Güncellenen Gümrük kanunu

Acaba bu kimyasal prosesler geri çevrilemez mi bir şekilde asitte eriyen bakır geri kazanılıp asit de ilk haline dönebilirse bir taşla kuş sürüsü Vurulmuş olur
PCB üreticileri çok dağınık.Bu atıkları bir yerde toplamak maliyetli olur.
Devlet PCB üretimi için bir bölge belirlese işletmeler bir alanda toplansa atıkların toplanması daha kolay olur.

Yazı uzun gelip okumayana özeti;

Çinli 2 Dolara Pcb yaparken para kazanmıyordu, maliyeti-masraflarını ve makine yıpranmasını, işletme masraflarını karşılıyordu.
2 dolar az mı abi, 1,5 dolara imal edip 0,5 dolar kazanıyordu belki nerden biliyon muhasebecisimiydin? sürümden götürüyordur belki demenin bir mantığı yok.
Belkide devleti bir miktar süspanse ediyorda olabilir. 100X100 mm. 5 Adet kartı düşünün ve üstündeki işlem karmaşasını düşünün bu işi 2 dolar 60 TL. ye yapmanın hiç bir mantığı izahı yok tabi plan başka ise durum değişir.
Amacı bambaşka oluyor olabilir. Fabirikalarını kendi ülkesi dışına taşımıyorsa - taşımayacaksa bu amaç dahada güçlenebilir.
Amacı üstdeki versiyonda açıklanmaya çalışıldı.
İtiraz edecek olanlar kurukuruya etmesinler ve önce ne anlatmak istediğimi anlamaya çalışsınlar.

pcb imalatı + otomatik manuel dizgi + kompanent satış + tayvan çip imalatı kısımlarının tamamına göz dikip bu alanda tekel olmaya çalışıyor.
amacına ulaştığı gün acımadan ezici darbeyi vurmayı bekliyor olabilir. bunu düşünmediği nerden bilinecek.
Dünya pcb çip üzerine dönüyor şu anda. bu teknolojiyi elinde tutatn diğer ülkelerde kapattıran kazanabilir.

bu işler he deyince ertesi gün imalat yapılamıyor. bir pcb fabrikası aynı gün kapanıp dağıtılıp yıkılabilir, yenisi sıfırdan başlansa ne kadar zamanda işletilmeye başlanır?
ülkemizdeki büyük kompanent satıcılarını düşünün. benzeri ne kadar zamanda kurulup işletmeye alınabilir. Bağlantılarını yapıp mal alması en yii ihtimalle 6 aydan önce olmaz.

Niye Tayvan mesele ediliyor?

Son düzenleme:
Çinlinin maksadını bugün anladım ben. Devlet gerekli görüyorsa Çinden pcb ithal edilmesini komple durdursun derim. Herkes yerli üreticiye dönmek zorunda kalsın. Yerli üreticilerde çoğaltılsın ve aralarında tekel vari bir anlaşmaya müsade edilmesin. Haksız rekabet önlensin işler kendi mecrasında dengini bulur.

Ülkenin tarımı bitmişken, kalan tarımda da tohumu tek bir şirket sağlıyorken PCByi dert etmek komik olmuş. Bırakın Çinliler yapsın PCByi biz yapmayalım. Savunma sanayi dışında çok elzem değil. Onların da kendi yerli tedarikçileri vardır.

Çok da enseyi karartmayın arkadaşlar, en azından aliexpress için. Yakında aliexpress aynı amazon gibi yapar ve Türkiye'de gümrük işlerini kendi halleder. O zaman aliexpress.com.tr den yaparız alışverişi :D

Ama tabi PCB işi hala yaş ...

Aliexpress zaten böyle yapıyor. Amazon'un da yaptığı ekstra birşey yok.
Fark Amazon'un çoğu zaman EU bölgesinden getirmesi. Aliexpress'in Çin. Oranları farklı.

Bu saatten sonra 30 EUR limit ile hiçbirinin yapabileceği birşey yok.

Halimize bakın, devletimizin verdiği saçma kararlardan az zarar görmek için yabancı firmaların çözümünden medet umar hale geldik. En çok buna üzülüyorum.

Benim anladığım Amazon, depoları artık neredeyse, oradan ithalat yapıyor ve Türkiye'deki antrepolarına geliyor. Yani bir konteyner malı getiriyor, gümrükten geçiriyor, sonra da Türkiye içerisinde dağıtımını yapıyor. Böylece baştan da biliyor gümrük masrafının ne olacağını. O yüzden 30 Avro limiti Amazon'u bağlamaz. Eğer bağlasaydı o zaman genel olarak her şeyin İthalatı durardı.

Ama Aliexpress böyle yapmıyor. Paketler doğrudan alıcıya gönderiliyor ve ticari veya ticari olmayan durum ortaya çıkıyor, 30 Avro limiti sözkonusu oluyor.

Hayır sizin adınıza bireysel ithalat yapıyor.

Türkiye deposuna çekip, burada kendi adına (amazon.com.tr) sattığı ürünler için öyle yapıyor tabi. Ancak bunun için sipariş beklemiyor. Burada malları stoklayıp satıyor tüm büyük e-ticaret siteleri gibi.

Ancak, sipariş üzerine gelen ürünler çeşitli kargo firmaları kullanılarak (APG, Kolay Kelsin-Ekol, ...) tamamen sizin adınıza (sizin vergi kimlik / TCKN numaranızla) ithalat ile yapğılıyor. Hatta aylık 5 paket sipariş limiti var ve o da takip ediliyor.

Aşağıdaki bilgiler geçmiş bir siparişimden:

1723033347897.png

1723033376627.png

Bu da yeni sipariş verme ekranındaki Gümrük Bölmesi:

1723033611885.png

Dolayısıyla kesinlikle sizin adınıza bireysel ithalat yapıyor ve hızlı posta kısıtlarına ve oranlarına uymak zorunda.

O zaman gümrük işlemleri için istediği tutar mantık yapmıyor. 500 dolarlık bir malı ticari olarak getirtmek, 124 dolardan çok daha fazla tutar. Beyanname ücreti, ordino, yolluk, kolluk, KDV, çevreyi koruma, ardiye ücreti şu bu, 500 doları geçer ve mal 1000 dolardan fazlaya malolur. Ancak bir konteynerde toplu olarak getirtiyorsa o zaman bu bedeller paylaştırıldığı için azalır.

Ama neyse, 15 gün sonra göreceğiz durumu :)

Amazon.com.tr den 150Euro ustu yurtdisi satisi neden var ki? Hic te sorun cikartmiyorlar. Gumruk musaviri tutun diyen bir musteri temsilcisi de gormedim.

Demekki bireysel kisi icin bu hizmeti veriyorlar diye dusundum. :dusun2:

Aynı durum e-component de de var. Şimdi ben e-komponent firmasını kullanarak digikey'den alış veriş yapacaksam, 30 Avro limiti mi olacak? Tabiki olmayacak. e-komponent siparişi alacak, başka siparişlerle birleştirip konteynere koyacak ve getirtecek. Sonra da kendi komisyonunu koyup benden parasını alacak. Amazon da aynı şeyi yapıyor olmalı, yoksa dediğim gibi yukarıdaki fiyat tablosu mantıklı değil.

Artik cok duyacaz, "kusura bakmayin en az 1000 tane getirebiliyorum" lafini. Yav ben deneyip cope atacam arkadas. Senin satis listenden secmek zorunda kalacam.

Belki de ürünler serbest bölge ye geliyor olabilir.
Serbest Bölge : Serbest bölge bulunduğu ülke sınırlarında dahi gümrük mevzuatları açısından gümrük sınırları dışarısında kabul edilen bölgelere denmektedir. Ülke içerisinde geçerli olan ekonomik, mali ve ticari kanunlar bu bölge sınırları dahilinde uygulanmaz veya hafifletilmiş şekilde uygulanmaktadır
Böyle bir avantajla gümrük maliyetleri aşağı çekiliyor olabilir. İlave olarak her ne kadar ürünün gönderi ücreti olmasa dahi (ücretsiz gönderim) aslında fiyatın içerisinde nakliye maliyeti mutlaka ekleniyordur. Farazi mahalinde 50 euro luk bir ürünün Türkiye teslim fiyatı sistem üzerinde 80 euro olabiliyor. Bu durum Amazon yada Aliexpress üzerinden ülke konumu değiştirildiğinde ürün fiyat değişikliğiyle anlaşılabiliyor. Amazon ürünü kendi toplama merkezlerine çektiğinde kargo maliyetleri otomatikman aşağı geliyor birde 200-300 kişinin siparişini bir konteynerda getirdiğinde bundan kar ediyordur muhtemelen.

Serbest bölgeden içeri sokulan ürün gene gümrükten geçer. Çok daha pahalıya gelir serbest bölgeden malı Türkiye içerisine sokmak çünkü iki tane gümrük işlemi yapmış olursun. Biz yıllarca serbest bölgede faaliyet gösterdik. Oradaki amaç, eğer yurtdışı pazarına yönelik ARGE yapıyorsan, gümrük kısıtlamalarına takılmadan, her türlü malı, yeni, ikinci el, gümrükten geçirebilmek. Yani yurtdışından gelen mal serbest bölgeye girecekse gene gümrük işlemine tabi, gene bir sürü beyanname, ordino, deli dumrul vs parası alınıyor. Tek fark, gümrükten mal kesin geçiyor, TSE, TAREKS, veya başka bahaneler ve atraksiyolarla engel çıkaramıyorlar.

Mesela Japonyadan telefon santrali geldi, Türkiye'ye sokulması mümkün değil çünkü standartlara uymuyor, yeni değil, vs. Ama serbest bölgeye soktuk, içine takılacak kartın yazılımını geliştirdik.

Burada Gebze'de Tübitak kampüsü içerisinde yer alıyor Teknoloji Serbest Bölgesi (TEKSEB). TÜBİTAK ana kapısında kimlik kontrolü var, TEKSEB girişinde hem kimlik kontrolü var hem arabanın içi aranıyor. Ofis binası girişinde gene kimlik kontrolü var :cheeky5: Sanki NASA'ya girdik, oradan da uzay mekiğine binip uçacağız :kizgin2:

Yazı uzun gelip okumayana özeti;

Çinli 2 Dolara Pcb yaparken para kazanmıyordu, maliyeti-masraflarını ve makine yıpranmasını, işletme masraflarını karşılıyordu.
2 dolar az mı abi, 1,5 dolara imal edip 0,5 dolar kazanıyordu belki nerden biliyon muhasebecisimiydin? sürümden götürüyordur belki demenin bir mantığı yok.
Belkide devleti bir miktar süspanse ediyorda olabilir. 100X100 mm. 5 Adet kartı düşünün ve üstündeki işlem karmaşasını düşünün bu işi 2 dolar 60 TL. ye yapmanın hiç bir mantığı izahı yok tabi plan başka ise durum değişir.
Amacı bambaşka oluyor olabilir. Fabirikalarını kendi ülkesi dışına taşımıyorsa - taşımayacaksa bu amaç dahada güçlenebilir.
Amacı üstdeki versiyonda açıklanmaya çalışıldı.
İtiraz edecek olanlar kurukuruya etmesinler ve önce ne anlatmak istediğimi anlamaya çalışsınlar.

pcb imalatı + otomatik manuel dizgi + kompanent satış + tayvan çip imalatı kısımlarının tamamına göz dikip bu alanda tekel olmaya çalışıyor.
amacına ulaştığı gün acımadan ezici darbeyi vurmayı bekliyor olabilir. bunu düşünmediği nerden bilinecek.
Dünya pcb çip üzerine dönüyor şu anda. bu teknolojiyi elinde tutatn diğer ülkelerde kapattıran kazanabilir.

bu işler he deyince ertesi gün imalat yapılamıyor. bir pcb fabrikası aynı gün kapanıp dağıtılıp yıkılabilir, yenisi sıfırdan başlansa ne kadar zamanda işletilmeye başlanır?
ülkemizdeki büyük kompanent satıcılarını düşünün. benzeri ne kadar zamanda kurulup işletmeye alınabilir. Bağlantılarını yapıp mal alması en yii ihtimalle 6 aydan önce olmaz.

Niye Tayvan mesele ediliyor?
İki dolarlık pcb reklam malzemesi onun sayesinde bütün dünyada adını duyuruyor sipariş aliyor ayrıca boş kapasiteyi de dolduruyor sürümü arttırıyor maliyetleri indiriyor
Gerçi sırf o 2 dolardan bile dünyanın parasını kazanıyor

2 katmanlı pcb üretimi oyle çok gizli özel prosesler içerimiyor para olduktan (ve verimsiz harcamak sorun olmadıktan ) sonra gerekirse 1 ayda da kurulur

Prototip pcb ithalatını engellemenin hiçbir mantıklı yanını göremiyorum ucuz pcb ye ulaşamadıgı için teknoloji geliştirmekte zorlanan deneyip yanılamayan binlerce kişinin yavaşlaması - vazgeçmesi çok daha kötü sonuçlar doğuracaktır eğer amaç yerli pcb üretimi olsa basit bir belediyenin bütçesi ile bile dünya standartlarında bir pcb fabrikası kurulabilir tum ülkenin arge faliyetleri desteklenebilir

Son düzenleme:
Serbest bölge olayını tam olarak bilmiyorum. Fakat eski çalıştığım firma dünyaca ünlü bir markanın Türkiye ve Bazı diğer ülkeleri distribütörüydü. Mallar fabrikadan gelince orada bekletilirdi. İhtiyaca binaen ürünler gümrüğe çekilir yada başka ülkelere giderdi. Mesela geçen jlcpcb den bir sipariş geçtim bu sefer gümrüğe takıldı cuma akşamı haberimiz oldu, cumartesi pazar ve pazartesi yi gümrükte geçirdiği için DHL e ekstradan 4 bine yakın ardiye ödemek zorunda kaldık. Serbest bölge ardiye masrafı oluyor mu acaba?

Evet bizim gümrüğün bir özelliği de, mal gümrüğe takıldığı zaman hemen alıcıya bildirmemesi. Bana her seferinde haftalarca sonra haber verildi ve dünyanın ardiye masrafı çıktı.

Adama diyorum boyle bir sey var, 150 Euro 30 oldu, vergo %60 ama bu sadece bizim gibi az bir kesimi etkiliyor vs, diyor bana vardir bildikelri biz anlamayiz diyor. :kizgin3:

Bir de şöyle bir kafa var: "Hadi tamam firmalardan al o gümrük masraflarını, ama vatandaştan alma." Yani firmaları istediğin gibi kazıkla, onların kanını em, ama vatandaşı rahat bırak.

O zaman gümrük işlemleri için istediği tutar mantık yapmıyor. 500 dolarlık bir malı ticari olarak getirtmek, 124 dolardan çok daha fazla tutar. Beyanname ücreti, ordino, yolluk, kolluk, KDV, çevreyi koruma, ardiye ücreti şu bu, 500 doları geçer ve mal 1000 dolardan fazlaya malolur. Ancak bir konteynerde toplu olarak getirtiyorsa o zaman bu bedeller paylaştırıldığı için azalır.

Ama neyse, 15 gün sonra göreceğiz durumu :)

124 USD gönderi bedeli. Gümrük hariç.

Amazon kendi sattığı ürünlerde değer üst limiti, aylık paket adedi ve paketteki aynı türden ürün sayısı gibi kurallara dikkat ediyor.

Bir seferinde amazon.com.tr'den verdiğim bir yurtdışı siparişim içinde aynı üründen 3 adet olduğu için iptal edilip bana bilgi verilmişti bunu maksimum 2 yapmam konusunda. Bir seferinde de aylık 5 paket sınırına takılacvağı için bir paketimin Hollanda'dan çıukışını bekletmişlerdi.

124 USD gönderi bedeli. Gümrük hariç.

Amazon kendi sattığı ürünlerde değer üst limiti, aylık paket adedi ve paketteki aynı türden ürün sayısı gibi kurallara dikkat ediyor.

Bir seferinde amazon.com.tr'den verdiğim bir yurtdışı siparişim içinde aynı üründen 3 adet olduğu için iptal edilip bana bilgi verilmişti bunu maksimum 2 yapmam konusunda. Bir seferinde de aylık 5 paket sınırına takılacvağı için bir paketimin Hollanda'dan çıukışını bekletmişlerdi.
Evet bu kisiye ozel cekme islemi yapildiginin ispati aslinda

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back