Lazer ile baskı devre imalatı

Evet cıvalı lamba diye de geçiyormuş 300-400nm arası imiş
PCB içinde kullanılırmış ve gücü 125 watt UV A bandında
http://www.atobo.com/HotOffers/Photo-430962.html

Senin google maharetin benden iyi. Benim göbeğim çatladı o kadar aradım hiçbirşey bulamadım :) Hatta yandex'te arattım bana paso saç kurutma makinaları buldu :katil2:

Demekki unutmuşum ben bu lambanın UV-A olduğunu. Diğer konudaki referansları da düzelteyim, milleti yanıltmayalım.

Hatta senin bulduğun açıklamanın çevirisini de koyalım buraya, link geçersiz hale gelirse bilgi kaybolmasın:

The PHILIPS HP125R UV bulb is used to provide uniform UV-A radiation on a small area, which is simple and economical.
  • The internal reflection layer and diffused glass can provide a uniform beam, saving the cost on the external reflector;
  • No external cooling required;
  • Standard E27 lamp holder;
  • No trigger required;
  • Unlimited ignition position;
  • Does not produce ozone.
PHILIPS HP125R UV bulb has strong structure, long life and good UV radiation maintenance rate. Mainly used in:

Exposure curing, printing reproduction: copying, offset printing, printed circuit boards. UV curing of glue, paint and pigments.
PHILIPS HP125R(HPR125) 125w UV bulb/printing curing lamp Merchant shop: http://bmhlamp4.atobo.com

Dikkatli kullanın yüksek bir güç ( göz ve cilt için ).
@ismaily , 7-8 dakika çok süre en fazla 150 sn ortalama 90 sn .
Süre uzadıkça karanlık " yerlerden de " sızmalar etkili olur.
Karbonat banyosunda çözünme zor olur .

@KAZIMUGUR
İlk pozlama denemelerinde çeşitli sürelerde tutup banyo sonucuna göre karar vermiştim hocam.
Kutu içindeki camın ışık geçirgenliğinin az olmasından olsa gerek, normalden(okuduklarımdan-hesap edilenden) uzun olduğunun farkındayım.
Zaten camlarda ışığı tuttuğu için sanıyorum, biraz ısınıyorlar.

@ismaily hocam Dryfilm i çok araştırmışsınız hemen her açıklamanızı en az 2 kaynakta birebir okudum.
Eğer özel değilse ,elektronikte ne tür imalat yapıyorsunuz yoksa araştırma ağırlıklı mı?
Bu arada hangi şehirdesiniz ?

@Omega İmalat yapmıyorum hocam. Yazılımcıyım (PC-Win).
Son 10-12 yıldır gömülü yazılım işlerine de girdim. Derken ufaktan devre tasarımına da bulaştım.
Uğraşılarımın çoğunluğu hobi.
4 yıl kadar önce İstanbul'un karmaşasından kurtuldum. Çanakkale deyim artık. :)

.. camın ışık geçirgenliğinin az olmasından ..biraz ısınıyorlar.

O kadar etkili olması ilginç.
Akrilik ( pleksiglas ) 3 mm kullanıyorum.
Akriliğin geçirgenliğinin camdan iyi olduğunu biliyorum .
Nette eski tarayıcıların camından ( gördüklerim akrilik ) yapanlar var.

Mineral cam kesinlikle UV ışınımını kesiyor, bunu ben de zamanında araştırırken görmüştüm.

Konuyu ateşleyeyim :)

Yine laser ile bir pcb.

laser ile maskeleme 5 dk. eritme 5 dk. :D

1607331082947.png

1607331104955.png

1607331150402.png

1607331237556.png

1607331277095.png

@Endorfin35+ hocam elinize sağlık gayet güzel görünüyor .
Bu kalitede pcb için kullandığınız cihazları ve malzemeleri kısaca izah edermisiniz, yada referans aldığınız bir video linki varsa "Buradakilerin aynısını uyguladım" dediğiniz o da olur?

Merdiven altı diyebileceğimiz telefona vs kazıma için bu makinaları satın almış firmalar var.
Pandemiden önce Eminönü tahtakale de hemen hemen her dükkanın önünde gördüm bunlardan. Söylediğin gibi genelde kılıf deseni yapıyorlardı.

Merdiven altı diyebileceğimiz telefona vs kazıma için bu makinaları satın almış firmalar var. Muhtemelen şu sıralar işleri kesat ve makinaları elden çıkarmak isteyeceklerdir.
Bu makinalar ile PCB kazıma işi yapılan bir video aradım ama bulamadım.Bakırı kazıyamıyormu bunlar?

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back