Lazer ile baskı devre imalatı

Son deneyden sonra yazılan bir yorum :katil1:

ne olur.png

"Diğer bölümde kolumu hidrolik presin altına koyarsam acaba ne olur"

Bu makinalar ile PCB kazıma işi yapılan bir video aradım ama bulamadım.Bakırı kazıyamıyormu bunlar?
Bakırı sorunsuz kaldırıyor. Esas sıkıntı bakır kalktıktan sonra alttaki epoxy katman yanıyor. Elektriksel Direnç göstermeye başlıyor. Doğrudan bakırı kaldıran lazer de var. Yanılmıyorsam uv lazer bakırı kaldırıp alttaki tabakaya zarar vermiyor. Ancak uv lazer bildiğim kadarı ile en pahalı lazerler. Fiyatları çok uçuk.

Anladım. Peki pcb yüzeyi işlem öncesi neden siyaha boyuyorlar ? Bu tür laserlerle ,bakır yada metal kazımasında herzaman siyaha boyuyorlarmı ?

Bu telefon kılıflarına yazı yazan makinalar UV boya ile baskı yapıyor diye biliyorum.
Laser ile şekil basan en ucuz makinaların fiyatları ne kadar ? Ben bu tarz makinayı Türkiyede satan hiç bulamadım

Son düzenleme:
@Endorfin35+
Kullandığınız laser kaç watt?
Buharlaşan boyayı uzaklaştırmak için bir şey kullanılıyor mu?
Boyanın bir özelliği var mı?

Son düzenleme:
@Endorfin35+
Kullandığınız laser kaç watt?
Buharlaşan boyayı uzaklaştırmak için bir şey kullanılıyor mu?
Boyanın bir özelliği var mı?

1. Laser 60W ama fazla geliyor. Gücü kısarak yaptım. 20W ile de önceden yaptığım oldu.
2. Ben sadece kendi prototiplerimi yapıyorum bu nedenle ayda yılda tekbir kart gaz emisyonu açısından sorun çıkartmıyor. Normalde bir aspiratör kulanmak lazım.
3. Kulandığım bilindik herhangi bir marka akrilik sprey boya. Boyanın çok bir özelliği yok. Muhtemelen asite dayanan her türlü boya ile sonuç alınabilir. Sprey boya hem çabuk kuruyor hemde nispeten her yerde aynı boya kalınlığı elde ediliyor.

Benim elimde de optiksiz aldığım anlık 20W verebilen 1/10000 duty ile çalışan 950nm bir IR diyot var.
Videoyu görünce aklıma geldi. Basitçe optik bir düzenek uydurabilirsem bir deneyeyim diye düşündüm.

Galvo sürücü yapabilecek optik ekipmanım yok.
En fazla dönen bir ayna ya yansıtılan lazer'i açma kapama vs. ile kontrol etmeye çalışabilirim. Dönen ayna hızına senkron lazer zamanlaması işe yarayabilir. Ama kenar bozulmaları gibi sorunlar da olur.
En kolayı CNC de raster veya normal kazıma yapar gibi boyayı yakma denenebilir.
Full step kullanılsa bile benim CNC'de teorik olarak 4064DPI çözünürlük oluyor(25.4/(1.25/200)). Bana yeter.
Kazımaya göre gürültüsüz ve uç kırıldı vs. dertlerin olmaması avantajı var.

Konusu açılmışken;
Eskiden PCB pozlama işini photoplotter denen aletlerle yapıyorlarmış. Çeşitli geometrik şekillerin (aperture) olduğu bir disk üzerinden pozlayarak.
Gerber formatı (RS274) da bunun için tasarlanmış. Sonradan RS274X ile poligon desteği vs. gelmiş.

aperture-plotting.jpg

Eski cd okuyucuların lensi ni deneyebilirsin. Muhtemelen odak mesafesi çok çok kısa olacaktır ama iş görebilir.

Bu motorların sürücüsüde encoderide analog bu nedenle çözünürlük yüksek oluyor. Step motorlada yaparsın (youtube da vardı) ama yaptığın işi beğenmezsin :cheeky2:

Bu kafa zaten 3000 TL, bir the lazer kaynağı lazım, o da 20 bin TL olsa göçtük yav :)

Belli çözünürlüğe kadar tamam bu taramalı lazerler iş görüyor, ama bence en sağlam yol optik metot. Ya kuru filmle doğrudan PCB'ye aktarım yada @DrFreeman ın yaptığı gibi serigrafi yöntemi. Bu iki yöntemle en yüksek çözünürlüklü PCB dahi yapılabilir. Hatta serigrafi ile peş peşe yüzlercesini yapabilirsin.

20binTL'lik lazeri ne yapacağız. Yani kazıma için değil yine markalalama yüzey işlemi için kullanılacak. İlla fiber lazer gömeceğiz diye bir durum yok. Yine normal lazer modül kullanabiliyorsun.

Ama benim anladığım çok güçlü lazer gerekiyor. Çok güçlü olacak ve çok hızlı tarayacak. Boya daha ne olduğuna anlamadan süblimleşecek.

Düşük güçlü ucuz modüllerden kullanırsan tarama çok yavaş olur, lazer bir yerde fazla oyalanır ve boyayı dağıtır gibime geliyor.

Bu motorların sürücüsüde encoderide analog bu nedenle çözünürlük yüksek oluyor. Step motorlada yaparsın (youtube da vardı) ama yaptığın işi beğenmezsin :cheeky2:

Birşey soracağım. Bu taramalı sistemle yaptığın PCB'de pad'lerin delikleri güzel bir şekilde çıkıyor mu? Mesela 0.3 mm lik delik tanımlı, lazer böyle küçük bir deliğe denk gelen boyayı temiz bir şekilde yakıyor mu?

@cevdetfaikosman o tarayıcıyı nasıl kontrol edeceksin. Birde kontrol kartı lazım. Çıkışına lens lazım. Hem co2 hem aynı anda fiber olmaz. Almaya kalktığında satıcı sana sorar hangi dalga boyu için diye sormazsa yanlış ürün alabilirsin.

Benim anlamadığım bir konu var
Aşağıdaki videoda adam neredeyse 0,1 mm hassasiyetle PCB yi toplam 2000 TL(Yada biraz üstü) maliyetli sistemle hazırlıyor
Ayrıca bu kişi de öyle her cihazı yada sonucuda beğenen biri değildir.Adam videonun sonunda mükemmel sonuç verdi diyor.
O sonda gösterdiği PCB nin mikroskop görüntüleri.(Bunu bu adam 2017 de yapmış, yeni bir video daha hazırlamıştı daha iyi PCB için)

Diyotu : 400 tl ya bangood da var
https://www.banggood.com/300mW-405n...=2635&p=KR28032004379201507P&cur_warehouse=CN

3 D yazıcıda 1800 tl ye yada o civarlarda var
Sorun olan kısmı nedir ki çok daha fazla fiyatlarla yapılmaya çalışılıyor ?

Son düzenleme:
Zaten bu tür ahşaba resim çizen -sadece baskı alanı biraz küçük olan- bir sürü videolar var youtube da .Neredeyse 1500 tl Türkiye fiyatları var

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back