Güncellenen Gümrük kanunu

Belgi bir websitesi kurup, insanları bu kararı boykot etmeye davet etmek lazım.

Mesele bir hafta yeme-içme dışında alışveriş yapmama gibi bir boykot filan.

Hukuki olarak doğru yaklaşım nasıl olmalı acaba?

Alinmis bir karar varken ortada ne yapilirsa geri alinmaz bence, ancak bundan sonra 3 euro ya kadar dusurmeyin bari seklinde yapilabilir :gulus2: Yapilan da anca etrafin kadar olur. Kime sorsan duymaz boyle bir sey oldugunu.

Fransa da oyle mi, adamlar neler yapiyor, tarimcilari duymayan yer kalmadi dunyada.

"Hukuki" mi o kim? Street fighter'da dövüşçü mü? Japon anime karakteri mi? Affedin (!)

Gumbur gumbur geliyor , yeni nesil :kizgin3:

Bunlar savastayken, olunce dirilecegini sanir yav :gulus2: :katil1:
Vallahi hiç günahları yok. Biz yetiştirdik, gelecek felaketlere de o kadar hazırlıksızlar ki, yaşanacakların filmi çekilse dram değil macera değil komedi olur.

Vallahi hiç günahları yok. Biz yetiştirdik, gelecek felaketlere de o kadar hazırlıksızlar ki, yaşanacakların filmi çekilse dram değil macera değil komedi olur.
Kesinlikle abi bende onlari sorumlu tutmuyorum, ne verdin ki, ne bekliyorsun?.

Çok da enseyi karartmayın arkadaşlar, en azından aliexpress için. Yakında aliexpress aynı amazon gibi yapar ve Türkiye'de gümrük işlerini kendi halleder. O zaman aliexpress.com.tr den yaparız alışverişi :D

Ama tabi PCB işi hala yaş ...

Konu değiştiyse;

40-45 yaş üstü olanlar, Bu yazıyı okuduğunuz anda ellerinizi dizinizin üstüne koyup,
İstiklal Marşını ezberden düz veya makamlı, içten sessiz veya dıştan sesli farketmez, takıntısız okuyabiliyormusunuz?
İkinci kıta başına kadar sıkıntısız takıntısız gelebiliyormusunuz? İlk kıta sonuna sağlam ulaşılabiliyormu?

Yanlış anlamayın kimseye birşey dediğim yok, sonuc netice sizde kalacak, kimse bilmeyecek.
Yapamayan çıkarsa da moralini bozmasın, bu alışkanlıkların-uygulamaların tekrarıyla alakalı bir konu.

Yıllardır denk gelmemiştir okumak zorunda kalmamıştır, sözlerini hemen hatırlamayabilir.
Harddiskin çok altından veri çekilmesi gerekebilir. Hard diskin FIFO ve LIFO çalışmasına görede durum değişebilir.

Yurtdışında bulunanların büyük çoğunluğunda ve sürekli iş hayatında olup arasıra okumak zorunda kalmayanlarda durum çoğunlukla böyle olabiliyor.!
Çocuğunu sürekli okula götürüp getirenler / bırakıp alanlar, olay mahallinden hemen sıvışmıyorsa daha rahat okuyabilirler.!

Marşın niye ne amaçla, ne sebeple yazıldığını ve yazarını hatırlıyorsanız büyük sıkıntı yoktur. Geri kalan bilgiler ve Marş bir gözgezdirme ile hatırlanır.!
İnsan zekası unutmakla mükelleftir. Unutmadan yenisi öğrenilemez. Unutulmak istenmeyende ara sıra hatırlanır veya tekrarlanır.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
İçinizde iş adamı proje adamı vardır herhalde.
Anlaşmalı ortak sermaye ile ortaklıkla (yatan ortak olmayı sevmem, yönetim ne görev verirse aynen yaparım)
Devlet desteklerine güvenmeden yola çıkmak isteyen varsa, bu işe 500 Bin TL. para yatırabilir ve samimi olarak elimden ne iş geliyorsa yapabilirim.
İşletme kendini döndürene kadarda maaş beklentim olmaz. İçeriye maaşda biriktirmem. Bilmediğimide öğreten olursa öğrenirim. Başkan ne diyorsa yaparım.

Varmı PCB imalat hanesi açalım - olur bu iş diyen.
Fazla lüks takılmaya lüzum yok.
Çift yüz kanal içi kaplı, 1,6 mm. FR4 30 mikron, 0,6 mm. delik. 0,2 mm. / 0,2 mm. kalınlık - mesafe, fix beyaz kompanent yeşil maske pedler lehim kaplı.
en çok gereken kısımlarda yoğunlaşarak başlar zamanla gerekirse gerisini getiririz.
Ülkemizde 30 mikron bakır folyadan yana sıkıntı yok. cam yünüde yapılıyor plaketide çözülür herhalde. olmadı plaket yurtdışından getirilmeye devam edilir.
bizde üretilene kadar.

nedir? ne yapıyoruz? varım diyen.! yokum diyen.!

Konu değiştiyse;

40-45 yaş üstü olanlar, Bu yazıyı okuduğunuz anda ellerinizi dizinizin üstüne koyup,
İstiklal Marşını ezberden düz veya makamlı, içten sessiz veya dıştan sesli farketmez, takıntısız okuyabiliyormusunuz?
İkinci kıta başına kadar sıkıntısız takıntısız gelebiliyormusunuz? İlk kıta sonuna sağlam ulaşılabiliyormu?

Yanlış anlamayın kimseye birşey dediğim yok, sonuc netice sizde kalacak, kimse bilmeyecek.
Yapamayan çıkarsa da moralini bozmasın, bu alışkanlıkların-uygulamaların tekrarıyla alakalı bir konu.

Yıllardır denk gelmemiştir okumak zorunda kalmamıştır, sözlerini hemen hatırlamayabilir.
Harddiskin çok altından veri çekilmesi gerekebilir. Hard diskin FIFO ve LIFO çalışmasına görede durum değişebilir.

Yurtdışında bulunanların büyük çoğunluğunda ve sürekli iş hayatında olup arasıra okumak zorunda kalmayanlarda durum çoğunlukla böyle olabiliyor.!
Çocuğunu sürekli okula götürüp getirenler / bırakıp alanlar, olay mahallinden hemen sıvışmıyorsa daha rahat okuyabilirler.!

Marşın niye ne amaçla, ne sebeple yazıldığını ve yazarını hatırlıyorsanız büyük sıkıntı yoktur. Geri kalan bilgiler ve Marş bir gözgezdirme ile hatırlanır.!
İnsan zekası unutmakla mükelleftir. Unutmadan yenisi öğrenilemez. Unutulmak istenmeyende ara sıra hatırlanır veya tekrarlanır.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
İçinizde iş adamı proje adamı vardır herhalde.
Anlaşmalı ortak sermaye ile ortaklıkla (yatan ortak olmayı sevmem, yönetim ne görev verirse aynen yaparım)
Devlet desteklerine güvenmeden yola çıkmak isteyen varsa, bu işe 500 Bin TL. para yatırabilir ve samimi olarak elimden ne iş geliyorsa yapabilirim.
İşletme kendini döndürene kadarda maaş beklentim olmaz. İçeriye maaşda biriktirmem. Bilmediğimide öğreten olursa öğrenirim. Başkan ne diyorsa yaparım.

Varmı PCB imalat hanesi açalım - olur bu iş diyen.
Fazla lüks takılmaya lüzum yok.
Çift yüz kanal içi kaplı, 1,6 mm. FR4 30 mikron, 0,6 mm. delik. 0,2 mm. / 0,2 mm. kalınlık - mesafe, fix beyaz kompanent yeşil maske pedler lehim kaplı.
en çok gereken kısımlarda yoğunlaşarak başlar zamanla gerekirse gerisini getiririz.
Ülkemizde 30 mikron bakır folyadan yana sıkıntı yok. cam yünüde yapılıyor plaketide çözülür herhalde. olmadı plaket yurtdışından getirilmeye devam edilir.
bizde üretilene kadar.

nedir? ne yapıyoruz? varım diyen.! yokum diyen.!
Çocukların o hali normal, belki de o okula başlamadan yıllar önce kalktı. And içerim demeyen, "yemin iç" diye şaka yapmayan çocuk "and" kelimesini ne bilsin. Bizim hukukla ilgili durumumuz buna benzeyecek gibi geldi. Hukuku unutmuş insanlar "hukuki"nin kökünün hukuk olduğunu nereden bilecek. Zaten komik değildi iyice :bok1: oldu :) .

Pcb işi kaç paraya yapılır bilmem ki? Ama jlc pcb'nin kargo hariç 2 katı fiyatına mal edilebilse bile çok iyi olurdu. Ama bunun için süreçlerin çok iyi dengelenmiş olması gerekir. Okulların proje döneminde sıkışan hatlar yaz tatilinde bomboş kalmasın. Gelecek vadeden böyle bir startup olsa benden yakmacasına 50k çalışır. Devede kulak ama biri burnunu tamamlar öbürü dalağını...

550 Bin TL. oldu. Varmı başka babayiğit.
Yıllarca pcb imalatı yapmış ustamızında, her türden soruya vereceği cevap desteğide benden.
İmalat aşamasına geçilene kadar. Bilgisini tecrübesini fikrini esirgemeyip ne sorulursa cevaplayacak.
Emekli olduğundan imalatda sabit olarak çalışmaz. Yardımcı olur.

Ne kadar cok sifir dedi saymadim bile, buna bakip utanan adam lazim.

Yıllarca pcb imalatı yapmış ustamızında, her türden soruya vereceği cevap desteğide benden.
İmalat aşamasına geçilene kadar. Bilgisini tecrübesini fikrini esirgemeyip ne sorulursa cevaplayacak.
Abi yatirim ariyordun , PCB imalati icin firsat zamani. Ama bence once vergilere bir bak. Gerci bu cumle yanlis oldu, dogrusu su olmali. Buyuk firmalar o kadar vergi oderken nasil ayakta KALIYOR:sinsi1:

Çok da enseyi karartmayın arkadaşlar, en azından aliexpress için. Yakında aliexpress aynı amazon gibi yapar ve Türkiye'de gümrük işlerini kendi halleder. O zaman aliexpress.com.tr den yaparız alışverişi :D

Ama tabi PCB işi hala yaş ...

Bir ara JLCPCB mi hatirlamiyorum odemeyi aliexpress uzerinden aliyordu.
PCB fiyati belli olunca firma aliexpresste bir sayfa olusturuyor ve linkini sana veriyordu. Sen de ordan hayali urunu satin aliyordun. Odeme dogrudan PCB firmasina ulasiyor ve uretim sureci basliyordu.

Bugune kadar iki firma ile calistim ilk firmanin adini unuttum gitti.

Bence böyle toplanacak ekip batar, batmazsa da sürünür. Bu iş sanki yatırımın geri dönüşü düşük ve geç olacak bir iş gibi. Seri prototip imalatını ekonomik olarak yapmak için motivasyon olmaz. Sineğin yağını çıkarmak için üzerinde baskı olan bir düzende ancak olur. Sermaye işçinin de yöneticinin de ensesinde boza pişirecek ki toner transferle uğraşanların bile vaz geçecekleri kadar ekonomik ve hızlı olan verimli bir iş yapılsın.

Benim bu işe girecek kararlılığım, param ve vaktim olsa mevcut üreticilerle görüşürdüm ve uygunsalar ortaklık önerirdim.

PCB isi sakat icin. Anakara Ostimde PCB ureten bir cocuk vardi. DIP paketle vs calisanlara hitap ediyordu. Yani smd vs malzemeler icin PCB degil.

Ne zaman gitsem elinde bir suru is olurdu. Delikleri bile sutun matkapta elle delerdi.

Sonra ogrendim ki vefat etmis. Gerci cok iciyordu diyorlardi ama asil sorun her gun pcb kimyasallari ile ilkel bir atolyede is yapilirsa muhakkak saglik elden gider.

Modern bir imalathaneye de para yetmez.

Ayrica;

Adini hatirlayamadigim Istanbul'da yerlesik son derece duzgun pcb ureten bir firma belediye ile papaz olmustu.
Belediye hakli olarak firmanin kanalizasyona atilan kimyasallarina cozum getirmesini istiyor denmisti.

Bu da cok masrafli bir ismis ve yanlis hatirlamiyorsam tesis kapatildi.

Son düzenleme:
eski limitlere gore yurtdisi ithalat (arac vs haric) hacmi ne kadardiki 30€ cektiler, ithal arabaya harcanan dovizden daha mi yuksek, yerli saticiyi destekleyecegim diyorsun alacagimiz urun ulkede zaten mevcut degil, yerli tedarikcide yine doviz odeyip ayni urunu ithal edecek, hatta belki benden kestigi vergiden daha az vergi verecek. ne zannediyorlar acaba ulkede herkes canta, yuzuk, ayakkabi mi getiriyor.
aslinda bakis acilarina gore dolar karpuzdan ucuzmus.

PCB isi sakat icin. Anakara Ostimde PCB ureten bir cocuk vardi. DIP paketle vs calisanlara hitap ediyordu. Yani smd vs malzemeler icin PCB degil.

Ne zaman gitsem elinde bir suru is olurdu. Delikleri bile sutun matkapta elle delerdi.

Sonra ogrendim ki vefat etmis. Gerci cok iciyordu diyorlardi ama asil sorun her gun pcb kimyasallari ile ilkel bir atolyede is yapilirsa muhakkak saglik elden gider.

Modern bir imalathaneye de para yetmez.

Ayrica;

Adini hatirlayamadigim Istanbul'da yerlesik son derece duzgun pcb ureten bir firma belediye ile papaz olmustu.
Belediye hakli olarak firmanin kanalizasyona atilan kimyasallarina cozum getirmesini istiyor denmisti.

Bu da cok masrafli bir ismis ve yanlis hatirlamiyorsam tesis kapatildi.
Acaba bu kimyasal prosesler geri çevrilemez mi bir şekilde asitte eriyen bakır geri kazanılıp asit de ilk haline dönebilirse bir taşla kuş sürüsü Vurulmuş olur

Acaba bu kimyasal prosesler geri çevrilemez mi bir şekilde asitte eriyen bakır geri kazanılıp asit de ilk haline dönebilirse bir taşla kuş sürüsü Vurulmuş olur
Aman hocam milyar dolarlık endüstrileri hedef alıyorsun tık diye indirirler vallahi.

Sanayi ortamlarında hizmet veren bir çok çinko, oksidasyon kaplamacılar var birazda krom-nikel kaplamacı, toz boya yaş boya uygulamacılarda bol miktarda var.
Akü tamir asit dolum temizleme işleride yapan var. Alüminyum eloksalcılar, metal kataforez kaplamacılar dağınık halde her yerde varlar.

Bu tür tesislerde çevre kirliliği çok üst safhada kritik konumda olsaydı, zaten bunların hepsini yada bir kısmını belirli bir sanayi tesisine toplarlar gerekli önlemleri toptan alırlardı.

Bu işletmelerde prosedürler nasıl işletiliyorsa ona göre çalışılır. Asitden kaynaklı (bakır indirgeme, ve bakır kaplama) büyük problem olacağını pek sanmam.
Artık asitler belirli bir ücret karşılığı alınıyor-toplanıyor diyede birşey hatırlıyorum sanki. Bu asitlerlede bir şeyler yapılıyor olabilir.

patates cips üreticilerinde - lokantalarda yanık kızartma yağlarıda büyük çevre problemi oluyordu. Şimdi bunlarda değere bindi parasıyla yerinden alanlar oluyor.
Bir iş gördüğü kesin.

incik boncuk meselesi sanıldığını da sanmıyorum, pcb kısmınıda kapsadığıda direkt görülüyordur.
Belkide bilmediğimiz ABD ile el altından çine karşı bir gizli ambargo tarzı yaklaşımda olabilir,
bizim göremediğimiz görmemizin mümkün olmadığı durumlarda olabilir. Devletimiz böyle takdir etmiş böyle uygulanacaktır.

Kim emin olabilir yerli üretim yaptığını söyleyip yerli pcb üretim yapılıyor adı altında, pcb lerini çine yaptırmayan olduğunu.

Çinden gelen maliyete yerli üretim seçenekleride illaki olacaktır artık diye düşünüyorum.

Numunelerde 750-1000 TL. bandında üretim yerlide de mümkündü. Biz 400 TL. diye çine dönüyorduk.

Önemli olan kısım numune az miktarlı üretim. Yüksek adaetli seri üretimde, yerlide zaten uygun fiyat sunuyordu.

Bizde bir birini kazıklama modası birkaç yıldır her sektörde var. Pcb imalat sektöründe de bunun olmaması beklenemzdi.

Bu işte bir miktar üretimin üstünde büyük maliyetler yok. Kazanç oranlarını yüksek tutmaya çalışıyorlar. Buda bir bakıma normal görülebilir aslında, o tesiste o zaman harcanmasında ve masrafda başka iş daha çok kazandıracaksa adam niye pcb üretsin.

Yerlinin dez avantajı üretim tesisi sürekli yüksek adetli numuneye uygun değil gibi duruyor. Bunlardan eminim asetat filmlerini bile dışarıya yaptıranlar vardır.

Akıllı yerli üretici tesisini sürekli sürkülasyonlu numune protatip üretimine uygun yapılandırır. Ve şu anki çinli maliyetinden fazla koymaz ise rekabet edip, yurtdışına kaçan işleri engellerler.

İşin birde şu yüzü var. 10X10 santim 5 Adet delik içi kaplamalı kart 2 dolara (mevcutda 60 TL. ye) yapılmaz. Bu çinlide olsa bunun bir mantığı akılla izahı yok.
Maliyeti 50 TL. dir seri üretimden kazanıyordur demenin mantığıda yok. Zaten ben eminim maliyetleri bu civardadır.

Ben ne bileyim çinlinin tekel olana kadar Dünyada tüm pcb imalathanelerini iflas edip kapattırmak için çabalamadığını, her yer kapandı diyelim. Sonra çinli 2 doları 200 dolar yaptı diye düşünün amacı baştan beri bu olmuş olsun. Ne olacak şimdi bu daha büyük bir sıkıntı ve karışıklık yapabilir.

Devlet şimdiden bunun önlemini almışda olabilir.

Alman AIK marka (pcb içinde şeffaf olarak yazardı) pcb ler üretilirdi. Fabrika Almanyada üretiyordu. Çinli bu fabrikayı iflas ettirdi.
Pcb üretiminide eline aldı. Birde Tayvanı ele geçirme planı var dünya yarı iletken üretimide komple burda.

Birde dizgi malzeme montaj işini hızlandırırlarsa buda bir çok yeri saf dışı bırakacak. Dizgiciler dizgi makineleri kompanent satıcıları kapanmasına gidilebilecek - yada çok küçülecekler.

Bunların kapanması küçülmeside değil anlık bir ihtiyaçda sıkıntıda düşünün savaş ortamındasınız komple çine bağımlı olmuşsunuz direnç bile yok ortada ne olacak bir düşünün bunu.

Uyanık olmak lazım plan başka olabilir. Devlet gerekli görüyorsa bence çinden pcb imalatını komple yasaklasın bile. İşin 5-10 sene sonrasını görmek lazım.

Mesele 2 Dolara pcb yaptırıyorduk çok iyiyidi abi ya meselesinden çok ötede. 2 doları görüp ötesini göremeyen adama bu kanun zulüm gibi gelebilir.
Herkes herşeyide bilmeyebilir. Bakış açınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back