Havya Tavsiyesi

Sorunuzun cevabı ek resimdeki uç bağlantı açıklamalarında olabilir. İntenette bulamadım yedek uç ile gelen bağlantı açıklama şemasını resim çekip paylaşıyorum.

Ekler

• P_20210412_174354_1_p.jpg
    P_20210412_174354_1_p.jpg
    89.7 KB · Görüntüleme: 145
Aliexpress den yedek havya araştırması yaptım ve kafama iki ürün yattı aralarında öyle pek de bir fark yok.Kırmızının olan havya'nın rezistansı 2 uçlu diğeri ise 4 uçlu ve otomatik kapanma özelliği var.Bu yüzden merak ettim aralarındaki fark nedir diye
@Atak
dediği gibi haraket olmayıp da kapanma özelliği için olabilir mi? Yada havya ucunun ısısını okuyup,ısı düşmesi halinde tekrardan ucumu ısıtıyor acaba?
@ozgurece sizin attığınız fotoğraftaki sanırsam ısı okuyor.

TRY 143.68 65%OFF | 110V/220V 90W dijital havya havya elektrikli havya kaynak araçları

AliExpress'te yeni kullanıcı kuponuyla alışveriş yapalım.
TRY 17.10'lik kuponun burada!

Şimdi bu video ya göre NTC ile ısı bilgisini okuyor, belli bir süre haraketsiz kalınca swiç ile havya uyku moduna mı geçiyor.

Uykuya geçme işi (eğer varsa) herhalde bir hall sensör ile yapılıyor. Sehpada bir sabit mıknatıs var, havya yerine konunca uyumaya başlıyor, sehpadan kaldırılınca da uyanıyor.

Şimdi bu video ya göre NTC ile ısı bilgisini okuyor, belli bir süre haraketsiz kalınca swiç ile havya uyku moduna mı geçiyor.
Civalı sensör var ntc ye seri bağlı, aç kapa yapıyor o sayede belli bir açı için de olsa havyanın boşta olduğu anlaşılıyor. Biraz ilkel bir metod. Onun dışında da @taydin abinin dediği gibi elektronik sensörlerle de bu iş daha profesyonel bir şekilde yapılabilir.

Masanızda / tezgahınızda yer açın motorlu havya ucu temizleyici geldi hanım :katil1:

Eksiklerimizi zaten tamamlayamıyoruz bir cühaz daha peydahlandı :kizgin1::kizgin3:

Masanızda / tezgahınızda yer açın motorlu havya ucu temizleyici geldi hanım :katil1:

Eksiklerimizi zaten tamamlayamıyoruz bir cühaz daha peydahlandı :kizgin1::kizgin3:
İlkinin fiyatı gümrüğüde katarsak türkiyede daha ucuz :)
QUICK310 Tip Cleaner-Havya Ucu Temizleyici

Tussle 936d+ bu havyadan aldım, üzerinde gelen uç berbat. Islak süngerde lehim donuyor. Biraz uğraşıp adam etmeye çalışacağım.

Aşağıdaki sitede var, ama hakiki midir bilmiyorum kendim denemedim hiç. Ben assemshop ile konuşup oradan alacağım iki tane keski uç. Böylece Class'ın kendi uçları ile hakiki olduğunu bildiğimiz Hakko uçları kıyaslayabiliriz.

Ama Class'ın kendi uçlarının lehim tutma kapasitesi fena değildi, umduğumdan iyiydi. Tabi ne kadar devam eder o belli değil. Bir süre kullanınca anlaşılır.
Timur hocam, yeşilköy elektronikten hakko uç siparşi vermiştim bugün elime ulaştı. Ucun üstünde hakko yazısı ve seri numarası var. Rezistansa ile arasında çok çok az bi boşluk var. Uç güzel lehim tutuyor fakat ben gittim https://www.yesilkoyelektronik.com/hakko-/15442-hakko-t18-b-havya-ucu-05mm-t18-d08.html linkteki ucu aldım, zaten yanlış seçim yapmakta üstüme yok, uç smd malzemede iyi de dip malzeme lehimler iken biraz zorluyor. Demek ki ucun kalitesi kadar tipide önemli.

Evet konik uçlar hiç randımanlı olmuyor. Şunu deneyebilirsin (keski uç):

Ama benim ucuz havya istasyonu için aldığım Çin malı 9 TL lik keski ucu çok da kötü çıkmadı. Hakko kadar dayanmaz belki ama gene de iş görüyor.

Merhaba xytronics lf853d havya istasyonu ile ilgili bilgisi ve tecrübesi olan varmı Uzun zaman önce piyasaya çıkmış olan bir ürün ve bir çok özelliği üzerinde bulunduruyor.

Ekler

• IMG_20210514_004933.jpg
    IMG_20210514_004933.jpg
    169 KB · Görüntüleme: 120
Xytronics ürünleri benimde ilgimi çekiyor ama hakkında çok fazla inceleme yapılmamış. İncelemeler ya üst düzey istasyonlar yada ucuz istasyonlar üzerine xytronics, quick arada kalan ürünler için fazla inceleme yok. Quick için 861DW sıcak hava istasyonu incelemeleri çok sadece.

Quick serilerini kullandım 202d 861 dw bu ürün xytronics fırsat ürünü gibi bir durumu var değer mi acaba diyorum kullanan biri varsa ise en iyi değerlendirme o şekilde olur ya da ben alıp yapacağım bu gidişle :)

Quick serilerini kullandım 202d 861 dw bu ürün xytronics fırsat ürünü gibi bir durumu var değer mi acaba diyorum kullanan biri varsa ise en iyi değerlendirme o şekilde olur ya da ben alıp yapacağım bu gidişle :)
202d hakkında yorumun nedir? Gerçi ben 236'yı almayı düşünüyorum ama aynı marka bir fikir verir. Ksger gümrük dahil 800 Tl'ye geliyor Quick 236 840 TL, bu durumda quick daha mantıklı geliyor. Performansı konusunda çok pk değerlendirme bulamadım ama.

202d hakkında yorumun nedir? Gerçi ben 236'yı almayı düşünüyorum ama aynı marka bir fikir verir. Ksger gümrük dahil 800 Tl'ye geliyor Quick 236 840 TL, bu durumda quick daha mantıklı geliyor. Performansı konusunda çok pk değerlendirme bulamadım ama.
Balta uç olarak tabir edilen ucu takınca sorun yok süper çalışırken bir cızırtısı var ama anlam veremedim. Yanı sıra ince uçlara geçildiğinde pek performans alamadım acaba ben mi kullanamadım diye araştırdım çok ince işlerde oklar jbc yi gösteriyor. Standart uç ile kullanımı iyi ısınması vs güzel kalem bölümü ekranı boyutları vs yani havya alırken de ne yapmak hangi alanda kullanacağınız önemli ! Benim yukarıda bahsettiğim xytronic için bir çok özelliği bir arada iyi değil yorumları yapılıyor mesela cımbız kalem üfleme vakum stabil çalışmadığı ya da arıza durumunda tüm özelliklerin birden gideceği konuşuluyor kararsızım o nedenle bunların yanın da bir arkadaşım çok ince işlerde 202d nin yanında
http://www.thermaltronics.com/tmt-9000s.php havya kullanıyor ve memnun

Benim tüm havyalarda keski uç var. Bu balta ucu millet neden bu kadar beğeniyor anlamıyorum. O ucun kullanım alanı, TQFP ve TSOP gibi bacak arası çok yakın olan SMD komponentlerin bol flux ile lehimlenmesi. Yoksa günlük kullanım için bana hiç mantıklı gelmiyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back