JBC marka saplara kontrol unitesi tasarimi projesi

Sardım koli bandı ile bantladım tekrar sardım üst üste , en uc nokralarda mavi korona vardı. Lambayı kapatıp bakabilirsin yandan görünür.

Bakalim benim sarimda ne sorunlar cikacak. primer taraftaki sargilarda kacak enduktans yuksek kaldiysa normaldir.

Diyodun da hizli olmasi gerek.

Ben SMPS konusunda pek bilgili değilim. Temel topolojileri ve çalışma mantıklarını biliyorum, çalışır bir uygulama yapmadım. Bu havya kontrolcüsü uğraşında çıkma trafolarla-nüvelerle düşük voltajda birkaç deney yaptım. forward+flyback converter uygulamak kafama yatmıştı. voltaj regülasyonuna ihtiyaç olmadığından sorun basitleşiyor. Ben indüktörsüz ve ufak bir kapasiteyle kurdum deneyi. Deneyimde verimi çok düşük hesapladım(%50'nin altında), birşeyleri yanlış da yapıyor-hesaplıyor olabilirim. Derli toplu bir çalışma yapınca ayrı bir konuda detaylı sorarım bunu.

1703616756180.png

Ne düşünüyorsunuz bu konuda? Bir dezavantaj görüyor musunuz?

Ben SMPS konusunda pek bilgili değilim. Temel topolojileri ve çalışma mantıklarını biliyorum, çalışır bir uygulama yapmadım. Bu havya kontrolcüsü uğraşında çıkma trafolarla-nüvelerle düşük voltajda birkaç deney yaptım. forward+flyback converter uygulamak kafama yatmıştı. voltaj regülasyonuna ihtiyaç olmadığından sorun basitleşiyor. Ben indüktörsüz ve ufak bir kapasiteyle kurdum deneyi. Deneyimde verimi çok düşük hesapladım(%50'nin altında), birşeyleri yanlış da yapıyor-hesaplıyor olabilirim. Derli toplu bir çalışma yapınca ayrı bir konuda detaylı sorarım bunu.

27930 eklentisine bak

Ne düşünüyorsunuz bu konuda? Bir dezavantaj görüyor musunuz?

O extra bobini hiç koymadığımızı düşünelim , reset sargısını da 300v değil zaten çıkışa verilmiş oluyoruz aslında iyi gibi görünüyor ama değil.

Çıkışdaki yüke göre reset zamanını ayarlamak gerekecek yük çoksa reset süresi uzayacak , ya pwm çok küçültüp çıkış amperi çok düşürülmesi gerekir (ki çıkışta amper düştükçe voltaj da düşecek bu bir kısır döngüye neden olacak) yada pwm frekansı ile oynamak gerekir (ki nerdeyse imkansız).

Heleki böyle bir devrede özel bi feedback gerekiyor normalde feedback çıkışdaki voltaj az ise pwm artırır burada bunu yapra ise devre R gibi
davranır sebekeden boşa yük çeker aynı zamanda mosfetin bacağından I feedbacki alması gerekir o zamanda çıkışda asla istediğin voltajı alamazsın.

KIsaca burada da konu ferritin doyuma gitmesi ikinci eklenen bobin sistemi rahatlatır ama tehlike halen devam ediyor.

Şu şekilde bağlanırsa daha güzel olur. Devre çalışmaz değil , çalışma sınırları daha dar , flybackteki bazı sorunlar burada da devam ediyor fakat iyileşmiş şekilde

untitled.JPG

Son düzenleme:
Sekonder tarafa eklenen bobin forward yapi icin sart.

Klasik forward yapidaki primer tarafin beslemesine aktarilan enerji bu topolojide yuke aktariliyor. Bu topoloji daha once hic dikkatimi cekmemisti. Flyback icin cok buyuk enerji yuklemesi olmadigi icin sanki cok da fazla sorun yok gibi gorunuyor. Asil enerji aktarimi gene forward calismada gerceklesiyor. Snubber devrelerinde harcanan gucu faydali guce cevirmis gibi de dusunebiliriz.

O extra bobini hiç koymadığımızı düşünelim , reset sargısını da 300v değil zaten çıkışa verilmiş oluyoruz aslında iyi gibi görünüyor ama değil.

Çıkışdaki yüke göre reset zamanını ayarlamak gerekecek yük çoksa reset süresi uzayacak , ya pwm çok küçültüp çıkış amperi çok düşürülmesi gerekir (ki çıkışta amper düştükçe voltaj da düşecek bu bir kısır döngüye neden olacak) yada pwm frekansı ile oynamak gerekir (ki nerdeyse imkansız).

Heleki böyle bir devrede özel bi feedback gerekiyor normalde feedback çıkışdaki voltaj az ise pwm artırır burada bunu yapra ise devre R gibi
davranır sebekeden boşa yük çeker aynı zamanda mosfetin bacağından I feedbacki alması gerekir o zamanda çıkışda asla istediğin voltajı alamazsın.

KIsaca burada da konu ferritin doyuma gitmesi ikinci eklenen bobin sistemi rahatlatır ama tehlike halen devam ediyor.

Şu şekilde bağlanırsa daha güzel olur. Devre çalışmaz değil , çalışma sınırları daha dar , flybackteki bazı sorunlar burada da devam ediyor fakat iyileşmiş şekilde

27940 eklentisine bak
Bunu sadece havyayı ısıtması için kullanmayı düşünmüştüm. Yükün sadece iki durumu var, ya 2.5-3 Ohm, yada havya değişim için çıkarılmış yani açık devre. Regülasyonu gerekli görmediğimden çıkıştaki indüktörde enerji depolamaya gerek yok diye düşünmüştüm, kondansatör de "dead time"da voltajın 0'a düşmesini geciktiriyor. Bahsettin gibi indüktör bu yapıda resetlemeye de yardımcı oluyor. Mosfet akımının takip edilmesi gerekliliği işi karmaşıklaştırıyor, mcu ile sürünce bir de akımı okumak... basit olmaktan uzaklaşıyor. Deney devresini kurdum ama saat geç odu. Yarın akşam konu açayım.

Herhangi bir feedback ile pwm kontrolü olmasın diyorsan bu devre yada flyback yapısı olmaz , basit forward yapabilirsin hatta ne555 ile bile sürebilirsin çıkışa sadece 1 tane diyot koyman yeterli olur tek problem kısa devre durumnda mosfet patlamsı olur kısa devre durumunda mosfet yanmaması için trafoyu kaçak enduktanslı şekilde sarabilirsin mesela sekondary sarımını E nuvenin yanlarına sararsın ortasına değil. Yada çıkış bobinini koyup alttaki dşyotu koymazsın bu sayede kısa devre olsa bile mosfet patlamaz.

Daha kolayı ise ir2153 ile half bridge yapmak , trafoya giden kondansatörü küçük değerde koyarsın bu sayede amper max fixlersin fazlasını vermez kısa devre olsa bile mosfetleri yakmaz @Mikro Step içinde önerimdir bu, mcu ile aç kapa yapabilirsin.

Benim devrede asiri akim durumunda guc kati hickirik moduna giriyor. Devreyi kurup denerken koruma devresini iyilestirecegim ama mevcut durumda akim korumasi var.

1.jpg

Bu arada konunun buraya gelmesi iyi oldu. Sekonder tarafindaki gerilim son durumda 30 kusur volt oldu. MOS suruculerin beslemesini birer direnc ve zenerle sinirlamam gerekecek.

Son düzenleme:
Biraz fazla iyimserim. Henuz devre ve yazilim yok ama kutuya kafa yormaya basladim.

Asagidaki fotodaki binalarin zemin kaplama malzemesini kesip bicip kontrol unitesi kutusuna donusturecegim.

Dortgen prizmadan bir kutu olmasin istiyorum.

1703859468272.png

1703860053420.png

Son düzenleme:
1.jpg

Nihayet cimbiz havya ve uclari geldi. Hediye olarak da metal govdeli mini tornavida seti yollamislar.

Ilk elestirim uclarin kalin olusuna. Secim yaparken dikkatli olmaya calistim ama bu uclar kendi cizdigim PCBler icin fazla buyuk. Bir kucugunu siparis etmem lazim.

805 paket SMDleri cok yakin monte ederek kumelestiririm. Mevcut cimbiz uclar sanki biribirine cok yakin smd malzemeleri kavramakta sorun cikartacak gibi gorunuyor.

Son düzenleme:
Gravur cihazim da geldi.

1.jpg

Artik montaja baslayabilirim.

Son düzenleme:
1.jpg

Ufak bir kac degisiklik ardindan guc katimiz boyle oldu. 300V hattindaki elcoyu kaldirip atmistik. Son durumda sadece C2 (220nF) kapasitor var. Ancak su soruyu kendimize hic sormadik. Bu kadar kucuk degerli C2 voltaji, enduktansin geri iade ettigi enerji altinda ne kadar yukselebilir?

Sebeke gerilimi 240v oldugunda 300v besleme 340v olacak ve miknatislama akimimiz

%50 duty icin

[math]i=\frac{V}{2fL}=\frac{340}{2*60*{10^3}*6*{10^{-3}}}=0.5A[/math]
Peki bu akim ikinci primerle gerisin geri 300v hattina basilirsa ve burda 220n varsa gerilimini kac volta cikartir?

[math]V=i*\sqrt\frac{L}{C}=0.5*\sqrt\frac{6*10^{-3}}{220*10^{-9}}=83v[/math]
Bu olayin tam sebeke tepesinde oldugunu varsayarsak 340+83=422v
Yani besleme 422v'a kadar ziplar. 422 de ikincil primerden geldiginde 850v Drain bacaginda gozlenir.
Kullandigim IGBT 1200V oldugundan sorun yok gorunuyor.

Son düzenleme:
1.jpg

Montaj biraz yavas ilerliyor. Guc katinda az bir isim kaldi. Simdi izolasyon transformatoru konusuna bir cozum bulmam gerekecek cunku primer tarafta scopla bir kac olcum yapmam sart.

Bu proje vesilesiyle yeni olcu aletimi kullanmaya basladim. Onunla ilgili izlenimlerimi yakinda paylasirim.

Izolasyon trafosu satin almayi dusunmuyorum. USB Scop kullandigim icin PC'yi ve scopu da riske atmak da istemiyorum. Bir kac saniye icinde olcum yapip ogrenecegimi ogrendikten sonra primer tarafta olcum isim olmayak.

1.jpg

Son düzenleme:
28538 eklentisine bak

Montaj biraz yavas ilerliyor. Guc katinda az bir isim kaldi. Simdi izolasyon transformatoru konusuna bir cozum bulmam gerekecek cunku primer tarafta scopla bir kac olcum yapmam sart.

Bu proje vesilesiyle yeni olcu aletimi kullanmaya basladim. Onunla ilgili izlenimlerimi yakinda paylasirim.

Izolasyon trafosu satin almayi dusunmuyorum. USB Scop kullandigim icin PC'yi ve scopu da riske atmak da istemiyorum. Bir kac saniye icinde olcum yapip ogrenecegimi ogrendikten sonra primer tarafta olcum isim olmayak.
Montaj çok güzel duruyor, bence bir diferansiyel prob almayı düşünün. Ya da diy alternatifleri düşünülebilir

1.jpg

Bugun 20V DC voltaj altinda guc katini test ettim. Kirmizi grafik opto ledine giden darbelerken mavi grafik sekonder voltaji.
Sekonder dogrultulmadan dogrudan otomobil fari ile yuklenmis durumda. Duty 0....%50 araliginda degistiginde far isigi ayarlanabiliyor. Fakat sicaklik kontrolu bu sekilde yapilmayacak.

Sargilarin giris cikis baglantilarindan eminim. Sarim esnasinda not edilmeyen sargi bilgilerinden dolayi sarilmis trransformatorde yildiz noktalari nasil tespit edilir konusunda bir videomuz vardi.

Simdiki sorunum ise karkasa ust uste 3 bobin sardim. Fakat hangi sarrgidan hangisi altta hangisi ustte bilmiyorum. Sargilardan ikisi es sarim sayisina sahip fakat biri biri yerine kullanilamaz. Elimde enduktans metre de yok.

Asagidaki cizimde kirmizi sarimi biliyorum. Fakat yesil ve kavun ici sargilari karistirdim.
1703499414243-png.27886

Simdi de bu sorunu cozecegiz. Bu konuda sargilarin kapasitor ozelliginden dolayi yuksek frekansda yapacaklari elektrik alanindan yararlanacagim.

Temel idam cezasina mahkum edilmis ve basi egik vaziyette dar agacina dogru yuruyormus.
Temel icinden mirildaniyormus. Bu da bana ders olsun. Bu da bana ders olsun.

Transformatoru sararken unutmam diyip kendime mirengi noktalari belirlemistim. Not etmedigim icin ya da bir boya damlasi ile kalicilastirmadigim icin simdi dar agacina giden Temel'in durumundayim.

Bu da bana ders olsun.

Son düzenleme:
Doğrudan endüktans ölçümü de yapabilirsin. Hava nüveli bobinin endüktansını veren formül var. Çap arttıkça endüktans azalıyor.

Enduktans olcemiyorum. Olcu aletim yok. Elimde scop ve yuksek frekansli voltaj kaynagim var.

Evet bu da bizim yeni bir bilmecemiz olsun.

Ohmu ölçebilirsin dıştaki daha fazladır , yada güç kaynağı ile 5 amper geçirip daha hızlı ısınıyor diye bakarsın dıştaki daha çabuk isınır.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,046
Üyeler
2,536
Son üye
Cengiz Öztürk

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back