Lazer ile baskı devre imalatı

Zaten bu tür ahşaba resim çizen -sadece baskı alanı biraz küçük olan- bir sürü videolar var youtube da .Neredeyse 1500 tl Türkiye fiyatları var

Benim burada arkadaşta var bu makina, direkt Çin'den aldıydı. Ödünç alıp denemeler yapabilirim ama iyi sonuç alınacağından pek ümitli değilim. Dediğim gibi çok güçlü ve kısa temas olması gerekiyor gibime geliyor, yoksa boyanın kenarları çok girintili çıkıntılı olur.

Ayrıca TTF image lar basit bir tool la vektor e dönüştürülüyor.İlle de Corel e falan gerek yok

Mesela bir örnek cihaz

Videoda ahşaba deniyor da PCB de denemiyor :) PCBnin üstünü boyamanız gerekiyor enerjiyi absorb etmesi için

Yorum sonra :cheeky2:

Ekler

• IMG_20201225_175937.jpg
    IMG_20201225_175937.jpg
    232.8 KB · Görüntüleme: 149
  • IMG_20201225_180713.jpg
    IMG_20201225_180713.jpg
    270 KB · Görüntüleme: 150
Hayır lazerle kastınız yakma sizin herhalde. Ben yine ışığa duyarlı bir şeyi PCB'ye kaplayalım derim. Sadece ona çık hızlı bir şekilde lazer ışığı yansıtalım. Yani yakmasına gerek yok. Bir nevi lazerle pozlama yani. Sonra onu yine asite atalım.

Işığa duyarlı asite dayanıklı bir malzeme/boya bulup hd bir retina lcd ile pozlansa..?

Resimlerdekiler boyayı lazerle uçurduğun çalışmalardan mı?
Yol kalınlığının homojenliği, düzgünlüğü vs. çok başarılı.

Işığa duyarlı asite dayanıklı bir malzeme/boya bulup hd bir retina lcd ile pozlansa..?

HD retinanın kısa kenarı 10cm olsa yaklaşık 275dpi gibi çözünürlüğü olur. Bir piksel yaklaşık 0.1 mm den biraz küçük olur. Çizim piksellere uygun bir grid üzerinde çalışılırsa ve 0.3 yol-yol arası gibi ufak çalışılmaz ise belki.
Benim çizimlerimde genelde 0.5pitch bir mcu oluyor. Ama sınırları zorlayan smd eleman kullanılmadığında olabilir sanki.

HD yerine 4K olsa.

Aslında bu yolun hangi açıdan tarandığına bağlı. Eğer yollara paralel taradıysa o zaman eh fena değil. Ama yollara dikine tarayıp da bunlar elde edildiyse o zaman dehşet bir performans.

HD retinanın kısa kenarı 10cm olsa yaklaşık 275dpi gibi çözünürlüğü olur. Bir piksel yaklaşık 0.1 mm den biraz küçük olur. Çizim piksellere uygun bir grid üzerinde çalışılırsa ve 0.3 yol-yol arası gibi ufak çalışılmaz ise belki.
Benim çizimlerimde genelde 0.5pitch bir mcu oluyor. Ama sınırları zorlayan smd eleman kullanılmadığında olabilir sanki.

Böyle bir sistem, ancak pikseller direkt olarak boya ile temas ediyorsa o çözünürlüğü verir. Ama gerçekte arada cam olacak ve bir pikselin ışığı konik şekilde yanlara doğru da sızacak. 0.1mm olan çözünürlük belki de 0.4 mm haline gelecek.

Resimlerdekiler boyayı lazerle uçurduğun çalışmalardan mı?
Evet Bu kendi limitlerimi belirmek için yaptığım bir deneme çalışması idi.

1608922853850.png

Aslında bu resimde sarmal yerde 0,15 boşluk 0,15 yol var ama çalışma tekniğinin ve asitin ekisi ile yollar daha küçük oldu. 0,1 yol 0,2 boşluk gibi...

Birde ben tuzruhu perhidrol kullanıyorum ve her seferinde göz kararı karıştırarak iyi bir şey yapmıyorum. Çok hızlı veya çok yavaş eritme iyi olmuyor. Bende sürekli uğraşmadığım için ölçekli bir karışım çalışması yapmadım. Tecrübeme göre 3-4 dakika civarı i bir sürede iyi sonuç alınıyor.

Aslında bu resimde sarmal yerde 0,15 boşluk 0,15 yol var ama çalışma tekniğinin ve asitin ekisi ile yollar daha küçük oldu. 0,1 yol 0,2 boşluk gibi...
Bende de genellikle yol kalınlıkları tasarlanandan daha dar oluyor.
Asitte boya altında kalan bakıra asit yandan saldırıyor. Özellikle yavaş eritmelerde.
CNC de kazırken kazıma ucunun salınımından.

Harcıalem işlerde bende tuzhuru perhidrol kullanıyorum ama ince işler için amonyumpersülfat tavsiye ederim.

Ben çok uğraşmıyorum yılda bir iki prototip için kullanıyorum. Dediğin yandan saldırma olayının farkındayım. Birde laserde ışı çapı kadar yoldan yiyip boşluğa ekliyor Cncdeki takım kalınlığı gibi Bunun için işlem sırasında biraz ofset vermek gerekli. Bende unutmaz isem işlem sırasında %5-10 ofset vererek dengeliyorum.

Ek bilgi olarak ekleme yapayım. Silicon wafer ler benzer şekilde işleniyor. wafer içinteki tabakaları bu şekilde kesilerek transistörler oluşturuluyor. Benim kullandığım ışın çapı 30um. Yani bir wafer işlesem teknolojim 30mikron. İşlemcilerde duyduğumuz 65nm teknlojisi waferı kesen laserin odak çapını belirtiyor.

Böyle bir sistem, ancak pikseller direkt olarak boya ile temas ediyorsa o çözünürlüğü verir. Ama gerçekte arada cam olacak ve bir pikselin ışığı konik şekilde yanlara doğru da sızacak. 0.1mm olan çözünürlük belki de 0.4 mm haline gelecek.

Böyle bir 3d printer türü vardı. SLA. Onun 4k ekranı oluyor. Onunla yapıyorlar zaten. Pek verimli olmuyor sanırım. Yani aslında o şekilde çalışsa 4k monitörün önüne portatif bir aparat yapıp 2dk pozlanabilir.

Cep telefonunun daki görüntüyü büyüteç ile duvara yansıtılabiliyor ise monitordeki görüntü küçülteç (bunuda sözlüğe ekleyin :) ) ile duvara/yüzeye yansıtılır. 1mm yol 0.1mm olarak pozlanır. Hem monitöre pcbyi dayamaya hemde Hd monitörede gerek kalmadı...

Küçülteç yerine direkt 4K projeksiyon diyelim.
Odak mesafesi ilede bire bir baskıyı sağladık mı tamam.

Lazer den girip dry film üzerinden projeksiyona. Hadi hayırlısı..:)

0.1 mm hassasiyetle PCB çıkarabilen -bu hassasiyette bakırı eriten-bir makine varken, erimesi gereken bakır bölgesini mi düşünüyorsunuz? Yoksa konu "Biz bu hassasiteti 300-500 TL maliyetli bir sistemde yakalalabilirmiyiz?" mi? Eğer sorun bu ise @taydın ında örneğini verdiği makinaya en fazla 200TL lik bir aparatla ,O pcb ye deliklerini de deler,ayrıca uygun bir uçla uygun yumuşaklıktaki metala yazı da yazabilirsiniz.Oysa sizin sisteminiz sadece bir işe yarayabilir.O da tabi eğer başarılırsa

Son düzenleme:
Tahmin sadece ama ben bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Belki pozlama süresi ile alakalı sorun olabilir.

Şu videoyuda ekleyeyim.

Cihaz incelemesini yapan arkadaşımız iyi incelemis.

Cihazi arastirmadim tahminim 3 yada 5 watt led lazer kullanilmis. Mekanizma olarak cdrom hareket mekanizmasi oldugunu tahmin ediyorum.

Pcb yi once ince bir katman olarak siyaha boyuyor sonra lazerle yakara boyayi kaldiriyor.

Sonuc fena gorunmuyor. Yapilsa cok pahalıya cikmayacak bir proje. Tarama alani farkli düzeneklerle genişletilebilir.

Tamda boyle bir cihaz daha rijit bir uygulama yapmayi dusunuyordum.

İşin sırı şurada aslında. Biz asetatları yazıcıdan çıkarıyoruz. Bunlar üretimde matbaalarda, cmyk kalıpçılarından kullanılan "glunz & jensen" makinalarını kullanıyorlar. Renk ayrımı derken hani.
Bu makinaları alamayacağımıza ve kullanamayacağımıza göre..
UV led projectör ile %99 siyah bir box içine projektör ile direk devreyi yansıtmak eğer yansımalar olmaz ise daha mantıklı olabilir?

De bizim düşündüğümüzü bu adamlar neden yapmamış? Yani ilk bizim aklımıza gelmiyordu herhalde.

6849 eklentisine bak

Bu alet nedir? Folyo üzerine tam ışık geçirmez baskı mı yapıyor?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back