Hameg HM203 analog osiloskop tamiri

Trafocuya şemayı gönderdim. Akım değerleri için de şöyle birşey istedim. Umarım yeterli olur

31V + 6.3V akım 50 mA
471V akım 2 mA
26.5V akım 600 mA
15V akım 200 mA
7.8V akım 1000 mA
121V akım 50 mA
141V akım 50 mA

Bu akım değerleri ile kabaca 40 VA lık bir trafo ortaya çıkıyor. Delik mesafeleri de 72 mm

aynı osilaskop tan bende de var. HITACHI V-212 20MHz bende bunun OPERATION MANUAL kitapcığıda var içinde şemalarda var mevcut. bir bakayım

Kitapcık hem V-212 hemde 211 için. Şimdi googlede baktımda aynısı internette pdf halinde mevcutmuş.

eğer cok önemli ise benim cihazı söküp trafo cıkışlarını ölçebilirim. bu arada pdf te 46. sayfada power suplly ünitesinin şeması mevcut. (V-212 için)

Bu hitachi'nin kılavuzunda şemanın yanında çalışma mantığını anlatması, kalibrasyonun da ayrıntılı olarak anlatması var. Bence bununla uğraşmaya değer :) Kalibrasyonunu gerekirse burada ben yaparım.

Bende internetten hitachi nin manualini indirdim ancak trafo cikislarinin voltajlari yoktu.

Bu manualde voltajlar yaziyormu ben acamadim. Birde pc de acmayi deneyecegim.

Bende internetten hitachi nin manualini indirdim ancak trafo cikislarinin voltajlari yoktu.

Bu manualde voltajlar yaziyormu ben acamadim. Birde pc de acmayi deneyecegim.
Telofonun da pdf uygulaması yoksa açılmaz. Bilgisayarda da öyle. Gerçi chrome varsa her türlü açıyor.

Hitachi osiloskop konusunu baaka bir topik acarak devam edelim. Bu konu hameg olarak devam etsin bence.

Mevcut ölçülere göre olmaz dedi trafocu :(

Bizim istediğimiz voltaj ve akımlarda trafo yapacak ve mecbur trafoyu cihazın dışına bir şekilde monte edeceğiz. Ama toroid yapabilir mi diye sordum. Belki toroidi içeri biraz masaj yaparak sığdırabiliriz :D

Mevcut ölçülere göre olmaz dedi trafocu :(

Bizim istediğimiz voltaj ve akımlarda trafo yapacak ve mecbur trafoyu cihazın dışına bir şekilde monte edeceğiz. Ama toroid yapabilir mi diye sordum. Belki toroidi içeri biraz masaj yaparak sığdırabiliriz :D
Fiyat ne verdi abi?

Daha vermedi. Normal trafo veya toroide göre fiyat değişir. Toroid genelde daha pahalı oluyor.
Aslında fiyattan önce ebat verse daha iyi olur. Cihazın dışında sırıtır trafo.

100 x 45 mm toroid için yerimiz var. EKA trafodan Evliya bey ile konuştum yılbaşından sonra bizim istediğimiz trafoyu hesaplayacak. Ama 100 x 45 alana rahat sığdırırız dedi.

Trafo gücünün hesaplanandan biraz daha yüksek yapılmasında fayda görmekteyim.

Hesaplanan birşey yok. Şemada akım değerleri verilmemiş. Ben akım değerlerini tamamen devrenin görevine göre tahminde bulunarak belirttim. Trafocu zaten hiç bilmez, ne söylesren onu yapar.

Fazladan da akım belirtemeyiz o zaman boyut artıyor ve trafonun sığmama durumu var. Ne fazla ne eksik, tam olarak ne gerekiyorsa onu yaptırmamız lazım. Ama 100x100x45 ten daha küçük çıkarsa trafo, o zaman o boya gelecek şekilde 5V, 24V ve 6.3V sargılarının akımını artırmasını söyledim.

Son düzenleme:
Aslında akım değerlerini buraya yazayım belki benim gözümden kaçan birşey olmuştur. Şemaya göre bakıp görüşlerinizi belirtebilirseniz sevinirim :)

31V akım 50 mA
6.3V akım 300 mA
471V akım 2 mA
26.5V akım 600 mA
15V akım 200 mA
7.8V akım 1000 mA
121V akım 20 mA
141V akım 20 mA

Toplam 45 W gibi bir güç çıkıyor. Osiloskobun toplam güç harcaması 38 W olarak belirtilmiş, dolayısıyla aslında şu anki haliyle biraz fazlalığımız var. Eğer 100x45 mm toroid ile daha yüksek güç elde edebiliyorsak 26.5, 15, 7.8, ve 6.3 ün akım kapasitesini artırabiliriz.

Trafocu dönüş yaptı. Yüksek voltajlı sargılar için tel çapları çok ince çıkıyor dedi ve saramayacağını söyledi :confused: Yani o boyutta trafo ile halledemiyoruz. Eğer başka bir trafocu biliyorsan istersen ona da bir sor.

Daha büyük olarak yaptırabiliriz ama o zaman da işte cihazın kutusuna sığmayacak ve fiyat da epey artacak.

Trafocu dönüş yaptı. Yüksek voltajlı sargılar için tel çapları çok ince çıkıyor dedi ve saramayacağını söyledi :confused: Yani o boyutta trafo ile halledemiyoruz. Eğer başka bir trafocu biliyorsan istersen ona da bir sor.

Daha büyük olarak yaptırabiliriz ama o zaman da işte cihazın kutusuna sığmayacak ve fiyat da epey artacak.
:kizgin3:
Benim lm3886 trafosu için fiyat aldığım bir trafocu vardı. Ona sorayım bakalım ne diyecek.

:kizgin3:
Benim lm3886 trafosu için fiyat aldığım bir trafocu vardı. Ona sorayım bakalım ne diyecek.

Servis kılavuzunu da gönder oradaki trafoyu şemada görsün. Ve tam şemadaki gibi renklere sahip kablolar çıkarsın. Eğer harici trafo da olur diyorsan onu belirtelim daha kalın tel de kullanabilir.

Servis kılavuzunu da gönder oradaki trafoyu şemada görsün. Ve tam şemadaki gibi renklere sahip kablolar çıkarsın. Eğer harici trafo da olur diyorsan onu belirtelim daha kalın tel de kullanabilir.
Gönderirim abi. Ama harici trafo işi sıkıntı.
Olmazsa tel çaplarını filan tespit edip ben sarmaya çalışsam nasıl olur? Yani bu işi trafocular yapmayacaksa eğer her halukarda o trafo çöp olacak. En azından şansımızı denemiş oluruz. Bu bir kere sarıldığına göre tekrar sarılabilir olması lazım. Bana sanki uğraşmak istemiyorlar gibi geliyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back