Hameg HM203 analog osiloskop tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
@uyesercan ın getirdiği Hameg HM203 analog osiloskobu tamir etmeye çalışacağım.

IMG_20191225_144018.jpg

Önce cihazı fişe takıyoruz ve açıyoruz. Sadece güç lambası yanıyor, başka da icraat yok.

IMG_20191225_144036.jpg

İçini açıyoruz ve her tamirde yapılması gereken ilk iş olan "göz kontrolünü" yapıyoruz. Uzun yıllar bir kenarda duruyor olmasından dolayı cihazın için oldukça tozlu. Hava üfleme ile iyice temizlememiz lazım.

IMG_20191225_144202.jpg

IMG_20191225_144337.jpg

Göz kontrolünde ilk dikkatimi çeken şey, güç kaynağı bölgesinde kabloların çok kötü durumda olduğu. Artık fare mi kemirdi, yoksa birisi tamir teşebbüsünde mi bulundu belli değil.

IMG_20191225_144315.jpg

Hmm güç kaynağında şaibeli bir kapasitör var. Sızdırmış ve çıkan elektrolit kurumuş. Bu kesin değişecek.

IMG_20191225_145335.jpg

Gene güç devresinde transistörlerden birisi gevşek.

IMG_20191225_145828.jpg

O gruptaki üç transistörün arkasına seramik midir plastik midir birşey konmuş ve transistörler de plastik vidalarla sabitlenmiş. Belki izole olmaları gerekiyor tamam da, böyle arada plastik bir yüzükle nasıl soğuyacak bunlar belli değil. Fazla ısınmıyorsa da o zaman neden soğutucuya bağlanıyor? Bunları söküp buralara uygun silikon izolatör koymak lazım. transistörleri de izolasyon pulu kullanıp metal civatayla yerine sabitlemek lazım.

IMG_20191225_145844.jpg

Fişe takalım ve besleme voltajlarına bakmaya başlayalım. Cihazın şeması da var elimizde :)

1577275721909.png

7805 çıkışı 5V
7812 çıkışı -10V. -12V olması lazımdı.
7824 çıkışı 10V. 24V olması lazımdı.

Evet kapasitörleri söküp kontrol etmeye başlayalım.

Ellerin dert görmesin :D

Ayrıca trafo baya ısınıyor. 7824 çok fazla ısınmıyor, ama o içi dışına çıkmış olan kapasitör ısınıyor. Ondan başlayalım.

Daha dur yav tamir etmedik :)
Olsun. Ben alsam bön bön bakardım cihaza. Kondansatör gözümden kaçmazdı ama onu değiştirince herşey halolacak sanırdım. Tr lerin soğutucuya neden yapışmadığını sorgulamazdım mesela veya 78xx leri ölçmek aklıma gelmezdi :D

Hmm sızdıran kondansatör sağlam çıktı ... Ama gene de onu değiştireceğim.

Osiloskobun alt PCB'sinin konnektörünü ayırdım ve böylece güç kaynağına bağlı yük sayısı azalmış oldu. Ama gene de trafo aşırı derecede ısınıyor, regülatörler ısınmıyor. Voltajlar biraz yükseldi ama gene eksik.

Trafonun görünüşü de tuhaf yalnız. Üzerinde normal bildiğimiz elektrikçi bandı sarılı :)

Acaba trafo arızalı idi de birisi bunu tekrar sarmaya mı çalıştı?

IMG_20191225_154650.jpg

Evet trafonun kendi içinde bir izolasyon sorunu var. Birkaç tane sargı söktüm şimdi ısınmıyor artık. Ama ona rağmen gene sargı voltajları düşük. Bunu birisi tekrar sarmaya çalışmış sarılmayınca da öyle bırakmış. Trafoyu tutan dört civata da gevşek :)

Bunu EKA trafoya sardırırız Gökhan. Ama tam olarak her sargının akımı ne onları belirlemek lazım. Mevcut trafoyu gönderip mevcut tele göre de sardırılabilir, ama orijinal trafo değil artık, o yüzden mevcut teller de yanlış olabilir.

Evet trafonun kendi içinde bir izolasyon sorunu var. Birkaç tane sargı söktüm şimdi ısınmıyor artık. Ama ona rağmen gene sargı voltajları düşük. Bunu birisi tekrar sarmaya çalışmış sarılmayınca da öyle bırakmış. Trafoyu tutan dört civata da gevşek :)

Bunu EKA trafoya sardırırız Gökhan. Ama tam olarak her sargının akımı ne onları belirlemek lazım. Mevcut trafoyu gönderim mevcut tele göre de sardırılabilir, ama orijinal trafo değil artık, o yüzden mevcut teller de yanlış olabilir.
Abi dökümanın da yazmaz mı? Nasıl belirleyeceğiz akımları nı?
Yani asılında tel kalınlığı akımı belirlediğine göre aynı kalınlıkta tel ile gerekli voltaj kadar sardırsak yeterli olur. Burada önemli olan trafoyla daha önce uğraşan kişinin orjinal tel ile mi uğraştığı yoksa orjinalleri söküp kendi kafasına göre bir tel ile sarmış olabilir mi?
Belki bunun cevabını @uyesercan biliyor olabilir.

Dokümanda sadece trafonun toplam gücü belirtilmiş. Ama kabaca belirleriz her çıkışın ne kadar olması gerektiğini. Orada sorun çıkmaz da, yeni trafonun yerine tam olarak oturması için, en azından mekanik olarak ölçü alabilmeleri için gene eskisini göndermemiz lazım.

Trafoyu tamamen çıkardım. Kesin olarak bu trafoyu birisi taciz etmiş :D

IMG_20191225_163134.jpg

IMG_20191225_163141.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back