerce lira girmeyecek. Ne kadar para vereceğimizi en azından bilerek alış veriş yapacağız.
şu "jetonlu makineler" hakkında bilgi bulabileceğimiz bir yer var mı ya da açıklayabilir misiniz?
tam bir endüstri 4.0 mantığı

şu "jetonlu makineler" hakkında bilgi bulabileceğimiz bir yer var mı ya da açıklayabilir misiniz?
tam bir endüstri 4.0 mantığı

Youtube'da güneş enerjisi ile ilgili bir Türkçe kanal vardı şimdi adını hatırlamıyorum. Türkiye'deki sektör hakkında ve piyasadaki ürünler hakkında bilgi veren, orada duymuştum. Ama şimdi kanalın adını hatırlamıyorum.

Ben sınırlı sayıda lisans üretebilen USB dongle hayal etmiştim. Bittikçe yeniden doldurulacaktı.

Sanırım jetonlu makine mantığı böyle.

Bence olay çok daha kapsamlıdır. Sistem sürekli olarak durum raporu gönderiyordur Çin'e. Merkez ile belli bir süre bağlantı kuramadığı anda üretim hattını durduruyordur ve bağlantı kurulana kadar da çalışmıyordur. Makinanın beyninin kapağı açıldığı anda Çin'e alarm gönderiyordur ve kendini kapatıyordur. Üretim adetlerini Çin'e gönderiyordur, böylece klasik Türk üçkağıtçılığı ile adamlardan az jeton alıp çok panel üretemiyorsundur. Herhangi bir sensörden bilgi alamadığı anda üretim hattını durduruyordur. Arıza durumunda sadece Çinli firmanın elemanı müdahale edebiliyordur ve her servis çağrısının, hiçbir işlem yapılmasa da asgari bir servis ücreti vardır.

Eskiden biz dışarıdan teknoloji getirirken teknoloji transferinde ısrar ederdik. Ama artık herkes kazanacağı paraya bakıyor. Sana ait olmayan, senin sözünü dinlemeyen makinalar çalışıyor, Türk başında duruyor, Çinli de oturduğu yerden para kazanıyor ...

Forum istatistikleri

Konular
6,526
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back