Hameg HM203 analog osiloskop tamiri

Örnek bir şema varsa üzerinde oynarız abi

0.1 mm tel ile sargıları sığdırabileceğimiz bilsek onu zorlayabiliriz ama denemek için önce bir tel bulmak lazım. Ben bizim burada birkaç arkadaşa sorayım bakalım belki elinde olan vardır. Laptop tamirci dükkanlarında satılıyor patch atmak için ama onlar kısa. Bize yüzlerce metre lazım.

Adnan bey de yapılamaz bu trafo mu dedi?

Bir de yüksek ve alçak voltajlar için ayrı ayrı trafo seçeneğimiz vardı. Onları da piyasadaki trafocular yapamıyorsa iş başa düştü :confused:

0.1 mm tel ile sargıları sığdırabileceğimiz bilsek onu zorlayabiliriz ama denemek için önce bir tel bulmak lazım. Ben bizim burada birkaç arkadaşa sorayım bakalım belki elinde olan vardır. Laptop tamirci dükkanlarında satılıyor patch atmak için ama onlar kısa. Bize yüzlerce metre lazım.
Ben şu ece eğitime bakayım. 0.20 olduğunu hatırlıyorum ama 0.10 a bakmak lazım.
Sarması da ayrı dert. Yüzlerce turu makina sarar ancak abi.

Adnan bey de yapılamaz bu trafo mu dedi?

Bir de yüksek ve alçak voltajlar için ayrı ayrı trafo seçeneğimiz vardı. Onları da piyasadaki trafocular yapamıyorsa iş başa düştü :confused:
Adnan abi "sabırlı olursan sargıları hesaplarız" dedi. Sanırım işi vardı o aralar. Onun bana öğrettiği tekniğe göre ben hesapladım zaten. Hadi biraz daha bilimsel hesap kitap yapsa da ne kadar oynar ki benim bulduklarımla arasında? Yani 3000 olmasın da 2000 sipir olsun. Yine çok fazla.

Ayrı ayrı trafoları EKA ya sormak lazım yine. Benim bulduklarımı gördün abi. Tel sarmaktan girip tekne yamamaktan çıkıyor adam :katil1:

Ece eğitim deki en küçük tel 0.20mm 500 metre. 76tl fiyatı var.

Bakalım ben bir soruşturayım da. Olmazsa o tel ile deneriz.

Bu arada @memleket in eklediği dokümanı bu gece biraz okuyacağım. Bu işleri teknik lisedeyken yaptık o yüzden herhalde kısa sürede hatırlarım :)

Bakalım ben bir soruşturayım da. Olmazsa o tel ile deneriz.

Bu arada @memleket in eklediği dokümanı bu gece biraz okuyacağım. Bu işleri teknik lisedeyken yaptık o yüzden herhalde kısa sürede hatırlarım :)

0.10mm de buldum. 200m 35tl fiyatı var.
Hesaplayıp hangi sargıya yetiyor anlamak lazım. Yada satıcıyla iletişim kurup belki daha uzun sardırabiliriz.

Dokümana bakınca şimdi geri geldi, lamba yandı :D

471V için 3394 sipir gerekiyor. her sipir 14 cm olsa 500 m gibi tel lazım.

Burada 10000 gausluk saç varsayımı yaptım, ki herhalde o kadardır. Daha fazla ise gausu o zaman sipir sayısı azalıyor. Mesela 15000 gaus saç için 2263 spir gerekiyor.

Dokümana bakınca şimdi geri geldi, lamba yandı :D

471V için 3394 sipir gerekiyor. her sipir 14 cm olsa 500 m gibi tel lazım.
Bir hışımla yukarı çıkıp kendi hesapladığıma baktım. 139 sipir fark var. Bence binlerce sipirin yanın da birşey değil :D

O zaman 200m lik bir makara 121v ile 141v'u sarar.

Şimdi ne kadar yer kaplayacağına bakalım:

Karkasın tel haznesinin genişliği 44.5 mm. Yani her sıraya 445 sipir koyabiliyoruz. 10 sıra üst üste koysak ve MUNTAZAM sarsak 1mm yükseklik yapıyor ve 4450 sipir oluyor. Türk usulü, uzatma kablosu sarar gibi sarsak hadi 3 mm yer kaplasın :katil2:

Karkas haznesi toplam yüksekliği 11 mm. Primer 3 mm sini götürmüş. Geriye 8 mm kalıyor. Bu yüksekliğe bütün sargıların sığması lazım. Ama eğer primer sakat ise o zaman 11 mm ye herşeyin sığması lazım.

Hmm aslında kalın telleri en sona bırakırsak 11 mm yi biraz aşsak da olur. 2 mm taşırsak sorun olmaz herhalde. Önemli olan saca değmemesi.

Abi bu sargı işini senin makineye yüklemek lazım. Yoksa insan sayarken unutur. Ben 48 tur sardım, hala emin değilim sayıdan. Sürekli acaba? Var kafamda :D

Bir arkadaşın sanayideki tanıdığından teli buldum :)

IMG_20200129_131946.jpg

Öncelikle trafonun primeri sağlam mı onun anlamak gerekiyor. Eğer sağlamsa, primeri muhafaza edip sadece sekonder sargıları yenilemek yeterli olacak.

Şimdi trafonun primerinde kaç sipir olması gerektiğini hesaplayalım.

Screenshot_20200129_133246_cz.hipercalc.pro.jpg

Primer tel çapı da 0.27 mm. Primer sargı ölçülerini aşağı yukarı ölçtüm ve 30 x 30 mm gibi, yani her sipir 120 mm. 1795 sipir olduğuna göre toplam 215 m tel var. Böyle bir telin direncini de hesaplayınca 63 Ω çıkması gerektiğini görüyoruz.

Şemaya bakınca 220V sargısı siyah ve yeşil arası.

1580294406981.png

Siyah ve yeşil arasını ölçünce çıkan direnç 53.92 Ω. Tabi sipir boyunu tam olarak belirleyemiyoruz. Hadi diyelim fazla ölçüyoruz. Ama bu kadar fark olması için sipir uzunluğunu en az %13 fazla ölçüyor olmam lazım, bu da mantıklı değil.

Demekki primer sargıları arasında kısa devre var. Bu da zaten hem voltajların düşük olmasına sebep olur hem de trafonun ısınmasına. Bu iki sorunu da görüyorduk. Bu durumda trafoyu komple yeniden sarmamız gerekecek.

Buradan aslında şunu da anlıyoruz. Bir trafonun doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için primer sargısını ohmmetre ile ölçmek yeterli değil. Mesela bu trafonun primerini ohmmetre ile ölç, 54 Ω görürsün ve sağlam zannedersin. Yapılması gereken trafoyu dışarıda boşta çalıştırıp çıkış voltajlarına ve ısınma durumuna bakmak. Eğer boşta olduğu halde voltajlar düşük ise veya olması gerekenden fazla ısınıyorsa o trafonun sargıları arasında kısa devre vardır.

Karkası tamamen söktüm. Görüldüğü gibi kısık ateşte uzun süre pişirilmiş :katil2:

IMG_20200129_155757.jpg

Ayrıca sökünce anladım, bu trafoyu kim ele aldıysa BÜTÜN sargılarını yenilemiş. Dolayısıyla primer direncinin farklı olması kısa devreden değil de muhtemelen yeni sarılan telin tur sayısının orijinalinden farklı olmasındandır.

Forum istatistikleri

Konular
5,820
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back