Korad 3005P OVP/OCP

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde iki tane Korad 3005P var, birisi tahminim biraz daha yeni. Aklıma gelen herşeyi denedim, OVP ve OCP özelliğini çalıştıramadım. Kullanım kılavuzunda sadece böyle bir özelliğin olduğundan bahsediyor, ama nasıl kullanıldığı anlatılmıyor. Bu güç kaynağında OVP ve OCP yi çalıştırmış olan var mı? Varsa akım/voltaj sınırı nasıl ayarlanıyor?

Benim şöyle bir beklentim var bunların çalışması ile ilgili: Bir OCP ayarı yapacağım, akım o değeri aştığı anda çıkış kapatılacak. Aynı şekilde bir OVP değeri ayarlayacağım, bir şekilde voltaj ayarlanan değeri geçerse (ben ayarı değiştirdiğim için veya güç kaynağındaki bir arıza nedeniyle) çıkış kapatılacak.

Ama ikisi için de bir ayar imkanı göremiyorum. OVP ye basıyorum, ondan sonra da voltajı serbestçe minimumdan maksimuma değiştirebiliyorum, çıkış da hep ON kalıyor. OCP yi açarsam da, ayarlanan akım ne olursa olsun, çıkış derhal kesiliyor.

ocp basit voltage/current tusuna ıkı kere basıp akım hanesine gelinip sınır ayarlanıyor sonra ocp tusuna basıp aktıf ediliyor belirlenen akım asılırsa cıkıs kapanıyor ama ovp deneyımleme fırsatım olmadı

Benim şöyle bir beklentim var bunların çalışması ile ilgili: Bir OCP ayarı yapacağım, akım o değeri aştığı anda çıkış kapatılacak. Aynı şekilde bir OVP değeri ayarlayacağım, bir şekilde voltaj ayarlanan değeri geçerse (ben ayarı değiştirdiğim için veya güç kaynağındaki bir arıza nedeniyle) çıkış kapatılacak.

Ama ikisi için de bir ayar imkanı göremiyorum. OVP ye basıyorum, ondan sonra da voltajı serbestçe minimumdan maksimuma değiştirebiliyorum, çıkış da hep ON kalıyor. OCP yi açarsam da, ayarlanan akım ne olursa olsun, çıkış derhal kesiliyor.
ocp ocp için ayrı bir ayar yok cıkıs acıkken yaptıgınız değişiklikler yeni limitler oluyor ovp için eger ayarladıgınız akımda yukun ustune ayarladıgınız gerilimden fazlası dusmeye calısıyorsa kesiyor sanırım dedigim gibi bu ayarla cok ısım olmadı ama ocp nizde sıkıntı var gibi ayarlanan akım aşılmadan kesme yapmaması gerekiyor iki koradda da böyle mi durum

Hmm yani ayrı bir OCP limit ayarı yok, mevcut ayarlanmış akıma göre mi çalışıyor? O şekilde denemedim, deneyeyim şimdi.

Tamam, ben çıkışı kısa devre ederek deniyordum. Mesela akım 600 mA değerine ayarlı, OCP yi açıyorum, sonra da çıkışı kısa devre ediyorum, ve hemen OCP çıkışı kesiyor. Şimdi çıkışa elektronik yük bağladım. 600 mA çekince çıkışı kesmiyor, aşınca kesiyor. Sanki kısa devre edilince anlık olarak ayarlanan akımın fazlası geçiyor ve OCP yi tetikliyor.

OVP için de herhalde bunda bir ayar yok. OVP sadece çıkışta ayarlanan voltajdan fazla voltaj varsa devreye giriyor. Sen yeni bir ayar yaparsan, o yeni ayarı referans alıyor. Yani OVP sadece şu işe yarıyor: Eğer Korad içerisindeki pass transistörleri yanarsa, regülasyon ortadan kalkacağı için çıkıştaki voltaj hızla artmaya başlayacak. OVP de ayarlanan voltajın aşıldığını görüp çıkışı kesecek.

Rigol DP832A da böyle değil. Hem voltaj hem akım için tamamen bağımsız limit belirliyorsun. Mesela voltajı 5 V yaptın. OVP aktif ise, güç kaynağı voltajı ayarlarla bile arttırmana izin vermiyor. Doğrusu da bu. Arduino'ya kesinlikle 5 V dan fazla gitmemesi lazım. Güç kaynağı bozulsa da gitmemeli, sen dalgınlıkla ayarı değiştirirsen de gitmemeli. Aynı şekilde OCP yi 2 A değerine getirip, akım sınırlamayı daha düşük bir değerde tutabilirsin. Gene hata yapmaya karşı iyi bir önlem.

Ama aynı senaryoyu Korad'da düşün. Arduino besliyorsun, 5 V dan fazla gitmemesi lazım. Çıkışı 5V yapıp OVP yi aktif hale getiriyorsun. Ama sonra dalgınlıkla M2 tuşuna bastın ve o hafızadaki ayar 30V 5A! Korad'ın yeni OVP limiti 30V! Arduino gitti. O yüzden Korad'da böyle durumlarda hem OVP yi açmak lazım, hem de "Lock" tuşu ile klavyeyi kilitlemek lazım.

OVP için de herhalde bunda bir ayar yok. OVP sadece çıkışta ayarlanan voltajdan fazla voltaj varsa devreye giriyor. Sen yeni bir ayar yaparsan, o yeni ayarı referans alıyor. Yani OVP sadece şu işe yarıyor: Eğer Korad içerisindeki pass transistörleri yanarsa, regülasyon ortadan kalkacağı için çıkıştaki voltaj hızla artmaya başlayacak. OVP de ayarlanan voltajın aşıldığını görüp çıkışı kesecek.

Rigol DP832A da böyle değil. Hem voltaj hem akım için tamamen bağımsız limit belirliyorsun. Mesela voltajı 5 V yaptın. OVP aktif ise, güç kaynağı voltajı ayarlarla bile arttırmana izin vermiyor. Doğrusu da bu. Arduino'ya kesinlikle 5 V dan fazla gitmemesi lazım. Güç kaynağı bozulsa da gitmemeli, sen dalgınlıkla ayarı değiştirirsen de gitmemeli. Aynı şekilde OCP yi 2 A değerine getirip, akım sınırlamayı daha düşük bir değerde tutabilirsin. Gene hata yapmaya karşı iyi bir önlem.

Ama aynı senaryoyu Korad'da düşün. Arduino besliyorsun, 5 V dan fazla gitmemesi lazım. Çıkışı 5V yapıp OVP yi aktif hale getiriyorsun. Ama sonra dalgınlıkla M2 tuşuna bastın ve o hafızadaki ayar 30V 5A! Korad'ın yeni OVP limiti 30V! Arduino gitti. O yüzden Korad'da böyle durumlarda hem OVP yi açmak lazım, hem de "Lock" tuşu ile klavyeyi kilitlemek lazım.
Yalnız M tuşuna basıldığında çıkış kesiliyor abi

Mesela M1 de benim 3.3v var M4 de 30v M1 de çalışırken M4 basarsak çıkışı kesiyor tekrar on/off tuşu ile aktif etmek lazım çıkışı

Yalnız M tuşuna basıldığında çıkış kesiliyor abi

Hmm bendekilerde kesmiyor. Benimkiler baya eski model herhalde. Yeni firmware'de buna karşı tedbir alınmış demekki. Ama gene de benim OVP/OCP den beklentim, kesin aşılmaması gereken bir limit koymak. Hataya izin vermemek yani.

ama oyle olsa ovp yi kapatmak için neden bir tuş olsun ben ovp ye anlam veremedım acıkçası
sabit akım modundayken belırlenen voltaja ulastıgında zaten sabit gerilim moduna donuyor yoksa ilk basta sabıt akım modu için bir koruma sanmıştım

Evet aynen. OVP sadece transistörlerin bozulmasına karşı koruyorsa, her zaman açık olsun o, düğme mantıksız. Niye kapatmak isteyesin onu?

Evet aynen. OVP sadece transistörlerin bozulmasına karşı koruyorsa, her zaman açık olsun o, düğme mantıksız. Niye kapatmak isteyesin onu?
çıkışa bir motor bağladım 0,70v 0,20a ayarladım ovp acıkken elimle dondürünce çıkış kesiliyor ovp kapalıyken akım 0 a yaklaşıyor gerilim gostergesinde 1-2 v gosteriyor birden fazla güç kaynagı olan devreler için veya pil sarjı için felan olabilir belki

Eğer Korad içerisindeki pass transistörleri yanarsa, regülasyon ortadan kalkacağı için çıkıştaki voltaj hızla artmaya başlayacak. OVP de ayarlanan voltajın aşıldığını görüp çıkışı kesecek
Pass transistörleri kısa devre olduğunda çıkışı nasıl kesecek ki? Bildiğim kadarıyla içinde röle falan yok.

Bende yeni 3005P siparişi vermiştim. Bunları okuyunca siglent, rigol gibi cihazların fiyat farkının sebebi biraz ortaya çıkıyor. Konusu gelmişken şu cihaz için ne düşünüyorsunuz? Şu an değil ama ileride (böyle pahalı birşeye sıra ne zaman gelirse) bütçem müsait olduğunda alabilirim diye düşünüyorum. Siglent için 12-13 bin TL makul gibi. Tabii görece ucuz diye (Yani markaya göre, yoksa bir hobici için yine çok pahalı) kaliteden kısmadıysa.

Bende yeni 3005P siparişi vermiştim.

Korad 3005P çok iyi bir güç kaynağı, iyi bir alışveriş yapmışsın. OVP/OCP çok da önemli bir özellik değil. Rigol'de de olan bir özellik, şimdiye kadar hiç kullanmadım. Korad'da da sadece Rigol ile karşılaştırmak ve genel kültür anlamında baktım.

Cikisa bir kac yuz uF elko baglayip cikis voltajini da mesela 12v yapin. Sonra cikis voltajini olabildigince hizli sekilde dusurun. Mesela 5v yapin. OVP koruma aktiflesebilir.

Cikisa bir kac yuz uF elko baglayip cikis voltajini da mesela 12v yapin. Sonra cikis voltajini olabildigince hizli sekilde dusurun. Mesela 5v yapin. OVP koruma aktiflesebilir.

Evet @132kHz in dediği senaryo da bu zaten. Yani sadece pass transistör arızalarına karşı bir tedbir değil, bağlanan yükün bir voltajı olmasına karşı da bir tedbir (mesela bir akü).

Güç kaynağında OCP veya OVP yazılımla mı çalışıyor yoksa analog bir donanım var mı? Sanki yazılımla olması çok da iyi değil gibi, tepki süresinin düşük olacağını düşününce. OCP ve OVP seviyeleri için analog bir devre kesici daha hızlı ve iyi olurdu. Tabii bunun için bu devrelere birer ayarlanabilir referans voltaj kaynağı gerekirdi.
Yazılım sadece ayarlanan değerlerin üzerinde ayar yapılmasını engellerken engellerken, bahsedilen veya bahsedilmeyen herhangi bir nedenle belirlenen sınırların aşılmasında analog devre çok hızlı çıkışı kesilebilir.
OVP ve OCP için yüksek çözünürlüklü bir ayar olması da gerekmez herhalde. Mesela 5 amper akım üzerinde 8 bit 5/256= 20mA çözünürlük yapıyor yaklaşık olarak. 30V için de 120mV çözünürlük oluyor. Ne düşünüyorsunuz bu konuda.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back