Havya Tavsiyesi

Bende sürekli keski uç kullanıyorum. Ayrıca sivri uçlarımda var. Keski ucun girmediği nadir yerlerde sivri kullanıyorum.

Zaten başından beri bu havya işine mualifim. İçimizde ençok projeyi başarı ile @Gokrtl tamamladı. Kullandığı havya bir çoğumuz için yeterli demek..

@Gokrtl, sende hangi havya var?

Bende sürekli keski uç kullanıyorum. Ayrıca sivri uçlarımda var. Keski ucun girmediği nadir yerlerde sivri kullanıyorum.

Zaten başından beri bu havya işine mualifim. İçimizde ençok projeyi başarı ile @Gokrtl tamamladı. Kullandığı havya bir çoğumuz için yeterli demek..

@Gokrtl, sende hangi havya var?
Bende ki havya kalitesi hiç birinizde yok. :katil2:
Aşağıdaki resimdeki havyayı 2017 de 6 dolara aldım. (Bu aynı zamanda bu işe hobi olarak başlamamdaki tarih)
O gün bu gündür benim gibi bir katile katlanıyor ve hiç arıza çıkarmadı. Üstelik annem bununla damacana kesti yav. Resmini atmıştım bir ara. Ona rağmen hala sağlam. Üzerinde 0-450 derece ayarlanabilen pot var. Derecesini hiç ölçmedim ama ayar çektiğimde ısı değişimini sağlıklı bir biçim de yapıyor. Görünüşe göre daha çok uzun süre götürecek beni.
Screenshot_20210514-115049.jpg

Bir de sağolsun forumdan bir abimiz kendisi daha yenisini aldığı için yedeğe çıkan Sunline 899D+ Sıcakhava ve Lehimleme istasyonunu bana hediye etti. Sık sık onu da kullanıyorum.
20210109_100947.jpg

Benim şimdiye kadar hiç lehimleme problemim olmadı. Cihaz lehimi eritebilecek kadar ısı veriyorsa bana yetiyor. Denemedim ama A101 den aldığımı bile yıllarca kullanabilirim. Yeter ki lehimi eritebilecek kadar ısınsın.

Burada bence önemli olan el ayarıdır. Komponenti yakmadan, zarar vermeden havyayı çekmeyi bileceksin. Ben bu tecrübeyi led lehimlerken kazandım. Çünkü ısıdan en kolay onlar etkileniyor sanırım. Ledi takmadan test ediyorum yanıyor, taktıktan sonra bi bakıyorum yanmıyor. 1-2-3-4 derken yanlış hatırlamıyorsam @taydin abi uyarmıştı "ısıdan etkileniyordur" diye. O gün bu gündür bir şey yakmıyorum. Havya ile aram iyi.

Sosyal mesaj: Nasıl ki arabanıza bindiğinizde bir yerinden ses geldi mi anlıyorsunuz hemen, tüm ekipmanlarınızı da aynı hassasiyetle kullanın, onları tanıyın, değer verin, programlayın... :katil2:

Benim tüm havyalarda keski uç var. Bu balta ucu millet neden bu kadar beğeniyor anlamıyorum. O ucun kullanım alanı, TQFP ve TSOP gibi bacak arası çok yakın olan SMD komponentlerin bol flux ile lehimlenmesi. Yoksa günlük kullanım için bana hiç mantıklı gelmiyor.
Quick 202 d nin elimizde çok ucu var ince Kalın düz kesik adetli ve çeşitli yapılacak işe göre uç seçiliyor balta uç ların demek daha doğru ucuz havyalarımda var sahada genel kaba işlerde kullanırken balta uç tercih ettiğim oluyor( balta ucun da incesi kaşını var en kalıbından bahsediyorum bu arada ) çabuk ısınıyor bir tarafı ince olduğu bir çok işte kullanıyor :) bana göre tembel ucu :) değiştirmekten imtina ediyorum öylece kalıyor ve kullanıyorum aslında yanlış ama temel sorunumuz da bir çok konuda bu değil mi bir araç ile her işi yapmak !

Balta uç olarak tabir edilen ucu takınca sorun yok süper çalışırken bir cızırtısı var ama anlam veremedim. Yanı sıra ince uçlara geçildiğinde pek performans alamadım acaba ben mi kullanamadım diye araştırdım çok ince işlerde oklar jbc yi gösteriyor. Standart uç ile kullanımı iyi ısınması vs güzel kalem bölümü ekranı boyutları vs yani havya alırken de ne yapmak hangi alanda kullanacağınız önemli ! Benim yukarıda bahsettiğim xytronic için bir çok özelliği bir arada iyi değil yorumları yapılıyor mesela cımbız kalem üfleme vakum stabil çalışmadığı ya da arıza durumunda tüm özelliklerin birden gideceği konuşuluyor kararsızım o nedenle bunların yanın da bir arkadaşım çok ince işlerde 202d nin yanında
http://www.thermaltronics.com/tmt-9000s.php havya kullanıyor ve memnun
Perpa otomasyona göre Quick 236 ve Hakko888D'nin T18 uçları uyumlu. Bu kombinasyonla daha iyi havya elde etmeyi planlıyorum eğer Quick 236'yı alırsam. Quick'in üst düzey havyalarından Quick TS1200 için havya istasyonu iyi ama uçları kalitesiz diye okumuştum.

Perpa otomasyona göre Quick 236 ve Hakko888D'nin T18 uçları uyumlu. Bu kombinasyonla daha iyi havya elde etmeyi planlıyorum eğer Quick 236'yı alırsam. Quick'in üst düzey havyalarından Quick TS1200 için havya istasyonu iyi ama uçları kalitesiz diye okumuştum.
TS 1100 ve 1200 serilerini gördüm görselide güzel ama inceleme fırsatım olmadı dediğim gibi 202 d derseniz uçları öyle çok kolay sökülüp takılmıyor biraz sert bu nedenle çalışma esnasında uç değişimi yapmıyorum tembellik dediğim noktada orada başlıyor. One mobile teknik e bakın birde adetli olarak ikinci el var elinde Sedat Coşkun fikir verir size

Geçen Trendyolda indirim yakalayınca "Class 868D" sipariş ettim. İlk izlenimlerim gayet iyiydi. Hemen aklıma rezistansa folyo sarmak geldi. Sarmadan önce şunu bi ölçeyim deyip ayarı 340°C getirip, "UNI-T 139C" ile havya ucunu ölçtüm. 336°C görünce sarmaktan vazgeçtim. Kitapçığında hata payı %1 yazıyordu, demek doğruymuş. Yine de sarsam faydası olur mu bilmiyorum ama %1'lik hata payı kesinlikle kabul edilebilir bir değer bence.

9816916557874.jpg
class-868d-cift-digital-ekran-uflemeli-ve-sabit-havya-istasyonu-kc5750948-1-1dc5b6a53a0546aca29d79ea9cad57ee.jpg

"UNI-T 139C" ile havya ucunu ölçtüm
UNI-T 139C ile havya ucu sıcaklığı ölçümü sonuçlarına güvenebilir miyiz ki? Bilmediğim için soruyorum. Çünkü bunun için özel cihazlar var. Onlar biraz farklı bir yöntemle ölçüyor gibi. Üçgen şeklinde bir sensör falan. Yani 139C'nin ölçümünde de ciddi bir hata payı olabilir.

pic.jpeg

UNI-T 139C ile havya ucu sıcaklığı ölçümü sonuçlarına güvenebilir miyiz ki? Bilmediğim için soruyorum. Çünkü bunun için özel cihazlar var. Onlar biraz farklı bir yöntemle ölçüyor gibi. Üçgen şeklinde bir sensör falan. Yani 139C'nin ölçümünde de ciddi bir hata payı olabilir.

UT139C öyle yabana atılacak bir ölçü aleti değil ki. Sanmıyorum ama hadi %1 de o yanılsın. Yaptığımız ölçüm mikronluk değil sonuçta :) Havya sıcaklığı ölçüyoruz. Belki de benim ölçtüğüm %1'lik yanılma ölçü aletinin yanılmasıdır. Havya tam 340°C 'ye ısınmıştır. Ama ben probu tam değdirememişimdir. Birsürü ihtimal var ama hiçbiri önemli değil. Hiç ölçmeden de kullanabilirdim, yine de içim rahat ederdi açıkçası :)

Ekran Alıntısı.JPG

UT139C öyle yabana atılacak bir ölçü aleti değil ki. Sanmıyorum ama hadi %1 de o yanılsın. Yaptığımız ölçüm mikronluk değil sonuçta :)

Onu kastetmemiştim. Yani spesifik durumlar için spesifik ölçüm yöntemleri olabiliyor ya onun için dedim. Konudan çok anladığım için değil. Sadece bir akıl yürütme.

Doğru haklısınız. Belki %100 güvenilmez ama ucuz sayılabilecek bir havya istasyonu için tam doğruluk çok önemli değildir herhalde. Ayrıca yeni istasyona geçince lehim pompalarım da hem daha verimli çekiyor hem de daha geç tıkanıyor. Sanırım eski havyam artık lehimi yakmaya başlamış olacaktı ki hem düzgün çekemiyordum hem de çabuk doluyorlardı. En basit DIP14 entegreyi sökerken bile yarısında temizlemek zorunda kalıyordum.

Geçen Trendyolda indirim yakalayınca "Class 868D" sipariş ettim. İlk izlenimlerim gayet iyiydi. Hemen aklıma rezistansa folyo sarmak geldi. Sarmadan önce şunu bi ölçeyim deyip ayarı 340°C getirip, "UNI-T 139C" ile havya ucunu ölçtüm. 336°C görünce sarmaktan vazgeçtim. Kitapçığında hata payı %1 yazıyordu, demek doğruymuş. Yine de sarsam faydası olur mu bilmiyorum ama %1'lik hata payı kesinlikle kabul edilebilir bir değer bence.

9816916557874.jpg
class-868d-cift-digital-ekran-uflemeli-ve-sabit-havya-istasyonu-kc5750948-1-1dc5b6a53a0546aca29d79ea9cad57ee.jpg

Hayırlı olsun. Ne kadara aldınız?

Bu arada iyi markalarda bile ilk alındığında iyi bir havya ucu termometresi ile ölçmek gerekebilir. Hakko Fx-8804 resmi ürün tanıtım videosunda kendi havya ucu termometreleri ile havya ucunun sıcaklığını ölçüyor 15 derece fark çıkıyor :D . Tabii Hakko kendine güvendiği için bunu saklama ihtiyacı hissetmiyor ve hemen ayarlama moduna giriyor termometrenin gösterdiği sıcaklığı cihaza gösteriyor ve durumu düzeltiyor.

Son düzenleme:
Bu arada iyi markalarda bile ilk alındığında iyi bir havya ucu termometresi ile ölçmek gerekebilir. Hakko Fx-8804 resmi ürün tanıtım videosunda kendi havya ucu termometreleri ile havya ucunun sıacklığını ölçüyor 15 derece fark çıkıyor :D . Tabii Hakko kendine güvendiği için bunu saklama ihtiyacı hissetmiyor ve hemen ayarlama moduna giriyor termometrenin gösterdiği sıcaklığı cihaza gösteriyor ve durumu düzeltiyor.
Helal olsun, İşte o yüzden Hakko ;)

Hayırlı olsun. Ne kadara aldınız?
Sağolun, kargo dahil 615 TL.

Bundan mı alsak birer tane? :D

Merhabalar SMD direnç ya da kondansatör sökerken sıcak hava kullanıyorum bir süredir cımbız havya araştırıyorum kullanan ve fikri olanlar var mı jbc nın cımbız havasını kullanan bir tanıdığım var ama fiyat yüksek yihua vs marka havya kullanan var mı ? Quick 202d var elimde bu havya nın 1312 modelin de cımbız havya acaba sadece prob alarak çözüm üretebilir miyim bir çok satıcıyı aradım ama kapsamlı bir açıklama yapamadıkar

Cımbız gerçekten gereklilik. Bende bir şeyler sökerken sağa sola uçuşmasından bıktım.

Ürünleri sökerken neyse de yeni komponent i takarken uçunca ve bulamayınca bir cımbız havya araştırmaya başladım

Sökerkende takarkende aynı sorunlar oluyor. Ben araştırırken Louis Rossmann'ın paylaştığı şu videoya denk geldim. Ben onun gibi her gün bu işleri yapmadığım için benim için söylediği kadar kolay olmuyor. :D

Hava tazyik ayarı yarı yarıya kısılır, 5-6 gibi...komponent uçmasın diye, komponenti uçuran yüksek hava tazyiki dir.
Komponent takılınca lehim yerine az miktar flux sürülür, yani komponentin yüzmesi gerekir. Lehim yüzü önden ısıtılır lehim erimeye başlayınca cımbız desteği ile flux ın üzerine komponent bırakılır, her zaman tabanca ile komponent üzerinde küçük daireler çizerek (aynı noktaya devamlı hava tutulmaz.) hava verilir, hava ayarı kısıldığından uçma/kayma durumu oluşmaz.
El ayarı da önemlidir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back